Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu… Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti „génia“. Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení. (Česká televize)

Tiiso

Vždy mě tandem Svěrák Smoljak dokáží rozesmát a u tohoto filmu tomu není jinak. Úžasně vymyšlená příběhová linka a podání českých herců mě opět dalo záruku kvalitní zábavy a oddechu. ()

xladojx

Skvělá parodie na praktiky policejního vyšetřování. Duo Svěrák - Smoljak se opět předvedlo v plné parádě. A já sám jako inspektor musím konstatovat, že zásada č. 8 platí doslova i (a hlavně) dnes... ()

Rodin

Já tedy dávám 4*, ale celkově to cítím spíš na 75%. Ono zde totiž z té Cimrmanovské homorné poetiky prakticky nic nezůstalo. Jiří Zahajský byl vynikající herec, ale tohle mu evidentně nesedlo, takže byl představiteli vedlejších rolí zatlačen značně do pozadí. Celkově sice film má jednotící linii, ovšem jinak působí jen jako směs veselých výstupů, z nichž mnohé nejsou asi ani tak veselé, jak tvůrci předpokládali a chtěli (tedy nejen režisér). Ovšem výborný byl Petr Čepek, to nemohu říct. ()

DadysGirl

Potřebuje tenhle film komentář? Snad jen pro milovníky dobrého a kvalitního českého humoru, kteří tento film ještě z nějakého nepochopitelného důvodu neviděli - hurá do toho!!! Klasika, která pobaví i po několiátém shlédnutí! ()

xenopus

"Dobře si to chlapec vybral. Je tady v teple, v tichoučku a nestrhá se.", "Hledej, šmudlo." a další hlášky, včetně "kachen". Perfektně napsaný gradující scénář, výborný Zahajský, Čepek, Hrušínský, Abrhám, (místy až příliš) poklidné tempo a životní moudro na konec. Skvělá krátká podívaná, která mě osobně nikdy neurazí a vždycky rozesměje. ()

Uesbe

zisťujem, že neviem rozornať husi od kačiek :-), že Svěrák a Smoljak vedia aj z hnusnej reality vytĺcť niečo láskavé a že horárova muška má niekedy bizarné využitie ()

Stanix

Až neuvěřitelně slabá komedie z pera Smoljaka a Svěráka, která mě jakožto fandovi divadla Járy Cimrmana nabídne jen velmi málo. V podstatě jde jen o lehce předělanou a rozvětvěnější hru Vražda v salonním coupé, kterou mám moc rád a v originálním divadelním provedení se Svěrákem jako Trachtou je bezkonkurenční a několikanásobně zábavnější. ()

darthhokro

Když ona mi Vilma vzala tužku.... Nemůžu si pomoct ale tenhle film se pánům Cimrmanům povedl víc než hra. A pan Zahájský jako inspektor Trachta nemá absolutně chybu. Kachny.... kachny..... kachny..... ()

Godhaj

,,Já nejsem nelida. Ať si trošku toho roští vemou.“ S tímto filmem mám problém, že jsem ho viděl až po divadelní hře Vražda v salónním kupé, a tak se mi asi polovina vtipů a hlášek opakovala. K tomu mám trochu problém s herci. Praktikant Hlaváček v podání Marka Brodského nebyl špatný, ale já už mám zafixovaného Čepelku, a ten mi přijde lepší. Stejně to vidím i s inspektorem Trachtou, který byl v podání Smoljaka rozhodně výraznější. Atmosféru to má ale příjemnou, hlavně stará Praha byla navozena nádherně a i scénář má krásné hlášky připomínající 19. století. Některé komické prvky mi přišly trochu slabší, než na co jsem od Svěráka se Smoljakem zvyklý a ve srovnání s jejich standardem jsem se bavil méně. ()

papadoce odpad!

Tento film balansuje presne v strede medzi odpadom a jednou hviezdou. 10 percent je to číslo, ktoré ho vystihuje. Sorry, ale vy fakt nemáte súdnosť. A ešte som sa aj pohádal sám so sebou a niekoľko krát zmenil hodnotenie v priebehu pol hodiny. Kurva tento film si fakt nezaslúži toľko z môjho času. ()

topi80

Asi nejrozpačitější film dua Svěrák/Smoljak. Vtipy tady zdaleka nefungují tak jako ve hře a samotný příběh také moc nedrží pohromadě. Inspektor Trachta tady sice svým důvtipem a schopností vytipovat pachatele už při prvním setkání položil základ všem Columbům a Monkům, ale nejsilnějšími stránkami filmu nakonec zůstávají svérázné vedlejší postavy s jejich hláškami a paradoxně i zdařilá retroatmosféra, u které by člověk čekal, že bude jen takovým doplňkem. Což při samotné tvorbě zřejmě i byla, ale to poklidné režijní tempo ji prostě dostalo do popředí, takže člověk i u této viditelné parodie nostalgicky rozjímá. ()

vaclaw

Pokus o využití materiálu z vraždy v salóním coupé ve filmu sice není jako příběh příliš konzistentní a působí díky snaze pánů Svěráka a Smoljaka nacpat do filmu co nejvíce vtipných scének z hry poněkud epizodně, přesto je humor, jak už je u těchto pánu zvykem, naprosto geniální. Navíc zde vystupuje celá plejáda těch nejsympatičtějších českých herců a Marek Brodský je buď geniální nebo neumí vůbec hrát, ale tak jako tak bych si v jeho roli nedokázal představit nikoho jiného. Nejlepším cimrmanovským hrám se film sice rovnat nemůže, ale jako doplněk cimrmanovské mytologie obstojí bez zaváhání. ()

Vikinec

Nesmrtelnost v dějinách detektivek. To je tento přepis Vraždy v salónním kupé. Co k tomu dodat? Smoljak a Svěrák, to je české rodinné stříbro. Škoda jen, že Trachtu nehrál Svěrák a Hlaváčka Brukner. To bych ale už neměl hvězdičky. ()

Mykhaluu

Další koncert! Já to prostě žeru! "Když jde policista do nevěstince, je to jako by tam šel kněz!!! Ta ho taky nosila na srdci! Nedáte si ještě kafíčko, pane inspektore? Je tu někde univerzální dědic? Už cítí, že mu teče do bot! Mám se zeptat, zda jste pod penzí? Ano, je tatíčku! Dobře si vybral ten náš kluk! Nechceš taky moje boty?!?" Prostě mazec v dobových kulisách, jaký se jen tak nevidí!!!!! :) ()

macetoma

Svěrák-Smoljak forever. Nejvíce kromě "kachen" mě dostalo svérázné řazení rychlostí "na dálku" pomocí flinty. Dávám 4 hvězdy. ()

nmarca

Velmi půvabné. Postoj vedení ke kvalitním státním úředníkům se bohužel od dob C. a K. stále nezměnil! ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel