Hunger Games: Vražedná pomsta

• USA The Hunger Games: Catching Fire (více)
Akční / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, 2013, 146 min

Katniss Everdeen a Peeta Mellark se po šokujícím vítězství v 74. ročníku Hunger Games vrací domů. Jako vítězové musí ale brzy domov a své rodiny znovu opustit a vydat se na okružní jízdu po všech krajích Panemu. Jejich úkolem je bavit lidi, oproti očekávání Kapitolu ale Katniss a její příběh inspiruje ke vzpouře. Během turné po krajích Panemu Katniss vycítí, že se neodvratně schyluje k revoluci. Hlavní město ale stále drží moc pevně ve svých rukou a prezident Snow není člověk, se kterým je dobré si zahrávat. Ve vhodný čas, ve vhodný moment, Katniss Everdeen musí být zlikvidována. Sílu Kapitolu mají symbolizovat přípravy na 75. Hry, které skrývají překvapení a rozhodnou o budoucnosti celého Panemu. Katniss a Peeta musí zpět do arény. (Bontonfilm)

zablaga

Druhý diel nepostráda skvelú dynamiku a viditeľne lepšie spracovanie. Vďaka prvému dielu som si prečítala všetky tri knihy a bola veľmi prekvapená, že ma ešte dokáže zaujať takýto žáner. Vďaka prvému dielu som sa stala fanúšičkou Jennifer Lawrence a vďaka druhému dielu sa veľmi teším na ten tretí. Páčilo sa mi to celé a aj napriek dlhej stopáži som bola ako na ihlách (oplatí sa vidieť v kine.) ()

Skrk

Do poloviny chytré mediální zrcadlo pro mládež, pak to ale celé přestane fungovat a upadá značně dolů... ()

Padme_Anakin

Padmé, poučena předchozím počinem, připravila pokrmy, pití, plenky. Pokračování průměrné podívané paradoxně pobavilo. Přesto připisuji - pozvolný průběh pranýřuji. ()

Lama.Lama

Konečně si u mě Hunger games napravily reputaci. Už se nemusím koukat, jak se v lese hezky prochází a jak se krásně spí na stromě. KONEČNĚ se tu taky něco děje! Pořád jsem sice ještě naštvaná na jedničku, kdy mi nepodali žádné vysvětlení k nastalé situaci v zemi, ale za tuhle parádní akci, skvělé postavy a (moji oblíbenou) romantiku, jim to můžu odpustit. ()

PauloZ

Nevím, jestli mě šálil zrak, ale tohle je úplně jinde, než Rossův počin! Druhý díl je podstatně dospělejší a vyzrálejší. Takže už se po lese nehoní teenageři umírající na bobulky, ale dostáváme plnohodnotnou akční, dravou a v rámci možností dospěláckou podívanou. Rozhodně jsem taky toho názoru, že Francis umí točit minimálně o level líp než Ross, protože tu obdobnou látku podal stylově, zábavně a v konečném důsledku velmi stravitelně. Příběhově povedené a celkově mnohem efektnější, akčnější, svižnější a napínavější, než jednička. Stoprocentně také lepší kamera a práce s obrazem. Oproti jedničce mám pocit také mnohem větší empatické síly filmu a jeho strukturalizace. Velmi mě to překvapilo, protože po prvním díle jsem opravdu nečekal nic a přiznám se, že s jistým napětím očekávám třetí díl. Konec je totiž skvělý a celé je to velmi našláplé, takže snad to vydrží. ()

ConanVJ

Film pokračuje tam, kde skončil a rozvádí tak dlouhý příběh v podobném konceptu a i tempu. Obsazení se opět povedlo a i nové postavy si člověk oblíbí. Aréna se mi líbí víc, než v jedničce a pasti jsou vypracovanější. Za mě 80% :) ()

draggo

Catching Fire byl pro mě nejočekávanější film tohohle roku, na který jsem se těšil už od prvního zhlédnutí jedničky. Po přečtení knížek jsem se těšil ještě víc a doufal, že to bude doopravdy taková pecka, jakou mi sliboval děj knížky. Přesto ve mě hlodal malý červíček pochyb a bál jsem se, že jsem si to možná moc zidealizoval a zažiju jenom hořké zklamání z nenaplněného očekávání. Výsledek? BYLO TO NESKUTEČNĚ DOKONALÝ! Vážně, nečekal jsem, že to může bejt až tak skvělý. Pořád na sobě cítím tu emocionální sílu, se kterou na mě dopadaly jednotlivý scény. (spoilery) 11.kraj a Katnissin proslov k mrtvým splátcům za doprovodu skvělé hudby, následné rozehnání davu a výstřel. Bičování Galea ve 12tce a 3 vítězové, kteří se postavili Mírotvůrcům. Oznámení Čtvrtoher a následné reakce všech zúčastněných. Den sklizně ve 12.kraji a neskutečný herecký výkon Elizabeth Banks (Cetkie Trinketová), to jak se na ní střídala její obvyklá strojená maska a skutečnost, že se jí to celé neskutečně příčí. Velkolepý příjezd vozů do Kapitolu za doprovodu hymny Panemu, který svou impozantností překonal i stejnou scénu z jedničky. Vzkazy Katniss a Peety tvůrcům her při individuálním hodnocení. Závěrečné vystoupení všech splátců u Caesara Flickermana - Johanniny nadávky, Katnissiny šaty a Peetovo odhalení s bouřlivou reakcí diváctva aneb moment, kdy se zdá, že se celá totalitní struktura Kapitolu začíná pomalu drolit. Sebeobětování Mags v aréně a postupné odhalení celého jejího principu. Tik tak. Poslední šíp Katniss předznamenávající počátek revoluce. Promiňte mi to sáhodlouhé vypisování, ale prostě jsem musel vypíchnout ty nejsilnější momenty, během kterých mi běhal mráz po zádech a místy se i pokoušely slzy. Catching Fire je celý neuvěřitelně dramatický, atmosferický a emotivní. Zvrácenost totalitního režimu Kapitolu není již jen naznačena jako v jedničce, ale je plně rozvinuta a je nám tak jasně ukázáno, kdo je tady tím skutečným nepřítelem. Politické podhoubí celého příběhu se skutečně značně rozrostlo a já se už opravdu nemohu dočkat, jak to tým režiséra Francise Lawrence dotáhne v závěrečném Mockingjay (rok se nikdy nezdál tak dlouhý). A když už jsme u těch pochval, nemohu samozřejmě nezmínit výbornou Jennifer Lawrence, Joshe Hutchersona i Liama Hemswortha jakožto ústřední trio (potlesk za tu skvělou romatickou linku, vážně se povedla na jedničku!), ale samozřejmě i všechny vedlejší postavy, od Woodyho Harrelsona jakožto Haymitche až po Donalda Sutherlanda jakožto prezidenta Snowa, který konečně získal více prostoru a působí tak patřičně démonicky. Přidejme si k tomu výbornou výpravu od nové tropické arény až po naleštěný monumentální Kapitol, dokonale padnoucí emotivní soundtrack (jak instrumentální, tak písničkový) a opět úžasné kostýmy (čichám čichám nějakou zlatou sošku :)) a stojí před námi asi nejlepší film tohoto roku. Vážně jsem to nečekal, ale Catching Fire mě smetl na několika frontách a zapůsobil na mě tak, jako už dlouho nic. To čekání na další díl bude ještě více úmorné. Tak ať při tvůrcích i nadále stojí štěstěna! /100% a 5*/ () (méně) (více)

Anchi

Tempo tak zběsilý, že jsem nestíhala mrkat překvapením u konečnýho zlatýho mockingjaye aneb "to je reklama, vole." A že mě konec teda pekelně rozčaroval. A vůbec. Spousta věcí mě štvalo - Katniss jakožto neuvěřitelně blbě napsaná postava, nechápavější a skromnější hrdinku abys pohledal; Peeta to s hraním na blbýho a štěněcíma očima zdárně sekundoval, ale i tak je to můj favorit; Mags nemohla pět minut používat svoje nohy?; výtka k překladu kino-titulek - Hurikán? Jako vážně?; a mnoho dalších maličkostí, který nestojí takhle veřejně za řeč. Ale abych nebyla jenom za negativistku - kamera a hudba super, efekty mi přišly podařený. Mnohem víc než v prvním díle mě bavily nástrahy arény. Scéna s Katniss při předváděčce libovolný dovednosti byla nejúsměvnějším momentem. A asi jsem divná, ale u scény se svatebníma šatama transformovanejma do ptáčka mi skoro ukápla slza. ()

Molikop

To si děláte srandu, že to skončilo takhle debilně. Nebo spíš, že to vůbec neskončilo. Tohle je největší filmový zklamání za rok 2013. Dvě a půl hodiny koukám na film, kterej nakonec nijak nedopadne. První hodinu a půl se mrcací v tom, co v prvním díle odbyli za 30 minut, pak 20 minut bojujou, a zbylej čas berečej nad svym osudem. Díky, na další díly už se koukat nebudu. ()

ledzepfan

Od jedničky je tam hezký progres o dobré dva levely nahoru-a to jak filmařsky tak příběhově, ale pořád to naráží na zásadní nedostatek a tím je nedostatečné vykreslení pravidel, atmosféry a problematiky celého toho světa. Nevím jestli je to nedostatek jen toho filmu nebo i té předlohy, ale občas tomu prostě nerozumím a nevím proč se děje to či ono, proč tahle postava zrovna mluví úplně zcestně, proč támhleta postava jedná jak mentál..??...Prostě nevím. Spíše mám pocit, že některé věci se dějí jen prvoplánově na efekt a nemají žádné hlubší "kořeny". No ale co už..Jestli si další díl udrží aspoň tuhle laťku, bude to fajn. ()

schizmo

Tak tohle byla ještě větší píčovina, než předchozí díl. Kdy už současní tvůrci konečně pochopí, že filmová tvorba nestojí a ani nemůže stát pěkných tvářičkách protagonistů, zatímco scénář a veškeré další atributy jsou stejně vratké jako koncept celé série. Rychlokvasná mrdka pro teenagery.. ()

hous.enka

Absence karikatur z Kapitolu a role Philipa Seymour Hoffmana mi ve druhém filmu sedly. Jennifer je pořád stejně hrozná a nezbývá než se s tím smířit. Jinak pořád platí to, co jsem psala k jedničce: děj se pěkně rozvíjí, vtípky jsou stejné jako v knize, film mnoho nového nepřináší. Mně se na Katniss líbí hlavně ta vůle něco změnit, i když víte, že je všechno naprosto v háji - a to najdete jak v knize, tak ve filmu. Za čtyři hvězdy. ()

maddy

Bol to doslovná skúška ohňom a s návštevou kina som bol veľmi opatrný, počkal som si až na recenzie a tunajšie hodnotenia (tá CSFD je občas aj k prospechu veci) a oplatilo sa. Catching Fire je totiž jedno z najpríjemnejších tohtoročných prekvapení. Prvému filmu som mal problém udeliť aj tie veľmi slabé 3*, ale pokračovanie je svetlou výnimkou, že aj sequel môže mať vzostupnú kvalitu. Kvalitatívne zlepšenie nastalo totiž doslovne v každom a jednom smere a film sa transformoval z „teenagerskej zábavky“ (nástupca odpadového Twilight je odteraz doslovná urážka) do skutočne dospelého filmu. Zásluhu na tom má rozhodne Francis Lawrence (I Am Legend, Constantine), ktorý prvú hodinu a pol servíruje depresívnu atmosféru s ubitými postavami a nelichotivé dystopické zobrazenie budúcnosti (samozrejme v rámci možnosti PG-13 filmov). Nechýba ani sociálna a mediálna kritika. V prvej časti kritizovaný ľúbostný trojuholník sa tu nesústreďuje na viac ako je potrebné (skutočne Liam Hemsworth má asi len tri scény) a v podstate o neho vôbec nejde, namiesto toho sa riešia rôzne politické machinácie v pozadí. Každá postava a jej konanie je divákovi dostatočne vykreslené – ten koho máte neznášať rovnakou silou ako hrdinka toho aj budete (President Snow – Denis Sutherland ). Vedľajšie postavy nie sú len zbytočne do počtu (Finnick Odair - Sam Claflin, Cinna - Lenny Kravitz), ale majú v príbehu svoj zmysel. Vďaka vynikajúcemu vykresleniu sveta a napísaným postavám, s ktorými sa divák zžije dokáže film konečne na scénu priniesť aj maximálne fungujúce emócie (cesta výťahom do arény). Samozrejme, všetkému dopomáhajú prvotriedny herci – oscarová Jennifer Lawrence je pre sériu tá najlepšia voľba, ale zlepšenie nastalo u všetkých zúčastnených (kritizovaný Peeta – Josh Hutcherson už vôbec nepôsobí tak prkene!) a noví účastníci (Philip Seymour Hoffman) si pre seba kradnú doslovne každú minútu. Ani extravagantné kostýmy už nie sú tak pestrofarebné a prehnane štylizované (dostáva sa pocitu, že ku hlavnému mestu Kapitol patria), a podstatne navŕšený rozpočet ponúka kvalitný sci-fi vizuál (rozsiahle futuristické mesto, vznášadlá a pod.). Áno, prvú hodinu a pol hrá prvé husle pochmúrna atmosféra a inteligentný scenár zameraný na konverzácie postáv a prekvapivo to funguje. Najslabšia je však (opäť) časť v aréne v záverečnej hodinke. Nejedná sa vyslovene o takú nudnú mizériu ako v prvej časti (kde Katniss väčšinu sedela na ihličnatom strome), aréna v podobe džungle je o mnoho pútavejšia a zmieril som sa aj s tým, že Hunger Games nikdy nebudú žiadne krvavé „Rko“, ale stále to nemá ten požadovaný drive, tú požadovanú silu, ktorá by mala z plátna sršať pri vzájomnom vraždení postáv. Takmer všetky úmrtia sa odohrajú úplne mimo kamier po prvých 5 minútach, čo sa divákovi oznámi len na obrazovke/stene arény a zvyšok je skôr „dobrodružný film“ ako „aréna smrti“. Ale dobrodružstvo správne napínavé a svižné. Už tú nelietajú digitálne včely a nepôsobí to tak okato ako oklieštený „Battle Royale“, ale miesto toho sa uteká pred smrtiacou-jedovatou hmlou, vodnými živlami, krvilačnými opicami (s jednou efektnou ľakačkou), variuje sa aréna v podobe meniaceho sa prostredia, čo každú minútu púta divákovu pozornosť. Nejde sa tak striktne podľa predvídateľnej šablóny ako v prvom filme a finálne zvraty dokážu skutočne prekvapiť. Samotný záver je síce vyriešený priveľmi narýchlo a trpí takzvaným „Matrix Reloaded efektom“, kde sa dianie namiesto rozuzlenia ešte viac zamotá a ... divák musí čakať ďalší rok, resp. dva, keďže záverečná kniha bola už tradične (ďalší „Harry Potter syndróm“) rozdelená do dvoch filmov. Aj napriek tomu, že pokračovania mám vo všeobecnosti rád, tak tu chýbal už len nápis „To Be Continued“ a aspoň akési provizórne uzatvorenie aspoň jednej z dejových línii nastať mohlo (ale keď už nič iné aspoň vybičoval očakávania na Mockingjay do nepredstaviteľných výšok!). Vo výsledku tak spojovací mostík k (snáď) veľkolepému finále a nečakane veľmi inteligentný, už zďaleka nie teenagerský, blockbuster. Väčší, drahší, pútavejší a po každej stránke prepracovanejší než priemerný prvý film. A tých 150 minút mi nikdy tak rýchlo neutieklo. Záverom tak CELKOVO: 4* (8/10) - Skvelo vykreslený svet, nelichotivá atmosféra, zdeptané postavy, príbehová hĺbka, fungujúce emócie, svižné tempo, trocha štandardná, ale za to správne dobrodružná akcia v aréne a prirýchly záver. Pokiaľ to takto bude pokračovať nebudem sa báť dať o rok tretiemu dielu aj plný počet, režisér našťastie ostáva prítomný po celú sériu. Hrdo vyhlasujem, že sa začínam radiť k zástupu fanúšikom (čo by som ešte pred rokom ani len v stave najväčšej extázy nepovedal) a idem si okamžite zohnať knižnú trilógiu! () (méně) (více)

VojinRyan

Podobný scenár ako u prvého dielu. Len s tým rozdielom, že už hlavné postavy poznáme. Tak tým pádom som čakal, že sa viac budú sústrediť aj na iné postavy a rozvinú niektoré vzťahy. Žiaľ, oni prvú polovicu naťahovali. A to dosť nudilo. A nedočkal som sa ani výraznejšieho finále aké som očakával. Je to trošku lepšie v scenári a réžii oproti jednotke, ale zas ma horší koniec ( ktorý Vás len navnadí na ďalší diel ) a nudnejšiu prvú polovicu. 68% - 3*. ()

depony

Výraznější posun ve všech oblastech, ale především ve zpracování příběhu k lepšímu. Tady už hraje napětí přesně na ty struny, které má, a výsledkem je akční podívaná a vžití se do této reality, kde se postupně odkrývá nejedno tajemství. Síla revoluce, potřeby změny a pádu stávajícího režimu na vás dopadá tak silně, že máte chuť se do toho taktéž zapojit. 2,5 hodiny uteklo jako voda a na pokračování je zase důvod se těšit. ()

agentmiky

V porovnání s jedničkou se mi dvojka zamlouvala více,protože příběh se trochu zlepšil a akce byla výborná,zatímco jednička v některých chvílích toto nesplňovala.Jennifer Lawrence opět ukázala,že je jednou z nejnadanějších hereček současnosti,ne-li ta nejnadanější vůbec.Josh Hutcherson na mě působí celkem také sympaticky a celé to dovršuje výborný Donald Sutherland,který svoji rolí zvládl bravurně.Myslím,že se máme na co těšit,protože mě konec hodně navnadil a nemůžu se dočkat dalšího dílu.Hodnocení:80% ()

Adasin

Nejlepší film z celé série. I z knih se mi nejvíce líbila ta druhá, přišla mi nejtemnější, parádně se v ní rozvíjela mytologie i vztahy, přišly intriky, podrazy, šokující zvraty a ani akce nebyla k zahození. A film je dost věrnou adaptací, jako u prvního dílu ani zde fanoušek předlohy nemůže být zklamán, a zaujat může býti její neznalec. Škoda, že poslední dva filmy se nenesly ve stejném duchu. P.S.: Knihy i filmy jsem viděla ještě když jsem byla v pubertě a ne, nechtěla jsem být jako Katniss. Paradoxně hlavní hrdinka nepatřila k nejoblíbenějším postavám série. 9/10 ()

Alqarin

Lawrence se do toho solidně obul. První půlka druhých Hunger Games překypuje depresí a tísní a nekazí to ani romantické vložky, ba naopak - love triangle tu funguje až překvapivě překvapivě. O to víc ale mrzí, že druhá půle se nezbavila prokletí jedničky, aneb pasáž v aréně je až zoufale plochá a i díky nízkému ratingu poměrně nudná. Nechat všechnu řezničinu na živlech a náhodách je vážně hodně otravný tah a jestli je to taková bída i v knize, jsem rád, že jsem ji nečetl. Přesto všechno ale Lawrence sérii slušně nakopnul a chtěl bych ho i u dalšího dílu. P.S.: České překlady totálně na pěst. Vražedná pomsta? Hurikán? Cetkia? Seriously?! ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

13.11.2022

Battlestar Galactica míří na velké plátno

Battlestar Galactica míří na velké plátno

11.06.2016

Sci-fi teď docela frčí, není proto divu, že tak slavná značka jako „BSGčko" nemůže spát navždy. Po klasickém seriálu ze 70. let a rebootu z roku 2004, který se dočkal několika spin-offů, se tak válka… (více)

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky