Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

Prochy38

Asi budu tady k tomu filmu trochu nefér. Prostě už jsem takových viděl hodně a tento přišel později. Válka byla strašná a mnohé filmy to dokáží dosti barvitě popsat. Hrůzy židovského "geta" a boj o záchranu holého lidského života dokázal R. Polanski vykreslit geniálně. Vše je tak reálné, až je z toho člověku na blití. Bravurní výkon A. Brodyho, skvělá režie, ale dvě a půl hodiny tohoto pekla na mě bylo moc! Každopádně klobouk dolů. ()

amica

Jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděla. Pro mě (klavíristku) navíc hluboký zážitek Chopinovy hudby (zde symbolizující polské vlastenectví a národní hrdost). Nepopsatelná scéna, kdy zničený a vyhladovělý Szpilman hraje Baladu g moll německému důstojníkovi. Mimochodem, zdá se, že právě role kapitána Hosenfelda byla šťastnou volbou pro (do té doby nepříliš známého) Thomase Kretschmanna. Film je jedinečným mementem pro lidstvo. Konec konců Polanski ví, co chce říct... ()

ClimbVibe

Celou dobu jsem myslel na komiks MAUS a jeho podobnost s Pianistou. Polanski natočil rozhodně silný film. Zejména oceňuji sugestivní "akční scény" zabírané z jednoho místa a celkové vyznění. Je pravda, že mě zamrzela nepřítomnost polštiny (a vysloveně rušila angličtina ve spojení s polskými jmény), ale chápu, že je to úlitba pro akademii, které zřejmě neumí číst titulky. ()

Rejže

Tento film je důkazem, že člověk nesmí vyjadřovat city pouze povrchně k autorům jakéhokoliv umění. Většinou se říkává ,,mám rád/a tohoto umělce" a pak se cit převede i na obdiv jeho děl a nebo to funguje naštěstí naopak, že dílo okouzlí a pak objevujeme teprve jednotlivé umělce celého díla. Zde jsme v rozporu a nemůžeme se ohlížet na skandální minulost pana Režiséra. Najednou nemůžeme říci, že ho nenávidíme za jeho činy a tím pádem i jeho celou tvorbu. Myslím to především z pohledu ženy. Vždy, tam, kde jsem obdivovala práci kamery u Shyamalana, tam desetkrát více budu obdivovat pohledy Polanského. A tento film i přes svoji krutost tématu, je důkazem, že je to poutavý a kreativně propracovaný film... Pianista bude vždy v našich srdcích jako film ()

Itar

Odtažitější než Schindlerův seznam, avšak maximálně o pár kroků pozadu, co se filmového zážitku týče. Polanski vsadil na syrovost a výkon Adriena Brodyho. A vyplatilo se. Rozhodně zasloužené oscary.. a já bych i přihodil ten pro nejlepší film. ()

Mauric

Jedno z nejlepších válečných dramat o osudu židů za druhé světové války. Atmosferické, napínavé, kruté, prostě režisérsky velice dobře zvládnuté se skvělým hlavním hercem a mým velice oblíbeným Chopinem. Hlavně bez zbytečných slzutlačících scén a dokonce i bez otravného patosu. A s Chopinem. :) ()

tterez

Dlouhý. Kratší by to u mě bodovalo víc. Jinak - je to samozřejmě silný téma, holocaust mě zničí pokaždé. ()

Xavi6

Zde nelze skoro nic vytknout. Hrůzy 2.světové války byli dobře ztvárněné, trochu se film odpoutával od hlavního děje a pianista v podstatě hrál na klavír asi 5x, jinak víc nic. Opravdu dobrý film, ale rozhodně to mohlo být lepší. ()

Hanes88

Velice dobrý film, ale dvě a půl hodiny je prostě moc. Chápu, že válka musela být drsná, ale celý film byl o jednom a tom samém. Ponurá atmosféra, která je zde po celou dobu filmu, mi už po nějaké hodině a půl začala opravdu vadit. Brody určitě skvělý výkon - kdyby nebylo jeho, dal bych jen 3*. 75%. ()

tokyno

Velice silný příběh židovské rodiny za druhé světové války. Chvíle moc roztahaný, nudný. Čekal jsem, že ho ohodnotím pěti hvězdičkami - nakonec "jen" čtyři. ()

Honzeek95

Tento snímek zachycuje fašistické Německo v plné "kráse". Dobří lidé jakoby na 20 let u našich západních sousedů vymřeli nebo se přestali projevovat a nechali prostor těm špatným. Vražda je odporná věc, ale nechat lidi umírat takovým způsobem, je ještě daleko horší. Silný příběh, který také ovšem ve druhé polovině silně nudí. ()

vander19

Neskutočný počin. Vojnový film a predsa iný. Život pianistického génia Szpilmana sa podarilo Polanskemu zvládnuť na 1*. Pohľad na Varšavské getto prinieslo už mnoho dokumentov, ale ani jeden ho neopisoval takýmto spôsobom ako tento film. život v klietke, kde dokonca aj žid bol proti židovy. Szpilman mal to šťastie, že bol akousi celebritou. Ale nakoniec si musel chudák preskákať neskutočné úskalia vojny. Skrývanie, bez jedla, bombardovanie Varšavy. Adrien Brody, ty si mal dostať hneď dvoch Oscarov za tento výkon. Bolo to herecké galapredstavenie z jeho strany, možno je ale môj názor ovplyvnený tím, že som jeho veľkým fanúšikom. Prvý krát som ho videl v roli, ktorá mi neprinášala pokoj. On to totiž vo svojich filmoch dokáže. Nastoliť mier mysle a tela. Ale tu nie. No a ešte raz, čím si preboha ten človek prešiel bolo doslovným peklom na zemi. Prvá hodina mi utiekla neskutočne rýchlo, to je jasným dôkazom kvality filmu. Doslova som ho žral po sekundách. ()

Paldiny

Adrian Brody v životnej roli. Zatiaľ čo ma Spielbergov zoznam pre svoju vykalkulovanosť nechal chladným, Pianistu so všadeprítomným chladom žeriem do poslednej klávesy. Zabudnite na uslzené Williamsove tóny, najväčšie emócie vychádzajú z tichých pasáží, alebo pasáží doprevádzaných melancholickým Chopinom. Presne v takejto nálade si predstavujem film s tematikou holokaustu. Presne takýto film chcel Polanski ukázať publiku, aby pochopilo čo za bubákov ho budí zo sna. A síce nočné mory len tak ľahko nezmiznú, konečne na filmovom páse zanechal stopu čo dovolí s reálnym pohľadom nahliadnuť do vnútra najbolestivejších rán (oba významy slova sú správne) našich dedov a pradedov. ()

cmenda

Docela slušný válečný drama o jednom židovi a jeho rodině a přátelích , ale jak říkám slušný když sem to vyděl poprvé tak to na mě zas takový dojem neudělalo .Ani dnes bych to neřadil mezi top filmy , samozřejmě je to velice pěkně natočené a herecké výkony a hudba jsou bravurní i přesto je to ten tip filmu podívat se a zase za tři roky. ()

janesX

Pred rokmi ma Pianista nejak moc nezobral, asi sa mi videlo, že príliš tlačí na pílu. Dnes to vidím trochu inak, na pílu tlačí stále, ale to preto, lebo on na pílu tlačiť má. Ten film je skrátka o tom a o ničom inom, len a len o tom. Napriek tomu hodnotenie nemením a nechávam štyri. Film technicky nemá chybu a oscarov si plne zaslúži. Réžia, výprava, možno Brody... Ale aj tak je zvláštne, že napríklad taká Vzpoura je horší film a dal som mu plný počet. No niekedy sa mi tie horšie filmy asi páčia viac. ()

Rozjimatel

"Vieš prečo ste bití?" "Nie." "Ty nevieš, prečo ste bití" "Prečo?" "Na oslavu Nového roku."     Majstrovské dielo Romana Polańského (vrchol jeho tvorby) zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Tento srdcervúci skutočný príbeh je taký neuveriteľný, až pôsobí neskutočne, ale zároveň stále nadmieru realisticky. Hlavný hrdina, vynikajúci klavirista Wladyslaw Szpilman (skvelý Adrien Brody, zaslúžený Oscar) je tu ako pozorovateľ všetkých tých hrôz, ktoré sa okolo neho dejú, pričom jemu samému sa znovu a znovu darí zázračne z toho pekla vyviaznuť a uniknúť tak istej smrti. Je to pritom hrdina, ktorý vlastne žiadnym hrdinom nie je, iba vystrašeným a bezradným človiečikom z mäsa a kostí (čo vnímam ako veľké plus filmu). Na svojej strastiplnej púti za záchranou holého života stretáva ľudí ochotných nezištne pomôcť aj napriek ohrozeniu ich vlastného života, ale aj beštie v ľudskej koži (platí to pre poľské i nemecké rady, čo je z hľadiska realistickosti ďalším pozitívnym prvkom filmu). Skvelým nápadom tvorcov bolo to rámcovanie celého diania z pohľadu samotného Szpilmana, úchvatné je najmä to sledovanie desivých scén z rôznych bytov, ktorých okná sú ako obrazovka, na ktorej sa odohráva nejaký horor - z okna bytu v gete sleduje Szpilman vyvraždenie celej židovskej rodiny odnaproti, z okna bytu pri gete zúfalé židovské povstanie a z okna bytu v nemeckom centre zase krvavé varšavské povstanie. Vynikajúca kamera Paweła Edelmana (s filtrom zvaným "farba histórie") dokáže úžasným spôsobom vykresliť varšavské ulice, či život v židovskom gete (mimoriadne pôsobivo zobrazený kontrast medzi getom po likvidácii a životom mimo geta, ktorý ide veselo ďalej, akoby sa nechumelilo). Významnú rolu tu hraje aj krásna hudba (dominuje hlavne Chopin), ktorú sa tvorcom podarilo do filmu skvelým spôsobom zapracovať (úžasné scény "imaginárneho" koncertu na klavíri v byte v nemeckom centre, či atmosférického stretnutia s nemeckým milovníkom hudby).     "Szpilman? Mhm. Guter Name für einen Pianisten." ()

Jeržik

Silné téma, velmi slabé zpracování. Scénář není ani v nejmenším kompaktní, a kdyby Polanski nebyl tak zručný režisér nemělo by to ani na půl *. Ale i tak obrovské zklamání. ()

GREGOIRE

Jeden z nejlepších Polanského filmů a konečně také po zásluze oceněný třemi Oscary. Nesmírně působivý příběh z židovského ghetta válečné Varšavy a přesně zachycené dobové reálie. Mě to vzalo. Ostatně Polanski mě bere vždycky a těžko se mi hodnotí :-). Spielbergův Schindlerův seznam jsem viděl až po Pianistovi. Je to také zcela mimořádný film, ale je zde znát rozdíl mezi oběma autory. Polanski ví, o čem točí, protože to sám zažil, a tak je mu cizí jakýkoliv patos, stylizování, didaktismus a sklon k happyendům. Tím sice u mnoha lidí na Spielberga „ztrácí“, protože bez závěrečné emotivní šlehačky to tak nešmakuje ... v mých očích tím naopak získává. ()

M.I.K.E.

No nejsou to čisté 4* je to na rozhraní 3 a 4*. Pianista je typickým filmem z prostředí 2.sv.války, který monstrózně ukazuje krutost a zvrácenost tehdejší doby. Nevýhodou snímku ale je, že už o 10 let dříve někdo natočil podobné drama - Schindlerův seznam. Který je plný hrůzných scén, nicméně scéna jak němci vyhazují starého pána na vozíčku z okna je možná nejhrůznější scéna v dějinách válečného filmu. Nikdy na ni nezapomenu!! Avšak zbytek filmu ve srovnáním s Schindlerem vypadá Pianista jako velice slabý odvar. Nicméně není špatné se podívat i na jinou verzi. Adrien Brody podává úctihodný výkon, kterým si svého oskara právem zaslouží. Hlavně v závěrečné scéně shledáním s německým vojákem hraje naprosto přesvědčivě. Dále film je proložen překrásnou hudbou. Pianista je jedním z těch filmů, kterým by prospělo sestříhat do 100 min - druhá půle zbytečně roztahaná. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku