Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

Pesosek

Film vyprávějící příběh Wladyslawa Szpilmana, na jehož pozadí jsou přirozeně, bez citového nátlaku na diváka, vykresleny hrůzy války a důležité mezníky v dějinách Varšavy během války. Vynikající kamera, působivá hudba a v neposlední řadě strhující herecký výkon Adriena Brodyho. Pianistu bych se nebál srovnávat se Schindlerovým seznamem. ()

mi-ib

Děj je asi jediná slabina tohoto díla. Nepřišel mi tak strhující, jak jsem čekal. Na druhou stranu není natolik slabý, aby nějak výrazně degradoval celý film. Prostě v kontrastu s tou dokonalostí ostatního trochu zaostává. Začátek je velmi dobrý, ale když se Wladek začne schovávat děj klesá do jednotvárnosti a ani konec mě z letargie nevytrhl. ()

TMaR

Dílo dokazující, jak nízkých hodnot může cena lidského života nabývat, s jakou lehkostí lze rozhodnout o tom, kdo přežije a kdo ne a jak tolik věcí závisí jen na náhodě a soucitu druhých lidí. Ano, Pianista obsahuje všechny typické zápletky druhé světové války z pohledu pronásledovaných, ale způsob, jakým je téma uchopeno je jaksi odzbrojující. Tím víc, že je založeno na skutečnosti. Ze všech podobných příběhů mě určitě zasáhl nejhlouběji, snad díky dokonalému hereckému výkonu Adriena Brodyho nebo čistě jen svou zdánlivou neuvěřitelností. ()

Wopat

Dojemné doprovázení nadaného žida skrze postupně narůstajícímu útlaku druhé světové války mě dojalo, jako málokterý film. Závěrečné skrývání se v domě, hladovění a pomoc německého důstojníka mě až téměř doháněli k slzám. Do postavy Szpilmana mě film vtáhl velice silně. Navíc natočeno podle skutečné události, což dělá tento příběh o to dojemnějším. ()

fogs

Zase parádní film z období 2. světové války. Pro takové filmy mám slabost. Vždycky mě dokáže zarazit jaká zvěrstva nácci dělali. "Tak první zavřem všechny židy do ghetta, a pak je třeba pošlem do pracovních táborů a až nebodou moct, tak je spálíme..." Jeden pianista měl štěstí takové, že byl opravdu dobrý pianista. Jeho rodina bohužel takové štěstí neměla. Jsem rád, že jsou takové filmy natáčeny, každý by měl vědět co se za 2. světové války dělo. ()

Dimo

V některých okamžicích je film Pianista chladně drsný. Když je vozíčkář vyhozen z okna, nebo jsou z libovůle magora s pistolí vytaženi lidé z řady a před očima druhých střeleni do hlavy a všechno tohle sleduje kamera klidně, rozvážně, žádná hudba nezní. To je jen stěží uvěřitelná síla lidské schopnosti být krutý. Zde je to navíc maximalizované. Ponížit, využít, vykořistit, potrestat, zničit. Chvílemi ale, jako kdybych Adrienu Brodymu nevěřil, celý film jako kdyby neplynul na takové bezchybné vlně, jako Schindlerův seznam. Je-li to ale režisérův osobní způsob vyjádření se k historii své rodiny, pak je má námitka asi jen marnotratným vzlykem. Schindlerův seznam je pro mne jedničkou v syrovosti, Pianista je jiný, přesto se mu přibližuje. ()

the_bitch

Jeden z legendárnych filmov, na tématiku vojny, a židov. Dokonale spracované, vynikajúci dychvyrážajúci príbeh ktorý diváka určite dostane a na záver neuveriteľne skvelý Adrien Brody. ()

shereen

Dalsi z nadhernych filmu Romana Polanskeho. Filmy z obdobi 2.svetove valky zalozene na skutecnych udalostech mivaji velmi silne pribehy, ktere dobre zpracovany vyvolavaji po projekci v sale dlouhe ticho. Pianista neni v tomto ohledu vyjimkou. ()

Kate9

Filmům s tímto tématem se hrozně těžce něco vytýká. On v podstatě ani není důvod, příběh je líčen naprosto autenticky, čemuž dopomáhájí naturalistické prvky, které mi v tomto případě vůbec nevadí. A když si uvědomíte, že přesně takhle to opravdu bylo...ne, nikdy nepochopím a nikdy neodpustím. Ale zpět k filmu. Dobře, řeknu, že z mého pohledu se z Pianisty dalo vymlátit ještě trošku víc...samozřejmě není řeč o Adrienu Brodym, ten je naprosto úchvatný. Ale v určitých momentech spád filmu není takový, jak by asi mohl být, a lehce na tempu spíše ubírá. Ale to nic nemění na tom, že se tak jako tak nebudete moci od obrazovky odtrhnout. Pro nejvyšší hodnocení by mi vlastně stačilo jen to, kdyby v závěrečné části zazněla Beethovenova Měsíční sonáta (moje oblíbená), která se bohužel "mihla" jen na malou chvilku a hodně potichu. Takže kdyby byla do filmu přidána scéna, jak pianista kráčí zdemolovanými ulicemi a v pozadí znějící Moonlight Sonate, vyvolalo by to ve mně o moc silnější emoce. Uznávám ale, že do polského prostředí F. Chopin dokonale sedí a má svůj význam...on by to byl vlastně i paradox, přenechat hlavní postavení Beethovenovi, jakožto Němci... ()

Haide

Film, který bohužel nevyužil velmi silného námětu. Ukazuje nám pouze to, co jsme mohli už vidět několikrát nejen v mnoha dalších filmech, ale i na školních promítáních. Hrůzy gheta a strach z deportací je něco, co se už dočkalo možná až příliš mnoha zpracování, i když je pravda, že takového věci by se nikdy neměli přestat připomínat. Přes to, že se nejedná o nic originálního, je to zajímavý film, který určitě stojí za shlédnutí. ()

Stíba

Nenudil jsem se, ale očekával bych méně omáčky a zbytečné rozvleklosti a více podkreslení než jasně na cit mířené scény, které na mě v tomto případě příliš nepůsobili. Emočně i dějově se tak cítím vcelku ochuzen, nehledě na to, v co film (ne)vyplynul. Neurazí ale rozhodně ani nenadchne a pár filmů spjatých s tímto tématem Pianistu strčí do kapsy. 70% ()

GlamourCat

Můj názor je neobjektivní, protože mám ráda A. Brodyho a hudbu, takže je to taková (pro mě) sympatická kombinace. Jinak je film trošku předvídatelný, patetický a samozřejmě nám ukazuje, kdo byl ten největší "chudák" během války. Ale prostě... je to jsou to osobní sympatie. ()

Modus

Skro každý se nevyhne srovnávání s jinými válečnými dramaty, ale Polanski se nejlíp ze všech dokázal věnovat jedné postavě a ne válce v pozadí. Adrien Brody je dokonalým pianistou, kterého si zamilujete za každou cenu. Válka v tomhle filmu nevypadá ani tak hrozivě, jako její důsledky. Vše je poměrně komorní. Vidíme jednu uličku a děj na ní. Střelbu, rebélii, malý výbuch... Vše na malém prostoru a přesto velmi působivé. Pianista je minimalistická a citlivá studie jednoho člověka v jeho nejhorším životním období, v kterém nemůže nejen plnit své touhy, ale ani svobodně žít. Neoddělitelně k filmu patří jeho úchvatná hudba, která pro všechny milovníky piána je opravdovým skvostem stejně jako hlavní téma, které je nezaměnitelné. ()

goni

Brutalne realisticky film, ktory divaka uplne vtiahne do krutej vojnovej doby. Takto ma vyzerat poriadna vojnova drama! [7/2013] ()

albionlady

Veľmi silný film s mnohými scénami, ktoré zvierajú žalúdok a mrazí z nich (napr. "Tanz, Jude!", scéna s Nemcom, ktorý dal Wladyslawovi kabát a potom ho chceli Poliaci zastreliť, alebo scéna, v ktorej nacisti vyhodia vozičkára z okna), veď je jasné, že filmy s tematikou koncentračných táborov "pekné" byť nemôžu. Ak by ten film bol o takých 15-20 minút kratší, bol by úplne fenomenálny. Svetlý moment: hudba Chopina, ktorá krásne dotvárala celkovú smutno-temnú atmosféru. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku