Hunger Games: Vražedná pomsta

• USA The Hunger Games: Catching Fire (více)
Akční / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, 2013, 146 min

Katniss Everdeen a Peeta Mellark se po šokujícím vítězství v 74. ročníku Hunger Games vrací domů. Jako vítězové musí ale brzy domov a své rodiny znovu opustit a vydat se na okružní jízdu po všech krajích Panemu. Jejich úkolem je bavit lidi, oproti očekávání Kapitolu ale Katniss a její příběh inspiruje ke vzpouře. Během turné po krajích Panemu Katniss vycítí, že se neodvratně schyluje k revoluci. Hlavní město ale stále drží moc pevně ve svých rukou a prezident Snow není člověk, se kterým je dobré si zahrávat. Ve vhodný čas, ve vhodný moment, Katniss Everdeen musí být zlikvidována. Sílu Kapitolu mají symbolizovat přípravy na 75. Hry, které skrývají překvapení a rozhodnou o budoucnosti celého Panemu. Katniss a Peeta musí zpět do arény. (Bontonfilm)

-Ravee-

Tak tohle ne. Plejáda pomalu zhasínajících (kromě Lawrence) "pop-stars" se rozhodla aktualizovat image v komerční srajdě, kdy jsem jen nevěřícně kroutil hlavou nad demencí režie, která není schopna budovat příběh, postavy ani jakoukoli zápletku mezi hrdiny. Atak paviánů nebo zabijácky jedovaté mlhy, kterou zcela neutralizuje voda, už byl jen třešničkou na hovně.. (Jen mě mrzí, že se tomu propůjčili Harrelson a Hoffman) ()

MartinezZ

Překvapivě stravitelnější než první díl, je mnohem méně dětského vraždění a už se tu začíná i něco dít, něco, co by mohlo znamenat film. Nicméně toho bezbřehého plkání a nesmyslné akce je tu stále příliš na to, aby se nad tím nekroutilo hlavou. Návrh: Zapomenout na předchozí díl, přepsat a udělat z toho normální postapo vzpouru nad maniakálním terorežimem. Pak by to možná dostalo další hvězdičku. Takhle ani omylem. ()

Wysch

No tak asi už chápu, proč je knižní předloha bestsellerem. Oproti "jedničce" jsem se totiž u (Kristovanoho, kdo vymyslel ten českej překlad?) Catching Fire příjemně a mile bavil a samozřejmě, že na tam má zásluhu i Jennifer Lawrence, která zaprvý herecky opravdu povyrostla, zadruhý už asi definitivně dospěla v pořádnou mrdnu. Jenže ono i další osazenství, Hoffman, Sutherland, Harrelson, samozřejmě že Tucci (!!!) a v neposlední řadě i herecky vyspělejší Hutcherson a překvapivě emotivní Banks... zkrátka i další herci přispěli k tomu, že to oprýskaný téma působí na plátně svižně a i když (asi i předloha) vycucává jedno klišé za druhým, film má tempo a spád a hlavně má - což je pro mě nejdůležitější - pro diváka jasný cíl. Pobavit a pokud možno navnadit tak, aby na finále opravdu šel do kina a nebyl jako já, že ano. ()

Vxxx

"Remember who the real enemy is." Já jsem nadšená, Jednička se mi líbila, ale žádný skvost to nebyl. Za to tento film je vynikající. Vše, co bylo u jedničky špatně zde napravili. Hudba i kamera byla lepší a obecně změna režiséra filmu rozhodně pomohla! A musím vypíchnout kostýmy! To je prostě skvost co mají ti lidé na sobě. Speciálně Katniss v civilu... Byla jsem nadšená, že hone honem nevyřešili věci mimo arénu, aby se dostali co nejdříve k boji. Naštěstí dění mimo arénu bylo věnováno naprosto odpovídající množství času. Bylo mi jasné, že tento film budu milovat, už když jsem na něj šla po čtvrté do kina. Ale až po shlédnutí finální části jsem se ujistila, že je tento film nejlepším dílem filmové ságy HG. (I druhou knížku považuji za nejlepší). Obsazení vedlejších postav mimochodem výborné. Phillip Hoffman, Jeny Malone, nebo Sam Claflin? Výborní Opravdu ten film zbožňuji. * ()

Tayen

Pro mě lepší zábava než první díl. Už to nejsou jen hrátky pro děcka, tady se postavám zračí ve tváři frustrace z přetvářky a pokrytectví, kterých se musí účastnit. Napětí mezi politickými špičkami a zoufalou rebélií je krásně hmatatelné. Herci hrají, na kulisách je znát větší rozpočet a řád světa Panemu dává větší smysl. Jistě, pořád je to i přehlídka hezkých mladých lidí, šatů a rozpolcených milostných emocí (kterých je méně, než by se dalo čekat), ale to mladé slečny zajímá, stejně jako mladé kluky zajímají transformeři a náklaďáky létající vzduchem...a dá se o něčem z toho jednoduše říct, že je to hloupé? A režisér, který se rozhodne přivést knihu s podobnými prvky na plátno, to musí respektovat a vytřískat z toho, to nejlepší, tak aby to nepůsobilo směšně. Nicméně šaty, přepych a manýry Kapitolu jsou kontrastem k zuboženému stavu jak hladových obyvatel ostatních krajů, tak rozpoložení ztrémovaných a znechucených hrdinů. Nejslabší částí zůstává bitva v aréně, která působí dost vlažně a uměle, zvláště ve spojení s tím, jak se o tom polovinu filmy mluví a splátci jsou z toho na smrt vyděšení. Polovinu stopáže se buduje očekávání, které při vstupu do arény splaskne jako bublina, nevím, na kolik na tom má podíl knižní předloha a nakolik motiv mít film přístupný pro všechny ročníky. Závěrem - druhé Hunger games byly zábavné a po psychologické a atmosférické stránce o dost drsnější a přesvědčivější než první díl. Část v aréně byla sice horší, ale pořád koukatelná. ()

Praxis

Nevěřil bych, že mě dvojka HG dostane mnohem více, než první díl. Lawrence se s předlohou popral mnohem temnějším stylem a první část filmu je jednoduše odzbrojující. Akční arenova část už tolik nepřekvapí, ale tempo neztrácí. Konec jen navnadil na příští rok. Jako nečtenář knihy jsem velmi mile překvapen. 90% ()

javak810i

Druhé Hunger Games dospěly. Jsou vážnější, emotivnější a své poselství podávají očividněji, než první díl. Bohužel zpočátku se zdálo, že oproti jedničce se vytratila pořádná akce. Tím nechci říct, že by byl začátek nějak špatný, ale dle mého názoru mohl mít rychlejší tempo. Všem je nám jasné, že žít v totalitní diktatuře je na hovno, ale ať už sakra začnou ty další hry! No, po hodině nudy jsem se konečně dočkal a musí přiznat, že to byla pořádná jízda. Akce se ani zdaleka nevytratila a zbytek filmu jsem si užil. Konec byl tentokrát mnohem větší cliffhanger, než minule, a na závěrečné pokračování mě navnadil. Škoda jen, že je poslední dobou trendem rozdělovat poslední díly na dvě části. Každopádně celkově se mi druhý díl líbil o něco víc, ale klidně by se tam dalo pár desítek minut vystříhat. Dávám slabší 4* ()

Ellmariachi

Když už jsem dal jedničku a nebylo to tak zlé jak jsem čekal, nezbývalo nic jiného než se pustit do dvojky. Ta měla být lepší snad ve všech ohledech. Alespoň se to tvrdilo. Upřímně si to nemyslím. V druhých HG mě chyběla ona syrovost jedničky. Násilí, když už je vidět se řeší pomocí pastí a nebo pro jistotu není vidět a zazní onen známý výstřel z kanónu. Místo náboru z jedničky tu máme open air tour 2 hlavních hvězd, které na mě ale působilo šíleně uměle a bohužel ve mě nevyvolávalo emoce, které asi mělo. Co mě ale vytáčí do nepříčetna je otravný milostný trojúhelník. Celkově je to ale pro mě až překvapivě koukatelné a dokonce se těším na díl třetí. S HG je to jako s nějakým podřadným TV seriálem. Když už se do příběhu zamotáte, tak není cesty ven. 72 procent za tentokráte zajímavý konec. ()

Popluh

Hunger Games znovu a... jinak? A osobně trošku víc preferuji neučesanou roztřesenou jedničku Garyho Rosse před uhlazeným počinem Francise Lawrence. Jinak klasický syndrom dvojek, kde se nic moc nestane (a to co se stane jen s malými úpravami kopíruje jedničku) a které skončí tím, o čem se celou dobu mluví. Stopáž i tak uteče velmi rychle, herecké obsazení je parádní, ale až na pár výjimek nevyužité co se týče prostoru ve filmu. Průměr, který by s lepší (nebo alespoň nějakou) gradací a větším důrazem na emoce (Vražedná pomsta si hodně pomáhá Howardovou hudbou) příště mohl být lepší, takhle ale skončí v momentě, kdy se teprve začne dít něco zajímavého mimo zajeté koleje série. Ono se pak těžko něco vyčítá, když herci v první polovině hrají, že hrají, na což se lehce dá svést občasné přehrávání a strojený konstrukt druhé části se dá s přehledem svést na to, že se v podstatě jedná o strojený konstrut tvůrců her. Alibi v podstatě neprůstřelné. Z hlediska fantasy filmů zaměřených na teenagerky všeho věku a pohlaví je to ale pořád naprostá špička už jen tím, že se to dá brát vážně a i seriozně kritizovat. Jinak začíná být celkem zvrácené, jak si hollywoodská Mecca kapitalismu začíná vypomáhat lehce načrtlými socialistickými motivy ve své honbě za zlaťáky a novými výdělečnými značkami. 60 % ()

Riddick77

Francis Lawrence přistoupil k látce temně a nekompromisně, což má sice za následek, že beznaděj působí beznadějně, leč součásně druhé Hunger Games připravil do značné míry o emoce, o hloubku vedlejších postav a onu rovinu osobní zpovědi rozpolcené Katniss Everdeen. Jako čtenáře (a především fanouška předlohy) se mě to rozhodně nedotklo tolik, jak bych čekal a hlavně jak jsem doufal. Systém funguje, smysl to dává, ústřední duo v pořádku, revoluční schéma postižené, avšak ve vypjatých momentech (třeba scény s Cinnou či s Mags), kdy jste v knize hltali každou řádku, se vám v případě Lawrencova počinu tepovka moc nezvýší. A to je škoda! Jinak řečeno, "knižní" intenzita a sugestivní popis Katnissina světa tu malinko chybí - navíc filmová Katniss působí oproti knižní předloze příliš dospěle. Pořád ovšem nadmíru příjemné a koukatelné. 8/10! P.S.: Kniha je lepší, o tom žádná! + "Chytřejší" než jednička to samozřejmě není, jelikož schéma a vlastnosti fiktivního světa, včetně vnitřní logiky a zákonitostí, zůstávají stejné. ()

GodComplex

Hunger Games budou zrejme moje guilty pleasure. Nemuzu si pomoct, ale me to proste bavi a to i presto, ze Jennifer Lawrence vubec nemusim. Z meho pohledu sice o neco slabsi, nez jednicka a to zejmena kvuli useknutemu konci, ktery se pripravuje na pokracovani, takze ma tento dil problem stat na vlastnich nohou, ale stale je to vyzivne, jak v postapo rovine, tak v arene, ktere by ale neskodilo trosku vice prostoru na ukor naopak trosku natahovaneho zacatku. 7/10 ()

Laxik

Katnis je dospělejší a příběh též. A to je dobře. Teda mělo by být. Bohužel Lórencce syndom války v Zálivu nevěřim ani za mák a naivnímu ději bych nesežral tvrdě se tvářící kokosku ani po požití dávivého růžového frťana. Jinak jsou to staré dobré Hunger Games se všemi klady i zápory. Jen, jak už jsem zmínil, roztomilou naivitu holčičky s ťuťuťu copánky a zabijáckým lukem nahradily nabručené pohledy vrhané jakože znechucenými mladými pacifisty. A ty jsou spíš k smíchu. ()

Macejko

Francis Lawrence to dokázal. V jeho réžii funguje všetko, čo nefungovalo v jednotke. Ako napríklad emócie. A vzťahy. A atmosféra. A napätie. A pocit, že v stávke sú dôležité veci. A... Ešte by som pár vecí našiel. Jediné, čo nefunguje, je Howardova hudba. Už sa na to konečne vykašli, James. Evidentne ťa to celé prestalo baviť hneď po Poslednom vládcovi vetra. Postaviť bezmála polovicu hudobného sprievodu na skladbe "Horn of Plenty" (v podstate jedinej, ktorá za niečo stála v minulom filme), je proste... lenivé. ()

erased

Jenny je po roce zpátky ve své nejzbytečnější roli a s ní se vrací i to dost možná nejnaivnější a nejhloupější "zrcadlo dnešní doby" (ne, tuto hlášku v životě nezapomenu). I přes hloupost jednotlivých postav, hloupost celého fikčního světa i hloupost jakékoli vnitřní (ne)logiky, druhý díl trilogie nějakým způsobem funguje. A to i přesto, že druhá polovina oproti předchozímu dílu po příslibech souboje výkvětu Hunger Games nudí o sto šest, a nic tomu nepomáhá ani zručná režie filmu, která ze samotných hloupoučkých a samoúčelných událostí předlohy mačká, co se dá. Kupodivu mě tak víc nadchla hloupoučkou teen romantikou napěchovaná první polovina o princezně ve zkaženém království. Ano, stále je to celé k pláči hloupé, ale o třídu příjemnější na nenáročné zhlédnutí, než tomu bylo loni napoprvé. ()

Lum3n

Francis Lawrence odvedl, podle očekávání, dobrou práci a má bohužel smůlu, že druhá kniha nedosahuje tak úplně kvalit té první. Navíc je problém, že děj je z velké části podobný prvnímu dílu. Aréna se každopádně povedla (už nepůsobí jako libovolný les na Šumavě) a stejně tak se velice podařil casting - Phillip Seymour Hoffman jako tradičně velice přesvědčivý (bohužel už ho neuvidíme), Jena Malone jako Johanna byla výborná (tu snad ještě uvidíme) ale i Finnick a zbytek party byli vybráni velice trefně. Jsem zvědavý, jak dopadně rozdělení třetí knížky. 70%. ()

zipper111

No oproti jedničce je to v podstatě bomba, ale tak nějak celkově to zas taková bomba není. Děj je hodně roztahaný, zdlouhavý a v podstatě se tam nestane za celý film nic šokujícího, nečekaného... což je na jednu stranu dobře, jelikož první díl měl víc zvratů než latinská telenovela, ale na stranu druhou vám film nenabídne v podstatě nic navíc. Některé věci mi dost dobřej hlava nebere, ale nechci tu spoilerovat proto si je radši nechám pro sebe. Taky tomu schází nějaký konec, v podstatě poslední scéna jen naladí na další díl ale nenabídne nic epického, mňamózního, prostě něco, co by tomu ke konci slušelo. No nic, jsem zvědavý na trojku, a to je taky úspěch. :) lepší 3* ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

13.11.2022

Battlestar Galactica míří na velké plátno

Battlestar Galactica míří na velké plátno

11.06.2016

Sci-fi teď docela frčí, není proto divu, že tak slavná značka jako „BSGčko" nemůže spát navždy. Po klasickém seriálu ze 70. let a rebootu z roku 2004, který se dočkal několika spin-offů, se tak válka… (více)

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky