(Upravený komentář po druhém zhlédnutí filmu) Samotnou mě to překvapuje, ale já těch 5 hvězd prostě nechat nemůžu. Poprvé jsem byla zhypnotizovaná faktem, že je to konečně tady! Seděla jsem na předpremiéře jak přibitá a užívala si každou vteřinu. Ale vyrazila jsem znovu, protože mi bylo jasné, že mám nasazené brýle pubertální fanynky. A světe div se, bylo to tak. Film samozřejmě nepovažuji za špatný, ale od finále se dá rozhodně čekat něco víc. Úmrtí postav (a že jich nebylo málo) nebyly natočené nijak emocionálně. I když u mě nefunguje moment překvapení, protože jsem četla knihy, čekala bych že mě to zasáhne víc. Například u prvního dílu pokaždé bulím jak malá, když se Katniss obětuje za Prim, nebo u druhého dílu pravidelně brečím vždy, když Katniss promlouvá k rodině Rue... A to jsem to viděla XXkrát. Tady jsem koukala teprve podruhé a už to jakékoli emoce postrádalo. Dějová linka Katniss-Peeta byla naprosto otřesně odvyprávěná. Každá jejich interakce působila strašně lacině a postupná rekonvalescence Peety nebyla vůbec postupná. Prostě BUM a byl ok. "Real or not real" mělo dostat mnohem více prostoru. Je to jedna z klíčových frází knihy (to dokazují nesčetná tetování na zápěstích holek po celém světě. Google it), a tady se této "léčebné metody" dočkáme dvakrát. Je toho plno. I u knihy jsem byla zklamaná, jak autorka (chytře) obešla vyvrcholení revoluce a filmu to evidentně uškodilo. Krvežízniví diváci se dočkali pár minut akce a pak půlhodinového finále, které bylo, jemně řečeno, unuděné až hrůza. Klady vyjmenovávat nebudu, už tak je to dlouhý komentář, ale naštěstí jich bylo dost natolik, abych se nebála dát 4*. Určitě nebudu film vynechávat. Když si dám HG maraton, tohle bude jeho součástí, ale mým nejoblíbenějším dílem filmové (i knižní) série zůstává 2. díl Catching Fire. Na stejné úrovni se o druhou příčku dělí film první a třetí a těsně na paty jim šlape tento, poslední díl. Ale třeba se to všechno změní, až film uvidím XXkrát, jako ty předešlé. 4* PS: Lituji každého, kdo nečetl originál. Ty překlady jmen a názvů (Cetkie, holoň, Primule, Routa, atd.) jsou otřesné!!!(19.11.2015)

Knižní adaptace fajn. Přesně jako podle knihy. Ovšem celkové pojetí, které celý film prakticky prokecalo, aby ho vzápětí proložilo scénami z muty atakující můj krevní tlak, se mi úplně nezamlouvalko. Katniss jako pseudohumanista, trapný scény u vlaku, docela jsem litovala, že to tu blbku nezabilo. Pro mě zcela vítěz: Prezident Snow a Johana. Dvě geniální postavy perfektně ztvárněné. závěr filmu příšerný, dokonale to vystihuje záchvat smíchu nějaké ženy v kině. Odevzdaný výraz Katniss a nechutné dítě. Katastrofa.(23.11.2015)

U posledního dílu Hunger Games jsem se trošku obával, aby amíci nevyměkli a a nerozhodli se, že nechají některé postavy oproti předloze přece jen naživu. SPOILER!!! Vždyť tam umírají děti!! KONEC SPOILERU. Nějaké ty klepy o tom se ke mně dostaly, ale spíš to bylo přání některých fanynek. Tím pádem se mé obavy naštěstí nepotvrdily a jsem rád, že se celá filmová tetralogie drží knih ve všech důležitých aspektech. Se zakončením série jsem spokojen, ale určitě by se z toho dalo vytřískat ještě o něco více. Závěrečný epilog se mi moc nezdál už v knize, takže to nakonec nebylo tak zlý. Už jsem byl asi vnitřně připraven :D(19.11.2015)

Problém s Hunger Games je v tom, že téma se značně vyčerpalo v prvních dvou dílech, vůbec poprvé jsem si tak přála, aby se tvůrci vydali více blockbusterovou cestou a vykašlali se na nějaké filozofování o fungování světa a společnosti, po čtvrté už to působilo naivně, zvlášť když toto filozofování je prokládáno rozhovory o tom, koho z chlapců si hlavní hrdinka nakonec vybere. Akční scény jsou výborné, nechybí jim dravost a působivost, jen je jich málo. Film to nevyrovnal ani v emocionální rovině, postavy zde sice umírají jako na běžícím páse, ale divák se s žádnou nestihne pořádně sžít. Z nejsilnějších momentů série pak také nebyl úplně vytěžen potenciál. Bez debat jde o důstojné zakončení, jen pocit, že to mohlo být lepší, u mě převládá.(22.11.2015)

Uspokojivé završení mírně nadprůměrné dystopické sci-fi série (rozdělení poslední knihy do dvou filmů kvalitě samozřejmě uškodilo). Ani tentokrát to sice není tak chytré a hluboké, jak se to snaží tvářit, ale jako mainstreamový velkofilm tematizující nadčasové téma boje s totalitou, jenž by měl být primárně zábavný, napínavý a velkolepý, to zkrátka jakž takž funguje (a najde se tu i pár vyloženě skvělých scén). Ze všech těch young adult filmových adaptací, které před několika lety odstartoval nenáviděný Twilight, jsou mi Hunger Games společně se sérií Labyrint jediné (aspoň trochu) sympatické... 60 - 70 %(22.11.2015)