Kruh

The Ring

Kruh

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA / Japonsko, 2002, 111 min

I přes některé žánrové schematismy (videokazeta se Zlem, opuštěná chata, rámcový závěr celého příběhu...) výborný horor s podmanivou atmosférou a také důkaz toho, že i remake se může Američanům dosti povést (což je ovšem výjimka potvrzující pravidlo). Výborné scény s archetypálním přesahem (kůň na trajektu, studna...), děsivost vystavěná ne na krvavých efektech či bizarnostech týkajících se mučení a perverzit či sadismu, ale spíše na principu diváckého očekávání něčeho děsivého... Hodně podmanivé, hodně působivé, hodně symbolické...(30.5.2007)

No, řekněme že Kruh je natočen velmi efektně. Tak efektně, že z toho spousta lidí měla špatné spaní a vyjekávala, kdykoliv zapnula televizi a v ní byl jenom šum. Říkejme si tomu přehnané očekávání, ale k mrazivé a děsivé dokonalosti Oka tady chybí asi tolik co Gábině Partyšové k sympatickému projevu. Nevím nakolik je tento nedostatek dán iniciativou emerických filmařů, japonský originál jsem neviděl a asi se to ani hned tak nezmění, ale s logikou je na tom Verbinského filmek celkem na štíru. Pro příklad třeba strom na stěně Samařina pokojíku...kdypak ho asi vypálila, holčina jedna šikovná? No nebudu na Kruh kydat jenom špínu, rozhodně se na něj dobře dívá a méně otrlá část divácké obce (jako třeba moje milá milá) je z něj dokonce vyděšená, takže svůj úkol plní v pohodě a profesionálně, v rámci jistých možností. Ale k budování kultu kolem tohohle filmu by nikdy dojít nemělo, nemá na to.(28.3.2006)

V posledních letech kdy hororový žánr dostával na frak od ostatních žánrů je tohle milá transfuze do žil fanouška hororů. Pravda k naprosté dokonalosti pár kroků schází, ale celková osa příběhu jest velmi kvalitní.(29.1.2004)

• - Scéna Samary (Daveigh Chase) přicházející na pásce ke kameře se natáčela tak, že Daveigh šla pozpátku ke studni. (HellFire)

• - Pero, které Rachel (Naomi Watts) ve filmu používá, je značky Sensa. (Specs)

• - Naomi Watts získala cenu Saturn v kategorii nejlepší herečka. (Terva)