Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

Ad4mson

O řád lepší než "spielbergovsky" familierní Schindlerův seznam. I přes svou délku snímek ani minutu nenudí a my jsme svědky zdrcujícího příběhu jednoho muže, nacistických zvěrstev a to vše je ukázáno bez sebemenšího bez patosu. ()

Ole92

Podle mého názoru jeden z nejlepších válečných filmů který byl kdy natočený. V hlavní roli vyniká Adrien Brody a pohledy na zničené město,pouliční boje a trochu smutný konec německého velitele je prostě super zážitek. ()

Oxymoron

Filmy z druhé světové války, které se dotýkají židovské otázky, jsou vždy tak nějak nadhodnocovány, i když si to třeba ne úplně zaslouží. Ale je to dobře, protože je vidět, že lidi tohle téma zajímá. Pianisty se tohle netýká - ten si plných pět hvězd zaslouží bez nadržování! ()

ChillThomas

Dech beroucí snímek, kde si zahrál otřelý žid Adrien Brody sám žida v hlavní roli. Pianista je bezvadný váleční film ve všech směrech, jak v navodění atmosféry druhé světové války, tak i strhujícím dějem.Film jsem viděl poměrně mladý okolo 13-14 let a zapůsobil na mě děsivým dojem co se to dělo za zvěrstva a jak židé ohromně trpěli, tyto pocity vám dějepis na ZŠ nedá možná jen statistiky úmrtí ale ne toto . Sem především rád že se filmu ujal režizér Roman Polanski, který je sám žid a jeho rodiče trpěli také v té době tak měl tedy k tomu bližší vztah než kdokoliv jiný . V neposlední řadě nesmím zapomenout na skvělý soundtrack, který tento film má ... a pianové scény jsou naprosto úžasné díky Chopinových skladeb . 100% ()

twiks

Velmi podobně na mě :Pianista: zapůsobil jako :Schindlerův seznam: .Škoda jen, že film není černobílý bylo by to o dost lepší. Jinak vynikající výkon Adriena Brodyho, občas moc drastické( ale taková byla doba), magická hudba zjemňující už tak vyhrocené situace ( např. Setkání s nac. důstojníkem) tam se mi opravdu zatajoval dech, a nakonec naprosto skvěle zobrazené hnusoty druhé světové války ( nejen proti židům). Škoda, že na takovéto téma se nedělá více takovýchto filmů. ()

Hepy13

Skvěle, skvěle, skvěle! Nemám namysli tu hrůzu která se odehrává ve filmu, ale tu odvedenou práci ze scénářem, režií a hlavně výkon Adriena Brodyho. Válečné drama, syrově pojaté s vynikajícím Brodym, který hraje jakoby tu dobu skutečně sám zažil. Takto silných filmů není mnoho, a o to víc si Pianisty vážím a stavím ho na stejnou úroveň jako Schindler list. Každá scéna kdy Szpilmanovi na zádá dýchá smrt je dechberoucí, stejné je to i se záběry na rozmasakrované polské budovy. Pokaždé když sleduji tyto filmy, nechce se mi ani věřit že si lidé museli procházet takovými zvěrstvy. Za sebe řikám, to bych raději snad umřel než zažít další světovou válku. Tahle zajímavost mě uplně odrovnala "Adrien Brody se kvůli vcítění do své role zbavil bytu, prodal auto a nedíval se na televizi". ()

Patrac999

Mě by jenom zajímalo, jestli si francouzi při sledování takovýchto filmů uvědomují, jak velký podíl na tom jako národ měli. ()

M1k9

Adrien Brody si zažije kruté období se spoustou autentičnosti, které se postupně krystalizuje v holý boj o přežití v temné postapokalyptické atmosféře. Jeho herecký přínos je naprosto zásadní. Klíčovou stránkou scénáře je dle mého názoru nepředvídatelnost děje, která 150 minut promění v jeden nezapomenutelný okamžik. Těžko se popisuje jak moc je vše působivé a zároveň reálné. Pianista přešel minové pole s lehkostí umělce. Nejlepší ztvárnění tohoto nepříjemného tématu. 10/10 ()

kubyno

Pianistu činí výjimečným mimo jiné jedna věc - poměrně specifická znázorňování násilí a vraždění. Záběry lidí zastřelených v běhu a podobné popravy s minimem krve a jiných efektů - postaveny na čisté kompozici pohybu, zvuku a okolí - jsou nesmírně působivé a syrové. S Brodyho projevem jeho (jak kdyby na tělo psané) role a úžasnými klavírními opusy je toto masterpiece bez chyby. ()

JohnyD

Skvelý snímok o jednom poľskom, židovskom pianistovi, v podaní skvelého Brodyho, ktorý stratil všetko a len láska k hudbe, ho udržiavala pri živote a dávala mu nádej(takisto aj nutná dávka šťastia). Film nerozpráva resp. nesnaží sa priblížiť všetky fakty a hrôzy daného obdobia, ale je len akýmsi malým príbehom jedného človeka, ktorý všetko sleduje na pozadí, tohto hrozného obdobia. To všetko za doprovodu skvelého Polanskeho, ktorý si prešiel podobným peklom v mladosti, keďže jeho rodičia boli tiež vyhladený resp. deportovaný a on unikol len o vlások, prináša svoje poznatky, spomienky a verne až detailisticky opisuje skutočný príbeh Wladyslawa Szpilmana na motívy jeho knihy. Bolo by to za plný počet, ale bohužiaľ časť, ktorá mala byť vyvrcholením celého filmu ma žiaľ nechala úplne chladným. Naopak najlepšou scénou, z ktorej som mal husinu je deportácia vlakom a veta Do not run, pre film tak príznačná a smutná zároveň. 8/10. Soundtrack je samozrejme boží. ()

Lilloos

Málokterý snímek dokáže vyvolat emoce tak "nenásilnou" formou, bez zbytečných srdcervoucích rozhovorů, nenaplněných či ztracených lásek a vůbec všech umělých pomůcek, které mají člověk dojmout. Tady si fenomenální Adrien Broody musí vystačit sám se sebou. A jde mu to náramně! ()

Jaroslaf

strašně silná atmosféra filmu, která na vás dýchá i z televizní obrazovky. Brody hraje neuvěřitelně, od strádání v přístěnku až po vypjatou chvíli u otevřeného okna .) Polanski a otevřená okna jsou vůbec kapitolou sama pro sebe ;) Nicméně tohle byl imho jeho poslední počin, kdy byl ještě OPRAVDU dobrý. Nevím co se stalo, ale Polanského další díla od Pianisty jsou už jako od uplně jiného režiséra. Škoda Romane, býval jsi nejlepší. ()

Vesecký

Ten film mě prostě a jednoduše dostal. Polanski točil film různorodé, ale tenhle považuji za jeho nejlepší. Viděl jsem ho poprvé před řadou let, později jsem se dostal ke knize. Je vlastně docelá útlá, prostá autobiografie geniálního umělce. Kdybych nevěděl, že se ten příběh stal, tak bych snad ani neuvěřil, co člověk může v tak vypjatých situacích přežít. Hluboce se skláním před památkou polských židů - a nejen ovšem polských. Chci však připomenout jedinou kratičkou scénu, která byla pro mne nová a přiměla k hlubšímu zamyšlení. Jeden z deportovaných židů tam hovoří o tom, jak ho zklamali američtí židé, kteří měli (a dosud mají) v USA rozhodující politickou moc, a přesto nevyhlásili v době židovských pogromů Německu válku, resp. do ní nezasáhli. Je to jen další ukázka americké politiky, která se line celou její historií až po současnost. ()

petikacka

Velice silný a barvitě až krutě natočený příběh z doby, kterou jsme nikdo nezažili a doufám, že nikdo ani nezažijeme...MAKE LOVE, NOT WAR...Adrien Brody z přípravy na film, málem zešílel...To mluví za vše...Za mě 100% ()

Muel

| Focus Features | Veľmi dávno išiel ten film v telke. Pamätal som si útržky a cítil som, že ma ten film chytil. Teraz po tých rokoch som tomu venoval rewatch a fakt musím uznať Polanskiho šikovnosť a cit pre autenticitu. Áno, je to také veľké vojnové klišé a miestami to hrá dosť na city, ale nemyslím si, že to tu bolo všetko samoúčelné. Výborné to bolo a niektoré momenty mi vyslovene trhali srdce (trýznenie Židov, krovka). Brody super, veľmi citlivý a minimalistický herecký výkon. Závernečná konfrontácia s nemeckým vojakom ma dojala a podľa mňa ukončila film správne na veľmi melancholickej vlne. No proste pozrite si Pianistu, ak ste ešte nevideli. Fakt. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

kaze

Nemôžem dať 5*, hoci aj 4* sú len za perfektný výkon Adriena Brodyho. Celý film je dobre urobený, len sa mi zdal, že je až príliš dlhý a chcelo by to niektoré myšlienky podoťahovať do konca. Zdá sa mi, ako keby bola v strede filma hluchá diera a skončilo to tiež tak neurčito. Pripomínalo mi to tak trochu Musíme si pomáhat a Stroskotanca. Ale obidve tieto snímky boli narozdiel od Pianistu hlbšie premyslené. ()

Berry

Nevím sice jak to ve válce vypadalo (narodila jsem se až v roce 1990), ale ani bych to vědět nechtěla. Film sice má pár slabších stránek (patří mezi ně hlavně délka filmu), ale Adrien Brody v hlavní roli je vynahradí. Oscara dostal právem. Taky to byl jeden z mála filmů, který mě donutil zase chvíli cvičit na klavír... ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku