Já, Mattoni

• angličtina I, Mattoni (festivalový název)
Česko, 2016, 11 h 52 min (Minutáž: 56–84 min)

Režie:

Marek Najbrt

Předloha:

Petr Zikmund (kniha)

Scénář:

Petr Zikmund

David Švehlík, Alois Švehlík, Jáchym Novotný, Ondřej Malý, Vojtěch Dyk, Tatiana Dyková, Taťjana Medvecká, Vladimír Javorský, Jana Plodková, Aňa Geislerová (více)

Epizody(12)

Polovina devatenáctého století je obdobím revolucí. V rakouském císařství bylo zrušeno poddanství, Darwin dokončil knihu O původu druhů a v Plzni vynalezli plzeňské pivo. Česko se pomalu vyvíjí v průmyslově nejvyspělejší část monarchie. A vedle cukrovarnictví či železáren se v jeho západním křídle, v Karlovarském kraji, začíná rozvíjet další, méně nápadné podnikání. Jeho strůjcem se stává Heinrich Mattoni, zdatný byznysmen, který je ochotný dosahovat svých cílů i za cenu fatálních selhání v osobním životě.

Výpravný seriál Já, Mattoni zasahuje dlouhý časový úsek, od první poloviny 19. století až do roku 1910, a odehrává se na kolonádách i v nevěstincích Karlových Varů, v Schönbrunnu – vídeňské rezidenci rakouských císařů, v ulicích tehdejší Prahy i New Yorku. Na pozadí podnikatelských úspěchů a soukromých pochybení Heinricha Mattoniho sledujeme proměnu tehdejší společnosti a jejích možností. Motorem seriálu je celoživotní boj dvou silných individualit, Mattoniho a jeho ženy Míny. Boj vrcholící tím, že starý Matttoni, nemocný a v horečkách, ztrácí vládu nad svým impériem ve prospěch své energické, mocichtivé ženy. Stařec, obklopený vyčkávající rodinou, bojuje. A nachází překvapivou zbraň – pravdu o svém životě, která je pro jeho nejbližší, ale i pro celou tehdejší společnost, hříšně nepřijatelná. (Česká televize)

pools

Za ty voiceovery měli scénáristu zastřelit... Někdo tady zmiňoval, že to produkcí vypadá jako divadelní hra - asi dlouho nebyl v divadle, tam jsou mnohem dál, tohle je spíš ochotnické představení. Tak dobré, abych tomu dal odpad to však není. ()

Lukrecie

"Tenkrát jsem vnímal jenom svůj triumf. Trvalo léta, než jsem pochopil, co se toho dne mezi námi vlastně stalo. A teprve teď na sklonku svého života vím, že VŠECHNY ČINY MUSÍ BÝT SEČTENY A JE NUTNO ZA NĚ ZAPLATIT NÁLEŽITOU DAŇ. Podivné, obchodníkovi by něco takového mělo být jasné od začátku." ()

UncleG

Kolosální monstrnuda, snažící se parazitovat na velkopodnikatelských ságách typu "pan Selfridge" a historických nekonečnostech typu "Panství Downton". V Panství sice také můžeme v přímém přenosu sledovat, jak krafající postavy pomalu zarůstají mechem, nicméně oproti našemu zaprděnýmu Mattonimu jsou dialogy v Downtonu vždy chytré a zábavné. Mattoniho konverzační kysibelka jakoby vyprchala před dvaceti lety. O tom, že by se v seriálu snad vyskytla nějaká zajímavá postava, snad ani nelze uvažovat. Ústřední recitační poleno redukovalo veškeré své člověčenství na fakt, že "chce býti bohaté". Kdyby vystříhli Švehlíka z kartónu a někdo s ním na klacku třepal, vyšlo by to nastejno. Ostatní postavy pak povětšinou trousí útržky zoufale nezáživných mouder, kostrbaté nesmysly nebo trailerové proklamace ("Ještě nejsi KRÁÁÁL!" --- Proboha!!!). O postelových scénách, vynikajících převelikou trapností, raději pomlčím. Venkoncem shrnuto: nuda, nuda, šeď, šeď. A navrch cisterna blbosti. ()

Sidonka

Přehlídka protivných postav, která se ani příliš nezakládá na historických souvislostech. Zvlášť nesympatická je čtyřicetiletá Vilhelmová, jejíž přerod z oddané milující ženy do nechutné megery, z níž nevypadne vlídné či alespoň normální slovo, je obzvláště neuvěřitelný. A to jak hrála třináctiletou (či čtrnáctiletou dívenku)... No, to snad mluví za vše. Neříkám, že postava nemůže být rozháraná a mít ambivalentní pocity ke svému muži či že nelze zkoušet hrát s druhým "přesilovku", tady jsou ovšem nevysvětlitelné a psychologicky nedotažené skoro všechny události a osobnosti. (Znám několik manželek, jímž je manžel nevěrný, ale ty ženy raději nic nevidí a mnohé další prohřešky prostopášníkům odpouštějí). Nepřesvědčivé všemi směry. ()

slunicko2

Přehlídka nevyužitých příležitostí. 1) 150 natáčecích dnů, 3200 komparzistů, 1200 kostýmů, 170 hereckých rolí a 126 natáčecích lokací. Působivý výčet by neudělal hanbu ani hollywoodským kasaštykům, tím méně dílu z české kotliny._____ 2) Na rozdíl od mnohých přemoudřelých zdejších pisálků, opájejících se schopností zformulovat smysluplnou větu, jsem seriál zhlédl celý a musím říci, že měl lehce vzestupnou tendenci. Možná jsem si na tváře bez osobitosti jenom zvykl, ale časem mi ten nevýrazný kamenný Jindřich docela přirostl k srdci. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že postavy se nevyvíjejí, objevují se a mizí podle toho, zdá se, jak zrovna scénáristovi padly ten den ráno kostky. To všechno lemují nevýrazné dialogy a jakási unylost prostupující snad všemi profesemi v díle._____ 3) Vyprávění se zaměřuje na některé události z Mattoniho plodného a dobrodružného života. Telenovelový charakter epizod však značně snižuje celkový dojem. Mattoni se zamiloval, odmiloval, byl věrný a pak nevěrný...jo a mimochodem taky vybudoval slavnou světovou firmu. A možná přijde i kouzelník, vlastně čarodějka, a ne možná, ale určitě, provází ho celým seriálem..._____ 4) Desetiminutové googlování mi přineslo mnohem víc zajímavých (!) informací o jednom z významných podnikatelů na českém území, než dvanáctihodinový seriál. Zajímavý stručný životopis Mattoniho. _____ 5) Herecké obsazení je silné. 77letý Alois Švehlík (starý Mattoni) věru ostudu nedělá, stejně jako i všichni ostatní. 44letý David Švehlík (Heinrich Matttoni ve středním věku) odvedl, co se čekalo, i když bych raději v roli viděl někoho s výraznější mimikou. 18letý Jáchym Novotný (mladý Mattoni) je pěkný zajíček. Výtky, že to není lamač ženských srdcí, nechápu. Mně by mé mužské srdce jistě zlomil, kdyby nebylo zadáno._____ 6) Tak je to za námi. Asi by bylo nejvhodnější řídit se radou, kterou dává sám pan Mattoni: Pokuste se zapomenout na to, co jste tu dnes viděli a slyšeli. ()

Britney75

Já se domnívám, že kdyby se všechny díly vmáčkly do dvouhodinového filmu, tak se vůbec nic nestane. Zdá se mi to utahané a zbytečně moc kudrlinkovaté .. chce to něco jasného a ménně rozcrcaného .. Pan David Švehlík mi tu přijde tak slizký, chudák, očividně ho to samotného nebaví :D Vždycky mě zajímalo, kdo je to vlastě ten Mattoni ... asi jsem čekala úplně jiný charakter tohoto pána, samozřejmě, že každý jsme nějaký, ale tenkrát bych si od něj taky radši nekoupila vodu. Dneska je to jedno, každopádně při nákupu minerálky od Mattoniho si vždycky vzpomenu, že ten pán se jen pelešil a byl sobecký. Takže dobrou chuť s Mattoni a Mattoni :D ()

kajas

Podzimní vlajková loď čétéčka zklamala na celé čáře. Švehlíkovi se mohli snažit, jak chtěli, ale pokud se scenárista zmůže v podstatě jenom na vylíčení milostných eskapád hlavního hrdiny (jenž je mimochodem vylíčen jako egoistický hajzl, kterému nedělá problém znásilnit vlastní manželku), tak je každá snaha marná. O obsazení Tatiany do role dvacetileté dívky už radši ani nemluvím. ()

Cheeter

Nevím, co si mám myslet. V tomhle seriálu jsem si připadal jako na houpačce. Některé díly opravdu výborné. Jiné by nechali popsat jako nuda, nuda, šeď, šeď. Nevyrovnanost bude asi nejlepší slovo, které ho bude charakterizovat. Reálie byli podle mě udělány dobře. Děj, jak jsem zmínil, pokulhával. V jeho životě se událo opravdu hodně a děti neměl jen tři, tak proč některé části byli tak roztahané a slabé? ()

nineweh

Chápu všeobecný hejt, ale David Švehlík je nejkrásnější chlap v Český republice, takže já budu koukat dál... ()

otík odpad!

Odmítám věnovat svůj drahocenný čas seriálu o nemocném chlípníkovi, který svou ženu na začátku vztahu znásilní a pak si chodí užívat do bordelu. Není nad to si v pátek v hlavním vysílacím čase pustit něco tak "plné" hodnot. Jsem znechucen. ()

dr.fish

Pozitivní věcí na tomto seriálu je to, že je historický, zatáhne nás do doby vlády Franze Josefa. Tento potenciál, který se tím nabízí, zůstává ale trestuhodně nevyužit. Atmosféra doby vědeckotechnické revoluce nám až na vyjímky zůstává utajena a patláme se v Mattoniho depresích. Nechápu, jak mohl být Mattoni takový dravec, když ho hraje nesebejistý Švehlík, který rozhodně není "chlap" pro tuhle roli. V podstatě nám scénář nedokázal popsat ani základní fakt proč byl Mattoni vlastně úspěšný podnikatel. Ostatní role jsou velmi slušně zvládnuté. Čekal bych méně citových záležitostí a více historických souvislostí. Myslím, že tu máme snahu ČT o vysokou sledovanost, touhu zavděčit se všem. Veřejnoprávní televize by měla na diváka de facto kašlat a natočit hodnotný film, který prověří až čas. Na to ale evidentně nikdo ve vedení televize nemá koule. 60% ()

Skuby47

Životní osudy tohoto muže mě příliš nezajímají, vlastně ho ani neznám. Ze zvědavosti jsem dala tomuto seriálu šanci, protože ho částečně natáčeli i v našem městě a zahradách. Zatím nevybočil z průměru a to ani herecky, ani příběhem. Historickou věrohodnost nemohu posoudit. Tvůrci se zřejmě inspirovali úspěšným britským seriálem Pan Selfridge. Kladně lze hodnotit výpravu a dobové kostýmy, slabší jsou herecké výkony. Ve Sňatcích z rozumu herci osudy svých postav prožívali, v tomto seriálu je jenom hrají a to je rozdíl. Přece je to ale o něco lepší než různé Ordinace ,Ulice a Přístavy. ()

RonaMidu

mám ráda,když rodiče a potomky hrajou opravdoví rodiče a potomci....ale to je bohužel jedna z mála skutečností,která mě potěšila....jinak to bylo celkem dlouhé,pro mne by stačilo zahustit na polovinu...no,neměla jsem se těšit,to málokdy vyjde😊 ()

Eleanor05

Vydržela jsem šest dílů, dál se to skutečně nedá. Zatímco Rapl se každým dílem zlepšuje, tato pitomost se s každým dílem stává nesnesitelnější. Je až neuvěřitelné, jak hloupý, dějově prázdný seriál může ČT prezentovat pomalu jako událost roku a dávat ji v pátek v hlavním vysílacím čase. Odfláknuté po všech stránkách. Scénář působí jako směsice povídky nějaké předpubertální dívenky (včetně nepřirozených klišé dialogů a uměle vyhrocených vztahů) a nudných výjevů z kanceláře. Postavy jsou naprosto ploché, hudba je příšerná, někdy i strašně nepříjemná na poslech. Dále kostýmy vypadají jako z levných látek vypůjčených z Barrandova, které tam zbyly po nějakém dobovém filmu. Mattoni samotný je v seriálu vylíčen jako stupidně egocentrický samolibý člověk schopný naprosto všeho, takže ho za krátko nenávidíte a ani ostatní postavy nejsou příliš sympatické, lépe řečeno jsou vám tak nějak ukradené. Herecké výkony jsou nijaké. Fakt nevím, proč jsem tomu ještě nedala odpad. ()

lucascus

Pokud pominu vkusně provedené kostýmy a pár ojedinělých výtečných hereckých výkonů (především Vladimír Javorský), musím konstatovat, že po prvním díle převládá veliké zklamání. Velký potencionál zničil absolutně neživotný scénář, kde se chodí od ničeho k ničemu, pak rovněž příšerná hudba - kde se autor jakoby nemůže rozhodnout mezi soudobou hudbou či rádoby moderními pazvuky. A role Vilhelmové? To si jako tvůrci seriálu opravdu myslí, že diváci jsou natolik stupidní, že jim sežerou skoro čtyřicetiletou Vilhelmovou v roli náctileté holky na vdávání? Ne, recyklace seriálu "První republika" do podoby "Já, Mattoni" se opravdu nepovedla (a recyklují se zde i herci - Medvecká povýšila a místo služky už hraje paní, Vlasák zase naopak ponížil, místo pána hraje lékaře). Potencionál bohužel nevyužitý. ()

Kovaja

Velko výpravný seriál měl našlápnuto podobně jako První republika. Ovšem rozdíl jedné pecky byl znát. Výkony obou Švehlíku tady ční nad ostatními. Čekal jsem slabší počin ale byl jsem mile překvapen :-)) ()

ondrula

Opravdu až směšně ubohý a předražený filmařský prd. Kde se utopilo těch 100 mega? Asi za platy hercům, protože zde hrají samé celebrity, ale to bohužel nezajišťuje seriálové kvality, a to zvlášť proto, že scénář je otřesný. Jeden případ za všechny: Vilhelmová sedí na posteli a vztahuje po Švehlíkovi ručičku a šišlá: "Pomilujeme se jako o svatební noci. Jdi se trochu umýt... Pojď ke mně, miláčku..." Hrůza. Je také vidět na jinak skvělém hereckém matadorovi Norbertu Lichém, jak mu to hraní pod vlivem otřesného scénáře nejde. Jedná se vlastně o sled nesmírně unylých a nezajímavých salónních scén, scénář šustí papírem a Švehlíkovo nekonečné prostituování je nechutné. Musím ještě vyzdvihnout do očí bijící obsazení čtyřicetileté zvrásněné Vilhelmky do role šestnáctileté naivky. Vskutku špatné dílo, z jehož konceptu jsou znát ambice natočit historický epos srovnatelný s Cirkusem Humberto, ale tak nějak to nedopadlo. ()

cmenda

Bezvadně udělaný seriál o dravém podnikateli který se nebojí dát v sázku vše a vybočit ze zajetých kolejí a jít za svým snem stůj co stůj . ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý