Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

Hanscz

Podle mě jeden z nejgeniálnějších filmových snímků zachycující éru druhé světové války “mimo frontu“. Brilantní herecký výkon Adriena Brodyho, který ukázal, že je Pan herec. Skvěle zachycené emoce ve válečném období. Kloubí se zde: strach, beznaděj, nejistota, touha, zklamání ale i dobrá vůle, přátelství, člověčenství a pomoc. Všechny tyto aspekty se vešly zhruba do dvou a půl hodiny dlouhého fantastického filmu se skvělým hereckým obsazením, atmosférou ale i hudbou vybranou na míru ke konkrétním situacím. Bude asi hodně dlouho trvat, než se objeví podobně kvalitní snímek z téhož období zachycující nacistické smilstva a lidské odhodlání přežít. ()

pepito25

Drsné, naturalistické, sugestívne dielo. Szpilman žije v zničenej Varšave, kde už niet nikoho a ničoho, čo by ľudskej existencii poskytlo záštitu. Prví degenerujú na všemocných a druhí na o triedu nižšie cicavce bojujúce o jedlo a prežitie. Jediná záštita je hudba vo vnútri človeka. Szpilman sa vymyká bežnému. Szpilman je láskavý a miluje život. Szpilman je známy a má šťastie, ktoré cez kukátko vyhrotených situácií vníma presne naopak (celá rodina bez možnosti povedať si jediné slovo mizne v prepadlisku dejín, ktoré napísali fanatici... nezostane nič). Szpilman je éterická bytosť, každým ďalším dňom slabne viac a viac, divák, keby mohol, šiel by tam do toho pekla preňho. Szpilman v závere hrá na klavíri pre nemeckého dostojníka - zabíja posledné pochybnosti, ak ich niekto o nezmyselnosti vojny mal, berie slová z úst každého, kto práve nemlčal, vojna okolo neho sa rozplýva so všetkým, čo ju sprevádzalo. Krásne. ()

noxi600

Film o hrůzách války a špetkou nadsázky. Napínavý, ač místy nudný film a vynikajícím hlavním představitelem. Zajímavý film o osudu jedné osoby s krásnou hudbou. ()

El_indiano

Pro mě to byl skvělý zážitek a to jsem neseděl v kině. Zato jsem pak strávil asi dvě hodiny u Wikipedie a četl si o Varšavském povstání, neboť to co mi Pianista nastínil, chtělo prostě na světlo (smekám před polskými odbojáři!!! a Rusové mě zase nasr....). Příběh mi ukázal, že vyhlášením války vlastně jedinec ztrácí absolutně všechno. Jediné co mu zbývá je život o který může přijít každou vteřinu. ()

Akatsuki

Po dlouhé době opět film za plný počet hvězd. Adrien Brody hraje (jako) o život a prakticky celý film stojí na něm. Atmosféra filmu celkem věrně vystihuje dobu. Zkrátka výborné zpracování. Klobouk dolů. Jeden z filmů, na které se nezapomíná. (To, jak hudba dokáže učarovat a uhranout, je až dechberoucí!) ()

PanBlack

Úžasný film. Výborný herecký výkon Adriena Brodyho (jednoznačně zasloužený Oscar), neuvěřitelná atmosféra, ani na chvíli jsem z obrazovky během celých 150 minut nestrhl oči. Jeden z nejlepších válečných filmů. Co víc dodat? Asi jen to, že slabší povahy by se měli před zhlédnutím aspoň trochu psychicky připravit, jelikož jsou ve filmu místy docela dost drsné scény. ()

Constanza

Film jsem viděla teprve před pár dny poprvé. A tenhle film patří mezi filmy, které člověk jen tak lehce z hlavy nedostane. Scéna, kdy německý tank mířil na dům u ghetta, aby zlikvidoval odpor, scéna, kdy Němci vtrhnou do ghetta a vyhodí z okna starého invalidního muže na vozíku, scéna, kdy se žena zeptá "kam půjdou" a německý důstojník ji bez přemýšlení zastřelí, scéna, kdy hladový člověk hltavě jí jídlo ze země, scéna, kdy hlavní hrdina otevře okno a čeká, jestli zvolí raději smrt než koncentrák... Je to tak realistické, brutální, smutné, nepochopitelné a přesto si říkám, že si asi těžko dokážeme představit ten skutečný rozměr. Thomas Kretschmann podle nějakého amerického novináře v těch posledních 15 minutách filmu poskytl lidský pohled na německý národ. Postava Hosenfelda byla skutečná a bohužel i přes vícero Szpilmanovy intervence, Hosenfeld zemřel v sovětském lágru. ()

Brain32

Stotožňuji se s tím co napsal uživatel ,,golfista" a jen přidávám, že Brody toho oscara má zcela po právu :-) ()

nihiliste

Neuvěřitelně silný příběh s neuvěřitelně skvělým Brodym, o čemž svědčí i zisk Oscara. Polanski dokázal natočit film, který je naprosto autentickým pohledem na tehdejší dobu. Sám Polanski o tom ví své. ()

Lucanio

Vynikající Adrien Brody, který v tomto filmu zcela zastiňuje všechny ostatní herce. Jen těch 150 minut se mi zdá až příliš, filmu by slušela o něco kratší stopáž. ()

bigsoul

Tak ja tento film musim hodnotit vyssie ako bol Schinderuv seznam, lebo ten mi prisiel az moc prikrasleny. Toto je film ktory chyti za srdce a zamrazi ho z hroz co sa diali v Polsku. 95%. ()

VonavyDech

Pravda těžké tomuto dílu něco vytknouti, pokud jste ho právě viděli. Cením si příběhu, hudby, zdůraznění situace židů v Polsku ve Varšavě. Mám rád historii a mám rád Poláky i dnešní Varšavu, nemohu nic zásadního vytknouti v tomto bezesporu mistrovském díle. A hlavně je třeba tuto tématiku zdůraznit a nezapomínat, diskutovat o tom, osobně bych shlédnutí filmu tohoto druhu o 2. sv. válce (srovnatelné s Schindlerovým seznamem) viděl jako povinnost patřící jíž k základnímu vzdělání. ()

shakeXL

Systematické vyhlazování židů ve varšavském ghettu očima Wladka Szpilmanna - to je Pianista - pětihvězdičkový film. ()

Jameich

Úchvatné dílo. Polanski vytvořil dokonalý poměr mezi drastickými momenty (vyhození vozíčkáře z okna) a těmi dojemnými (rozdělení jediné karamelky mezi šesti členy rodiny). Téma vyvražďování židů je velmi bolestivé, rozhodně by však nemělo být zapomenuto. Je dobře, že je tak skvěle zpracované. Jediný nedostatek je, že byl film chvilkami možná až příliš zdlouhavý. ()

s0re

Jeden z filmov ktory ma neskutočne dojal až rozplakal... aj keby som velmi chcel čo nechcem neda sa tom nič vypichnuť, dokonalu režiu sprevadza perfektny scenar a neocenitelny vykon Brodyho ktory je expertom na dramy či už v tejto vojenskej alebo rodinnej až socialnej (Detachment) Keby sa dalo dať 10 hviezdičiek tak dam 11:P ()

rihyyyyy

smutný a dost silný ale zato moc pěkně natočený snímek hlavně tedy jeho první půlka, která se odehrává ve Varšavském ghettu..V té druhé půlce už to není takové,ale stále se je na co koukat a divák se rozhodně nenudí.Závěr filmu mě však velmi příjemně překvapil .. pěkné dílo 4,5* ;) ()

marcelita

Pokaždé když to skončí ještě 15minut hledím do prázdné tv jako opařená.Tomu se říká filmový zážitek s notnou dávkou utrpení,kterého se dostávalo polským židům,snad kvůli poddřazenosti rasy,ale pro mě stejně kvůli penězům po kterých ti hnussní náckové šli.Až skoro 60film se mě zdá slabé....má daleko větší potenciál na lepší umístění. ()

klipers

Hrôza vojny je tu zobrazená surovo, tak, že si to prežívate na svojej koži. Tento film by mal vidieť každý, povinne. Aby mal každý ten hnusný pocit z toho, aký idioti vedia ľudia byť a aby sa na ten fakt nezabudlo. Adrien Brody hral dokonale a fakt, že to bol komplet pravdivý príbeh je strhujúci. Music was his passion, survival was his masterpiece! ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku