Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

17carlos

Jak začít... už jen z názvu jsem čekal film, ve kterém bude hlavní postava založená na umění hrát na klavír. To se však jaksi Romanovi Polanskimu nelíbilo, a tak z ní udělal naprostou trosku, která dostane jednu jedinou příležitost ve scéně před nacistickým vojákem. Ano publikum za všechny prachy - jeden Němec. Z filmu, ve kterém se dalo udělat tolik zajímavých scén, které by diváka dokázaly přinutit k slzám, jsem se až nudil, jak to bylo ve finále bez emoční. Opravdová škoda příběhu, který se mohl vydat úplně jiným směrem a udělat tak z průměrného filmu něco, na co bude divák dlouho vzpomínat. Pro mě jednoznačné zklamání, ve kterém to ani herci nemohli zachránit, protože jim nebyla ani dána dostatečná příležitost ukázat co v nich je. ()

MichaelG

Dle mého názoru má Adrien Brody nejzaslouženějšího Oscara za tuhle roli. Nemusel se ani snažit prostě mu to přirozeně sedí je to prostě úžasné. ()

topol999

U těchto filmů, je těžké hodnotit na jednu stranu kvalitu a na tu jinou emoce. Přiznám se, že první půlka filmu byla velkolepá, ta druhá byla nudnější, mohli to tak o 20 min. zkrátit. Je jasné, že to nebude akční trhák, ale i přesto je to vynikající film. Herecký výkon Brodyho je strhující, a paradox, kdy mu Němec pomůže, je smutný, i přesto, že to byli nacisti. Navíc mám rád Thomase Kretschmanna. 88% ()

Ospalek

Osobně se mi velmi líbí a zajímají mě filmy z prostředí války, té 2. světové nejvíc, a nemůžu se tady vyhnout konfrontaci se Schindlerovým seznamem, který je o moc moc lepší, než příběh Pianisty. Možná je to dialogy, možná prostředím, možná absencí přímých konfliktů. Kdyby byl Pianista o hodinku kratší, měl by větší spád a tím i vyšší dramatičnost. ()

Tereza11

To že Roman Polanski vybral jako hlavní hrdinu tohoto filmu Adriana Brody byl opravdu dobrý tah, neumím si představit herce, který by tuto roli ztvárnil lépe. Je to od něj jediný čistě Polský film. Jen to co kvůli vcítění do role musel Brody podsoupit ( rozešel se s přítelkyní, nekoukal na televizi, zbavil se bytu a prodal auto,) mu podle mě přineslo zasloužené ovace. Tento film je dech beroucí, depresivní a plný obav z toho co ještě přijde. Je mnohem surovější a realističtější odehrává se v rychlejším tempu.. Nejlepší scéna z celého filmu je když Brody vyleze ven v naději že už je po všem a zapomene že má na sobě nacistický kabát... v tenhle moment mě skutečně dostal Polanski kam chtěl, fakt jsem si myslela že Brodyho zastřelí... Jsem ráda, že za tuto roli dostal Brody Oscara, ale vděcí za to skvělé režii Polanského, protože byl to právě on komu nacisti vyvraždily rodinu...a díky tomu dokázal natočit něco tak autentického... ()

babuca

jeden z najemotívnejších filmov na svete, najlepší počin Romana Polanskiho ale aj Adriena Brodyho. V tomto filme je toľko utrpenia a ľudskosti, že by to mal byť povinný film pre dospievajúcich. ()

BlacKie.

Szpilmanův příběh je rozhodně zajímavý a film Pianista dobře zobrazuje dobu druhé světové války. Zobrazuje jak zlo této doby, tak utrpení lidí, kteří v ní žili. Podle hodnocení známých a po přečtení komentářů tady jsem si myslela, že to bude skvělý filmový zážitek Bohužel se nekonal. Je to film, který má nějakou tu atmosféru, je i smutný a při sledování jsem si říkala „Tak tohle bych nikdy nechtěla zažít.", nicméně žádné hlubší dojmy a emoce ve mně nezanechal a v neposlední řadě je zbytečně dlouhý, místy nudný. ()

andydufrsn

Brodyho skvělá One man show! Zoufalost a beznaděj težce zkoušeného národa vměstnaná do osudu jednoho člověka! Suprová, ale drsná podívaná. Asi těžko se lze vyhnout srovnání se Schindlerovým seznamem a asi těžko bychom našli jednoznačného vítěze! ()

MaleRipley

Na téma holokaustu bylo natočeno již mnoho filmů. Snad téměř každý z nich musí v člověku vyvolat plno negativních emocí, každý totiž víme, že se nejedná o smyšlený katastrofický příběh, ale o nedávnou skutečnost. Ne každému se ale povede nám tak úzce přiblížit atmosféru tehdejší doby, jako se to povedlo právě Polanskemu. I kdybych nevěděl kdo film režíroval, řekl bych, že to byl určitě někdo, kdo tu dobu zažil, nebo v ní vyrůstal. Film nám ukazuje prostřednictvím postavy Wladyslawa Szpilmana (vynikající Adrien Brody), čím vším si zhruba musel projít mladý Žid polské národnosti, pokud už měl těch hrůzných 6 let přežít. A předvádí nám to tím nejnaturalističtějším možným způsobem. Bez jakýchkoliv příkras, bez jakýchkoliv nadějí, bez jakéhokoliv fabulování. Silně pesimistický film, který mi asi nejreálněji ze všech předvedl realitu druhé světové války, pro mně osobně o nepatrný stupínek lepší, než komerčně populárnější předchůdce Schindlerův seznam. ()

Ginger_cat

Silný příběh, fascinující, místy cítíte snad více beznaděje, než hlavní postava, tak dobře zahraná role to je, a tak dobrá je režie tohoto filmu. Když nám před lety pouštěli tento film ve škole s Annou Frankovou byl tohle jediný film, který se mi opravdu líbil, jinak mám k filmům zabývajícími se tématem druhé světové války odpor. ()

Vaelor

Druhá světová z pohledu obyčejného, přesto významného člověka, jemuž jeho dřívější "sláva" pomůže přežít, protože jinak by se z něj stal odpad, jako ze všech ostatních. Netradiční pojetí vyprávění, které vás vtáhne do té syrové reality daleko více, jelikož nevíte o nic víc, než hlavní hrdina, protože jeho oči, jsou i vaše. ()

Martinmt29

Pět hvezdiček dávám pouze v přípradě, kdy po filmu stále přemýšlím o ději i druhý den. Tady se to stalo. Opravdu dobrý film! ()

Andy_Warhold

Podobně jako Tomáš Mašín v Tři sezóny v pekle, Polanský v Pianistovi totálně selhává ve schopnosti postavit se historické realitě čelem a natvrdo popsat brutální polský antisemitismus, který v okupovaném gubernátu Poláci implementovali více a hlouběji než chtěl Hitler. Film pak skluzává do klasického Hollywoodského líčení hrůz Druhé světové války. Všechny děti v 4.A v Arkansasu zamáčknou slzu. Nerad se opakuji, ale ve snaze nastavit společnosti zrcadlo autor selhává a raděj prodává snadno stravitelný kýč pro masy. Nic s tím nezmůže ani velmi dobrý Adrien Brody. Zajímavé komentáře: Radek99 ()

Sejdyndou

Pokud by šlo dát více než 5*, určitě bych dala více. Občas je člověk až překvapený, co se dělo za 2. světové války a co všechno museli židé podstoupit aby přežili. Myslím si, že to není pro všechny žaludky a ne každý tento film zpracuje. Tento film je udělaný hodě do detailů a celou 2. světovou válkou nás provází pianista, který je bohužel židovského původu. Už si každý může domyslet. co všechno musel prožit a jak cesta ke svobodě byla pro něj těžká. To co jste si nedokázali představit, vám ukáže film. ()

PowPow

Filmy o holocaustu se často předhánějí v tom, čí nacisté budou násilnější svině, kolik lidí zastřelí a kdo do toho vloží víc zoufalství. Jenže skutečně originální filmy do toho dokázaly vložit určitou invenci: ať už jde o Schindlerův seznam, který zobrazuje myšlení a proměnu nacistického továrníka, nebo třeba Život je krásný, kde diváka dostane neskutečná psychická síla a obětavost hlavního hrdiny. V obou případech je brutalita jen působivým pozadím něčeho silnějšího. Ale taková přidaná hodnota tady chybí, jediná postava vyskytující se v celém filmu je jen pasivním pozorovatelem nikam nevedoucí bezúčelné šňůry násilí. Jak někteří správně upozorňují, většina postav je navíc zcela černobílá. Plus vyprávěcí tempo je zoufale pomalé a spousta scén výplňkových. Jsem naprostý blázen do tvorby o druhé světové válce, ale pardon, tohle mě nikdy nechytlo. ()

burg

Neustále mě udivuje, čeho všeho jsou určiti jedinci lidské rasy schopni udělat dalším zástupcům stejného druhu. Zvláště po zmanipulování jedním degenerátem. ()

Daumatin

Neuveriteľný príbeh zobrazujúci šialenstvo a utrpenie, ktoré vojna so sebou prinášala. Napriek úctyhodnej dĺžke a hluchým miestam mi 150 minút ubehlo rýchlo a po dlhšej dobe som si pozrel film, ktorý sa postaral o filmový zážitok. Spolu s Schindler's List patrí medzi najlepšie filmy, ktoré zobrazujú hrôzu holokaustu. Pri záverečných titulkách som si uvedomil, že námet filmu je podľa skutočnej udalosti a je až neuveriteľne, že to čo film zobrazuje sa aj naozaj stalo. Scéna s nemeckým kapitánom a hrajúcim Szpilmanom je nezabudnuteľná a právom si tento film zaslúži prívlastok oscarový. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku