The Doors

Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1991, 140 min

Režie:

Oliver Stone

Val Kilmer, Meg Ryan, Kathleen Quinlan, Kyle MacLachlan, Frank Whaley, Kevin Dillon, Michael Wincott, Michael Madsen, Josh Evans, Costas Mandylor (více)

Ztvárnění osudů slavné skupiny The Doors a zejména jejího zpěváka Jima Morrisona, který žil nespoutaným životem, zemřel v pouhých sedmadvaceti letech a stal se legendou. Vynikající herecký výkon Vala Kilmera v hlavní roli je doprovázen skvělou hudbou a nechybí ani největší hity The Doors! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

sehe

Je to predovšetkým film o rockovej legende Jimovi Morrisovi a jeho kapele.Cez drogové a alkoholové opary 60. rokov,v čase hippies,neviazaného sexu nám Oliver Stone v nádherne vizuálnej snímke, priblížil nepochybne talentovaného skladateľa,speváka,básnika,ktorého vynikajúco zahral a i zaspieval Val Kilmer.Odporúčam vidieť. ()

Henry Morgan

To bylo velice povedené. Film o Doors, respektive o Morrisonovi, který zcela otevřeně vystihuje onu dobu a koncentruje v sobě myšlenky básníka a génia, ale zároveň i jeho šokující skutky. Neustále je Morrisonovi podsouváno, že lidé nechtějí Doors, ale jeho a film se k tomu staví stejně. Legendární postava a šokující showman, který se nestaví do pózy jako jiní, ale svým myšlenkám skutečně věří. Rozervaná duše a úchvatný řečník. Jeden z nejlepších životopisných filmů, jaký jsem kdy viděl, staví Morrisona vedle světových velikánů a umělců, takže mu nezaujatý divák promine obrovskou dávku arogance. Žij rychle, zemři mladý je jedna z mnoha myšlenek a skutečností. Podívejte se na to! ()

BDMarty007

Tenhle film jsem viděl mockrát a je pro mě srdeční záležitostí. V roce 1991 v kině U hradeb býval počátkem našich mejdanových tažení po Kampě, Smíchovu a Malé straně. Oliver Stone vytvořil strhující dílo o neméně strhující osobnosti. Val Kilmer předvedl životní roli. On se prostě stal Jimem Morrisonem, ta iluze je naprosto dokonalá, v každém gestu a pohybu. Taktéž pro Meg Ryan v roli Pamely Courson to byl z mého pohledu asi vrchol její kariéry. Soundtrack k filmu je úžasný sám o sobě, doplněním hudby The Doors dvěma kusy jiného původu, která celou věc fantasticky umocňují. Film je vynikající zejména v té části, kdy se kariéra The Doors rozjíždí. Ta síla a charisma ještěrčího krále ve spojení s geniálním mágem Rayem Danielem Manzarekem to musela být neskutečná jízda. Přesto mám k filmu zásadní výhradu. Ve výsledku vyobrazuje Jima Morrisona především jako klasickou rockovou hvězdu. Talentovaného, charismatického umělce, se sebedestruktivními sklony, který se pod tíhou slávy postupně uchlastal k smrti. Bohužel téměř opomíjí, až na krátkou úvodní scénu, jeho dětství a dospívaní, což je ale zásadní pro pochopení tvorby i osudu Jima Morrisona. Jim byl sociálně neukotvené (otec byl věčně se stěhující důstojník) a zároveň geniální dítě s abnormálním IQ, který v raném mládí přečetl skutečně extrémní množství knih a filozofických děl, která si i pamatoval a byl schopen podle několika vět poznat, a byl fascinován zejména voluntaristickou filozofií (odtud „jsem ještěrčí král, není co bych nedokázal….“) a technikami manipulace, včetně manipulace davu. Od raného dětství si rád zkoušel extrémní situace, manipulaci s lidmi a přivádění jiných lidí do extrémních a obtížných situací a studování jejich reakcí. Se vznikem The Doors mohl své znalosti a zkušenosti zužitkovat a zároveň experimentovat v nových dimenzích. Zároveň se u něj projevoval klasický problém části intelektuálů a sice že čím více poznával a věděl, tím byl nešťastnější a zoufalejší. A postupně potřeboval více a více alkoholu a drog, aby dokázal vydržet realitu světa. V tomto spíše než klasickou rockovou hvězdu Jim Morrison opravdu připomíná filozofa či básníka. A to jsem ve filmu The Doors moc nenašel. ()

josieaddms odpad!

Je to jako výsměch Doors a Jimu Morrisonovi. Je to strašně pitomé, a ubohé. Val Kilmer svojí postavu docela zvládal, ale Meg Ryan působila jako levná štětka, a ne jako Hippie. Úplně chápu že Manzarek tenhle film nesnáší, protože on tu dobu zažil, a pan Oliver Stone je ve filmu ukázal jako idioty a prasata. Vážně nevím co se tímhle snímkem sleduje, protože biografické to není, a dokonce ani přibližně. Vážně je to směšný. ()

Hani93

Myslím si, že nejvíce mě ovlivnilo na hodnocení to, že tato skupina je pro mě kultovní. Proto mám velice oblíbený tento film. ()

aLCaP0Ne

Tu nieje o čom, tento snímok Kilmera je fascinujúci. The Doors je hudobná legenda a tento počin vám len priblíži život hlavne jednej z najväčších hudobných legiend, ktorá patrí do legendárneho klubu "27" podobne ako Kurt Cobain, Jimi Hendrix atď.. 90% ()

Oonika

Životopisné filmy moc nemusím, ale tenhle mi docela padl do oka a je to opravdu perla. Celé to asi stojí na Valovi, hraje úplně dokonale!! Možná je to moc dlouhé, trochu zmatené, jak se rychle mění časová období... Ale některé scény jsou naprosto bezkonkurenční. Například scéna po pití krve mi brala dech, no a samozřejmě scéna závěrečná... Bez chyby! Konečně jsem viděla Meg Ryan hrát v něčem jiném, než romantické slátanině. ()

Armin82

Mám rád životopisný filmy o lidech, kteří nějakým a hlavně výrazným způsobem ovlivnili to, čemu zasvětili svůj život. Jim Morrison byl bezesporu jeden z nich. Vždycky jsem se snažil pochopit dobu ,,květinových dětí,, a jejich stylu života. Tento snímek charakterizující život jedný z největších ikon této doby, mě jen utvrdil v tom, co si už nějakou dobu myslim. Nezávaznej sex, samej fet, ujetý hadry a defakto žádný morální zásady. Jim Morrison určitě měl něco do sebe, vřískající fanynky mu skákaly kolem krku, byl modlou pro spoustu lidí a někomu se líbila jeho muzika. Avšak já osobně opovrhuju takovýma lidma. Extravagantní, psychicky labilní vysmažená palice, která se neuměla chovat a dělala jen ostudu sobě a lidem kolem sebe. Těmto lidem se zásadně vyhejbam a i kdyby se mi sebevíc líbila jeho muzika, už jen kvůli němu bych na ten koncert nikdy nešel. Koukat na ty jeho obscénní výlevy a extempore nohli fakt jen jedinci, co byli stejně vyfetovaní jako on. Někde jsem četl, že film byl z části fikcí, nicméně na každém šprochu pravdy trochu. Z některých scén mi bylo fakt na blití a jen jsem si klepal na čelo. Opravdu neskutečnej člověk s neuvěřitelně ubohým a primitivním vystupováním a já jen smekám před Valem Kilmerem a Oliverem Stonem, že nám tu jeho osobnost dokázali tak přiblížit. Film jako takový --->80% ()

diodoros

Či už je ti presné alebo nie, Stone vo filme vytvoril perfektnú atmosféru 60. a 70.-tych rokov so všetkým, čo s tým súvisí, od psychedelickej hudby cez alkohol a drogy až po sex - a Jim Morrison bol symbolom toho všetkého. Dej sa točí hlavne okolo osobnosti samotného Morrisona (ktorého perfektne zahral a dokonca aj prespieval Val Kilmer) a jeho povahy. Zaberá jednoducho všetko - jeho vedomosti (umelecké, historické, filozofické), jeho básne, jeho spev, až po jeho vyčíňanie na koncertoch, problémy s alkoholom, drogami a so zákonom ako aj jeho celkový hedonizmus... Film skutočne ponúka kompletný náhľad na jeho osobnosť, kreativitu aj temnú stránku. ()

lakart

Nevím, zda mi zážitek z filmu mírně zkazily moje neznalosti o této kapele a jejich hlavní hvězdě, ale celkově mi přišel film hodně zmatený a nesourodý. Chvílemi jsem skutečně nevěděl, co si mám o dané scéně myslet. Je jasné, že Jim Morrison byl neustále sjetý, neustále chlastal a fetoval drogy... z toho se zbláznil a předváděl obscénní kousky na veřejnosti. Stone to zvládl na jedničku, Val Kilmer na jedničku podtrženou, ale téma filmu mi nebylo příliš blízké. 80% ()

Inozuka

Jeden z nejlepších hudebních filmů všech dob. Doors mám fakt rád, i když Morrisona jsem vždycky považoval spíš za kokota a myslím, že jsme se nemýlil - ostatně tenhle film to dost příkladně ukazuje. Z kapely mě vždycky přišel jako klíčový člen především Ray Manzarek, který jí dal nezaměnitelný sound, jímž se liší naprosto od všeho, co tu předtím i potom na rockové scéně bylo. Naprosto pak smekám před Oliverem Stonem, že tenhle film natočil - i přes nepřízeň kapely - a před herci, jak se dokázali trefit do charakterů jednotlivých postav. Val Kilmer je naprosto úžasný, dokonalá reinkarnace JM. Ten film má šťávu a doslova z něj sálá to šílenství doby, rychlý nástup i pád jedné z nejinspirativnějších kapel šedesátých let. ()

Davidos305

To to je příklad toho jak se má dělat film o lidech které svět miluje. Tento film poukázal na krutou pravdu Jima Morrisona a nedělá z něj žádnýho svatouška. S Bohemian rhapsody se může jít vycpat. ()

samkko

Oliver Stone napsal a stvořil jeden z nejlepších hudebně/životopisných filmů. Nejenže danou americkou éru + atmosféru vystihnul, (dle mých představ), dost věrohodně, ale hlavně nám dokázal naservírovat úchvatný filmový portrét hippiesácké legendy Jima Morrisona. Všechny scény na podiu, a vše co se v nich odehrálo a v podstatě všechny ostatní scény jsou natočeno s tak velkou porcí uměleckého zpracování, že vám snímek místy připadá jako něco opravdu netradičního. Film mě extrémně překvapil svým špičkovým vizuálním zpracováním a definitivně potvrdil hvězdné nadání Roberta Richardsona. Tudíž pro případ že byste si chtěli rozšířit svůj filmový obzor, doporučuju. ()

KdG

Doors mám rád jak hudebu tak i film. Val Kilmer to zahrál skvěle, neumím si v roli Morrisona představit někoho jiného. Taky mě dostala Meg Rayenová, to bych do ní neřekl. ()

Tiiso

Na film jsem tehdy šel, když jsem se seznamoval s produkcí výše psané hudební skupiny. A tak mě snímek padl skvěle do noty. I po letech si myslím, že se Oliverovi podařila celkem dobrá biografie hlavního frontmana. Já osobně životopisy kapely dobře neznám a tak bych pouze spekuloval o kolik se svým filmem režisér rozchází ze skutečností. ()

Tythan

Musím se přiznat, že se v kapelách moc nevyznám. Většinou jen poslouchám písně všech možných žánrů ale mnohdy nevím od koho je, tudíž i u této skupiny jsem nevěděla, že všechny ty písně které už dlouho znám jsou od nich. Teď už to vím a jsem za to ráda. Film se mi hodně líbil. Mám nejraději filmy podle bývalé zkutečnosti. Tudíž tento film ode mě dostává za čtyři :-)) ()

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix