Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu… Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti „génia“. Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení. (Česká televize)

swamp

Další krásná absurdní komedie z pera pánů Smoljaka a Svěráka. Výborné to praktiky kriminalistiky. :) ()

nascendi

Piatimi alebo štyrmi hviezdičkami by som tento film mohol hodnotiť iba v prípade, že by som bol nekritickým obdivovateľom diela Smoljaka a Svěráka. Troma hviezdičkami ho hodnotím, ako ich kritický obdivovateľ. Film je rozvláčny, pri výbere ústrednej dvojice nemal režisér šťastnú ruku a tých niekoľko pripomenutí lepších diel S+S na viac, ako na tri hviezdičky nestačilo. ()

nash.

Další klenot, který do pokladnice českého filmového humoru vložila dvojice Svěrák-Smoljak. Kouzelně absurdní, zábavné, chytré... ()

WANDRWALL

Viděl jsem asi 77x, a rád se na to zase tolikrát podívám. Abych byl přesný, jelikož sleduji někdy několik monitorů současně, tak si na jeden z nich tenhle film zase rád pustím. Důvodem je pro mě 5 hvězdiček, a takovou pro mě tenhle film má. ()

Šandík

Milý film, který si poklidně plyne, je plný inteligentního humoru... A stejně si člověk celou dobu říká, že mu něco chybí, ovšem za nic na světě nemůže přijít na to, co... ()

sharky

Ano ano, svatá pravda, jedni sejou a vláčej a druzí sklízej. A pánové Svěrák a Smolijak by měli dokonce života už jenom sklízet, protože to co vytvořili, nemá v dějinách humoru obdoby. Filmový přepis Vraždy v salóním kupě je určitě mnohem lepší než tato nejslabší cimrmanovská hra. Kachny, kachny i Václav se povedli na jedničku, ale k dokonalosti Jáchynme, hoď ho do stroje! přecejen trocha chybí. ()

honajz

Někdy mi u tohoto filmu vadí pomalé scény a některé podle mne zbytečné odbočky, ale celkově to má takovou poklidnou starosvětskou atmosféru, kouzlo staré Prahy, dobré hlášky, vynikajícího Zahajského, jen prostě ne vždy to šlape, jak má. ()

anderson

Zhruba minulý týždeň sa adorácia na tento film objavila v MOVIE ZONE miniLIVE a tak som dostal náladu si ho pripomenúť, aby som si potvrdil moju dávnu spomienku, že naozaj na ňom nie je ani nič kultové a ani nič zábavné. Nesmierne slabý a nudný pokus dua Smoljak - Svěrák, ktorému chýba švih a režisérska zručnosť ich najlepších opusov. Diskutabilné je aj herecké obsadenie, ktorého potenciál je takpovediac vyplytvaný do prázdna. Jediné čo ma fascinuje je "Václav". Za neho aspoň dve biedne "Bierhanzlove masti, na lysinu pasti". (24.4.2024) ()

Thomick

... a stejně jsem se nejvíc nasmál při notoricky známý příhodě vyšetřujícího Hlaváčka z Vraždy v salonním kupé. Životní moudro závěrem sedlo jako málokde. ()

SOLOM.

Hodně zvláštní kriminálka s prvky komedie. Bohužel jedna z těch slabších československých podívaných. Popravdě mi moc nesedla. Jasně, párkrát jsem se u toho zasmál – je zde skutečně několik humorných situací a hlášek, ale občas to zavánělo i přemírou trapnosti. Na to že se tu sešla celá řada známých tváří a skvělých herců, bych od toho přece jenom čekal trochu víc. Jiří Zahajský si však vedl obstojně a ani Marek Brodský nebyl vyloženě marný. Návštěva eskymáků v bordelu patří k tomu nejlepšímu, co tu bylo k vidění… ()

Othello

Vraždu v salónním coupé považuji za nejlepší cimrmanovskou hru a to zejména díky tomu s jak arogantní přesvědčivostí Smoljak v roli inspektora Trachty ze sebe sype ty nejabsurdnější motivy a teorie, aniž by jej někdo zpochybňoval, protože jeho význačnost a sebejistota jej předchází. (Mmchd stále mám podezření, že z ní Rian Johnson vycházel, když dával dohromady postavu Daniela Craiga ve filmu Knives Out) Trefně tak paroduje oblíbené excentrické detektivy a dokazuje, že jejich popularita vychází ze schopností jejich autorů nás přesvědčit o tom, že jejich deduktivním schopnostem, nakolik šíleným, prostě máme bezvýhradně věřit, protože sami zkrátka nemáme kapacity za ně dohlédnout. Rozpuštěný a vypuštěný využívá stejné vtipy i zápletku jako ona divadelní hra, ale působí pocitově úplně jinak a to podle mě nikoli záměrně. Celé je to šíleně statické, jednotlivé sekvence od sebe odtržené, záběry trvají déle než by měly a díky tomu nejvíce trpí výjezdy za hranice crazy komedie, kde je šíleně důležitý timing a tenhle film fakt nemá rytmus. Vtip s hadičkama v botách je z takových těch "jakože jó" fórů, ale ždímat ho tři minuty už překračuje práh bolesti jestli mi rozumíte. ()

Necrotongue

Policejní praktik a policejní praktikant pracují na vyřešení až nečekaně temného případu. Zatímco mi Jiří Zahajský v roli životem a inspektorem Klečkou těžce zkoušeného inspektora Trachty naprosto vyhovoval, s praktikantem Hlaváčkem jsem měl docela problém. Marek Brodský ho totiž zahrál tak mdle a nezáživně, jak to jen bylo možné. Ve srovnání s výkonem Miloně Čepelky ve Vraždě v salónním coupé to byla opravdu těžká bída. I přes tento výrazný nedostatek ponechávám hodnocení v plné palbě, protože jde o film vtipný, inteligentní a podle předlohy skutečného Mistra. ()

Lucasion

Humor S&S miluji a filmová tvorba pana Svěráka se mi líbí. Přesto u Rozpuštěného a vypuštěného se nesměji tolik, jako u klasických her. Film je praktickým vyňatkem hry Vražda v salónním coupé. Máme tu inspektora Trachtu, který vyšetřuje zmizení továrníka Bierhanzela. Jen s tím, že vyměnili coupé za Prahu. Humor se mi líbí, ale nejlepší hlášky jsou převzaty právě z originálu, tudíž je znám a mám je zažité. Zajisté potěší i přítomnost cimrmanologů (Hraběta, Kašpar, Weigel, Svěrák, Vondruška, Rumlena a Brukner). Přestože mě film bavil, tak dávám přednost jeho originálu. Příjemně se na něj kouká a je to přeci jen dílo mých oblíbených českých autorů. Pro neznalce samotné hry vřele doporučuji, bude se u toho smát mnohem více. (60 %) ()

BoPo

Nestáva sa často, aby v rámci jedného filmu až traja herci zažili svoju životnú rolu. Jiří Zahajský, Marek Brodský a Zdeněk Srstka. Slušná porcia hlášok, ešte väčšia porcia známych hercov a dobre vyblejskaná zápletka. ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel