Epizody(6)

Láska a nenávist k sobě mohou mít nečekaně blízko... Anglie, počátek 19. století. Ctihodný venkovský gentleman pan Bennet žije s rodinou v malebném Hertfordshiru a společně s prostomyslnou a přímočarou paní Bennetovou vychovává pět dcer. V rodině chybí mužský dědic, a proto by paní Bennetová ráda viděla své dcery co nejdříve pod čepcem. Když se na nedaleké panské sídlo Netherfield přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, činorodá paní Bennetová neváhá a kuje železo, dokud je žhavé. A skutečně, zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pana Bingleyho doprovází jeho přítel, bohatý a rovněž svobodný pan Darcy, který je ovšem považován za pyšného a nepříjemného člověka. Mezi druhorozenou dcerou Bennetových – bystrou a temperamentní Elizabeth – a panem Darcym vzniká zvláštní a rozporuplný vztah... Patrně nejznámější román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) "Pýcha a předsudek" (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 1995 se látky chopila britská veřejnoprávní BBC, v jejíž produkci podle scénáře Andrewa Daviese natočil režisér Simon Langton šestidílnou adaptaci v hlavních rolích s Colinem Firthem a Jennifer Ehleovou, která za své ztvárnění Elizabeth Bennetové získala prestižní cenu BAFTA. Tvůrci k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou a vznikla tak velmi pietní adaptace, kterou lze již dnes směle označit slovem klasická. (Česká televize)

katapultova

Nemohu si pomoci, ale toto zpracování Pýchy a předsudku mě neoslovilo. Přestože kniha se čte jedním dechem, seriál mi připadal příliš nudný a rozvláčný, že jsem jej stěží dokoukala. Nabízí se pochopitelně srovnání s filmem z roku 2005 a, jako obdivovatelka knih Jane Austen, musím říci, že u mě film vítězí na plné čáře. Výhrady mám i k obsazení: Jane není rozhodně největší krasavice v okolí (ostatně i Jennifer Ehle, představitelka Lízy, mi připadá hezčí), Anna Chancellor jako Bingleyho sestra je trochu stará na neprovdanou dívku s dostatečným věnem a její flirtování s panem Darcym je poněkud těžkopádné. Špičkování mezi Lízinkou a panem Darcym, které je nosným kamenem knihy, jako by vůbec nebylo; není se čemu divit, když pan Darcy v podstatě jen bručí a Líza málo mluví. Proti filmu má seriál výhodu stopáže, tudíž se do něj vešlo dost scén, které ve filmu chybějí, nicméně některé dle mého názoru zcela zbytečně přepracovali (třeba koupajícího se Darcyho před příjezdem Lízy s příbuznými si mohli autoři opravdu odpustit). ()

baterka.27

Asi nejvěrnější adaptace, z knihy není nic vynecháno, často spíše přidáno. Avšak myslím si, že to seriálu spíš škodí. To, co v knize dobře zní, nemusí fungovat ve filmu. Jane Austenová je pověstná svými dlouhými dialogy, takzvané klevetění mezi hrdiny v jejích knihách často nebere konců, a také v tomto seriálu postavy často hloupě a dlouho žvaní. Výsledkem přílišné snahy ctít předlohu může být poté absolutně neromantická scéna v posledním díle, kdy Darcy znovu žádá Elizabeth o ruku, a ona ho vyslyší. S čím se v této adaptaci také nedokážu smířit je ona pověstná "krása" Jane. Skutečně se mi tato herečka nelíbí, je to sice můj názor, ale zkrátka mi to kazí celkový dojem a nemůžu si seriál naplno užít. ()

Alchemilla

Nemůžu si pomoci, ale zmáhám se jen na velké aaach. Colin Firt jako pan Darcy má na mém hodnocení lví podíl. Jenifer Ehle je nádhernou, živoucí Lízinkou. V mém srovnání s neslanou, nemastnou Keirou Knightley vyhrává na celé čáře. Vůbec se nedivím, že pan Darcy propadl jejím očím. Paní Bennetovou by člověk udupal do země po pěti minutách. A takhle by se dalo pokračovat. Herci jsou skutečně vynikající, neokoukaní. Velice věrná adaptace románu Jane Austen je silnou, ale zároveň i slabou stránkou seriálu. Zajímavé kostýmy - líbilo se mi, že kostymérky přemýšlely a snažily se obléknout své postavy tak, aby oblečení podtrhovalo jejich charakter. A jako třešinka na dortu krásná britská angličtina. ()

Meike

Skvělé zpracování mého oblíbeného románu od Jane Austenové. I herecké obsazení bylo super. Pan Darcy nezklamal. ()

misi255

5 hviezdičiek, pretože okrem štekotu pani Bennetovej nemám čo vytknúť! Úchvatne prepracované dielko, ktoré si zaslúži viac pozornosti ako jeho filmová verzia z roku 2005, ktorá sa mi zdala strašne zbúchaná, len aby sa tam zmestilo čo najviac a predstaviteľ Darcyho bol strašný. Colin Firth exceluje ako pán Darcy a Jennifer Ehle ako Elizabeth Bennetová, čo viac si priať? Nie je to romanticky presladené, nie je to ani anglicky suché! Iba jedna vec ma sklamala - a to, že nenakrútili viac dielov :D Na to, že je to z roku 1995 to má stále šmrnc a štýl! ()

rationibus

Presne taký seriál, ktorý si potrebuje občas pozrieť každá žena. Kde vieme, že nakoniec aj tak všetko dobre skončí :) Dobrá predloha, úžasne zvolení herci /Colin Firth sa pre úloha pána Darcyho asi narodil/, pôsobivá výprava dávajú spolu vynikajúci seriál. Odporúčam v pôvodnom znení, kde si môžem vychutnať aj krásnu angličtinu. Keď sa akosi nič nedarí, tento seriál zaberie zaručene. ()

Milito999

Na Colina Firtha alias pana Darcyho nikdo nemá a mít nebude. Tohle filmové zpracování hned tak něco nepřekoná, ani film s Keirou. ()

Adina1995

Perfektně zfilmovaná knižní předloha. Darcy v podání mého oblíbence Colina Firtha je naprosto k sežrání. A Jennifer? Skvělá představitelka Elizabeth! :-) Takže dávám 5* :-) ()

faborka

Toto je nejlepší zpracování Pýchy a předsudku. Jennifer Ehle je naprosto neuvěřitelná, vůbec jsem z ní nemohla spustit oči, ona se pro postavu Elisabeth Bennet narodila. Colin Firth je naprosto dokonalý pan Darcy, od první minuty kdy se objeví na scéně naprosto dominuje a stačí mu k tomu pouze pohledy a řeč těla. Skvělé zpracování příběhu a naprosté vystihnutí atmosféry 18. století v Anglii. Okamžitě jsem byla vztažena do děje a děsně jsem si to užívala. Tento seriál si tak 2x za rok pustím a stále mě to baví ()

Rhea

Tato minisérie si mě zcela podmanila. Dostala jsem se k ní ale až po zhlédnutí filmu Pýcha a předsudek, který mi v hlavě způsobil dokonalý zmatek. Je totiž tak plochý (zřejmě od diváka očekává bravurní znalost předlohy a značnou míru tolerance), že tam skoro vůbec nic nedávalo smysl. Nejprve jsem začala na Wikipedii vyhledávat, oč vlastně v tomto příběhu jde, pak jsem si román i přečetla a nakonec jsem si stáhla tento seriál. Musím říct, že i když i tam jsou drobné detaily, které mi vadí (třeba obsazení některých rolí, např. vyhlášené krasavice Jane), tak celek je opravdu perfektní. Příběh sedí, divák se orientuje (i když pokud je odkázán na první český dabing a překlad, tak asi může tápat, proč by měl pan Bingley litovat, že je pan Darcy zasnouben s Anne de Bourgh :-) ), herci vynikající, výprava a držení se dobových reálí na jedničku. Čím více na to koukám, tím více se mi to líbí a odhaluji drobnosti, které příbeh dokreslují (například postava pan Hursta: herec měl opravdu jednoduchou práci, skoro v každém záběru se někde povaluje a dělá, že spí :-) ). Dívám se ale v originále, což estetický zážitek umocňuje (bohužel dabing ten seriál docela táhne dolů). Proto mi nejde do hlavy, že si zde příznivci filmu stěžují, že je tento seriál patlanina, neodpovídá knize, nevykresluje správně postavy a má horší kostýmy. Myslím, že by si měli hlavně tu knihu sami přečíst a trošku se podívat do historie, protože pak bude zřejmé, že právě film zůstává v každém bodě dosti dlužen. ()

demovka

Ona je inteligentní, otevřená a veselá. Ale je chudá a má předsudky. On je uzavřený, pyšný a bohatý. Protiklady se přitahují a oni k sobě potřebují přes své odlišné postavení ve společnosti najít cestu. Každá přímá konftrontace bolí, ale mnoho slov musí být vyřečeno, aby se vysvětlily povahy a činy známých a příbuzných. Adaptace velmi dobře mapuje knihu, všechny díly (6) nejsou nudné, postupně nám Elisabeth přijde více a více chápavá a Mr. Darcy příjemnější. Když děj převrátím do dnešní doby. Co bychom si mysleli a jak bychom byli šťatstné, kdyby jen pro nás měl oči a v naší přítomnosti zjihl vysoký, urostlý, muž na úrovni, který by většinu ostatních přehlížel. Tomu říkám princ jak z pohádky. Jennifer Ehle je velice hezká a Colin Firth je přesná postava pro Mr Darcyho. Jediné, kdo nebyl, tak jak by měl být dle knihy, byla představiltelka nejstarší sestry Susannah Harker. Mimochodem seriál kdysi běžel v České televizi, asi ho ale posléze ztratily. Škoda. ()

KeskarM

Pro mně nejlepší adaptace P&P, ač obdivuji cinefilní formu filmové verze z roku 2005. Velká míra věrnosti duchu předlohy, oproti filmu má minisérie přes 5 hodin čistého času. ()

esnou

Nejlepší adaptace Austenové, jakou jsem kdy viděla (a že jsem toho viděla hodně, Jane Austenová je má oblíbená autorka). Kam se na tento seriál hrabe film s Keirou Knighthley. Colin Firth je naprosto dokonalý a ne nadarmo se jeho postava v Bridget Jones jmenuje Darcy :-) Je to sice seriál, ale jinak se Austenová ani snad filmovat nedá, musí se pak strašně osekávat a kouzlo vymizí. V roce 2005 vyšlo v Anglii na DVD 10th Anniversary Edition - vřele doporučuji, s českým dabingem to bylo hrozné. ()

jitul

Tak tomuhle se říká věrné zpracování předlohy. Velké gratulace to BBC. Jsem už letitým milovníkem Jane Austenové a tohoto jejího románu obzvlášť. Seriál jsem viděla až nedávno, po asi 10 ti přečteních předlohy, takže myslím mohu hodnotit věrnost provedení. A ta je opravdu unikátní. Ještě jsem neviděla tak autentické převedení předlohy do filmu ( nebo mini seriálu v tomto případě) C. Firth jako pan Darcy je úžasný, charismatický a opravdový. A skvěle se mu povedlo znázornit duševní proměnu pana Darcyho (což se u nového zpracování Pýchy a předsudku tolik nepovedlo) J. Ehle je taky moc dobrá Elizabeth Benett a vlastně celá rodina Benettových se podle mého názoru moc povedla ( takhle nějak jsem si je při čtení představovala, tedy s výjimku Jane – to měla být vyhlášená kráska a to tady nabyla) Takže shrnuto – snad poprvé jsem byla příjemně překvapena a konstatuji – filmové zpracování se vyrovná knižnímu. ()

Margotka

Ačkoliv zbožňuji filmovou adaptaci tohodle příběhu, musím uznat, že verze od Langtona je v mnoha směrech opravdu zdařilejší. Pana Darcyho v podání Colina Firtha jsem si opravdu zamilovala (je přesně takový, jak jej stvořila Jane Austen), Lizzy Bennet v podání Jennifer Ehle je okouzlující, leč pokud bych její ztrárnění porovnala s Keirou Knightley, zůstala by na stříbrné pozici, jelikož u její Elizabeth postrádám jistou dávku divokosti, která je pro Elizabeth charakteristická. Lehce zklamaná jsem byla režisérovým výběrem Susannah Harker coby Jane, jež má být krásná (což v tomto případě Jane zrovna nebyla a její ztvárnění v podobě opravdu neuvěřitelně roztomilé Rosamund Pike bylo o mnoho blíž knižní předloze (stejně tak mi je sympatičtější i pan Bingley v Wrightově adaptaci příběhu) Ovšem jako velké plus Langtonovy verze považuji fakt, že je zde mnohem více místa pro ostatní postavy, mimo těch ústředních! Nesnesitelná matka byla opravdu strašná, stejně jako její choť shovívavý, mladší sestra Lydia koketní, stejně jako Mary úzkoprsá a povýšená! Přesně takhle si představuji zdařilou adaptaci a kvalitní vykreslení posta :-) Nelituju víkendu strávenýho u telky sjížděním DVD s tímhle snímkem :-) ()

Kil

Opravdu vynikajici serial. Skvely casting, pouze postavy Jane a Mrs. Bennet bych mozna vymenil za ty z filmove adaptace z roku 2005, krasna hudba a celkove to proste nema chybu :). ()

lenny71

Ačkoliv mám ráda i filmové zpracování s Keirou Knightley, tahle seriálová verze je nesrovnatelně lepší. Mnohem více připomíná knihu. Hlavně výběr herců je naprosto dokonalý. ()

terezkys

Když srovnávám tuto verzi a filmovou z roku 2005, musím říct, že je mám ráda obě. Jak tu malebnější Wrightovu, tak tuhle oprvadovější Langtonovu. Co je velké plus této verze je Jennifer Ehle, která je prostě úžasná Lisy. Pana Darcyho snad není potřeba zminít (Colin úžasný, ale já můžu i Matthewa v novější verzi) .-). Romantická oddychovka, která nestárne... ()

lialia

Opravdu dokonalé zpracování. Jennifer je přesně taková, jaká má být - viktoriánsky navenek zdvořilá a uhlazená, ale její přímá povaha se nezapře. Je přirozená a inteligentní, zapadá do doby i do charakteristiky, kterou jí předloha přisuzuje. Ke Colinovi Firthovi není co dodat, zahrát tolik emocí pod tak koženou maskou arogantního suchara je vskutku obdivuhodné. Stopáž je tak přesně akorát, aby zachovala atmosféru, ale děj není natahovaný, určitě to nepůsobí otrockým přepisem knihy. Jediné co jsem těžko zvládala byl ječák českého dabingu paní Bennetové, nevím, jak zněla v originále. A nejsem si jistá, zda pan Bingley měl opravdu působit tak idiotsky s tím svým vysmátým výrazem nalepeným trvale na obličeji, nicméně uznávám, že právě takové zářící sluníčko si mohla ztělesněná dobrota Jane zamilovat. Maximálně uvěřitelné, laskavé, strhující. Rozhodně plný počet hvězdiček. ()

Lilith-ell

Dobré, ale ne lepší než Wrightova verze. V knize i filmovém zpracování mě nejvíc rozčiluje role paní Bennetové, ale tady byla tak nesnesitelná, že jsem musela ztlumovat zvuk, abych přežila to její vřeštění. Podle mě zbytečně přehraný výkon až karikující postavu z knihy. Samotná Elisabeth je krásná, ale zase jsem jí vůbec nevěřila scény, kde byly nějaké emoce (pláč, štěstí..), to vážně není její silná stránka. A samotný Darcy.. to je role, která potřebuje velké charisma. A to pro mě Firth nikdy neměl, i když hraje jako o život. Nevím, dobré, ale asi jsem čekala moc. ()