Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

Daniel.Skvor

Krasná ukázka ,,správné výchovy mládeže". Slušný výkon Daniela Landy, kterého mám radši jako herce. Oblíbené hlášky: ,, Mě by zajímalo, kdo to bude platit? A doufám, že zas ne my všichni." ,, Škoda, že to byli fanoušci Sparty. A komu fandíte vy? Spartě" ()

xentrixx

Kultovní záležitost. Na trailer jsme se se spolužáky ze ZŠ chodili v době uvedení do kin dívat na malou televizní obrazovku, umístěnou v pasáži naproti tehdejšímu kinu Alfa. Nebyli žádní ultras ani hooligans ani značková sportovní móda. Byla to doba kloboučků, džísek s polskými nášivkami Kreator a pyramidových pásků. K pití Pompela (pivo by nám tehdy ještě nenalili) a k zakousnutí černej spálenej buřt. Divočejší fandy dobová media označovala jako vlajkonoše a mezi nimi se vyjímali hlavně metaláci, sem tam pankáči a pak všelijaký další existence typu toho Zvaričova mastňáka v manšestrovym saku (alespoň takhle to bývalo kdysi v Edenu). Zajímavosti ve filmu: jedné z rolí se zhostil legendární pražský punker Dan Malaniuk z tehdejší kapely Suicidal Commando. Ten samý herec se později ještě objevil -tentokrát už s dredy namísto číra - ve flmu Corpus Delicti coby milenec J. Bohdalové. Mánička s vlajkou, skákající za pokřiku Sparta do náruče policajtům po příjezdu vlaku do Bystřice, není nikdo jiný než Josef Carda. V knize Vladimíra 518 Kmeny 0 je uveden rozhovor s fanouškem, který posloužil jako předobraz filmového Šuryho v podání M. Dejdara. Za vidění rovněž stojí rozhovory s některými herci na bonusovém DVD. A na závěr jedno veliké plus za geniální scénickou hudbu od M. Pavlíčka, věčná to škoda, že český film, až na pár výjimek, trpí neduhem nikdy nevydaných soundtracků,... ()

Jarda68

Nejpřesvědčivější ukázka davové psychózy v dějinách naší kinematografie....Dodnes nejoblíbenější film fotbalových hooligans....Sugestivní,působivý obraz české společnosti.."STALO SE TO MIMO STADION,PROSÍM VÁS,TAK DO TOHO NETAHEJTE KLUB"...90% ()

Kivis

I sebelepší námět se dá zkazit, když si filmařský tým řekne, že to půjde samo. U Proč? se to naštěstí nestalo a všichni - od režie přes scénář a herce až po hudbu a kameru - do filmu vložili svůj rukopis a (relativně) mladické nadšení a energii. Je to z výsledku hrozně - v pozitivním slova smyslu - cítit. Jediná "smůla" pro autory tkví v tom, že čeští pitomečci, co kazí Spartě (a samozřejmě mnoha dalším klubům) jméno, "jen" zničili vlak a šikanovali další cestující a personál. Myslím, že kdyby tenhle filmařský tým v tehdejší formě zpracoval Brusel 1985, zvládl by to na pět hvězd. ()

Mark1983

Jako školáka mě tento snímek ani trochu neoslovil, avšak dnes je to o něčem jiném. Přestože se jedná o tuzemské zpracování, docela to šlo. Viděl jsem to na youtube :-D a dokoukal jsem to do konce - překvapivě. Jinak tohle nikdy nepochopím. Jdou fandit a pak mají potřebu něco zdemolovat a terorizovat svoje okolí, to nemá hlavu ani patu. ()

Michalsafr

Na tomhle snímku mě baví hned několik věcí: 1) Neherecký výkon Daniela Landy 2) Fakt, že je film zde uveden v žánru Sportovní. Protože tohle nemá se sportem vůbec co dělat. Jestli jsem fandil "hlavním hrdinům"? Ne, mám raději ty, co tvoří. ()

Nick321

Jsem onehdy četl, že druidové znali "kouzelná" slova, pomocí kterých dokázali rozlítit dav válečníků a jiná slova, kterými je uklidnili. Tento film je toho důkazem. Jak skandování jednoho jména dokáže být signálem pro ostatní k totálnímu šílenství. Ostatně své by o tom měly vědět i třeba fanynky Justina Biebera, které by byly schopné ho rozsápat, kdyby se k němu dostaly dost blízko. ()

vinducha

Js vskutku zábavné pozorovat , jak jsou některé filmové skvosty poplatné době svého vzniku . Zajímalo by mě čistě statisticky, kolik je dnes "mániček" ve tvrdém jádru sparťanských chuligánů.. ()

Allex12

Velice zajímavý film! Když nebudu brát ohled na jeho "výchovné" poslání, kdy je zlo po zásluze potrestáno, tak nám zůstane parádní herecký počin mladíků. Bohužel, takové filmy by se mohly točit skoro po každém ligovém kole... Tento film má rozhodně místo v horní polovině ČS filmové tvorby. ()

silmariel

i kdyz to bude znit jako stupidni klise, ohromuje me jak se nekdo muze takhle chovat v opilosti.......i kdyz na druhou stranu chapu takovehle lidi, kteri nevedi co se zivotem (tim nechci tvrdit ze ja ano:-) ()

bernau84

Super film ! je to natočeno tak realisticky až by jeden řekl že je to dokument o těch skutečných blbečcích hraný těmi skutečnými blbečky.... hudební podkres od pana Pavlíčka je také solidní... ale ty komentáře tady... škoda slov - člověk co nechodí na fotbal případně nejezdí na zápasy ven nemůže nikdy pochopit to že v médiích je vše okolo fotbalu a hooligans značně zkresleno - jak už zde někdo psal tak poslední derby na Strahově bylo skutečně poznamenáno Policií a jejich nesmyslnými výpady proti nic nedělajícímu davu... já byl u kotle sparty a zničeho nic začali fízlové házet výbušky P1 do diváků nejen do kotle ale i jinam - nikdo v té chvíli nenarušoval pořádek - v hledišti byli i děti a důchodci a ty rozhodně nedělali nic - naproti u slávistů to bylo podobné - osobně jsem většinou pro zákrok ale tentokrát to vážně přeháněli - a když jsem pak druhý den v televizi viděl jak zlí fanoušci házeli dělobuchy a světlice (i když to byli policajti) a pak nějakou debatu s jakýmsi policistou tvrdícím, že pár výbušek použili ,ale že to nikomu nemůže ublížit, tak jsem se vážně smál - tolik lidí s propálenejma bundama a skoro neslyšících sem po hromadě ještě neviděl... a to že to nikomu neublíží je asi taky blbost když to po výbuchu dokáže roztrhnout sedačku... a taky bych chtěl poznamenat že situace při zápasech se zlepšila o 1000% nic podobného ,si troufám tvrdit, už nestane - jeďte na fotbal do polska aby jste viděli zač je toho loket - tam berou ssebou i sekery a řetězy na zápas...a k tomu hajlování a bučení - nikdy sem nikoho na fotbale ani poněm neviděl hajlovat - bučení je normální spíš hu-hu když je u míče černoch je problém ale to že se kvůli tomu převážně haní sparta je nefér nic takového se už takový tři čtyři roky neděje (ostatně v kotli zbylo jen pár starších nácků - ti ostatní už nechodí bo sou zavřený nebo je tam nepustěj,) takže se fandí veskrze slušně až na pár vyjímek ale to by pak bylo moc sterilní ne? sme na fotbale a ne v opeře sprostý slova a pokřiky tam prostě patřej i když zrovna já je nevyřvávám - a mistr Andreas by se měl krotit poněvač existuje spousta lidí co fandí Spartě aniž by byli blbí - naivní- zmanipulovatelní - náckové... to že nějakýmu klubu fandí štrougal neznamená pro mě jakožto fanouška Sparty nic! (bydlím deset minut chůze od sparty takže nějak nezapadám do klasifikace) to snad fanoušek Slavie jí přestane fandit kvůli tomu že mezi příznivce se řadí taková esa jako Paroubek nebo Škromach? fotbal není politika! a proč fandí spartě většina lidí ? tak v tom má výše zmíněný pravdu - protože je zkrátka nejlepší co se týče titulů to snad není na škodu ne? nebo by se za to měl každej sparťan stydět?... Dneska je módní pořád poukazovat na nějakou korupci nebo machinaci ve fotbale... spartu nikdy nikdo z ničeho takového neusvědčil - protože to většinou neměla sparta za potřebí! - když ve spartě dlouhodobě hráli nejlepší fotbalisté v čr (nedvěd,rosický,čech,koler,sionko ,siegl,kouba a další) tak asi není náhoda ten počet titulů... a kdo v té době mohl konkurovat? slavie se suchopárkem? drnovice s drulákem? nenechte se vysmát... do sparty se chodilo za prestiží - za vidinou premier league - a za tím si zkusit vyhrát pohár což se na žižkově nebo v TJ Lanškroun jen tak nepovede () (méně) (více)

Anglofile

Vyborny film. Videla jsem ho, kdyz byl uveden v tv, podruhe ted, kdyz byl znovu k shlednuti. Nezklamal mne. Skvele herecke obsazeni, vyborne vyliceny pribeh, ktery popisuje to, co se delo a deje mezi fotbalovymi fanousky. Narodni hrdost spojena s alkoholem, ktera vzdy vede k nasili. Je smesne, jak reziser jakoby kritizuje VB, ktera absolutne nezvladla situaci. V hlavnich rolich vidime dnes jiz zname herce: Jana Potmesila, Jiriho Langmajera, ale i nektere, kteri upadli v zapomeni, coz je skoda. Celkove to patri k tem lepsim filmum z Ceska, drive se delaly lepsi filmy celkove oproti dnesnim radoby hitum. Film je porad aktualni. ()