Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu… Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti „génia“. Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení. (Česká televize)

Jino

Inspektor Trachta a praktikant Hlaváček řešící případ jenž jsme mohli tak trochu vidět už ve hře Vražda v salonním coupé, tentokrát ve filmové podobě .... už ne sice tak vtipné jako samotná hra, ale dobří herci a samozřejmě Jiří Zahajský ... Pohodový film ()

Elyssea

Nechápu proč, ale vždycky jsem si Rozpuštěný a vypuštěný dávala do souvislosti s Jak utopit doktora Mráčka aneb.... Cimmrmana mám ráda, Jiří Zahajský je jedním z mých nejoblíbenějších herců a hlášky dua Smoljak/Svěrák se těžko dají zapomenout. Tenhle film je zkrátka výtečná krimikomedie. ()

bourec

Dost hroznej film.Ta zápletka,i to finále by normální cestou bylo hotový tak za dvě minuty.Nerozumim tomuhle humoru.40%. ()

starbrejkr

Geniální "cimrmanovský" filmeček. Jiřího Zahajského jsem viděl v jediné pořádné roli, ale právě jeho tragicky odevzdaná i mazaná postava inspektora Trachty je fantastická. Taky tu najdeme je to takový počet hlášek, že si možná ani sami neuvědomujeme, kolik jich z tohoto filmu používáme. ()

tomtomtoma

Nádherně hravá komediální detektivka ze starého mocnářstvví, kde dvojice inspektor Trachta (skvělý Jiří Zahajský) s praktikantem Hlaváčkem (Marek Brodský) vše vyřeší. Nejenže přijdou na to, že se nejedná o vraždu, ale fingovaný únos, který má vést k odhalení pravdy svérázných praktik výrobce masti na růst vlasů. Když mají možnost chytit dva nejnebezpečnější členy v klidu, raději si procvičí stíhání během a závěr, kdy zaplní policejní anton nejen nebezpečným psychiatrem profesorem Žaludem (skvělý Josef Abrhám) se svým všehoschopným nochsledem Bedříšekem (Zdeněk Srstka), ale také uneseným továrníkem Bierhanzlem (Jiří Kodet), nepoctivým kloboučníkem Oulíkem (Vlastimil Brodský), rozrušeným univerzálním dědicem Sýkorkou (Rudolf Hrušínský mladší) a sňatkovým podvodníkem Františkem Jetelem (Genadij Rumlena), je zkrátka úchvatný. Hravý humor, jemná satira a originální parodie je potěšením pro oči. Další zajímavé postavy: otec Hlaváčka (dobrý Rudolf Hrušínský), ostrostřelec k pohledání, Hlaváčkova nová milá Růženka (Veronika Jeníková), nesmlouvavý policejní ředitel (skvělý Petr Čepek), okradený švec Pecháček (Jaroslav Weigel) se svojí nevěrnou ženou (Jaroslava Kretschmerová), průmyslový básník Jelínek (Zdeněk Svěrák), zubař Krejza (Milan Klacek), továrníkův vždypřipravený sluha Pazdera (Jaroslav Vozáb) a vrchní inspektor Klečka (Petr Šícha) se svými poskoky Ječným (Jan Hraběta) a Cíglerem (Jan Kašpar). A i když spravedlnost vítězí, tak jedni orají a vláčejí a druzí sklízejí. Nádhera. ()

C0r0ner

To poslední, co mi od Cimrmanů ještě chybělo. A zpětně si nedokážu vysvětlit, proč jsem tenhle film tak dlouho opomíjel. Klasický eskalovaný humor, v podstatě geniální scénář ve smyslu provázanosti scén a příběhů, úžasné obsazení a samozřejmě velká parodie všeho kolem. A kachny. 90% ()

MarekT

Klasickou českou komedii mám rád, stejně jako Zdeňka Svěráka a částečně i mytologii okolo Járy Cimrmana (kupříkladu hra Dlouhý, Široký a Krátkozraký). Je tedy pro mě nemilým překvapením, že tento film moji osobu nějak minul, zasmál jsem jen třikrát, což je v kontextu se zmíněnými oblíbenými prvky dost malé číslo. Jednu hvězdu dávám za dobře napsaný scénář, druhou za vtipnost filmu jako takového. ()

otík

Na plátno převedená klasická Cimrmanova hra "Vražda v salonním kupé", jde částečně o inspiraci, částečně jsou vytáhnuty přímo i citace. Naprostá klasika, které není co vyčítat. Hudba: Petr Skoumal ()

Rockwood

Komedie, ke které se rád vracím. Scény typu "no a co vám řekla" a on "hledej mourku" "hledej mourku... to je teda vyšetřování" a podobné... "Proč si nezapisujete pravidlo" ti co to viděli určitě ví o čem mluvím :-). Prostě u mě si to zaslouží plný počet. ()

Mylouch

Vražda subdominantního melancholika sice není zločinem, ale... "Obavy, nervozita. Marné bušení na dveře koupelny." S Vraždou v kupé hezký srovnávací materiál na téma Tvorba televizního scénáře. Důkladná detektivní cesta Nerudovkou a Karlovkou až na nádraží, od vražedné kyseliny k vyšetřovacím zásadám. Neortodoxní policejní metody sehraného dua. Kdo také jiný po Bertoldim a Klečkovi? Obsazení: šmudla Jindra s rodiči, Růženka (à la limonádová Olga Schoberová), Vilma, Trachta, Václav, Bierhanzel, Oulík, sprostí podezřelí a ... Franta Jetel. Takhle brzo jsi nás nečekal, viď, Oulíku? Navíc ♫ Skoumalova retro-atmosféra a vybrané epizodní scény z psychiatrie - grošák, účetní, průvodčí a další pacienti s věrnými partnerkami. "- Inspektor Klečka dostal novou kancelář a líbil se mu Váš koberec. - (...) a nechce si vzít moje boty ?!! - Neříkal, pane inspektore." Využitá stylově trpká Zahajského životní příležitost. "Na světě je to tak, že jedni orají a vláčejí a druzí sklízejí." ()

Radiq

Zásada č. 1: udělat si mezi podezřelými pořádek. Zásada č. 2: vnést mezi podezřelé zmatek. Zásada č. 3: je-li na místě činu univerzální dědic, vyšetřování prakticky skončilo. Zásada č. 4: nesnažit se být chytřejší, než inspektor Trachta. Zásada č. 5: k závažnějším případům policista zásadně nepřibírá rodiče. Zásada č. 6: i nesprávný příkaz je příkazem. Zásada č. 7: vyžaduje-li to situace, neplatí zásada č. 5 Zásada č. 8 (která neplatí jenom u policie): na světě je to tak, že jedni orají a vláčejí a druzí sklízejí. Vražda v salónním coupé je fakt dobrá, ale tohle, to je prostě parádní. Základní myšlenka je tady rozvinuta do skvělého detektivního příběhu a legendární inspektor Trachta tu má dostatek prostoru ukázat, jakej je to borec. Jeho metody jsou vskutku geniální. A nemusí ho hrát ani žádnej typickej vtipálek - Jiří Zahajský se do role perfektně hodí a nemusí se pitvořit a dělat fyzické gagy, aby byl vtipný. A vtipnej a originální je už název filmu - Rozpuštěný a vypuštěný, to prostě normální člověk nevymyslí. Hodně jsem slyšel, že si lidi stěžujou na obsazení Marka Brodského do role Hlaváčka, ale podle mě to je nesmysl. Já si v žádné roli nedokážu představit nikoho jiného (a to není nedostatkem představivosti), protože mi to přišlo dokonalé. Marek Brodský tu nesmělost snad ani nehrál (no, on ji doopravdy asi nehrál, chch). A těch hlášek, situací a dialogů, které jsou pro mě kultovní, je opravdu spousta. Jedna lepší než druhá. Jen zmíním pár: • "Držím ti palec." "Tenhle?" "Můžeš si vybrat." • Ječný, Ziegler, jak se drží za ručičky, chchch. • "Obavy, nervozita. Marné bušení na dveře koupelny. A potom kdosi navrhl - tuším, že jsem to byl já - aby se vylomily dveře." • "Teď mám, pane inspektore, pocit, že mi teče do bot." • Hodnocení Hlaváčka před rodiči jak při třídních schůzkách: "Taky pendrek mu moc nejde." • "Pán nemá cukr, Ferdo. Pozor, ať vás nekopne, přece jenom vás nezná." • "Bedříšku, proveď pány." "Kachny." • "Vy jste si teda vybral den. Zrovna když je tady zájezd. Eskymáci, za čepice už ne." • "Poznáte ho snadno, pánové. Nosí čepici tak na stranu, že jsem to v životě neviděl." Nejspíš nejznámější role Zdeňka Srstky je známá hlavně tím, že říká jen "Kachny", ale ve skutečnosti má ještě jakousi průpovídku na konci. ()

sator

Bírhanzlova mast na lysinu past...Zdenek Svěrák hraje postavu průmyslového básníka Jelínka. Až později vysvětlil v jednom rozhovoru co tahle zvláštní profese, neznějící příliš uvěřitelně obnášela. Mělo se jednat o pracovníka který měl na starosti reklamní verše. ()

fantoci

Cimrmanovský humor patří v naší historii určitě k tomu nejlepšímu. K tomuto filmu se vždy rád vracím a setkávám se s originálním humorem a nápadem. ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel