Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

ninho

K filmu jsem přistupoval trochu s obavami(vlastně ani nevím proč). No po skončení jsem ho dlouho nemohl dostat z hlavy. Vůbec mi nepřišlo, že trvá 150 minut - HLAVNÍ podíl na tom má vynikající Adrian Brody(zasloužený oskar). Polanski si u mě tímto počinem výrazně polepšil (po Deváté bráně). ()

BačaXXX

Výborný film, který je nutné vidět víckrát pro úplné pochopení jeho poselství. Opravdu ukazuje jen hrůzy nacismu, nebo v sobě skrývá ještě něco víc?? Já vím, že ano. ()

thoosah

Nejprve jsem byl presvědčený o tom, že tento film je vynikající, ale po přečtení komentářů se mé očekávání trochu snížilo. Což bylo špatně! Protože tento film mě dostal jak svým zpracováním, tak svou atmosférou i realističností. Finální scény mě absolutně dostaly do kolen (hlavně scéna s pianem a SSmanem). Takže jasných *****. Pianista se mi líbil mnohem více než Spielbergovo veledílo Schindlerův seznam, které se mi taky líbilo, ale nezbrnkalo mi tolik na city.. 9/10 ()

Slimakovec

Když je válka, lidem stačí ke štěstí málo. A tady se ukazuje, jak snadno se i o to málo dá přijít a jaký se z lidí stanou zrůdy, když je jim do rukou dána moc a vláda nad jinými životy. ()

simplejack

tenhle snímek si silně koleduje o zařazení do mojí top 10...zatim, ale bude muset čekat ve frontě, ale ukazal se, že umí dobře předbíhat.. ()

whisker

Tohle mě doslova dostalo do kolen. Opravdový filmový zázrak, prostě musím chválit. Nic jiného si tento skvost nezaslouží. Vůbec mi nevadila délka filmu, klidně bych zkousl i tří hodinovou nádhernou podívanou. Film pro mě jak stvořený, takové mi hrajou do noty. ()

Primavera

Osud jedného muža, citlivého umelca stačil v tomto filme na to, aby človek pochopil až do hĺbky hrôzu a ničivosť vojny. Nebolo treba zložitých vojenských operácií, vojakov-hrdinov, patetických záberov na umierajúcich... Tu to bolo jasne a čitateľné - výstrely do bezbranných ľudí len z dôvodu ich rasy a ideme ďalej .... A človek musí utekať, ukrývať sa, žiť ako štvaná zver a rátať so smrťou každú minútu, deň, týždeň, mesiace .... Prepána, ako sa to dá vydržať bez toho, aby sa raz nezbláznil?! ()

Colour

Film má silné scény a slabšie. Úvod bol výborný, život židovskej rodiny vo varšavskom gete bol viac ako smutný. Časť, keď celú rodinu odvážali do Treblinky dobytčími vozňami a náhodou sa Wladyslavovi podarilo odtiaľ dostať bola asi tá najhoršia a najsmutnejšia (pre tých, čo sa trocha vyznajú v praktikách koncentračných táborov). Život v pracovnom tábore musel byť hrozný. Keď Wladyslav ušiel z pracovného tábora prišiel útlm. Film sa však na konci znova rozbehol. Pri žiadnom inom filme ma tak nepálili oči. S prižmúrenými očami 5* ()

HoR

Mimoriadne vydarený film. Na rozdiel od vojnových filmov, ktorých prioritou je príbeh bojujúcich vojakov, tento výtvor dokonale poukazuje na skutočnú podobu vojny v očiach bežných ľudí. Takéto podanie ešte viac navodzuje pocity úzkosti a strachu z vojny. Brodyho fenomenálny výkon ho stavia do pozície môjho obľúbeného herca. ()

st3f0o

Neuveriteľná krutosť a surovosť naturalisticky zobrazená v tomto snímku a autentickosť, ktorú je cítiť v každom zábere ma totálne odrovnali. Áno, presne taká bola vojna. Nadľudský výkon Adriena Brody bol tak neskutočne presvedčivý, až som mal pocit, že sledujem jeho osobný životný príbeh, ktorý na vlastnej koži ako Žid vo Varšave prežil počas vojny. Je len hŕstka takto vynikajúco spracovaných a pôsobivých filmov s touto tematikou, ktoré som pri sledovaní takto veľmi intenzívne prežíval. Pre mňa vo všetkých smeroch dokonalé dielo. Tlieskam! (10.02.2024 Videné v kine, zreštaurovaná 4K verzia) ()

Design

Dost dobře vykreslený dopad války na židy v Polsku. Když točíte film s tímto námětem je to vždy zajímavé, protože je to ožahavé téma, které zajímá a dotýká se velké skupiny lidí. Zde je krásně vidět co vše je člověk schopen udělat, aby přežil. A ono to vůbec ani nemusí stačit ke všemu je ještě potřeba mít kopu štěstí. Jen konec je trochu zdlouhavější, možná to tak působilo jen na mě, ale film byl rozjetý ve vysokém tempu a pak to prostě uvadlo. Ale jinak velmi dobrý filmařský počin. ()

Gezi94

Krutý a přitom dojemný film o naději a síle k životu.V hlavní roli si nedovedu představit nikoho jiného než Adriana Brodyho. ()

Petula009

Knížka mě nadchla,byla jsem zvědavá,co Polanski vymyslí.Splnil moje očekávání.Myslím,že takové filmy se jen těžko hodnotí z hlediska režie,scénáře kamery atd.Bylo tu pár scén,které bych nazvala jako "přechoďáky" ale naštěstí jich bylo použito s rozumem.Já jenom tleskám a doporučuji,jak knížku,tak film. ()

teyra

Natočené s velkým citem a přitom zcela bez patosu, nemelodramaticky, s úsečnými drastickými scénami a minimem vyhrocených emocí; o to více pak emocionálně rezonuje několik delších pasáží s přehráváním Chopinových skladeb. V první části, která je tak trochu kronikou postupné likvidace Židů v okupované Varšavě, se vryje do paměti především noblesa, s jakou židovská rodina snáší svůj stále se zhoršující úděl a udržuje si přitom vnitřní soudržnost. Druhá část je koncertem osamoceného Brodyho a jeho vůle přežít v kulisách rozbombardovaného města, část, která je – Polanski promine – až nekomerčně napínavá a umožňuje se do situace stále více zbídačeného pianisty dobře vžít. Hodně se mi líbily momenty, kdy k nečinnosti odsouzený hlavní hrdina pozoruje postupující válku (mj. i likvidaci ghetta) z oken svých tajných úkrytů. ()

BDMarty007

Celkem silný příběh, ale pro mě film zajímavý hlavně dokumentárně, zachycením událostí okolo varšavského ghetta. Je dobré si občas tuto dobu a co se tehdy dělo připomenout. Z filmového hlediska asi záměrně trochu bez prvoplánově emocionálně či akčně silných scén. Zajímavé, ale možná by více dramatizace děje přece jen neškodilo, takto je to trochu rozvleklé. Chápu, že charakter Wladyslawa Szpilmana, člověka, který se ničemu příliš nevzpíral a nedivil, nechal se vláčet událostmi posloužil jako zajímavý kontrapunkt k šíleným událostem doby, ale je to až příliš. Ten člověk působí občas zcela nelidsky. Na druhou stranu je mi sympatická absence patosu. Celkově rozhodně film, který stojí za vidění, ale za plný počet bodů to u mě není. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku