Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

P/\/EL

jo, to je dobrý, jasně, některý herci nevěrohodní, uznávám, ale i v takový ideální socialistický společnosti se dějou věci :) jinak, 4 hvězdy za to, že se to vůbec natočilo...ovšemže existuje mnoho mohem lepších zahraničních snímků, ale v Čechách je tohle světlá výjimka...protože v Čechách se točil a točí občas takovej šit......teda...kdykoli se někdo snaží reflektovat nějakej závažnej společenskej jev.....je to s vym způsobem dokonce kultovní snímek........................jinak hodnocení odpad kůli zhnusení fotbalem....ježiši....dy´t tohle se děje všude na světě...furt....a mnohdy to je stokrát horší____jinak se týče propagandy, soci....jo, ale trochu, přecejenom...já nejsem žádnej socialista, ale ty dnešní chabé zákony, slabé tresty.........tehdy.to samozřejmě nebyl uplně právní stát....ale..co se týče vražd, krádeží......bylo to tvrdší a podle mě to bylo správně.... ()

Monco

Musím dát pět hvězdiček. Když jsem viděl Proč ? poprvé, tak jsem byl šokovanej co se to v tom vlaku tehdá dělo. Velmi působivý snímek, který se snaží rekonstruovat událost, která se stala v roce 1985, kdy sparťanští fandové zdemolovali vlak ve kterém jeli do Banské Bystrice. Působivé a nezapomunutelné výkony jsou od Landy, Langmajera, Dejdara, Potměšila. Krásná Pavlína Mourková si zahrála jednu z jejích záporných postav a musím uznat, že se jí dobře zhostila. Pro mě nezapomunutelné scény jsou jak chtějí vyhodit průvodčí z vlaku, ať políbí vlajku, Anča jak se prochází polonahá ve vlaku a Dejdarovo - víš, že seš mi nesympatickej? Aby ses nám nerozbrečel. Nech ho bejt! To je můj brácha! Jo to je tvůj brácha Jirko? Byl trochu měkej... ()

MaroCR

Původně jsem chtěl dát tři hvězdy, ale pak jsem si plně uvědomil dobu vzniku. Takže jedna hvězda navíc za odvahu a inovaci... ()

p8ja

Film je sice o fanoušcích fotbalu -jdeo divácky zajímavé prostředí - ale obecně je o stádním chování: jak snadno mu lze propadnout, jak je těžké mu odolat a o omezených možnostech jak se bránit jeho dopadům. Velmi nadčasové téma. ()

Dzandy

Kdo vyhraje ligu? SPARTA Kdo vyhraje pohár? SPARTA kdo vyhraje superpohár? SPARTA kdo je nejlepší? SPARTA, "Jirko vzbuď se, Milan ti šuká Anču, ať šuká vole stejně bude druhej" , "Snad můžu říci v týhle hospodě svůj vlastní názor..., ale taky za něj můžeš v týhle hospodě dostat pěkně přes držku" , "to je ta jejich hudba, diskotéka, decibely k tomu pivo a pak mají takovýhle pudy" , "a co většinou chtěj? většinou rum" , "na dej si, eeh a co to je? rybízovka s vokenou vlastní recept" "já taky fandím Slávii, se Slávií jdi do prdele dědku" , "kdo Vám dal právo ty lidi takhle urážet a kdo ti dal právo čumět z vokna ty krávo" :-D ()

Profík

Velice působivý film,líbil se mi mix rekonstrukce a "dokumentu" co se dělo poté. Dnes je navíc zábavné sledovat spoustu tehdy začínajících hvězd. 85%. ()

marcelita

Vždy je mě ztoho filmu zle................je tak strašně hnusný,ti lidi,herci,pomatenost a pletení si fanouškovství snějakým hulváctvím,které je aktuální i v dnešní době fotbalu. Nechci ho už nikdy vidět,ale nepopírám,že je dobře natočený.Myslím,že účel splnil. ()

benji66

Drsné, emotivní, surové, vynikající. Je to už pětadvacet let co byl film natočen, ale ani dnes to není pohled do historie, ale výpověď o současnosti. Snad jenom, že tenkrát ješě přece jen dokázali s těmi smrady zatočit. To ještě pan John dělal to, co uměl a je škoda, že ho smelela komerce v té nejodpudivější podobě. ()

Hansk75

Pamatuji si, že někteří mí chuligánsky založení přátelé měli tento film jako modlu... Mně to nikdy nijak neučarovalo, jak styl života fotbalových chuligánů, tak film jako takový. ()

Vodin

Proč jsme takový vylízaný prazdný hlavy? , protože Sparta. Je to vrchol nevychovanosti, fanoušci si vůbec neuvědomujou co je fotbal, nefanděj aby pomohli svýmu mužstvu v lize oni maji svojí ligu a jak se řiká v jednotě je síla. Českej národ se s každym, s odpuštěním moc ser...., samozřejmě jinde je to taky, ale rychle se těm prázdnejm hlavam zatne tipec. 75% ()

huspenina33

Včera 3.4.2014 jsem to viděl po cca 25 letech znova a musím říci, že to nic neztratilo na aktuálnosti, opravdu hodně povedené, bez ohledu na dobu ve které to vzniklo. A Pavel Zvarič ( 100000% ) psycho jaké se jen tak nevidí. Hodně dobrý výkon ()

Lonelybiker

Někdo tu napsal, že Langoš a Gifprezent do těchto rolí nepatří. Co já ale můžu stoprocentně říct je, že Daniel Landa je pravý opak a tuhle roli si určitě pořádně užil. Sice v té době zpíval s Orlíkem o Viktorce Žižkov, ale Sparta mu asi taky nebyla cizí :-) Co se týká samotného filmu, působí na mě hodně autenticky a to, co se tehdy skutečně dělo při cestách na fotbalové zápasy, asi takhle nějak vypadalo. Ne že by to dneska bylo jiný, viz. vytrhané sedačky na Bazalech, zapalování ohňů a někdy i házení dělbuchů po hráčích ... Míra Bosák by k tomu taky řekl svoje ... :-) ()

Bagis

"Zařvi si oi oi, držku mu rozbij, s takovym šmejdem nesmíš se srát!" Aneb sonda do duše individuí, jejichž častými kamarády jsou alkohol a Hitler, největšími nepřáteli naopak knihy a kluby, jichž nejsou členy a jejichž výše IQ málokdy překročí dvojcifernou hladinu. Jakožto fanda cca. jednou za rok navštívím letenskou arénu a také vždy po návratu domů ptám: "Proč?" Proč musím sdílet životní prostor s podobnými kokoty? Nakonec se, po vychladnutí a smíření se s neúprosnou realitou Gaussovy křivky, oddávám nekřesťanským myšlenkám (Bůh mi odpusť) na setkání těchto hooligans se svým idolem, dejme tomu roku 1943 v Treblince. Sledoval bych tento rychlý proces s popcornem po ruce a poprvé v životě bych byl Adolfovi vděčný. Ale zpět k filmu, snaží se o realistickou rekonstrukci úpravy interiéru jednoho vlaku během cesty pražské mládeže k našim východním sousedům a pokládá otázku, proč se podobné věci dějí? Protože spousta rodičů nemá na své děti čas / trpělivost a protože vždy tu na jednoho schopného člověka bylo alespoň pět zbytečných idiotů, kteří největší službu lidstvu vykonají, jakmile zemřou. I přes (na naše poměry) hvězdnou hereckou sestavu si nemyslím, že by snímek něčím speciálním obohatil a bylo by lákavé jej vidět podruhé. ()

Fatbear

Proč? je první tehdy ještě československou sondou do fotbalového prostředí (zvláště co se týče "ultras") a to dle skutečné události vztahující se k utkání B. Bystrica - Sparta Praha. Režisér Smyczek perfektně vystihl všechny dobové aspekty, vztahy apod., film je podpořen výborným výkonem Langmajera, Dejdara, Potměšila, Landy a dalších. ()