Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí. Zvlášť sugestivně pak zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze. (Bontonfilm)

TheVencis

Podle mě jedna z nejlépe provedených konstrukcí válečných momentů v tehdejším Protektorátu. Autentičnost, akce, zvrat, zrada. V závěru věta od jednoho z parašutistů "Nevzdáme se nikdy!" tak na tu nezapomenu. ()

anonim

Výborný film vyprávějící, jak již napoví název, o atentátu na Reinarda Heydricha. Od výcviku našich statečných výsadkářů v Anglii, až po tragický závěr v kostele, jenž jim sloužil jako úkryt. I přes dobu vzniku je film oproštěn od jakékoliv politické agitace a události, zřejmě poměrně věrně, rekonstruuje. Z představitelů Heydricha i jeho asistenta skutečně běhá mráz po zádech, stejně jako při závěrečných scénách. "Fisifame Fas! Fstejte se! Nic se Fam nestane! Fstejte se! Fstejte se!" ()

Fannyss

skvělá a po přečtení některých faktů o atentátu na zastupujícího protektora Heydricha by se dalo říci , že i docela přesně natočená filmová rekonstrukce , ochucená skvělým českým hereckým , a to i tím německým divadlem.A dokonce si troufnu říci , že asi jeden z nejlepších českých filmů 60.let ()

JerryPilsen

Až dokumentárním způsobem natočené drama.Rekonstrukce dokonalá.Ovšem jediná chybička se vloudila.Slovo atentát jsme přejali od protektorátních úřadů,ve skutečnosti šlo jen o zabití,páč to bylo ve válce. ()

Ospalek

Vynikající, poutavý a hlavně nezapomenutelný kousek. Nejlepší herci své doby dali do filmu vše, ale nejen herecké výkony zapsali tento film do oblíbených... Hlavně skvěle vystižené scény, správně prožité (hlavně dobově) a velmi dramatické. Drama jaké mě vážně dostalo... Ale pamatujte, že když se vzdáte - nic se Vám nestane, protože nacisti byli svými sliby pověstní, určitě bych se nevzdával - tjn. odhodlanost atentátníků byla neskutečná a věřím, že to tak bylo i doopravdy, protože bych nedokázal uvěřit tomu, že takový příběh by mohl být smyšlený. Prostě jeden z nejlepších dokumentárních filmů česka/československa. ()

vladous

Pokud to mám brát jako historickou rekonstrukci, pak si lze jen těžko představit, že by to někdo další takto bravurně ještě dokázal. Sequens však při ztvárnění tohoto filmu udělal několik nepochopitelných chyb, které zcela zbytečně hodnotu filmu oslabují. Proč, například nenechal historickým postavám svá jména? Nepochopitelné. I přesto, pokud budu chtít své dítě o téhle historické etapě informovat, pustím mu Atentát od Sequense. ()

Alien2007

Krásný film, který pojednává naprosto přesně o nejdůležitější naší akci druhé světové války. Nebýt jí, bůh ví, jestli bychom na konci války byli uznáni jako vítězný stát. Příběh o české odvaze a obětování, který nesmí být nikdy zapomenut. ()

lojzik

Docela dobrej film, je nutno ocenit už to, že se za komoušů vůbec točily filmy o příslušnících západního odboje. Dobře zachycená operace Antropoid a všechny důležité souvislosti. Celkový dojem je tedy více než dobrý. Navíc je nutno si uvědomit, že až po atentátu a následných represích nacistického bezpečnostního aparátu vůči českému národu anulovaly vlády Velké Británie a tzv. svobodné Francie definitivně mnichovskou dohodu. ()

Jablkohruska

Zhruba první dvě třetiny filmu (cca do okamžiku atentátu a potom ještě přibližně 10 minut po něm) byly docela povedené. Poslední třetina mne však vyloženě rozladila. Střelba, řev, střelba, řev, střelba, řev, střelba... a pro změnu střelba (to vše navíc oproti zbytku filmu s ohlušující hlasitostí, neboť v mluvených pasážích byl zvuk příliš tichý). Je mi jasné, že film se drží toho, jak to doopravdy bylo, ale je opravdu nutné tuto část tolik natahovat? A vůbec - nemáme snad i dost jiných filmových výrazových prostředků, kterými lze jasně říct, co se stalo, bez toho, že bychom to přímo ukázali? Není přece třeba sklouzávat k hranému dokumentu. Závěrečná přestřelka totiž ve skutečnosti vůbec není akčně napínavá, jaká by být měla. Místo toho působí tento moment nudně, protivně a zcela zbytečně zdlouhavě. Můj názor je však zřejmě ovlivněn i tím, že střílečky zkrátka nemusím. Za dramaticky nejsilnější scénu považuji moment, kdy si Heydrich nasazuje svatováclavskou korunu. 60% ()

JARDAHONDA

Na okupované území Protektorátu Bohmen und Mahren přilétá z Londýna skupina českých výsadkářů s nebezpečným úkolem : Provést atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Filmová rekonstrukce ukazuje uskutečnění přípravy atentátu v širších politických i historikých souvislostech. ()

Korny12

Precizní rekonstrukce atentátu na Heydricha s výbornými herci. Dobře je podáno jednání parašutisty Čurdy. Boj v kryptě na závěr se odehrál sice malinko jinak, což ale neruší. Nedal jsem plné hodnocení pouze proto, že je pohled na akci ovlivněn (i když v menší míře) dobovým pohledem. Milovníci cynického černého humoru ocení závěrečné "Fzdejte se, nic se fám nestane" ()

lonew

Když pominu (maličkosti), že Heydrich vypadal dost staře (byť jeho herec papírově věku odpovídá), scény s Abwehrem a Canarisem byly zbytečné (těch pár minut navíc mohlo být věnováno hlavním hrdinům), způsob střelby nebyl příliš věrohodný (asi by nestříleli od boku) a že některé výkřiky našich byly poněkud hysterické (jasně že to byl abnormální stres, ale „ponorka“ s vidinou smrti se asi projevují jinak), je to dobrý (žel jediný) film o jedinečné operaci svého druhu v průběhu 2.světové, při němž musí být nadšený každý, koho toto období zajímá. Brzobohatý s Jakobim bezchybní. Kdyby to mohli natočit s informacemi, jako máme dnes, musel bych dát 100% ()

andydufrsn

I když se dá v tomhle filmu najít neuvěřitelné množství nepřesností a skutečnosti neodpovídajících věcí, je to pořád dobrá podívaná ()

Ekenc

Nepřekonatelný film o jedné z nejdůležitějších událostech v novodobých dějinách našeho národa. A jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. V mnoha místech to není úplně přesně podle skutečnosti, ale to jsou jen detaily. Ostatně Sequens netočil dokument ale film. Jak sám řekl, některý scény bylo třeba rozpohybovat (samotná scéna atentátu). Závěrečná scéna boje v kostele by se nám, tak jak se skutečně udála, nelíbila. ()

hlenyzkrabic

Proti tomuto filmu je jakýkoli "Anthropoid" jen odvárkem. Jsou tu fakta, děj, myšlenka, akce, napětí, prostě všechno. A k tomu hvězdné herecké obsazení a jeden z nejlepších režisérů. Moje desetiletá dcera se filmu také dožadovala (po výuce ve škole), aby věděla, jak to bylo. ()

Tosnarka

Výborné zpracování..o fous lepší než Anthropoid...oceňuji raději scény s Heyrichem než milostné románky obou parašutistů. Na to, kdy byl film natočen, je velmi kvalitní. ()

funesfilm

Nebyť poznania, o filmovej pečiatke z Československa, pokojne sa dá zmýliť so západnými titulmi tej doby. Autentické a dramatické až do konca. Poklona tvorcom i za to, že odolali komunistickému tlaku, čím nakoniec sa zachovali dôležité fakty bez skreslenia skutočnosti. ()

BigJohn02

Dobře zpracovaný příběh porážky germánské svině. Stejně by mě zajímalo, jak to doopravdy bylo, protože celý průběh atentátu je podivný. Kdyby Gabčík vyskočil před auto se samopalem, proč by řidič toho hovada zastavoval? Logicky měli atentátníci auto zastavit bombou a pak střílet. A ten zaseklej samopal, to je fakt šlendrián... ()

Black.Adder

I po těch letech je to pořád nejlepší film ohledně útoku na Heydricha. Velice citlivě natočeno, až na samotný útok, kde si režisér až příliš pustil fantazii na špacír (Valčík se zrcátkem, Gabčík stojící uprostřed vozovky). ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička