Učiteli Pelikánovi se nevydařilo manželství, a proto se dal z Brna přeložit do okresního městečka. První Pelikánovy dojmy z nového působiště nejsou povzbuzující. Mladému řediteli školy jde spíše o statistiky a slavnostní projevy než o skutečnou pedagogickou práci. Pelikán zjistí, že nedostatky školy i žáků jsou zakrývány ideologickými frázemi o "třídním uvědomění", které využívá zejména syn předsedy okresního národního výboru Vašík Janouch. Děti nemají rovněž předpokládané znalosti a Pelikán musí některým snížit klasifikaci. Špatné známky dostane i Vašík. Učitelova přísnost nenajde u rodičů pochopení a Janouchova manželka zorganizuje proti němu štvanici. Jediného příznivce má Pelikán v mladé kolegyni Andulce Novotné. Přes zlobu rodičů si Pelikán získá důvěru dětí. Další aféra však učiteli vezme zbytek síly v boji proti nepoctivosti a pokrytectví. Zastane se malého Lojzíka Kotačky, jemuž Vašík rozbije kolo, a přispěchá na pomoc Lojzíkově matce, kterou ohrožuje její druh. Občané svolají schůzi a žádají Pelikánovo odvolání. Za Pelikána se postaví Janouch, ale je pozdě, zklamaný učitel mezitím odjel. (oficiální text distributora)

route60

Osud jednoho nového učitele na venkově ztvárněn výborným hereckým výkonem Karla Högera, odvážný film Ladislava Helgea na tehdejší dobu, film se smutným koncem, opravdu klobouk dolů. ()

Manson13

Film, který zásadním způsobem ovlivnil českou kinematografii, neboť svým tématem a zpracováním odstartoval filmy České nové vlny. ()

gilles12

"My dva to nezměníme, Lojzíku." Věta, která k tomuto filmu patří. Totiž, jak níže napsal rikitiki, nejse mu k charakteru postavy učitele Pelikána to, že se vzdal. Já si dovoluji myslet opak - právě proto to vzdal. Film jsem znal jenom podle názvu a až dnes, kdy marodím, jsem jej viděl na ČSFD. A připojuji se k těm, kdo jej hodnotí kladně. A úlitba době v podobě okresního předsedy, který se učitele zastane? No, jak vidno, ani ta nakonec nepomohla a film se jaksi zatoulal, že. Karel Hoger ve velmi dobré formě, co trochu film kazí je, že Josef Mixa (asi je to dáno rolí) mu není dobrým protihráčem. Škoda, že ředitele nehrál Hrušínský, možná by to byl rovnocennější souboj. No, už dost. 4,6. ()

petrusqa

Velmi odvážný film na 50.léta, kdy vládl sociální realismus a první z vlaštovek hlásící příchod nových filmů 60.let, kdy postavy již zjišťují, že ke štěstí nestačí jen poctivá práce, kolektivizace a výstavba socialistického státu. Karel Hoger jen potvrzuje své výsostné postavení v českém hereckém rybníčku, nadčasovou hloubkou psychologie postav naprosto přečníval většinu tehdejšího hereckého ansáblu. ()

MrKrahujec

Tento film je do značné míry podoben svému tvůrci (a vlastně i hlavnímu hrdinovi): neokázalý, nenápadný, ovšem s velikou vnitřní silou a společensky strašlivě nepříjemným poselstvím (aspoň pro vládnoucí kruhy). A dá se i říci, že jak film, tak jeho autor a hlavní hrdina sdílejí i stejný osud: po pohoršení, přecházejícím v pobouření vyhazov a odchod do výslužby (režisér), do jiného působiště (hlavní hrdina) a do zákazu (sám film). Naštěstí film je z nich tří jediný, kterého lze ještě pomyslně rehabilitovat novým promítáním a snad i podivením se, že to vůbec není špatné a bohužel dosud i docela aktuální (jen ti straničtí funkcionáři byli nahrazeni vlivnými podnikateli). ()

Dvojirakri

Snímek se odvíjí na plný počet hvězd, až do chvíle kdy učitel odjíždí a na třídní schůzce se začne mluvit. Taková reflexe je nemožná, na vesnici nebo malém městě nemyslitelná. Ti lidé by nešli sami proti sobě, naopak, za vše můžou ti ostatní. Dopadlo by to tak že by učitele v jeho nepřítomnosti ugrilovali a v jeho dalším působišti mu dál dělali problémy, na to by si ředitel posvítil. Jinak ale kvalitní snímek. Blažena Holišová na můj vkus příliš patetická, ale bylo zajímavé ji vidět za mlada, ač já si ji jinak pamatuju jako "To je dost žes nás taky jednou vyvez..." ()

apolite

Pozoruhodný film z budovateľských rokov 50tych. Poležal si ako prezretý sýr v chládku aby získal na chuti. Hlavný alfa superhrdina - Učiteľ Pelikán - má pravda istú nádej si nájsť simpatie divákov. Tak ako i Andulky Novotnej. Pokúsil sa plávať proti prúdu a hovoriť pravdu - typu kráľ je nahý - nevídane priamym spôsobom. ()

argus123

Neskutočne vynikajuci film. Paradne ukazuje zrkadlo tedajšej spoločnosti, sužovane komunistami. Si reakcionar, nesmieš byť pionier, niesi pionier nemôžeš na hokej. Realna ukažka ake svinstva robili komunisti a preto aj skončil v trezore. ()

Hombre8

Tohle je přesně jeden z těch filmů, díky nimž si Höger vysloužil nálepku charakterní, možná nejcharakternější herec (ale jen herec) českého filmu. Přesto že není Höger na příliš vysoké příčce mého osobního hodnocení, bo jak říkal kapitán Yardley: "Nevěřím chlapovi, kterej nekleje", tak film považuji (byť z něho čiší marnost) za dobrý, dobře zahraný, kromě postavy Pelikána se povedla i postava výborně obsazeného Mixy do role nomenklaturního zmrda. Ten tam sedí. ()

Kristiannov

Na pozadí toho nejzapálenějšího budování socialismu, se odehrává příběh ani trošku dobou nepokřivený. Skvělý obraz lidských vztahů a duší. Konec kdy hrdina splnil "úkol" ale sám se o tom nedovídá a odjíždí zlomen s další jizvou na srdci, mě dostal. Herecký koncert Karla Högera. ()

jalapena

Film stojící na výkonu pana Högera. Byl jsem překvapen tím, jak se pan učitel v těchto letech stavěl za děti, které nebyly třeba členy pionýrské organizace, kdy tímto šel vyloženě proti proudu této doby. Ještě větší překvapení bylo, že za pana učitele se postavil i okresní šéf partaje v podání Vladímíra Hlavatého, což ovšem nutno brát jako menší agitku strany. ()

vvendigo

Nadčasový geniální film. Chce to trochu odhlédnout od dobových reálií a uvidíte to. Je to rozhodně jeden z "podvratných" filmů, předznamenávající šedesátá léta. Lehce drhnoucí herecký projev B. Holišové v roli mladé učitelky dává roztomilou (možná nezáměrnou) "ťafku" právě budovatelským agitkám, ke kterým by se to chtělo přirovnávat. Ale to nejde. Tenhle film je promyšlený od začátku do konce. Postupné rokrývání agitkové idyly nemá chybu. I postava okresního předsedy, která zpočátku možná také působí prvoplánově, zapadne do celé skládačky, když ukáže, že ani poslední výmluva lidí, proč zůstávat v teplém hnízdečku lží, neplatí. Ne. Za svůj křivý hřbet a lenost si mohou sami. ()

honza.g

Je to spíš taková moralitka, byť poměrně košatá. V době vzniku to byl nesmírně potřebný film, ukázal, že se může (byť velmi opatrně) mluvit o některých problémech, které režim nemohl otevřeně přiznat, protože jsou koncepčně svázány s jeho podstatou - především s potlačováním individuálního myšlení a zavíráním očí před neschopnými lidmi na vedoucích pozicích, protože věrnost straně byla mnohem cennější než dispozice na danou funkci. Helge mistrovsky použil metodu maskování za režimní nástroje - spásu, byť pozdní, přinesl předseda ONV, tedy stranický funkcionář. V praxi to fungovalo zřídka, ale byla to jediná cesta, strana ovládala všechna řídící místa. Předpokládám, že film na současníky působil jako pohádka, a ani já nevěřím, že Helge to myslel s vyústěním realisticky. Ale umožnilo mu to na závěr přidat téměř plamenný projev, shrnující tu zásadní chybu ve společnosti, a současně tím překrýt velmi realistické výjevy z pohraničního maloměsta, které samotné by komunistickým cenzorům určitě vadily zásadně. ()

Dstar

Karel je opravdu pan někdo...mimojiné i dodnes(2020) nikdo a mozna( nikdo na svete)..nemá dokonalý hlas jako on.....jeho hlas je nejlepsí u nás a dovedu si to predstavit,že i na světě...jeho hlasivky obsahují snad vše a vyjadřují taky vše... Co se týká hereckých výkonů,tak jsou nadprůměrné..Kája o chlup lepší...80% koreluje i s mou vizí ()