Vymítač ďábla

• Česko Exorcista (více)

Regan je dcerou slavné a bohaté herečky. Protože na ni matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že se dceřino chování pomalu začíná měnit. Mluví sprostě a obličej se jí křiví do děsivého šklebu. Matka vezme dívku na lékařské vyšetření. Po sérii velmi podrobných vyšetření jsou lékaři bezradní. Dívčin stav se stále horší a teď už napadá i své okolí. Hlas se jí mění a ona komunikuje se svým okolím démonickým hlasem. Jeden z lékařů přijde s návrhem obrátit se na církevního specialistu, exorcistu. Matka to zprvu považuje za hloupost. Když se dívka změní v ďábelskou stvůru, která zabije jejího přítele, nezbývá jí nic jiného než se obrátit na vymítače ďábla. (TV Nova)

Corpsegrinder

Vymítací filmy mě nikdy moc nebavily a tak mě zde to chcaní na podlahu, krabí chůze po schodech nebo vojetí krucifixem nějak extra nebraly. Za pár hlášek typu TVOJE MÁMA KOUŘÍ PÉRA V PEKLE dávám tři hvězdy. ()

farfalla

Ach, jo, strašný film, fakt horor. Druhý z trilogie o démonických dětech spolu s ´Rosemary´s Baby (1968) a ´The Omen´ (1976). Ze začátku je všechno jen v náznacích. Chris MacNeil (Ellen Burstyn) je moderní matka a důvěřuje lékařům. Ale jak nemůžou nic najít a jenom přicházejí s dalšími teoriemi, tak na ně dokáže uděřit. Triky kolem Regan (Linda Blair) jsou výborné, opravdu nepříjemné. Jak její změněný hlas, tak i proměny a výrazy jejího obličeje. Příběh se odehrává ve Washingtonu, D.C., a všechny postavy jsou moderní lidé, i na exorcismus pohlížejí jako na něco středověké, ale pak když k němu dojde, jeho atmosféra je dokonalá. Jen to okno s těmi schody mi tam nějako neladí, ale nadpřirozené síly si dělají, co chtějí. ()

Adramelech

Dnes už klasický film o posedlosti a exorcismu. Příznivci žánru budou jistě spokojeni. Příběh je patřičně opentlený, aby byl zajímavější, ale není to dokument, je to film, takže není třeba šťourat se v dílčích nepravděpodobnostech. Pokoukaná je to pěkná a já jsem byl vcelku spokojený. Možná by filmu prospěla trochu kratší stopáž. Připojuji pár poznámek k tématu. – Stručně, jasně a srozumitelně shrnul klasické příznaky posedlosti německý teolog a jezuita Petrus Thyraeus (1546–1601): barbarae voces, horribilis vultus, membrorum stupor, summa inquietudo, vires humanis superiores, cruciatus. Napsal několik knih o démonologii a posedlosti. Ve svém díle De variis apparitionibus… vypráví tuto historku: Ve dnech Lutherovy smrti bylo množství posedlých v jednom místě v Brabantsku najednou osvobozeno od démonů, kteří je nějaký čas předtím posedli. Res obscura non est, říká katolický autor, neboť v dalších dnech byli ubožáci od ďáblů hrozně týráni, a na otázku, kde předtím vězeli, odpovídali, že byli odvoláni a že na příkaz svého nadřízeného museli být přítomni u mrtvoly svého věrného pomocníka a nového proroka Luthera. Tuto historku prý potvrdil i Lutherův fámulus, který, když byl přítomen Lutherově bídné smrti, spatřil při vyhlédnutí z okna ke svému úleku množství nejošklivějších čertů, kteří poskakovali, rejdili a tančili poblíž. Historku potvrzují i havrani, kteří s velkým křikem doprovázeli Lutherovu mrtvolu, když byla převážena do Wittenbergu. Křesťanská démonologická literatura je velmi obsáhlá. Thyraeus patří vedle italského františkána Ludovica M. Sinistrariho (1622–1701) k dodnes poměrně hojně citovaným autoritám. – Buďme rádi, že žijeme v převážně ateistickém státě, kde si satanáš na takové spektakulární kousky moc nepotrpí, protože tady na ně nejsme zvědaví. Ne všude ve světě jsou na tom v tomto ohledu tak dobře jako my. ()

Knowho

Veliký kult mezi horory a dost možná jeden z TOP 10 hororů vůbec. Podobně jako u Evil Dead jsem si musel tohle dílo pustit víckrát než jsem si ho zamiloval (konkrétně to stálo jednu klasickou verzi a dvakrát režisérskou :D). Film pojednává o exorcismu osamělé dívky Regan MacNeil, kterou vychovává její matka Chris a dvou církevnících, Otcích Merrinovi a Karrasovi. Narozdíl od ostatních hororů, tenhle v sobě má úplné minumum akce a spíš si to pohrává s celkovou psychologií a myšlenkou církve a existence démonů. Ponurá atmosféra se táhne celýcm filmem a já to prostě žeru! Taky jsem si tady hodně oblíbil Jasona Millera jako Otce Karrase a udělalo mi velkou radost když jsem ho viděl ve trojce :D Tenhle film by měl vidět každý fanoušek hororů-povinně! :D 9,5/10 ()

pjotr76

Exorcist byl ještě relativně neotřelý, ale přesto již otřelý...další a další variace na toto, zjevně velmi atraktivní téma, pouze vyvolávají útrpný úsměv a někdy znechucení nad nechutnými trikovými efekty. Dle mého názoru by zcela postačila "Rosemary má děťátko" - zbytek je obecně buď průměr nebo hluboký podprůměr. ()

Bouřňák

Rozmýšlím mezi 4 a 5 hvězdičkami. Ten film je určitě velmi vydařený a působivý - opravdu jsem se trochu bál chodit po nočním shlédnutí sám po prázdném bytu. Některé scény jsou neskutečně děsivé. Představitelka 12-ti leté dcery mě opravdu dostala (až bych se, být jejími skutečnými rodiči, bál, že to s ní v jejich pouhých 14-ti letech musí psychicky zatočit). Ale stejně jedno "ale" bych na tom filmu našel - měl jsem několikrát takový pocit zbytečného natahování stopáže filmu. Opravdu občas méně je více. Ale ***** si to zřejmě zaslouží. Vřele doporučuju. P.S: Nekoukejte se na to raději sami. ()

ClimbVibe

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Hutná atmosféra, strhující a neustále zvyšující se tempo, perfektní výkony, skvělá kamera... a místo pro úvahy o víře a nadpřirozenu... Já se rád bojím a tady jsem se bál... ()

Haymar

Mě (coby velkého milovníka hororů) nechával (a stále nechává) The Exorcist vždy víceméně chladným. FIlm je mnohem více společensky velmi nekorektním, než čímkoli jiným. A už vůbec NE skvělým (ba dokonce jedním z nejlepších) hororů všech dob. Z každého políčka filmu doslova vyzařuje až přílišná Friedkinova snaha - šokovat za každou cenu, což se mu daří, nicméně o nějakém nervy-drásajícím napětí či husté atmosféře zde nemůže být ani řeč! Vše podtrhuje dlouhá stopáž (120min, resp. 135min director's cut - viděl jsem obě verze) v kombinaci s hodně pomalu plynoucím (a vesměs nezáživným) dějem. Jason Miller, Ellen Burstyn, Linda Blair a Max Von Sydow byli samozřejmě skvělí... ()

Bety88

Bylo to takové divné. Jako horor to moc na mě nepůsobilo, místama nechtěně vtipné. Asi už jsem těžce otupělá s kvantem filmů, které v poslední době povinně nakoukávám. A to je teprve horor vážení přátelé. ()

Schuldiner

Až teprve teď jsem měl možnost poprvé vidět tento legendární horor... Věděl jsem samozřejmě o čem to je, v podstatě i to, jak se bude vše vyvíjet, takže jsem nebyl ničím zvláště překvapen. První polovina (ve které mi bylo občas ouzko až pozitivně nepříjemno) by byla za 4*, ale ta druhá (kde se gradace trošku vytrácí) je přeci jen slabší a samotné ´´vymítání´´ je podle mého asi nejslabší část filmu (resp. nejnudnější) a trochu mi kazí celkový dojem. Nicméně výkony herců v čele s Ellen Burstyn a Lindou Blair jsou perfektní.. Celkově mírné zklamání, ale připouštím, že na tu dobu a hlavně v té době to musel býti velmi kontroverzní snímek. -- 69% -- ()

Hanes88

No tak tady asi není o čem! Pokud horor, tak Vymítač ďábla. Neskutečně natočené a i po tolika letech budí hrůzu. Opravdu drsné a to i závěr. 90%. ()

Paldiny

Popravde si neviem predstaviť aký šokujúci, kontroverzný a desivý musel byť Excorcista po uvedení do kín. Čo viem, že roky horor dokonalo otestovali a po vydaní predĺženej režisérskej verzie je strašidelnosť stále na vysokej úrovni i keď stupeň kontroverzie po krvavých osemdesiatkach a dnešnej otvorenej produkcii podstatne klesol. Po jej zhliadnutí, ale musím zložiť pomyseľný klobúk nad vynikajúcim obrazom a krištáľovo hrozivým zvukom. Director´s cut navyše obsahuje pár nových záberov, z ktorých je najpôsobivejší výstup pavúčej ženy, či pohľad do tváre samotného diabla, aké z pochopiteľných dôvodov v pôvodnom zostrihu chýbali. V novej verzii sa síce dej zbytočne dlho venuje detektívovi, ale to je len zanedbateľné mínus tohto fajnšmekerského kúska, aký bude mať v žánrovej kronike vždy pevné miesto. ()

vorry

Většina lidí tento film považuje za nejlepší horor ze všech. Asi jsem čekal příliš. Je to hodně kontroverzní film, proto se nedivím církvi, že proti němu ostře protestovala. Na filmy typu "Satan přichází" nebo "Vymítač ďábla" se už raději dívat nebudu, protože mi to přijde spíše nudné nežli strašidelné. ()

kill-tec

Možná kdybych se na to podíval před 30 lety, nespal bych ještě teď. A možná by stačilo se i podívat dřív jak na Scary Movie. V 80. letech z toho lidé prý omdlévali a svým způsobem se ani nedivím. Co se doby týče a tehdejších filmařských dovedností, určitě je to mistrovsky odvedená práce a kus kvalitního hororu. Dnes se ale na to člověk musí dívat malinko jinak a vidí v tom kupu nedostatků či přehnaných scén. Bál jsem se, že se budu bát, ale nakonec se tak nestalo. Mezi TOP horory to asi patří, ale ne mezi ty mé. ()

Rozjimatel

3,5 Film ma dosť zdĺhavý a trochu nezáživný rozjazd. Založený je hlavne na (ešte aj dnes) šokujúcich scénach, všetko okolo nich je už taký menej prepracovaný doplnok (napríklad málo prepracované postavy). Takže skvelé sú predovšetkým scény s Regan (testy v nemocnici, vymietanie), ktoré nad ostatnými výrazne vyčnievajú. Celkom chápem, prečo pred skoro 50 rokmi vyvolali taký rozruch a slabšie povahy v kine omdlievali. Z hercov sa mi páčili Max von Sydow ako dokonalý "vyháňač", Ellen Burstyn ako matka a výborná bola aj Linda Blair ako posadnuté dievča. Za zmienku určite stojí aj veľmi dobrý soundtrack od Mikea Oldfielda (Tubular Bells). Čo sa týka nedostatkov, hlavne v prvej polovici filmu som mal pocit, že nadväznosť scén akosi hapruje, že strih pôsobí miestami dosť čudne (hádam to bolo verziou filmu, ktorá bola vysielaná v TV, režisérsky zostrih by na tom mohol byť lepšie). ()

Spectre

Dobrý film, ale predsa k hororu tomu dosť chýba .... totiž atmosféra ako taká je úžasne nelineárna. Vyjímajúc skvelé scény, kedy je na obrazovke tá malá diablica je to nič moc (To je len určitá časť filmu a aj cez kontroverznosť /všetci vieme o čom hovorím/ jednej z týchto scén to nestačí). Hádam to bude tým, že som videl Director's cut .... tomuto filmu by prestrihanie na takú hodinku a pol rapídne pridalo na dramatičnosti a hodnotení, ale takto nemôžem inak ... P.S.: Horší a nudnejší záver si autori vymyslieť ani nemohli, malo to skončiť v tej chvíli, keď vypadol z okna :) ()

Zemřel režisér William Friedkin

27.07.2021

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

22.12.2020

Studio Blumhouse (Uteč, Neviditelný) se chce vrátit ke slavné filmové sérii Vymítače ďábla a to rovnou s pokračováním. Zatím není jasné, o jak přímé pokračování by mělo jít a zda by nový sequel mohl… (více)

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

26.12.2017

Pokud jste dospívali na konci 90. let, jen těžko vám unikl sitcom Sabrina - mladá čarodějnice. Šestnáctiletá čarodějka v něm žila se dvěma šílenými tetičkami a mluvícím kocourem, a možná ani nevíte,… (více)