Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

trepka

Pianista vede svou malou válku ve válce mnohem větší. Adrien Brody je možná hezčí, zajímavější a celkově "židovštější" než sám Szpilman, ale ono to v tomhle filmu nějak nevadí....knížka je možná více děsivá, morbidní a napsaná s čerstvějšími zážitky, ale ta Polanskiho verze je více zaměřená na postavení Židů, což je možná děsivější než zabíjení v knize. Alespon na mě to tak působí. Ta scéna, kdy jeho otci řekne voják, že jako Žid nesmí chodit po chodníku, ta je prostě nezapomenutelná. ()

Saur.us

Jak může jen člověk páchat taková zvěrstva? Jak může pro něj být život jiného člověka tak bezcenný? Otázka, která mi běhala v hlavě celých 150 minut. Masterpiece R. Polanského nám odpověd nedá. Ale není to mínus, není to film, který by měl v čemkoliv hájit III. říši. Ukazuje Robinsona Crusoea v cihelné džungli nacistické Varšavy. Komorně, naturalisticky. Kdo neví, co se dělo (nejen) ve Varšavě, ať se podívá. Všechna ta absorudní protižidovská nařízení, bezcitnost a arogance (viz scéna Vozítkář a balkon) musí každého normálního člověka utvrdit v tom, že nacismus je svinstvo a vygumovaný palice, který to maj v dnešní době jako hobby by měli zavřít do Treblinky. Oscary si bezesporu zaslouží. Adrien Brody je vynikající. Kamera, scénář a režie parádní. Hudba nádherná. ()

honza_1365

Filmy s tematikou utrpení za 2. světové války jsou vděčné v tom, že stačí naznačit a zbytek už si lidi sami doplní z toho, co o téhle strašné době vědí. Úspěch prakticky zaručený. Tohle je pro mne problém Pianisty (a třeba i Schindlerova seznamu). Prostě jsem tam neviděl pořádné city, všechno se odehrávalo strašně chladně. I když to bezpochyby byla chladná doba, tak by trochu emocí neuškodilo. Takže film bohužel padá jen do lepšího průměru, což je docela škoda. ()

Petrus1

Mám ráda válečný filmy, i dramata a tento byl jeden z těch lepších. Já poslední dobou sleduju jenom samý dobrý filmy. A Pianista nám ukazuje hrůzy války opravdu zodpovědně – mrtvoly na ulici a kolem nich chodí už prostě v klidu smíření jiní lidé resp. Židé, kulku do hlavy dostane jen tak… první půlka filmu na mě opravdu působila a nějak mě i opustila nálada psát „humorný“ komentář. Prostě z těhle filmů mi nikdy není příliš do smíchu a dopadá na mě zoufalství, smutek, beznaděj, ale i čistá nasranost – z lidské blbosti, nedůstojnosti, nezájmu a utrpení. Druhá půlka už mi tak nepřipadala. Už to nebylo tak „strašný“. A dokonce jsem tam objevila i dva veselé momenty – oni teda nejsou veselý, ale mně to připadlo tak paradoxní, že sem se musela pousmát. První, jak tam furt chudák chodil s tou plechovkou okurků a druhá s kabátem! To je blbec! ;-) No, a když v tom filmu vidíte, jak to bylo právě s tím jídlem…připadala sem si jako blbec já! Protože sem na večeři smažila řízky. Tak se asi zítra postím…ono mi to neuškodí. :-) ()

Lukin413

Herecký koncert Adriena Brodyho. Jak se s člověka může stát zvíře v deseti krocích snadno a rychle. Scény s utíkajícím dítětem anebo polévkou jsou velmi výmluvné. ()

Chundys

Vynikající válečný film! Koukal jsem se zatajeným dechem! Je až hrozné, jak válka lidi poznamenala a jak bylo s nevinnými zacházeno! Vynikající Adrien Brody Oscar byl zasloužený 100%! Vynikající režie, vynikající hudba a vynikající německý kapitán, kde se mi chtělo už chvilkama brečet! ()

Martyr

Tak sa na to pozrime trosku s odstupom. Ano ano, krute osudy, odporni slizki nemci a ich neuveritelna bestialnost su ako v kazdom filme zobrazene velmi doveryhodne, a 20kg zidia (uz pred deportaciou) su polutovania hodni uz len ich bezradnymi pohladmi. Ale? Co konkretne dava tomuto filmu 88 percent okrem tychto dvoch faktorov? Nedoknutelnost temy a neschopnost cloveka kritizovat udalost, ktorou je poznaceny aj ten, ktory nou poznaceny nieje. Stokrat videne, len tentokrat trosku z ineho pohladu, a treba dodat, ze celkom nudneho. Spilman, neschopny zit, bojovat alebo aj umriet, schopny sa len ukryvat a utekat. Ano, lahko sa mi vykrikuje z pohodlnej sedacky ale ked uz nic ine, mohlo to byt aj trosku zabavnejsie. V konecnom dosledku to Spilman ako sa povie "vypichol", ale ak by ten Holzman (ci ako sa volal ten sucitny pan) namiesto tuzby pocut klavirnu skladbu vytiahol kvero, roky ticheho skryvania by sa premenili na uplnu zbytocnost bez jedineho pozitivneho momentu. Natocit film o vaznovi v Leopoldove, ktoreho sikanuju bachari a jeho celozivotny udel je dostat bitku, najest sa a vyspat sa z toho by asi moc ludi nebavilo. K 88 percent urcite nie. Vlastne teraz rozmyslam, ci v tomto filme bola okrem krasnych Spilmanovych vyhravok aj nejaka hudba. ()

nessbeal

Stále to isté dokola. Je to strašné, že im ublížili, ale fakt ma to už nebaví pozerať sa nato v každom desiatom filme. Toto nemá čo hľadať v top 300, nie to ešte v top 100. ()

popelka595

radím Vám, chcete-li se dívat na Pianistu při jídle, nedělejte to. Snesu hodně (už jako malá holka sem měla budíka na třetí hodinu ranní, kdy v televizi dávali mé oblíbené noční můry v Elm street), ale pianista byl i na mě silná káva ("kám nás povezete?" ráno z pistole přímo mezi oči). A nejhorší na tom všem je, že já věřím, že ve skutečnosti to bylo ještě daleko horší. Samozřejmě nemůžu dát jinak než 5*, ale vidět bych to znovu zrovna nemusela... ()

jandula00

Mám ráda filmy s nacistickou tématikou, protože si vždy připomenu, co za zvěrstva se dělo a doufam, že na toto nikdo nikdy nezapomene. Pianista je klasickou ukázkou nesmyslnosti celého tehdejšího počínání a každý by si měl uvědomit, že si v podstatě nemáme na co stěžovat. Líbila se mi existence "hodného" skopčáka, protože věřím, že i takoví se našli, na druhou stranu bych film trošku zkrátila, protože v polovině malinko pokulhává, jinak spokojenost.. ()

Vilg

Řemeslně perfektně natočený film. Bohužel už mám zcela subjektivně plné zuby tématiky holocaustu a židů na útěku. ()

CiPR

Tak musím říci, že mě film velmi mile překvapil, už i kniha byla výborná a jak už to často bývá, film podle knihy nestojí za nic, to ale neni tento případ. Film mě orpavdu mile překvapil a já musím hodnotit kladně. // 95%. ()

Silencia90

To byl fakt příšerný film. Ale jako ne film, ale doba, a za to film nemůže. Film jako takový velice zajímavý. Pro mě žádnej doják, ale "nádherně" zobrazená šílenost druhé světové války. 3,5* ()

inachisio

Úžasná myšlenka s výborně udělané prostředí, zase z úplně jiného soudku, než Schindlerův seznam nebo filmy jemu podobné. Nemohu tudíž srovnávat, je to vlastně úplně něco jiného (jenom se to odehrává ve stejné době). Co víc říct? Dostala mě originalita i to, s jakou věrností to bylo podané. ()

Kochanski

Takových ilmů už jsme viděli asi tak 100. Nejhorší je, jak málo je postava aktivní. Ano, rezignace jako postoj k válce je sice poměrně originální ale zároveň nudná. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku