Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

sun.eagle

Pro mě je Pianista jeden z nejsilnějších filmových zážitků vůbec. Zasáhnul mě daleko více než Schindlerův seznam, u žádného filmu jsem nepociťoval takovou směsici bezmoci a vzteku nad tím co jsem prostřednictvím tohohle filmu viděl. ()

eMovieMan

Mno... Film by mohl být mnohem lepší, kdyby nebyl tak na efekt. Essesáci naprosto nesmyslně vraždí každého druhého žida na potkání (ne že by jich ve skutečnosti dost nepovraždili, ale ne takhle, ale s německou důkladností a smyslem pro ordnung) Když je ve filmu mrtvola tak o ní musí hlavní hrdina zakopnout, nebo ji nějak jinak zdůraznit. Tímhle tlačením na pilu a nesmyslným vraražděním se film stává nedůvěryhodným. Vzhledem k síle předlohy velká škoda! Nejlépe (ale asi nevědomky) to popsala uživatelka Toja34: "Tento film patří mezi filmy, které jednou pustíme dětem, aby věděli, co si mají myslet o druhé světové válce, nacistech a holokaustu" Ano film vám říká co si máte myslet. ()

SNCIS

"Když nás bodneš, nebudeme krvácet. Když nás polechtáš, nebudeme se smát. Když nás otrávíš, neumřeme. Když nám ukřivdíš, nepomstíme se." - 70%. ()

opatstviolov

Silný příběh, který poukazuje na hrůzy druhé světové války. Adrien Brody předvedl fantastický výkon. Ale asi to na mě nezapůsobilo tolik, abych tomu dal plný počet bodů. 9/10 ()

RamiellDeAnn

Obejktivne by to bolo tak na 3 a pol hviezdičky.. hlavne za nudu a miestami sa to ťahalo jak sopel. Ale ta postupna, nenapadna premena okolia na život v pekle to celkom pekne vynahradili. Takychto filmov bolo natočenych už celkom dosť, aj to trocha lezie krkom; ale kedže je ešte stale bežné, že sa vždy najde nejaky debilko čo spochybnuje holokaust tak za mna určite viac takychto filmov. A povinne premietať na školach ()

StarFsh

4.5* Aj keď je film natočený naozaj remeselne, nedokázal Polanski z knižnej predlohy vyžmýkať emocionálne maximum na plný počet tak, ako sa to podarilo iným filmom s podobnou tématikou. ()

Xpatrix

Bolo to strašné! Celý film si prajete aby to bol len ďalší sci-fi snímok ktorý vyšiel z hlavy niejakeho sociopata.. Bohužiaľ opak je pravdou. Hlavný hrdina vynikajúco hra svoju rolu. Celé všetko je to strašné dobré spracovane. Tie emócie, zlosť a otázky vás budú sprevádzať počas celého filmu.  Po dopozerani filmu som si kládol otázku: čo za sviňu toto mohol dopustiť!! Na mne zanechal tento film veľa pocitov aj zmenil pohľad na históriu. Je mi ľúto každého jedného človeka ktorý si tým prešiel. Nemám fakt čo vytknúť skvelý film, akurát pre silné povahy lebo vás to emočne rozladi ()

Silverstone

Velmi emotivní snímek o bídném životě v židovských ghetech, o přátelství a o tom jak rychle se mohou karty v lidském životě obrátit. ()

BGH

Rozhodně TOP film... obrovsky silné, emotivní, neuvěřitelné. Viděl jsem jej jednou, dávno, a řada scén mi zůstává i po víc jak 15 letech v hlavě... namátkou vyhazovaný žid z okna, hra na klavír, obrazy z ghetta, rodinný oběd jako oslava vstupu Anglie a Francie do války.... a ty scény ve mě pořád vyvolávají emoce. Vynikající počin na naprostém vrcholu kinematografie... ()

SLPHR

Skvěle natočeny film o hrůzách, které byly prováděny ze strany Němců. Ale jak se ukáže, nic není černobíle. Skvělý herecky výkon ze strany Adriena Brodyho, který si zaslouženě odnesl Oscara, se jen tak nevidí a de facto si celý film ,,ukradl’’ pro sebe. Snímek se řadí mezi ta díla, která by měl vidět každý a u kterých se musí dost přemýšlet. ()

OtokPag

Scény z Varšavského povstání byly parádní. Poláci mají být na co hrdí 🇵🇱. Pianistovi jsem fandil, měl neskutečnou kliku. ()

Simon.Mp3

Začátek druhé světové války ve Varšavě a nadějný židovský pianista, o tom vypráví film z roku 2002 Pianista. Tento snímek ukazuje problémy diskriminace jiného náboženství a celkově tyranii vůči židům. Hlavní hrdina žije se svou rodinou ve Varšavě, kde hraje do rádia Chopina, všechno je v pořádku až najednou přijdou Nacisti okupovat Varšavu. Nacisti, kteří se dostanou na vládu začnou ubírat práva židům až do takových extrémů, že nemůžou ani chodit po chodníku či si zajít do kavárny. Film bych opravdu doporučil má velmi silných momentů a ukazuje na reálné problémy společnosti jako je třeba xenofobie, jediné co bych řekl že bylo špatně tak to bylo tempu, občas vám film ukazuje extrém za extrémem, ale občas se vlastně nic neděje, což vlastně podtrhává situaci druhoválečného konfliktu. ()

Lukango

Jedná se o jeden z nejikonničtějších válečných filmů, který přesně zobrazuje atmosféru a situaci, která v Polsku panovala. Film je natolik krutý, aby divákovi přenesl zvěrstva, která židy provázela od nacistů, zároveň je také velmi emotivní po všech možných stánkách. Andrien Brody tu odvádí jeho životní výkon a Oscara si rozhodně zasloužil. Polánski nám tu připravil jeden z nejpřesnějších, nejkrutějších, nejemotivnějších válečných filmů historie. Film však má vyšší kvalitu, než kterou ve filmu vidím. Známka: 8/10 ()

macikpacik

Film som videl už 3x, naposledy dnes. Brody patrí k mojim obľúbencom, takže možno nebudem úplne objektívny, ale skúsim to. Je to film o vyhladzovaní Židov v Poľsku. Na túto tému vzniklo nekonečné množstvo filmov a dokumentov, takže vytvoriť po vyše 50 rokov od udalostí dobrý a zaujímavý film, je dôkaz, že Polanski je, resp. minimálne v roku 2002 výnimočný režisér. Pochopiteľne, keď Poliak filmuje utrpenie poľského národa, tak to vie precítiť. A vo filme je to cítiť. Keď si nebudeme všímať zbytočne rozťahané násilné scény, tak Brody, na základe autentickej knihy, skutočných prežitkoch, mal všetky predpoklady na vytvorenie výborného výkonu a skutočne dojímavého a uveriteľného zážitku bezbranného, vychudnutého, ale vynikajúceho klaviristu. Hrával som dlho na piáno a presne preto som úplne presne pochopil konfrontáciu slušného amaterského výkonu Beethowenovej Sonáty mesačnej noci - je hraná presne, ako to hrajú dobrí amatéri, resp. bežní klavristi. O to väčší šok spôsobí následná - tuším Chopinova  - sonáta, resp. snáď časť väčšieho diela, ktoré mi spôsobilo takmer šok. Podľa mňa je táto scéna najsilnejší momentom filmu. Aj keď sa všeobecne považuje koniec ako rozprávočka, tak ukážka ruskej brutality voči Nemcom - ale aj Poliakom - v zajateckom tábore, keď sa snaží nemecký kapitán zachrániť sa - je neprehliadnuteľná. Poliaci nenávidia Rusov viac ako Nemcov a Polanski to jednoznačne naznačil. Tak to zhrniem - zaujímavý príbeh, horšie zvládnuté akčné scény, ale scéna v noci pri klavíri to úplne vyrovnáva. Dal som 5/5 a dávam aj 10/10. ()

MrMartinTm

Pianista je naprosto skvostný film, který by dle mého názoru měl vidět každý. Asi to nejlepší na celém snímku je samotné vykreslení druhé světové války, film se vůbec nebojí divákům ukázat všechny hrůzy a děsy, které tato příšerná událost stvořila, celkově má dost nepříjemnou a mrazivou atmosféru a dramatický tón s nádechem beznaděje. A to je vlastně tento film. Takové, na sledování extrémně znepokojivé okénko do jedné z nejhorších, nejděsivějších a nejodpornějších událostí celého lidstva. A už jenom kvůli tomu stojí za to film vidět. Pokud bych měl něco vytknout, některé pasáže jsou hodně táhlé a hlavní hrdina a celý příběh, který se kolem něj točí, je hodně vedlejší a film se více zaměřuje právě na vykreslení druhé světové války než na samotného hlavního hrdinu a co musí zažívat. Jinak je to ale povinnost pro každého. 9/10 ()

randalll

Na tenhle film se vždy podívám když ho dávají. Mistrovská režie, fantastický střih a skvělé herecké výkony. Jedním slovem - paráda 🙂👍 ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku