Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu… Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti „génia“. Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení. (Česká televize)

SLPHR

Komedie na motivy divadelní hry Járy Cimrmana nemůže nikdy zklamat a taky nezklamala. Svěrák se Smoljakem zase jednou dokázali, že v tvorbě komedii patří v Česku a Slovensku k těm nejlepším. ()

ferika

Perfektna zabava - ale nuansy clovek pochopi az na tretikrat. Asi preto niektore slabe hodnotenia publika, ktore je zvyknute na americke sajrajty s prvoplanovymi debilnymi formi. (Poznamka na okraj: Po zhliadnuti "scifi" verzie "3 musketierov" som pochopil, ze US produkcia dokaze zhovadit aj tu najlepsiu predlohu). ()

GrooteLulu

...občas si připadám, jako univerzální dědic... ani nevíte jakou jsem měl radost z onoho zatykačského kufru na závěr s nosiči, když jsem jej spatřil v Muzeu kostýmů a rekvizit na Barandově... a za rybí tuk, sněžnice a čepice už ne Eskymáci... ()

IanSurname

Svěrák a Smoljak ve svém živlu s perfektními herci opět předvádějí nádhernou komedii, ve které o vtipné situace a hlášky není nouze. Jiřímu Zahajskému padne role sarkastického kliďase detektiva perfektně. Místy absurdní humor (když postavy nepoznají atrapu detektiva nebo když R. Hrušínský zařazuje střelbou z pušky neutrál a pak zpátečku) střídají perfektní hlášky a někdy i stará moudra (jedni sázejí a druzí sklízejí). Určitě si zaslouží status "kultovní". ()

Kelinej

Balzám na nervy. Bavil jsem se víc než v divadle. Vedle megavtipného detektivního scénáře oceňuji i ústřední dvojici Záhajský-Brodský, která zde vystupuje podobně toporně jako cimrmanovští "neherci". I když mne Vilma vyzvala "hledej, šmudlo", žádný kaz jsem na tomto snímku nenašel. A kdykoli si jej rád zopáknu. ()

Chipp006

Humor dua Smoljak-Svěrák mám velmi rád a je protkaný i tímto filmem, tedy ke scénáři výhrad nemám. Úplně jsem však nepochopil obsazení Marka Brodského do druhé hlavní role. Vedle famózního Zahajského to působí opravdu komicky, až jsem si myslel, že to byl záměr tvůrců, a že možná na Brodského herectví něco zajímavého je. Vzápětí jsem však sám sobě musel vyčíst, že pokud by se nejednalo o duo Smoljak-Svěrák, dávno bych Brodského strčil do šuplíku k Jaromíru Soukupovi. Tento spor nám však pomůže vyřešit i kariéra Brodského jako taková, která není tak košatá jako otcova. Zde tedy jablko padlo velmi daleko od stromu, a ještě se skutálelo ze skály. Obsazení Marka Brodského je však to jediné, co bych filmu vytkl, jinak se jedná o velmi příjemnou komediální detektivku s osobitým humorem a vtipně napsanými postavami. Hodnocení: 80 % ()

SammyboiSK

Za mňa najslabšia kolaborácia medzi Svěrakom a Smoljakom, ale stále je to dobrý príspevok do KVJC (Kinematografický Vesmír Jára Cimrmana). Ideálny film na poobedie po práci ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel