Hunger Games: Vražedná pomsta

• USA The Hunger Games: Catching Fire (více)
Akční / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, 2013, 146 min

Katniss Everdeen a Peeta Mellark se po šokujícím vítězství v 74. ročníku Hunger Games vrací domů. Jako vítězové musí ale brzy domov a své rodiny znovu opustit a vydat se na okružní jízdu po všech krajích Panemu. Jejich úkolem je bavit lidi, oproti očekávání Kapitolu ale Katniss a její příběh inspiruje ke vzpouře. Během turné po krajích Panemu Katniss vycítí, že se neodvratně schyluje k revoluci. Hlavní město ale stále drží moc pevně ve svých rukou a prezident Snow není člověk, se kterým je dobré si zahrávat. Ve vhodný čas, ve vhodný moment, Katniss Everdeen musí být zlikvidována. Sílu Kapitolu mají symbolizovat přípravy na 75. Hry, které skrývají překvapení a rozhodnou o budoucnosti celého Panemu. Katniss a Peeta musí zpět do arény. (Bontonfilm)

lykan9

Vražedná pomsta má jedno plus a zároveň jedno mínus oproti jedničce. Plusem je rozhodně dospělejší pojetí. Mínusem je pak o kapánek nudnější průběh samotné hry. Jinak, co se týče hereckých výkonů a zpracování filmu samotného, tak se tvůrci drželi vysoké kvality a tudíž mé hodnocení je zcela stejné. ()

Bad Guy

Druhé pokračování se může pyšnit tím, že se jedná konečně o pořádný snímek, který je vážně natočený přesně podle knižní předlohy, což nebývá tak často zvykem a také se posunul z teenagerského snímku mezi solidní filmy, na který může vyrazit naprosto kdokoli. Můžeme se tak těšit na uzavření této trilogie, a to na třetí díl, který bude rozdělen do dvou částí. Více zde: http://nafilmu.cz/2013/11/recenze-hunger-games-vrazedna-pomsta-2013/ ()

Roseinka

Oproti jedničce jsem příjemně překvapená. Emoce jely na plné obrátky, příběh mi přišel zajímavější. Zpracování filmu bylo výrazně lepší než u prvního dílu, změna režiséra je znát. Akorát nechápu, co všichni vidí na Jennifer. Zahrála to dobře, ale to je asi tak všechno, co k tomu můžu říct. Nevidím v ní tak skvělou herečku jako jiní tady. Jsem docela zvědavá, jak budou Hunger games pokračovat. Nevěděla jsem, že existuje knižní předloha, takže se na ní chystám až po shlédnutí všech dílů, i když normálně to mám radši naopak. Zatímco první díl bych charakterizovala slovy - smutek, beznaděj a smrt, druhý díl byl vyjádřila slovy - naděje, síla a láska. 8/10 ()

Marrdaa

No jó, když vidim ty čísla, tak si říkám, že to nebude taková kokotina jako první díl. Vlastně jsem ani netušil, že film je natočen podle knižní předlohy, mám to rád naprudko bez trailerů, keců apod. Ale když mi po celkem nezáživné dvou a půlhodinovce skočí titulky doprostřed děje, hodně se mi vybaví další zklamání roku 2013, film Hostitel, kde je enormě znát stopa autorky-ženy-bez koulí-nuda. Sci-fi ? I tak je tu dost technických nejasností, který mi nejdou do hlavy (vlny na rybníku,letadla v aréně, drátek na blesk, Jennifer Lawrence) + pořád se běhá na nějakých deseti metrech čtverečních a obraz totalitního režimu je tak totalitní, až se nechce věřit, že by nějaká revoluce nenastala už mnohem dříve. ()

Kali4

„I won’t let you die. ʼCause you’re my biiitch! Katniss po stopadesáté prvé zachrání Peetovi prdel a stává se nejlepší superhrdinkou od... umm, od... Avengers? No, to není tak dlouho, ale to je jedno. Děj je typická „dvojka“ bez orámování (chybí začátek a konec) rozdělená na dvě části, kdy v první je víceméně úspěšně načrtávána beznaděj za povinného představování postav, vykreslování vztahů a pronášení povrchně metaforických a symbolických monologů a dialogů. Druhá půlka je dobrodružství a akce, v nichž (překvapivě) moc neumírají lidé. Nebudeme si nic nalhávat, dvojka možná rozkresluje svět do větších detailů, myšlenky a postavy jsou ale stále stejné, nevyvíjí se a kdykoli byla pronášena „velkolepá“ řeč, musel jsem se maličko pousmát. Slyšet to samé třikrát, čtyřikrát, pětkrát za film je poněkud únavné. Přesto, jak je ve výsledku plochá většina postav a povrchní většina myšlenek, herecké výkony jsou výborné snad všechny – chudák Katniss je ve vleku událostí od expozice prvního dílu a nemá vůbec žádný čas na uspořádání vlastních myšlenek, proto se může občas zdát poněkud emocionálně neukotvená, nestálá až labilní. Jennifer Lawrence jí ale vtiskla takovou míru důstojnosti a uvěřitelnosti, že je z ní pro diváka naprosto funkční symbol revoluce, ač do něho má jako osobnost na hony daleko. Podobně, jako opanoval první díl, vládne Donald i v tom následujícím a společné scény s Philipem Seymourem Hoffmanem (ač jsou asi dvě a nevyužitý Hoffman jednoduše nemá co hrát) mají sílu. Za to všechno vděčíme nepochybně Francisi Lawrencovi, který pevnou rukou vedl postavy tam, kde selhával scénář, a divákům nabídl napjatou atmosféru i adrenalinovou akci, s nimiž mu vydatně pomohl i neselhávající James Newton Howard (i když některé hudební motivy jsem už myslím někde slyšel). První díl podle mne není natočený špatně, působivosti toho druhého ale rozhodně nedosahuje. Hladové hry jsou literárním počinem, kde jsou postavy (až na jednu dvě výjimky) ve výsledku ploché a děj je naivní, přesto mají určitou úroveň (přiznávám se - ty arény se mi ku*va hodně líbí, obzvlášť design té druhé) a filmy podle nich natočené mají obrovské štěstí na herce a tvůrčí týmy. Proto se odvážím říci, že filmy nejsou „jen další moderní sérií, kde teenageři zachraňují svět.“ ()

blackJag

Je to fakt o píď lepší než první díl a dokonce i v rámci vykradených žánrových klišé nejde o vyloženou srajdu-majdu. I ta ukrutně se tvářící stopáž uteče překvapivě rychle. 70% ()

Stasz

Wau ! Shlédnuto v kině z donucení kamarádky, která mi překazila původní plán jít na Rivaly.. Bylo to lepší než jednička, ale přeci bych lépe udělal kdybych si prosadil svou (jenže pak by bylo peklo). Už se to nesnaží moc tvářit jako žůžo legrando dobrodrůžo.. už se začíná revoluce. Konečně zbičovali pretty face a Peeta začal skorovat u Kate. Děj v aréně o něco lepší než v jedničce, konečně se nedalo lehce předpokládat, jak tahleta sranda nakonec skončí. Proto dávám o jednu hvězdu víc než u jedničky. ()

JoseBenes

První díl Hunger games byl light verzí japonské Battle Royale, přesto působil v rámci žánru a cílové skupiny (fanynky Twilightu a teenage romancí) překvapivě dobře. Vyčníval právě svou podstatou, vsazením vybraných kandidátů, dětí, z jednotlivých okrsků státu Panem do arény, kde po vzoru gladiátorských zápasů musí na konci zůstat pouze jeden. Druhý díl je na tom kvalitativně ještě lépe. Knižní série je bestsellerem, ovšem ne každý z nás má tolik času přelouskat si celou trilogii, proto se nabízí otázka, zda nám může poskytnout filmové zpracování srovnatelný zážitek. Od fanoušků knižních předloh zaznívají názory, že se filmové zpracování kvalitám původní knižní série téměř přibližuje, což prý pro druhý díl s českým podtitulem Vražedná pomsta platí dvojnásob (ano, další český idiotský překlad, slovenská Zkouška ohněm se trefila mnohem lépe). Režisérskou taktovku převzal Francis Lawrence, režisér filmů Constantin či Já, Legenda, a protože první díl Hunger Games vydělal celosvětově přes 700 milionů dolarů, mohl si dovolit znatelně navýšit rozpočet, což je ve srovnání s prvním dílem pořádně znát, ať už na kostýmech nebo tricích. Lawrence se potěšujícím způsobem oprostil od love story romantického trojúhelníku a servíruje dystopickou sci-fi, kde občané hlavního města Kapitolu se koupou v luxusu a užívají povrchních zábav, zatímco ostatní lidé v okolních okrscích tvrdě pracují a nemají co do úst. Není divu, že v takových podmínkách se začnou probouzet zárodky revoluce. Naději obyvatelům fašisticky vedeného státu Panem dala právě Kathniss Everdeen (Jennifer Lawrence), která v prvním díle porušila pravidla Hunger games a poprvé v historii tak měly Hladové hry ne jednoho, ale dva vítěze. Druhý díl se nezdržuje představováním postav, příběh začíná vítěznou cestou ústřední dvojice Kathniss a Peety po jednotlivých okrscích, kde mají usilovně předstírat, jak dokonalý, zamilovaný a prorežimní pár jsou, a tím mírnit revoluční nálady. To se ovšem nepodaří a prezident Panemu se rozhodne všech dosavadních vítězů Hunger games zbavit na Čtvrtohrách, které se konají jednou za 25 let, hry, které budou jiné než všechny ostatní… Kvalitativní skok není znát jenom v tricích a kostýmech, nýbrž i v hereckých výkonech hlavních představitelů. Film, který táhne Jennifer Lawrence, držitelka Oscara za Terapii láskou, má daleko temnější atmosféru, a i na vedlejších postavách vám bude záležet díky dobře napsaným dialogům. Paradoxně první polovina filmu je zajímavější a mnohem emocionálnější, než samotné finále v aréně. Jednotlivé, pod povrchem bublající akty vzdoru jsou nesmírně osvěžující a poskytují sounáležitost a větší propojení s vymyšleným světem. Mezi nedostatky filmu patří právě část v aréně, kde si logika dává dovolenou, chybí emotivnější dialogy. Rovněž závěr pouze vybízí k tomu přijít na další díl a nenabízí žádné uspokojivé zakončení. Jako neznalý knižní předlohy si netroufám odhadovat, jak film se bude odehrávat dál, ovšem pokud už nedojde na žádnou arénu, bude to jenom dobře. Fandové se mohou bát rozdělení na dva filmy, podobně jako u Hobita kniha zřejmě nedosahuje potřebného materiálu na dva filmy a bude se muset přimyslet spoustu nových věcí. Přes všechny nedostatky se druhý díl Hunger games ve své první polovině vyrovná nejlepším filmům letošního roku a mnoho blockbusterů překonává, až jsem byl kvalitou filmu příjemně překvapený. Laťka byla pozvednuta, teď je třeba dosáhnout na nejvyšší mety. Konečné hodnocení: 7,5/10 () (méně) (více)

R1CH1E

Tak tohle teda ne. Všichni říkají, jak je dvojka dospělejší a temnější než jednička, a přitom dvojka není nic jinýho než jednička podruhé, a to se vším všudy. Neskutečně natahovanej úvod a cesta do kapitolu, ve kterém se vlastně nic nového neděje, lidi jsou furt utlačovaní, Woody furt chlastá, Banks pořád vypadá jako píča, a to vše jen proto, aby se pak mohlo pobíhat nějakou tu hodinku po (nových!) tréninkových prostorech, které slouží jako seznamka Katniss a Peety se zbylými hráči. Následuje hodina pobíhání po aréně, která je úplně stejná jako ta předchozí, jen místo louky je ve středu jezírko s ostrůvkem. Peeta po aréně opět pobíhá jak šašek, aby ho mohli všichni ostatní zachraňovat, Katniss se furt tváří smutně jako osiřelé štěně, nakonec zas vyjebe s celýma hrama a opět přežije jak ona, tak Peeta. Jedinej posun v ději se během úmorně dlouhých 146 minut odehrává v posledních 5 minutách filmu, které završí Katniss pro velkou změnu nasraným pohledem, aby navnadila diváky na třetí díl. "Temnost" filmu spočívá jen v tom, že se tu všichni tváří strašně ztrápeně a smutně a je tu použitý filtr, který dělá všechno šedivé a vyblité. ()

Ichabod

O hodně depresivnější a drsnější než první díl, pořád ale má člověk dojem, jako by se točil osud planety kolem dvou dětí a to se smrtelně vážnou tváří. To je prostě z principu kravina. Tedy je to občas usměvně dramatické. Na druhou stranu na Jennifer se velice dobře dívá, je s podivem, že jednou hraje teenagerku, podruhé zase třicetiletou cynickou vdovu. Jennifer prostě jede! Jakmile začnou ve filmu Hunger games, film je mnohem atraktivnější a finále poměrně navnadí na další díl. Nejlepší na celém filmu je ovšem Stanley Tucci, který ve své roli exceluje, je k nepoznání. ()

Killda

Konečně jsem dostal to, co jsem vyžadoval od jedničky - sociálněpolitický kontext příběhu. Už to není jen honěná za přežitím, ale vzdor proti utlačování... ve hře je mnohem víc než jen pár mladistvých životů, ve hře je osud společnosti! Takhle se mi to líbí. A překvapivě mě ta stopáž tak moc neiritovala, jak jsem očekával. Oproti jedničce obrovský skok dopředu... a ... (musím přiznat) těším se na pokračování. ()

vyfuk

Emmm... jop musím si vyměnit kalhoty. Nevím jak se extrémně změnila režie, každopádně z pohledu mého? Film mě ze začátku přišel jak Titanic bez Titanicu. Druhá půlka se už rozjela ve jménu jedničky a to dostalo Rauch (šťávu). Hunger Games jsem začal v celku silně prožívat a nebudu se tajit tím, že jsem byl v některých případech až ohromen. Ať už je to kouzlo druhé knihy jako takové a nebo Lawrencova osobního kouzla, kde vzal místo zombie splátce a Smithe jako Lawrence. Mimochodem... moje nejoblíbenější postava - Johanna a to nejen, protože se svlíká ve výtazích. Geniální. Celkově rozuzlení děje a jeho pojmutí... epico! Myslím si, že je jasné, že si třetí pokračování v kinech nenechám za žádnou cenu ujít! ()

Eoin

Po technickej stránke vyspelejšie ako prvý diel, ale príbeh sa vlečie. Rozbehne sa to až v polovici filmu (konečne aréna na ktorú sa teším celý film) a keď už konečne cítiť vyvrcholenie tak nastane nečakaný koniec. Seriálové zakončenie, ktoré by malo radšej zostať pri seriáloch. Nemal som to rád v Hobbitovi(2) nemám to rád ani tu. ()

NoFiction

Nevím nevím, jestli ještě zvládnu další díl. Začínám se sám sebe ptát, pro jakou generaci je tenhle snímek především určen ? ()

Guzo

Určitě lepší než první díl, zřejmě tomu výrazně pomohla změna režiséra. Souboje v aréně byly důmyslnější, postavy nebyly tak ploché a celkově to mělo větší styl. Jedinou vadou na kráse tak byl výraz Jennifer Lawrence, která se téměř celou dobu tvářila naprosto stejně, ať se dělo cokoli. ()

Eso_pwned

Oproti jedničce se na to dá dívat a dokonce mě i zajímalo jak to dopadne. Co mi vadí je, že se furt musím soustředit na to, jak je Peeta malej. ()

V.Silver

Typický příklad prostředního dílu - po prvním díle máte samozřejmě vysoká očekávání, jste zvědaví, kam se děj posune a nakonec frustrovaní, že je to v nejlepším useknou. Aréna - to už jsem viděl. Revoluce - viděl jsem lepší. Milostný příběh - tam nějaký byl? I přesto mi to docela příjemně uteklo, Jennifer nepodává sice svůj nejlepší výkon, ale i tak to stačí na pohodový zážitek, byť skoro 2 a půl hodiny dlouhý. Radši si to ale znova pouštět nebudu, abych nemusel svoje hodnocení trošku "zkrotit" :) 66% ()

Dreadd

Druhý díl Hunger Games je v první řadě lepší variací prvního dílu (lepší především kamerou v zásadních momentech), ale zároveň přidává i něco navíc, totiž tu postupně gradující politickou dějovou linii, v prvním díle jen letmo naznačenou (samozřejmě, celé Hladové hry jsou z podstaty politická záležitost, ale tento jejich význam byl přehlušen touhou po krvi, zde jsou naopak boje v aréně druhotnou záležitostí), která se dobře doplňuje s bojem na život a na smrt a dělá z celé značky o něco zajímavější továrnu na peníze. ()

Myrreczech

Konečně dostaly HG jiskru, myšlenku a kvalitu. Dějově velmi podařené, bez hluchých míst, se slušnou atmosférou a pro mě stále oblíbenější Jennifer. O 100% lepší než ten přiblblý, sluníčkový první díl. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

13.11.2022

Battlestar Galactica míří na velké plátno

Battlestar Galactica míří na velké plátno

11.06.2016

Sci-fi teď docela frčí, není proto divu, že tak slavná značka jako „BSGčko" nemůže spát navždy. Po klasickém seriálu ze 70. let a rebootu z roku 2004, který se dočkal několika spin-offů, se tak válka… (více)

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky