Pořád jsem to já

• USA Still Alice (více)

Alice Howlandová, šťastně vdaná matka tří dospělých dětí, je uznávanou profesorkou lingvistiky, která začíná zapomínat slova. Když je jí diagnostikována raná forma Alzheimerovy choroby, zjišťuje Alice společně se svou rodinou, že jejich vzájemné vztahy projdou tou nejnáročnější myslitelnou zkouškou. Její úsilí zůstat stále tím, kým kdysi byla, je děsivé, dojemné i inspirující. (Falcon)

kslaww

Neskutečně silný příběh vyšperkovaný výkonem Julianne Moore mě zasáhl tak jak od pořádného dramatu čekám. ()

Sharleen

Priebeh tejto strašnej choroby absolútne dokonale predviedla Julianne Moore a tým si bez debaty zaslúžila Zlatý Glóbus aj Oscara. Veta "I wish I had a cancer" vypovedá za všetko. Manželovi Alecovi Baldwinovi išlo hranie zúfalstva, ktorým prechádza skutočný milujúci partner, len ťažkopádne. Z detí sa najviac empaticky prejavila Kristen Stewart, ktorú mám nielen rada, ale vie aj hrať. Krásny moment č. 1: dojímavý prejav Alice o Alzehimerovej chorobe, č. 2: Lýdia: "What was it about?" Alice: "Love.." ()

Ukrizku

Co bylo dřív, kniha nebo film? Obojí je v souladu, výborně napsané, dokonale zobrazené. Julianne Moore dokáže zahrát každou myšlenku, pocit, pochybnost, jako bych tu nemoc prožívala na sobě. Hlavní linie příběhu je tak silná, že nepotřebuje žádné odbočky. V knize je samezřejmě víc, ale film je dostatečně vizuálně bolestný a bilančně strhující. Je o nemoci, která člověku bere identitu, ale nemusí ohrozit důstojnost, je-li v jeho životní histotrii převaha dobra a lásky. Tomu chci věřit a film Still Alice mi k tomu dává naději. ()

Vera2613

Reálne vyobrazené a smutné. Krásne natočené. Julianne fantastická. Kristen prekvapila. Ťažko hľadať slová, hodnotím na silné 4* ()

Pete

První film, který se zabývá podrobně Alzheimerem, jestli mne paměť neklame. Poprvé také, pokud si dobře vzpomínám, Julianne Moore tolik nehysterčí, nepřehrává, a ani si v té roli vlastně neumím představit jinou herečku. Postupné mizení Alice je tu zobrazeno velice přesvědčivě, ten pozvolný propad inteligentní ženy do demence, kdy ani nepoznává vlastní děti. Ostatní postavy pak jsou pouze statisté, a to je trochu chyba - ale koncentrace pouze na hlavní postavu a její nemoc byl jistě tvůrčí záměr. Snímek tak účinně podněcuje k úvahám o pomíjivosti života, subjektivitě vzpomínek a relativitě času. ()

chewbac.Ca

Pěkne natočený, dojemný a silný film... o třídu lepší než "Stejná srdce", který byl taky poměrně silný a navíc od originální produkce HBO... přesto Still Alice byl o třídu lepší snímek (výborná Julianne a slušně zahraný Alec). prozativních 78% na CSFD jsou odpovidájící! ()

DonBraso

Tak tenhle Alzheimer mě zrovna dvakrát nevytrhnul z pantoflí.Je to vlastně plus či mínus,sám těžko posoudit,ale tentokrát mě tam možná chyběla víc filmovější emoce,než stoprocentní počínání rodiny a především Alice,ale na to,že jsem viděl typově nedávno stejný film,kde zas hrála rakovina hlavní roli a ještě to byl romanťák,tak mě tedy ani Julianne Moore zrovna nepřesvědčila,že zrovna tahle role musí být tak hrozně Oscarová.Jedna strana mince je jasná,je to její snad první role,kde hraje tak zásadní roli,takže se to možná nabízí.Celý film je o zapomínaní,kde i režisérské křeslo,tak trochu zápasí s tím.Ono neumět ani najít složku,ale vědět,kde mám Skype,je v pozdějším rozhovoru s Alice a její dcerou do očí bijící fakt. Takže zas tak velká hitparáda to nakonec nebyla.Dobře zahraný z části herců,klidná hudba,solidní drama,ale jinak nevím proč,tenhle příběh mě moc nezasáhnul a konec trochu do ztracena v tomto případě jsem nechápal,ale jestli to neměl být happy end či patos,tak to bylo ještě horší.Nevím zrovna tyhle osudy na kapesníky já tak rád,nejspíš špatná doba,kdy akorát jsem já prožíval doma chřipku. ()

x_ander

Další srdceryvné drama o člověku bojujícím se zákeřnou nemocí? Ne tak docela. Podobný typ filmu sice není úplně můj šálek kávy, nicméně Still Alice není žádným ubuleným jednoúčelovým dramatem. Celou věc podává víc než důstojně. A když to táhne výborná Julianne Moore, tak mi z toho vycházejí velmi silné 3*. ()

psychohippo

Ten Oskar pro Julianne Moore je více jak zasloužený. Zoufalá snaha hrdinky zastavit nezvratný rozpad osobnosti je v jejím podání tak uvěřitelná, až z toho mrazí. Ten mráz ale nepřináší choroba sama, ale to, co odkrývá: Naivitu víry v exaktní vědu, odcizení dvoukariérového manželství, deprivované dospělé děti. A bezmoc, když si Alice uvědomí, že díky nemoci nic z toho nemůže dát do pořádku, že den bez pomočení je její den zázraků. Stále mě překvapuje, jak docela dost komentujících až nevybíravě haní Kristen Steward, možná jsou nadosmrti zasažení obludným Stmíváním, ale tahle mladá dáma si už pár let bez okázalosti a hvězdného prachu s pokorou prošlapává cestu k dokonalému minimalistickému herectví (myslím si, že Frantíci nedávají své Césary cizinkám jen tak pro nic za nic viz: Sils Maria, tuším, že byla první Američankou, které se té cti dostalo). Tady měla taky malou, ale tak trošku autobiografickou roli. A Alec Baldwin mě překvapil, přesně se sem hodil. Některým divákům už filmy o různých smrtelných nemocech lezou krkem. Docela to chápu. Akutní Alzheimer je ale taková sviňa, že zastíní všechny možné rakoviny. A jeho největší hrůznost je v tom, že přichází téměř zásadně k těm, kteří se svým intelektem, svou převzdělanou myslí, živí, kteří na ni spoléhají. Takže se já, jako psycholog, mám čeho bát... ()

maniacxl

Julianne Moore je neskutečná a exlentní herečka.Oscar jí patří právem.Skvěle natočený drama s opravdu silnými momenty až mi lezl mráz po zádech.Hodně příjemně překvapila i "zaškatulkovaná"Bella Kristen Stewart.Ona fakt hrát umí.Dále asi netřeba víc psát.Každá nemoc je kurva kurevská,a je důležitý se sní nějak poprat.80%. ()

susanella

Nejspíš je to věkem, profesí a úbytkem mých mozkových buněk, ale film bohužel shledávám schématickým, vykalkulovaným, americky sentimentálním a naprosto sebestředným. Realita je úplně někde jinde. Jsou určité sympatické momenty, kdy kontrolní otázky jsou "zcela ztraceny v překladu" a náhodně osudová cesta vede k šuplíku s Rohypnolem, ale film to nezachrání. Po Birdmanovi další zklamání americké produkce. ()

madam.art

Deprese od začátku až do konce. Zatmívání mysli a ztráta sebe sama je tady zhmotněna tak reálně, že jsem si musela dávala pauzy... jídlo, další jídlo, wc, ještě se podívám z okna, nepíše mi někdo mail? ... na hercích jsem nenašla chybu, snadno uvěřitelní, realita je patrně o mnoho náročnější, než snímek ukazuje. Rakovina, nebo Alzheimer, tak teď už vím. Moore na jedničku. ()

Blazis34

Dojemný a smutný příběh o jedné skvělé ženě, nám naservírovalo duo Glatzer a Westmoreland. Určitě si nevedli špatně, příběh měl náboj, ale na druhou stranu se držel až příliš jen hlavního tématu a všechno tak nějak postupem času klesalo a bylo jasné, jak dopadne. Jediné, co se drželo na vysoké příčce byl herecký výkon Julianne Moore, která naopak kontra všemu se postupem času zlepšovala a dokázala vystihnout pocity a výrazy k dané nemoci a různým okolnostem. Tuto herečku chválím z celého filmu nejvíce, ostatní vidím tak na 60% - tři hvězdy. ()

Edeltruda

Kvalitní film se skvělými herci, ale zároveň i přes své téma takový chladný, odtažitý... dokonale profesionální jako kariéry hlavních představitelů. Jediná svéhlavá postava Kristen Stewart tak v mých očích nezachraňovala jen svou matku, ale i film. ()

Nikki.Nikx

Tohle je film, na který se asi jen tak nezapomíná. Nejen kvůli úžasnému výkonu Julianne Moore, ale taky kvůli zajímavě naservírovanému tématu. Člověk je do jisté míry pohlcený sám sebou a svými představami, čeho by chtěl v životě dosáhnout, a to, když mu někdo k narozeninám popřeje hodně zdraví, bere jen jako další klišé. Jenže co když vám do vašich plánů zasáhne nemoc, a vy nejenže nemůžete vykonávat práci, pro kterou jste dřeli, a kterou milujete, ale taky se začnete ztrácet v parku před domem nebo zapomínat domluvené schůzky....a bude hůř. Tohle je film, který vám ukáže, jak to vlastně s touhle nemocí funguje, a jak ovlivňuje vás a lidi, co vás obklopují. Je dobré se někdy zamyslet nad tím, co máme a bereme jako housku na krámě. Film je svěže zpracovaný, takže nesklouzává k nudným ztrácejícím se scénám bez většího významu. ()

swinevenca

Hrůza, takhle se ztrácet sám před sebou, to bych si asi taky za jasnýho dne natočil nějakej manuál. Ale veškerý herecký mistrovství (překvapila i upírka) a silný emoce ten film na plnej počet neutáhnou. Je to jen smutný a od začátku jasný. Takže nejen lidsky, ale i filmařsky musím říct - kéž by měla rakovinu. Protože 50/50 prostě mělo něco navíc. ()

Spilif

Možná je lepší udělat něco dřív, než si neuvědomíte ani to, že už nemůžete udělat vůbec nic. Byl to velmi koukatelný film který asi jedna z věcí co dokáže vyvolat je rekapitulovat své bytí... Ano za zhlédnutí to stojí... Má to svým způsobem svou sílu a ztvárnění Jullianne Moore je dokonalé. Smekám... ()

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu