Zuřící býk od uznávaného režiséra Martina Scorseseho je životopisným snímkem boxerského šampiona střední váhy Jakea LaMotty, jemuž se během jeho krátkého pobytu na výsluní přezdívalo Býk z Bronxu. První, co se LaMotta v životě naučil, bylo krást a rvát se – být drsnější než ostatní. La Motta, který byl od přírody samotář a nikomu nevěřil, používal svou agresi v boxerském ringu jako prostředek k potlačení svých hluboce zakořeněných obav a emocionálních úzkostí. Jeho odhodlání a zuřivost, díky nimž se z mladého násilníka stal mistr světa ve střední váze, však zůstaly mimo ring neovladatelné. LaMottův vášnivý zápal pro vítězství mu nakonec zničil osobní život a miliony dolarů, které vydělal, promrhal svým nezřízeným životním stylem a pletkami s ženami, jejichž city sahaly jen tam, kde byla jeho peněženka. LaMottu nakonec opustila jeho krásná manželka Vicki, která už měla plné zuby nekonečného fyzického i duševního zneužívání. Dokonce i jeho bratr Joey, který boxera vždycky obdivoval, byl nyní znechucen. A když pak LaMotta přišel o svůj titul, začal se nezadržitelně řítit ke dnu. Ze zápasníka ve špičkové kondici se tak rázem stal odulý vepř, který skončil jako uvaděč striptérek ve špinavém nočním klubu – a nakonec i jako vězeň ve floridském nápravném zařízení. (Cinemax)

andio

Rockyho jsme měli vždycky rádi, proto když jsem slyšel, že Zuřící býk (to jméno teda znám už delší dobu, ale nevěděl jsem, o čem to je) je Scorseseho film s Robertem De Nirem, věděl jsem, že to musim co nejdříve vidět. Scorsese mě nikdy nějak nezajímal a to, že se podívám na jeho filmy mě napadlo až nedávno. Začal jsem tedy Taxikářem, který mě vysloveně nadchl a pokračuji Zuřícím býkem o němž můžu prohlásit toto: Scény v ringu jsou výborný, fakt jsem z toho cejtil tu bolest a fandil jsem La Mottovi jako by to bylo opravdový (ještě podotknu že naturálnost některých scén je možná až trochu přehnaná, řekněme ta, ve které krev ocákne porotu a část obecenstva), De Nira mam hodně rád a jeho herecký výkon byl prostě bravurní, stejně tak Joe Pesci mě tady překvapil. Když to tak shrnu, je to skvělý životopisný film, který je na svojí podstatu až překvapivě zábavný a i když to prostě není až tak super akčňí, já se u toho dokázal výtečně bavit 9/10 ()

Jaroslaf

Po deseti letech průběžného sledování vidím Scorseseho film jako silně melodramatickou studii o jednom šovinistickém praseti a téměř analytické bádání nad sexistickým pohledem na svět u egoisticky a narcistně zaměřených mužů. Každej chlap na světě se v La Mottovi a jeho bratrovi může trochu poznat, otázkou pro mě je, co si z tohohle snímku mohou vzít dámy. Scorsese má chlapy co nejdou pro ránu ženy daleko a rádi je milují tim nejdrsnějším možným způsobem, zjevně moc rád, jak později dokázal třeba i u vlka z wall streetu. Mimochodem všimli jste si až nápadné psychické a později i fyzické podobnosti zdejší boxerské postavy s nejvíc šovinistickým literárním prasetem na světě, Charlesem Bukowskim? :) ()

Emzet

"Zavolali tedy ještě jednou toho člověka, který byl dříve slepý, a řekli mu: 'Vyznej před Bohem pravdu! My víme, že ten člověk je hříšník.' Odpověděl: 'Je-li hříšník, nevím; jedno však vím, že jsem byl slepý a nyní vidím.'" (Jan 9, 24-25) Scorseseho "sekulární" opus magnum nemůže nevyvolávat rozporuplné reakce. Na pozadí životopisného vyprávění o dnes dávno zapomenutém boxerovi rozehrává příběh o vzestupu a pádu, o pokání, které přichází pozdě a nezaručuje automatické odpuštění, o síle lidského ducha drát se cestou, kterou už ne-duch jít nemůže. Fanoušci životopisných snímků budou pravděpodobně rozpačití z ladění a zaměření filmu, fanoušci existenciálních dramat zase ze sportovní tématiky. Jen láska ke Scorsesemu (případně k De Nirovi) vás může přimět udělit hodnocení nejvyšší. ()

petikacka

Tento film Martina Scorseseho, jsem viděla poměrně pozdě, ale opět mě nezklamal...Robert de Niro zde předvedl neuvěřitelnou proměnu z mladého, zuřivého rváče, na profi boxera( kterému jeho zuřivost, přinášela neustálé problémy) až po jeho pád na dno, a proměnu v tlustého zoufalce, který to dotáhne až do vězení...Bravo Bobby...Za mě 85% ()

dezert

Kdyby v muzeích visely filmy, Zuřící býk by musel jet ve smyčce jako vrcholná ukázka filmového umění. Každá jeho složka - od střihu, přes kameru, zvuk, až po herectví - využívá možnosti filmového média na maximum a pak ještě o trochu víc. “To je kumšt! Jo, to je kumšt.” ()

TheSpearCZ

S Rockym všemi proklamovaný nejkultovnější boxerský film, tenhle ale není vůbec o boxu. Scorsese jako jediný dokáže s naprostou grácií vyprávět filmy o postavách, které nejsou vzory, ale jsou naopak na první pohled dosti odpudivé, což je i příběh Jake LaMotty, který je vyprávěný jedinečným stylem. Je to trošku paradox, protože De Niro, tu na první pohled bojuje s ostatními boxery, aby získal vysněný titul, ale ve skutečnosti bojuje sám se sebou a boxerský ring je jeho trestající místnost. A i když tady nejde v hlavní řadě o samotné zápasy v ringu, tak "tancující" kamera sledující De Nira zápasit je opravdu exkluzivní. Scorsese je mistr filmařiny a diváka tu svým vyprávěním vyloženě dostane, donutí nás si myslet, že s každým příštím úspěchem se Jake změní a bude z něho dobrá duše - když se dá dohromady s Vicky, když začne být respektován v boxu, když už konečně vyhraje titul, když odejde do důchodu nebo když si konečně začne vychutnávat svoje jídlo. Těmihle radostnými maličkostmi docílí, že divák začne postupně věřit v dobrý konec, jen aby je pořádně zakopal do země. Jake neustále dělá sám i jiným neodpustitelné věci, z čehož plyne, že někteří lidé jsou nezměnitelní a to jednoduše bolí. Opravdu skvělý film. Čisté 4* ()

storq

Scorsese, který s tímto žánrem boxérského filmu neměl pražádné zkušenosti (vlastně ze začátku ani nevěděl jak to má točit), vytvořil tak strhující a neopakovatelný snímek. De Niro (až fanaticky vyznávající Stanislavského metodu herectví) zde září ve své, podle mě, životní roli, která mu vynesla oscara a přibral kvůli ní úctyhodných 30kg. Tenhle biják mě fakt dostal. "I´m raging bull and that´s the entertainment!" ()

RadimFišer

Tento film sem nepatří a hlasitě vyjadřuji svůj nesouhlas. Na začátku mě omráčil. Nástup je po filmu Obchodník se smrtí druhý nejlepší na světě. Časem ale ztrácí příběh a všechno se rozmazává. Bolest v sobě obsahuje, velkou bolest. Přesto mohu dávat maximálně tři hvězdy. Pro odpor však snižuji. Jestli jsem někdy čekal a byl zklamán, tak to bylo u tohoto fimlu. Proto dvě hvězdy. ()

ViktorEl

Ďalší výborne natočený biografický film, zachycujúci príbeh boxera Jakea LaMottu, ktorý ma, ale tak nenadchol ako včera film Falco. Robert De Niro podal najlepší a najobetavejší výkon v jeho kariére. V závere som sa až zľakol čo urobil so svojim telom. Výkon Joea Pesciho je skoro na takej istej úrovni ako De Nirov, takže mu výborne sekunduje. Výborná športová dráma, ale miestami som sa nudil. 85% ()

Jeremiah

Někdo se narodí a je mu dán do vínku talent pro hru na klavír, Jake LaMotta dostal darem boxerské nadání. Film drsný jako tento druh sportu sám, přesto vás však pohltí svojí syrovostí a vynikajícím hereckým výkonem Roberta De Nira. Na konci filmu bylo krásně vidět, že i na tomto boxerovi se podepsaly časté rány do hlavy, protože jeho jednání bylo absolutně nelogické, až sebedestrukční. Krásné 4. ()

Helldo

"I zavolali po druhé člověka toho, kterýž býval slepý, a řekli jemu: Vzdej chválu Bohu. My víme, že člověk ten hříšník jest. I odpověděl on a řekl: Jest-li hříšník, nevím, než to vím, že byv slepý, již nyní vidím." ()

Vrata88

Realistický film o boxerovi, který díky své agresivitě vyhrává ale v osobním životě mu to dělá problémy. Kvalitu filmu podrhuje výkon De Nira a věrohodné boxerské souboje. ()

Aere

Intro, kde vidíme Roberta De Nira poskakovat v ringu za doprovodu Mascaniho Intermezza z Cavalleria Rusticana, se mi nesmazatelně vrylo do paměti, a doufám, že tam zůstane ještě hodně dlouho. Naprosto úchvatný výkon Roberta De Nira, fenomenální režie Scorseseho. Život divokého, rozzuřeného boxerského býka Jakea La Motty podaný tak, že se vám po jeho skončení bude tajit dech. Černobílé mistrovské dílo. ()

Vlče

Raging Bull je neobyčejný film. Robert De Niro a Martin Scorsese tu zažili svůj vrchol, který už nezopakovali (i přes další výborné filmy jako Goodfellas nebo Casino) a stvořili hluboký, zvířecký portrét výjimečného boxera Jakea La Motty. Jako hrdina je to nejen naprostý opak Rockyho, ale i všech ostatních sportovních hrdinů - v průběhu filmu se divákovi postupně odhaluje černé díra v jeho duši, vypálená zlobou, agresivitou a touhou po naprosté dominanci nejen v ringu, ale i mezi svými nejbližšími. Scény, kdy divák hrdinovi rozumí a dokonce s ním soucítí, střídají jiné scény naprostého běsu, se kterým se při nejlepší víře ztotožnit nelze. Scény z ringu by mohly vydat na samostatný film, svojí surovostí překonávají všechny boxerské filmy a nejemotivnější scéna filmu - La Motta bušící do zdi ve vězení a křičící "nejsem zvíře" s nimi děsivě souzní. Raging Bull nemá cenu příliš rozebírat po filmové stránce, to udělají jiní jinde a lépe, ale osobně v něm vidím jeden z nejdůležitějších, nejvíce znepokujících a nejlépe podaných příběhů v jakémkoliv médiu v kterékoliv době... ()

Platom

Ano, transformace a následný herecký výkon Roberta De Nira byly působivé, ale vše kolem bylo na úkor těchto dvou věcí zastíněno. Film postrádal určitý spád, který mohl být daleko více dramatičtější, vzhledem k reálné předloze. Osobním vztahům se také mohlo dát trochu více prostoru. Dialogy mohly být hutnější - ono poslouchat celý film "Kde jsi byla?" po chvíli omrzí, leč to třeba sebevíce vystihuje chorobnou žárlivost hlavního aktéra. Hudba byla - nerad bych se někoho dotkl, zapadá do jiné doby - nudná a nepodtrhávala dramatičtější momenty filmu. Celkově to působilo plytkým dojmem. Rozhodně jsem čekal více. Za De Nira průměrné 3* - znám určitě lepší sportovní filmy(dramata). ()

Saur.us

Kdo se těšil na box, bude zklamaný. Kdo se těšil na Scorseseho, De Nira a Pesciho, bude nadšen. Boxu je málo, ale to málo je zachyceno tak skvěle, že víc už není potřeba. Tady jde totiž hlavně o LaMottu člověka, ne sportovce. Černobílá kamera padne jako ulitá, práce M. Chapmana je skvělá. Příběh LaMotty, světového šampiona, který se po letech změní na obtloustlého putikového baviče, by nikdo neztvárnil tak, jak to dokázal božský De Niro. Zuřící býk byl pro jeho metodické herectví ta správná výzva, která ho vynesla až do nebes. ()

hanka_h

Kvalitný film, aj keď opäť trochu mačovský, ako to už u Scorseseho býva, krehká ženská duša sa tu nemá veľmi s čím stotožniť. Zúrivý temperament Jakea LaMotta je vo veľkej miere zvierací, ale každú chvíľu zase taký obyčajný človečí, ako keď sa háda talianska rodina, a ako keď sa človek bojí, čo stratí. Výborné čiernobiele spracovanie detailov, až do dokonalosti, ktorú som si vychutnala, hlavne ked ma práve nebavilo sledovať, čo sa deje v ringu. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

23.08.2017

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)