Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiální text distributora)

Eleanor05

OBSAHUJE SPOILERY! Ano, život je asi krásný, když jste dospělý moula chovající se jako malé děcko. Život je asi krásný, když jste natolik mentálně zaostalý, že si myslíte, že by takové přerostlé děcko mohlo připadat nějaké ženě vůbec atraktivní. Život je asi krásný, když vám připadají vtipné infantilní situace, v nichž si lidé zaměňují klobouky nebo jim padají na hlavu vajíčka. Život je zřejmě krásný, když si koncentrační tábor představujete jako parcelu s jedním větším domem a malým dvorkem. Život je pravděpodobně krásný, když jste natolik nevzdělaní, abyste si mysleli, že když hlásíte osobní vzkazy v táborovém rozhlase, Němci to nechají jen tak. Život je pravděpodobně krásný, když jste tak naivní, že si myslíte, že si Němci nevedli žádné záznamy o lidech a malé dítě by bylo možné ve skutečném koncentračním táboře tak snadno utajit, a ještě k tomu tedy máte dostatek jídla, takže dítě, ani vy nehladovíte. A konečně - život musí být krásný, když jste dosud neviděli filmy jako Schindlerův seznam nebo Pianista a proto dáváte téhle prazvláštní ahistorické splácanině čtyři a pět hvězdiček. A život musí být pro vás ještě krásnější, když jste tyto dva zmiňované filmy viděli, a vaše hodnocení je i přesto tak vysoké... /// Ničím neobohacující snímek s dobrým nápadem, který je však špatně napsaný a nevýrazně zrežírovaný. Částečně to zachraňuje malý chlapeček hrající Giosuého, který předvádí nejlepší herecký výkon ze všech. ()

ZeroCZ1233

O tomto počinu by se dalo říct, že je dokonalé ztvárnění znaku či pojmu jin a jang. První část je tvořena bílou plochou, jež představuje krásu, čistotu, optimismus a vše dobré, co život přináší. Jednolitost přerušuje menší černý kruh, znázorňující tvrdou realitu a ošklivou stránku života, jenž je v oné bělosti jasně viditelný, srozumitelný, ale také považovaný jen za lehký prvek k dostavení autorova úmyslu. Když tu náhle přesně v půli dojede ke změně a barvy se otočí. Černá syrovost se tvrdě chopí vedení a začne být většinová, načež barva bílá se stáhne na post malého ostrůvku, snažící se udržet krásu života seč síly stačí. Roberto Benigni zasluhuje všechnu čest, v tomto veledílku se ukázal jako pašák jak v pozici hereckém, tak i scénáristickém a režijním. Pár let po Spielbergovi se svým svérázným způsobem podíval pod roušku židovské druhoválečné tragédie a dokázal vyvolat podobné emoce jako Schindler se svým seznam, jen toho smíchu ku prospěchu následného smutku tu bylo více. Ojedinělá záležitost, jež mě svým stylem dostala na humorný vrchol a emocionálně zničující dno. 10/10. ()

Tomatáš

Oscarový žážitek, který bez nadsázky patří k tomu opravdu nejlepšímu, co se kdy na stříbrném plátně promítlo...Život je krásný, a to hlavně díky filmům, jako je právě tento! Jasných 5*. ()

hroubek

Moc krásný a silný film. Roberto Benigni natočil film, jenž umí rozesmát a pobavit, ale taky mu velmi dobře jde vyvolat strach, znechucení, odpor a další nepříjemné pocity. Benigni výborně kombinuje humor a nepříjemnou realitu koncentračního tábora. Díky tomuto pojetí, je z filmu cítit jistá naděje, hlavně v druhé půlce filmu. Naděje, že i v pekle můžeme najít lásku, dobro, radost a i samotnou naději. Rozdělení filmu na dvě odlišné půlky funguje velmi dobře, a krásně vynikne rozdílnost obou půlek, a to ať už jde o žánrové pojetí nebo stylizační. Benigni je jako režisér velmi sebejistý a ve filmu je spoustu nádherný a silných scén, které parádně fungují. Osobně jsem si hodně užil romantickou a komediální první polovinu. A to více, mě mrazilo z druhé části, o které jsem věděl, že musí přijít. Roberto Benigni předvádí herecký koncert a krade si mnoho scén pro sebe, ale je pravda, že občas toho pitvoření bylo na mě trochu moc a v některých momentech to bylo na škodu. Nicoletta Braschi předvedla moc krásný herecký výkon a má dobrou chemii s Benignim. Hodně jsem si film užil, ale něco málo mi zde chybí, aby to bylo za plnou palbu. Život je krásný je moc povedený a hezký film. ()

Pupidyk

Film je to stejně jako život krásný, ale vadí mi neautentičnost. Takhle to v koncentráku nikdy nevypadalo. Kdyby to tak bylo, žilo by na světě o pár stovek tisíc lidí víc... ()

artemis2

Tento film bol jedným z mála,pred ktorých zhliadnutím som nevedela do čoho idem.Po pár minútach sledovania som si povedala,že to bude skvelá komédia.Skvelý herec v hlavnej úlohe,vtipné scény,dialógy...V istom momente som si však uvedomila,že to nie je to pravé čo tento film vystihuje.To čo ho vystihuje je umenie,umenie zobraziť tragédiu ľudského osudu tak,že človek sa pristihne ako sa smeje cez slzy dojatia. ()

jitrnic

Asi budu jeden z mála, kterému se mnohem víc líbila druhá půlka než první. Je mi jedno, že to je pohádka. Nikde není psáno, že film musí popisovat realitu. Humorné situace, do nichž se dostával otec při zoufalé snaze uchovat svému synovi iluzi, že se stále jedná o hru, mi přišly velmi chytře vymyšlené, napoprvé i vcelku dojemné a hlavně o moc vtipnější, než byla první půle. Benigniho humor v normálních situacích zkrátka nedávám. Ještě k Oscarovi - je jasné, že po něm Benigni šel. Je snad už dávno každému jasné, podle jakého klíče se udělují a nemá zkrátka smysl se nad tím rozčilovat. Téma holocaustu je u oscarové komise číslem jedna (následují filmy o homosexualitě a životopisné filmy. Tu a tam všem vypálí rybník nějaký olbřímí spektákl). Mělo by se mu ovšem přinejmenším nechat, že se tohoto ohraného tématu chopil poměrně nápaditě - natočit poetickou komedii z koncentračního tábora, to se jen tak nevidí. Tuším, že až se na tenhle film podívám starší a trochu vyměklejší, že se mi bude líbit mnohem víc. ()

ganz

Je to roztomilé, chvílemi smutně zábavné a bohužel chvílemi citová vydíračka, což je sice u filmá z tohoto období pochopitelné. Ale já to prostě nemusím. Každopádně hra o tank je výborný nápad. ()

huli601

Áno život je krásny kebyže ho všetci berieme tak ako Guido. On sám robí aj tento film krásnym. Film vám určite zlepší náladu, avšak mňa až tak citovo nechytil. 4,8*. ()

JoseBenes

Mě jednoduše ze začátku hrozně štval ten afektovaný projev Beningiho. V některých situacích to bylo v pořádku, v další jsem skřípal zuby, ať už toho sakra nechá. Kvůli tomu hvězdička dolů. Jinak moc příjemný film. ()

Koryntos

Přiznávám se bez mučení můj první a zatím i jediný film, u kterého jsem na konci brečela, jako želva. V ostatních filmech, i kdyby tam vyvraždili celé lidstvo, nehnu ani brvou. Vlastně tam vůbec ani není záběr zpříma, jak Guida zastřelili. Do půlky filmu se vždycky hurónsky chechtám. Od půlky filmu, si rovnou můžu připravit zásobu kapesníků, jaký má film na mě efekt. S odstupem času vím, že je to Benigniho taktika, jak chytnout diváka za srdce. V začátku filmu ho přimět rozesmát se a od půlky filmu ,,děj se vůle boží.“ Prozatím mu tato taktika vychází i v dalších filmech. Tento film, ale prvořadě těží z výborného námětu a toho jak originálně se s ním Benigni popral. ()

mcleod

Jedna z mála italských komedií, které mi připadají velmi povedené. Přes klasickou (a mnou vcelku neoblíbenou) italskou třeskutost a uřvanost a okamžiky, které by bylo bez obtíží možné nazvat kýčem, je film velmi příjemný, hodně vtipný a zároveň s krásným odkazem. Na určité úrovni ho drží velmi expresivní komik Roberto Benigni, který dokáže jakékoli scéně dodat pozitivní atmosféru i vtipnost. Film je víceméně rozdělen na dvě části... první bezstarostnou grotesku v první části a mrazivou druhou část, která však i přes svoji relativní vážnost neztrácí na komediálnosti. Robertu Benignimu se povedlo si nejen vcelku vkusně dělat srandu z takto vážných témat, ale také dodat filmu nádherný odkaz, který je mi velmi blízký, že v jakoukoli chvíli je život krásný a měli bychom se snažit, aby byl krásný i pro ostatní... ()

Nepi

Roberto Beningni natočil krásný filmový kousek.Film o válce a židech,kteří jsou odvlečeni do koncetračních táborů začíná jako komedie s mnoha vtipnými scénami a v druhé půly dojde ke zvratu a žánr se změní v drama.Benigni nám ukazuje,že láska,rodina a hlavně určitý nadhled nám dokáží porazit i silnější překážku,třeba v podobě války. ()

Philoun1

Nádherný příběh o tom, že i v nejtěžších životních situacích by se mělo jednat s nadhledem a trochou toho humoru. A právě když sem se na to podíval z tohohle úhlu tak sem teprv víc pochopil krutosti spáchané v té době. Krásný a nezapomenutelný film, který musí vidět všichni. ()

jenik71

Nádherný a zároveň téměř nesnesitelně dojemný film... Láska k vlastní rodině, život v koncentračním táboře a přiměřená dávka humoru je dokonalý mix, kde se střetává tvrdá realita války s fantazií malého chlapce. Roberto Benigni úžasně oživil svou kariéru výkonem, který jednoznačně patří k jeho nejlepším. Tolik lidskosti, kterou se mu podařilo do tohoto filmu dostat, najdete jinde jen těžko. Je to mistrovská filmařina v každém smyslu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů