Kruh

ザ・リング

Kruh

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA / Japonsko, 2002, 111 min

Scénář: Ehren Kruger .. Začátkem jara roku 2003 mluvila spousta přátel a známých o jakési videokazetě a jejích hrůzných následcích, které zanechává.. Bylo velice krásné slunné pondělí, když jsem se s přítelkyní vydal na tolik momentálně diskutovaný film do přítmí kinosálu. Přiznám, že bez velkého očekávání. Horor nepatří k mnou vyhledávaným žánrům. Myslel jsem ale, že zvěsti mě připravily na cokoliv. Omyl! Nejednalo se o typický horor, nýbrž o perfektní mysteriózní psycho thriller, který mi navozoval mnou dosud nepoznanou formu STRACHu!! Výtečně obrazově zpracovaná náročná podívaná, která vznikla jako remake o dost slabšího japonského Ringu, který ovšem není takhle našlápnutý.. Tahle „kazeta” na mě následky zanechala. Od té doby jsem se na Kruh znovu nepodíval (hlavně proto, že tenkrát po víkendu před kinem jsem byl v takovém velmi zajímavém a neopakovatelném rozpoložení a poté jsem se víc bál toho, že další shlédnutí by mi pokazilo jeden z nejintenzivnějších kino zážitků!!). Jen dodám, že tento komentář přidávám, až po 2 letech a čerstvě po shlédnutí Kruh 2, který je vedle svého předchůdce bohužel jen průměrný..(25.4.2005)

Snad nejlepší jap. remake!(24.5.2008)

Pro hodnocení horrorů asi nejsem ten pravý ořechový, protože jsem se mockrát přesvědčil, že to co děsí mě, nechává všechny ostatní chladnými a naopak. Tak jako se já snažím systematicky vidět všechny komedie, moje matka je zase posedlá horrory, thrillery, kriminálkami a jinými odnožemi hrůzy. Když jsem jí před lety pustil Záhadu Blair Witch, předem jsem ji varoval, že je to možná nejděsivější film, jaký kdy viděla. Když se dodívala, zívla a řekla: "Tak se ztratili v lese. No a co?" :-) Tak tohle do smrti nepochopím. No a s Kruhem to bylo podobně. První polovina, kde je k vidění obsah videokazety, scéna s mouchou a drnčící telefon, v němž skřehotavý hlásek zašeptá "Zbývá sedm dní", mě děsila strašně. Zrychlený puls, oči navrch hlavy atd. No a pak už to začalo být slabší, protože hrdinka se na vše snaží přijít racionální dedukcí, to nejasné temné "cosi" je čím dál víc konkrétní a hmatatelné a to je podle mě chyba. Jakmile vím, čeho se mám bát, všechen strach mě přejde. To je asi důvod, proč pokaždé usnu u Vetřelce. Ale když jsem Kruh promítl máti, bylo to přesně naopak: během první, nejasné poloviny filmu poklimbávala, ale když se začaly vyjasňovat věci kolem studny, hleděla na to s vytřeštěnými zraky. Tak nevím. 70%(28.12.2005)

Když jsem tento film viděl poprvé, byl jsem z něho úplně unešen. Se spolužákama jsme ho probírali tenkrát na škole několik týdnů a udělali jsme si z něho takový menší kult :) Bohužel dnes, po pár těch letech, co už jsem starší, jsem film viděl a ta ejakulace jako tentkrát se prostě nedostavila. Škoda. Každopádně se jedná o nadprůměrné dílo, které si zaslouží svůj obdiv. Mezi horory špička ledovce.(23.11.2007)

8 / 10 Viac ako čistokrvný horor pripomína Kruh detektívku - ale sakramentsky napínavú, perfektne napísanú a natočenú detektívku. Ľakacie scény sa príliš nekonajú, no namiesto nich sa počas celého filmu budete priam rozomieľať pod ťarchou neskutočne hustej atmosféry, aká by mohla s trochou odstupu konkurovať aj takým snímkom ako bol Kubrickov The Shining. Je síce pravda, že veľa ľudí, minimálne z môjho okolia, na Kruh kydá a vyčíta mu snáď až prílišnú otvorenosť, no pre mňa osobne je absolútnym hororovým vrcholom. Bravó. Tak prečo štyri *? V rámci očistnej akcie "Štvorka je dobrá" som sa rozhodol, že prehodnotím niektoré svoje hodnotenia a päť * dám skutočne len tým absolútne naj-filmom-či-seriálom aké som videl - a Kruh je len sakra dobrý...(15.5.2005)