Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Luke Skywalker se s povstalci proti Impériu schovává na ledové planetě Hoth. Při jedné z obhlídek je Luke přepaden místní sněhovou příšerou. Ta zabije zvíře, na kterém Luke přijel, a následně omráčeného Luka odtáhne do své ledové jeskyně. Kapitán Han Solo se vypraví Luka do mrazu najít. Mezitím se Luke v jeskyni probudí, osvobodí se a po střetu s příšerou uteče do ledové pustiny. Zde ho podchlazeného najde Solo, který ho zachrání. Druhý den ráno jsou oba vyzvednuti leteckou hlídkou, kterou za nimi povstalci vyslali. Je na čase. Na planetě se objeví stroje a vojáci Impéria, kteří povstalce na základě pocitů Darth Vadera našli. Následující střet neprobíhá pro povstalce nikterak dobře, a vedení povstalců nařizuje evakuaci. Velitelka povstalců, princezna Leia, Han Solo, Chewbacca a robot C-3PO odlétají na X-Wingu. Luke použije stíhačku Millenium Falcon. Luke však neletí s ostatními, ale zamíří na planetu Dagobah. Ve chvíli, kdy totiž umíral v mrazu, se mu zjevil duch Obi-Wana a poslal ho právě tam. Luke zde má najít mistra Yodu. Leia s ostatními zatím uniká před pronásledovateli ve stíhačkách. Solo, který jejich stroj pilotuje, se pokusí před pronásledovateli ukrýt v jeskyni na jednom z ohromných asteroidů, kvůli vesmírným parazitům však musí bezpečný úkryt opustit a doletět na planetu Bespin, kde se hodlá s přáteli ukrýt u svého známého Landa Calrissiana. Ten zde vede malé nelegální doly. Zatím Luke objeví malého zeleného mužíčka, který se mu zprvu zdá poněkud zmatený. Brzy však pochopí, že právě tento mužíček je mistr Yoda. Yoda začne Luka cvičit na rytíře Jediho. Luke však svůj výcvik nedokončí. Při výcviku má totiž vize, při kterých se dozví, že jeho přátelé jsou v nebezpečí... (TV Prima)

J.Bourne89

Tentokráte se více bojuje, ale ono nadšení po Nové naději ve mne docela rychle vyprchalo a vrátilo se vlastně až s poslední epizodou a super hrou KOTOR.................. ()

Jordi9

Nejlepší díl ságy, kterou sem viděl mockrát a ještě jí mockrát uvidim. Podle mě si prostě Star Wars zaslouží být kultem a nikdy mě neomrzí na ně koukat pořád dokola ()

zurivymlok

Podle mě jednoznačně nejlepší díl Star wars. Staré i nové Star wars měli vždy tendenci sklouzávat k dětinskosti. Zde toto naprosto chybí a temná atmosféra Star wars opravdu neskutečně sedí. ()

Khanemis

V. epizoda je rozhodně nejlepším filmem z celé původní trilogie. Především těží z úspěchu prvního dílu, který dovolil filmařům rozinout celé Star Warsovské univerzum. Postavy tak získaly větší hloubku (především Vader, který se z poskoka stal hlavním záporákem, ale i ostatní jako třeba Luke), filosofie ohledně Síly dostala ucelenější tvář, přišly nové fascinující lokace a postavy (výlet na Dagobah je jednou z nejlepších částí snímku, především díky neodolatelnému Yodovi), souboje se světelnými meči získaly konečně detailnější zpracování, které jim dodalo na zajímavosti i uvěřitelnosti a celkový nádech příběhu je oproti ostatním dílům mnohem dospělejší a značně temnější (zde to bude zásluha nejspíše jiného režiséra, kterým není narozdíl od epizody IV Lucas). Pohádkovost celých SW je tu již spíše takovou kulisou před kterou se odehrává příběh o zradě, vnitřních pochybách a spoustě dalších pěkných emocí. Navíc Impérium vrací úder končí i příjemně temně a nekoná se tak nezajímavý happy end, který kazí zážitek ostatních dvou filmů staré trilogie. Svým způsobem má epizoda V v rámci nové trilogie svůj protějšek v Pomstě Sithů, se kterou sdílí několik styčných ploch různých motivů. Efekty byly vylepšeny a celý děj kolísá mezi epickým vyprávěním (bitva na Hothu) a komorním "dramatem" (scéna mezi Vaderem a Lukem). Samozřejmě se tu vyskytují i nějaké ty chyby a naivita příběhu, ale vzhledem k době svého vzniku je třeba této epizodě leccos odpustit. Po stránce zvukové byla nádherná hudba Johna Williamse doplněna o po většinu času převládající variace na "Imperial March", což je naprosto dokonalá skladba (pobrukuju si jí každou chvíli:-)). Takhle má vypadat pokračování. ()

veere odpad!

Nechápu komu se pokračování líbí víc než originál. Kurva lidi jak to hodnotíte? Jinak samozřejmě taky za 5. ()

gizi

Překonává nejen Epizodu IV, ale i nové V. a VI. Opět klobouk dolů, co se v roce 1980 natočilo. Mezi 80-85%. ()

JayB

Pro mě osobně nejlepší díl ze všech epizod Star Wars. Vztah otec-syn a zároveň skvělá akce i výprava, doplněná impozantní hudbou Imperial marsch. ()

Mangus

Toto je vrchol celej série po kvalitatívnej stránke, minimálne staršej trilógie. Tu sa zakotvuje pojem Jedi, všetky pravidlá, v čom spočíva ich sila. Viac nie je treba komentovať. 10/10 ()

J!b

Bez druhého dílu by alepoň pro mne nebyly Hvězdné války tím, čím jsou. Tady se Lucas fakt pochlapil a posunul sérii někam do vyšších sfér směrem k Blade Runnerovi. Samozřejmě pak celou sérii úspěšně zazdil infantilními medvídky v Návratu Jediho, ale to už je úplně jiná pohádka. ()

platzman

Nejlepší z dílů Star Wars. OST včetně Imperial march. Lidi, jak já bych to chtěl zažít znova "poprvé"... No nevadí, aspoň si to zažiju podesáté :) ()

Sovice

6* kdyby to slo.Nejlepší z celé sextalogie a sama o sobě je pětka mimořádný počin.Prostě pokoukáníčko :-) ()

Segoves Kelt

Hodnotím zde celou ságu a ta je naprosto geniální od začátku až do konce.... skutečná LEGENDA Svět bez Star Wars to by prostě nebylo ono ()

h.madlenka

Ano, mohlo by to být chytřejší. Dialogy by mohly být lepší. Luke by mohl být trochu sympatičtější. A tvůrci se na tuhle epizodu měli podívat radši několikrát, aby do Epizody I o dvacet let později nenasekali chyby (Yoda tu říká, že cvičil Obi-Wana, což není pravda - jeho mistrem byl Qui-Gon). Protože i tak je geniální. Obsahuje všechno: akci, bitvy, trochu romantiky, několik (hodně) soubojů, dějové zvraty. Film, který posouvá ságu o kilometry dál. ()

BigbyWolf

Už to tak bude, nejlepší pohádka všech dob vznikla překvapivě ve sci-fi hávu a jen tak mimochodem je nejlepším filmem i tohoto žánru. ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)