Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu… Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti „génia“. Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení. (Česká televize)

filmmovier

Je to fakt výborné, nicméně na plný počet to prostě nějak není. Nevím ani vlastně proč, ale prostě není. Humor je opět naprosto neskutečně geniální, herci jsou fantastičtí (až na Marka Brodského, který nijak fantastický není) a inspektor Trachta je navíc naprosto dokonalá postava a je škoda, že o něm Jára Cimrman nejspíš už nic dalšího nenapsal. Závěrečné zatýkání je taky lahůdka, stejně jako prohlídka kachní farmy v režii Srstky, Svěrákovo líčení osudné noci a každé slovo, které pronese Jiří Zahajský. Geniální záležitost, ale v porovnání s dalšími filmy dua Smoljak - Svěrák bohužel přecejen trochu zklamává. 88%. ()

HonzaBez

"Poslyšte, to jsem se Vás chtěl zeptat. Co jsou tady všude za ptáky? Kachny... Jo, kachny“ Nejsou to jen ony legendární "kachny", co přibylo v porovnání s původní cimrmanovskou hrou Vražda v salónním coupé, a díky čemuž mi tento film přijde určitě lepší než samotná hra. Mě se třeba velmi líbí hudba Petra Skoumala, která téhle detektivce prvorepublikového střihu dodává tu správnou atmosféru. Celý případ, v němž se z oběti nakonec stává pachatel, je vskutku bizardní. Ale i ona další rovina filmu v podobě nerovného zápasu inspektora Trachty s jeho nadřízenými, kdy si inspektor Trčka postupně přivlastňuje nejen případ továrníka Bierhanzla, ale i vybavení Trachtovy kanceláře, je vlastně dosti bizardní. Cimrmanovskému duchu pak odpovídají též některé použité vyšetřovací metody (zatýkací kufr, mechanická figurína v podobě inspektorova dvojníka, pouštění vody do bot podezřelého apod.). Někteří možná budou vyčítat výběr Marka Brodského do role policejního praktikanta Hlaváčka, ale mě do této role skvěle pasoval. Stejně tak Jiří Zahajský v titulní roli, ač si asi umím představit, že někteří kovaní cimrmanologové by v této roli uvítali někoho více spjatého  s DJC. Za mě je to však takto lepší, protože díky tomuto hereckému obsazení vznikl zcela svébytný film, který vůbec není třeba srovnávat s onou původní cimrmanovskou hrou. ()

Honzíno

Sorry, ale nechápu polovičaté hodnocení (větší jak jedna hvězda a ty čtyři teda skousnu jentaktak). Protože, kdo dá dvě, tři, tak evidentně toho dost ve filmu nechápe a spousta gagů mu uchází. Jedná se o jedno z vrcholných děl této tvůrčí skupiny a genialita, s kterou Jiří Zahajský zahrál hlavní roli inšpektóra Trachty, je neskutečná. Rozpuštěný a vypuštěný se stal pro mé nejbližší (zejména rodina) studnicí hlášek a vtipů. Pokaždé znovu a znovu rád vidím tento snímek a znovu zdůrazňuji, pokud někdo napíše, že je to nuda, nebo "nic moc", zřejmě je tu nějaká chyba a dotyčnému něco uniká. He. Ale nechci se do vás moc navážet. ()

black.mao

Cimrman bez Cimrmana, aneb zneuznalý geniální inspektor Trachta spolu se svým praktiklantem Hlaváčkem na stopě zločinu. Máte-li ovšem Václava a váš praktikant otce hajného, co trefí na sto metrů borovou šišku, stačí jen přistavit anton a počkat si na nádraží, protože všichni zločinci, jak praví deváté pravidlo, prchají do Paříže. ()

Lachtaan

Možná, že v důsledku těch šílených mrazů venku zamrznul i můj filmový intelekt, ale já jsem tuhle nadsázkovou kriminálku prostě nepobral. Prozatím jsem si všechna Smoljakova díla užil téměř na maximum a rozhodně nelze říci, že právě on, Svěrák či kdokoli jiný, kdo se na Rozpuštěném a vypuštěném podílel, může za jeho prapodivnost a suchost. Všichni do poslední miniroličky do toho vložili vše a ve své době byla tahle komedie jistojistě klenotem české filmografie, tak jako je dodnes v očích těch, kteří na ní vyrůstali. Jen mě, člověku, jenž tato dílka dohání až v těchto časech, absolutně nic nenabídla. Až přespříliš zašmodrchaná zápletka a překombinovaný děj. U českých komedií to chce pozvolnější tempo. ()

elle

U tohoto cimrmanovského filmu nejvíc cítím, jak moc bych ho měla ráda a jak by mi to bylo sedlo, být v hlavní roli Svěrák a ne Jiří Zahajský. Mohl to být absolutní film Smoljakova a Svěrákova humoru - ještě jepší než Ležící, spící nebo Nejistá sezona (tedy myslím ve sféře Cimrmana), ale obazení Jiřího Zahajského (ač jinak slušného herce) z toho činí nepochopitelné spojení - toto byl Smoljakům hlavní omyl chtít tam skutečného herce, ale bez toho správného humoru a poetiky a ne ideálního Svěráka. Brodský sám o sobě může být - jeho topornost dobře sedí na toporné-přestárlé mladíky z divadla Járy Cimrmana, ale potřeboval mít magnetického protihráče. Škoda, škoda... ()

xerno

Pravidlo číslo jedna: Udělejte si mezi podezdřelými pořádek. Pravidlo číslo dvě: Pravidlo číslo tři: Nikdy se nesnažte být chytřejší, než inspektor Trachta. Pravidlo číslo čtyři: Pravidlo číslo pět: Pravidlo číslo šest: Pravidlo číslo sedm: I nesprávný příkaz je příkazem. ()

lennyd

Policejní inspektor Trachta (Jiří Zahajský) řeší vskutku zapeklitý případ. Vlivný továrník Bierhanzl, majitel továrny na mast pro růst vlasů, záhadně a beze stopy zmizel. Ke svému pátrání přibírá Trachta i praktikanta Hlaváčka, který by se mohl při vyšetřování něco přiučit ... U tohoto filmu hodně záleží na tom, jak k němu přistoupíte. Pokud jej budete brát jako obyčejnou detektivku, zaručuji vám, že budete hodně zklamáni. O vlastní vyšetřování až tolik nejde (největší důkazy inspektor vždy najde náhodou, případně se podezřelý rovnou přizná (obuvník)). Co mne ale bezkonkurečně bavilo bylo celkové pojetí filmu - spousta vtipných scén (jak to pánové Smoljak a Svěrák umí) - multifunkční figurínou počínaje (a jak si s ní Hrušínský popovídal), úspěchy konkurenčního detektiva pokračuje či prohlídkou sanatoria (Kachny, kachny, kachny). Stylizace filmu do předválečného období už je jen třešinkou na dortu... Hlaváčku pište si. K vyšetřování závažných případů zásadně nezveme rodiče. ()

pytlik...

Myslím, že autoři si zaslouží uznání za odvahu, s kterou obsadili do hlavních rolí tři zcela mrtvolné týpky, Zahajského, Brodského a Hrušínského. Přitom každý z nich je takovým uspávačem, že by sám během pár sekund zklidnil i patřičně načuřeného hada, kterého právě odmítla Eva i s jeho košíkem jablek. No a tohle trio vytvořilo takový smrtící koktejl, že se ve Švýcarsku tenhle film běžně používá při euthanasii jako příjemnější alternativa k číši jedu. ()

noriaki

Z tří filmů patřících do cimrmanovského světa je tenhle zřejmě nejslabší. Doslovný opis slavných dialogů z Vraždy ze salónního kupé mu totiž spíš uškodilo než prospělo, protože originál nepřekonaly. Zbylé scének mi přišly kvalitnější, i když i ty se občas nehezky vlekly. Snímku chybí údernost divadelních her a přes zamotaný děj i jejich pověstná atmosféra. Nechybí jim výborní herci ve všech rolích. Jen u toho Brodského pořád nevím, jestli hraje schválně špatně, nebo mizerně od přírody. ()

Aven

Tohle mi moc nesedlo. Nelíbila se mi hlavní herecká dvojice Zahajský, Brodský a celý film mi přišel až příliš utahaný. Od srdce jsem se zasmál jen při scéně v sanatoriu, kdy do místnosti vejde Jiří Knot jako revizor. ()

Brain-D

Já se na to díky rozpačitému hodnocení bál podívat a při tom to je pořád to to stejné libové od Smoljak/Svěrák. Tohle bylo sice o chloubek slabší a snad asi nejslabší výtvor, ale na 4* to pořád má. ()

lucascus

Až na 84% to sice nevidím, nicméně i tak je to solidní česká zábava, s předními českými herci. Legendární je pak věta "Hledej, šmudlo!", která vypadne z úst policejního praktikanta poté, co se zpovídá svému nadřízenému. Ovšem Smojlak se Svěrákem mají lepší filmy, za což může jejich vysoko postavená laťka. Závěrečná scéna je tak krutě pravdivá a komedie rázem dostává sladkohořkou příchuť. Holt je to tak, jedni sází a druzí sklízejí. ()

venalce

Ano, tehdy se ještě natáčely brilantní české komedie. Typicky cimrmanovský humor, i když bez Cimrmana. Nutilo mě to uvažovat nad tím, jestli se něco takového vůbec dá přeložit do cizího jazyka se všemi těmi slovními hříčkami a dvojsmysly. Výborná parodie na všechny ty "neomylné" detektivy a širokou paletu lidské hlouposti. ()

fabecc1222

Film, z kterého na první dobrou dýchá Cimrmanovská atmosféra, a vše k tomu patřící. Neurčitá doba přelomu 19. a 20. století. Všemožné technické dobové vychytávky. Jazyk jak pestrý, tak vtipný. Případ na první dobrou banální, ale nabázející duchaplné zvraty a správně absurdní momenty a charaktery. "Kachny, kachny, kachny..." ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel