Což takhle dát si špenát

• angličtina How About a Plate of Spinach? (více)
TV spot
Československo, 1977, 86 min

Scénář:

Miloš Macourek

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Michal Kocourek, Ondřej Hach, František Filipovský, Ivana Maříková, Petr Přívozník, Stella Zázvorková (více)

Hrdiny bláznivé komedie plné krkolomných absurdních zápletek, záměn, zmatků a rozuzlení jsou meloucháři Jarda Zemánek a Franta Liška, kterým nic není svaté. Sotva se dostanou z vězení, kde se ocitli kvůli nepodařené krádeži lihu, už jedou v další levotě. Oba výtečníky si totiž najme majitel kosmetického salónu Netušil, spolčený s docentem Mlejnkem z výzkumného ústavu, kde právě vynalezli přístroj k regeneraci starých dojnic. Netušil chce získat přesnou kopii přístroje, která má bohatým paničkám vracet ztracené mládí. Má to ale háček. Kdo chce léčebnou kúru podstoupit, nesmí v kritické době jíst špenát, který účinky přístroje znásobuje… (Česká televize)

swinevenca

Což takhle se vrátit k chytřejšímu humoru? Ne že by Sovák s Menšíkem nenakládali v každé scéně, ale spád je místy do kopce a dost vtípků plynoucích především z absurdních situací umožněných vlastním žánrem sci-fi fiction je na Macourka moc podbízivých, v případě dvojrole Janžurové přímo infantilně nehezkých. ()

ZHODNOTITEL

KOMEDIE, KTERÁ SI MŮŽE PODAT RUKU S JAK UTOPIT DR. MRÁČKA Opět plná nálož Macourkovského a Vorlíčkovského humoru, situací a kouzel. KLASIKA, KTERÁ NEOMRZÍ ()

Simako

Stačí říct jen to: Vynikající komedie!!! Sovák alias pan Liška a Menšík alias pan Zemánek jsou opravdu nepřekonatelní. Exceluje též žena pana Lišky, Iva Janžurová!!Bravo pane Vorlíčku, Bravo. za pět!!! ()

FrankieSS

Bezte fo prdele s komunismem! Myslíte ze dneskaní demokratický komedie jsou lepsí .... :-)) Další výborná komedie s nádechem sci-fi. Menšík se Sovákem předvádějí bezchybné výkony. Film je plný neskutečně nesmyslných situací, které jsou také ale nadmíru vtipné. Sice už to není tak dokonalé jako jiné podobné komedie, ale stále se u toho člověk hodně nasměje. Zvláště mě oslovila postava Petra Nárožného, který ačkoli má v hodně filmech spíše menší role, dokáže na sebe upoutat vždy pozornost. Je to místy ale taky dost prostoduché a přiblblé, ale rozhodně bych to nehodnotil slovy (jako někteřé) „Bože, čemu jsme se to smáli“ ale spíš tak, že pokud je v tom záměr, tak to zápor není. Navíc já považuji filmy, které se dokáží odpoutat od vážného zpracování a děj položit až na dno nerealistické až stupidní hranice, za nadprůměrně dobré. Ten kdo točí bláznivé komedie plné situací, které se vymykají zdravému rozumu a racionálnímu uvažování, a tím snižuje vědomě sám sebe z pozice vážného fimaře, si zaslouží větší ocenění než ti, kteří točí slzoprudná pseudodramata a považují je za kvalitní práci. ()

miza

Komedie jak má být. Opět se ukázuje krása českého humoru.Tahle generace herců to dokáže vždy rozbalit a pobavit. ()

1mikeF

Nejsem fanda absurdních komedií. I přes účast takové herecké elity mi tento český film připadá zmatený a dost přeplácaný špenátem, krávami a zvláštní sci-fi pachutí. Chápu nadšení některých lidí, ale nebudu přidávat hvězdy jen z nějakého respektu k tehdejším tvůrcům. Natočit to dnes úplně stejně Vít Olmer, tak dá polovina lidí odpad. ()

Insomniac

Tieto komédie milujem aj po vyše tridsiatich rokoch, takže nie je o čom... Skvelé obsadenie, dialógy, originálne nápady - pre mňa vždy veľká kopa pohody a humoru. ()

Bugiii

Filmy ze 70. let nemají chybu, navíc když to jsou filmy s tak skvělým hereckým obsazením:-) Opravdu jeden z nejlepších českých filmů. ()

BlueNeon81

Tento film mi pripadal vtipnejší, keď som bol dieťa, teraz mi až taký vtipný nepripadal. Ale stále je to to lepšie, čo sa toho času natočilo v Československu. ()

japekli

Díky týhle komedii, mám rád Sováka. Viděl jsem jí poprvý asi v deseti a sebe si tak nějako představoval ve velkým provedení. Film ubral strach ze stáří a byl jsem unešenej z toho, že bych, až zestárnu na čtyřicet, sežral něco špenátu a zas byl malej kluk. Oni si "komanči" ani neuvědomili, že tíhhle dílem málem inspirovali mě a pár mých kámošů ke kriminální budoucnosti. ()

blekekeke

Jako děti jsme tento film vnímali jinak, než by tomu bylo dnes. No a chtě nechtě, je tui ještě vy jste vdova a opařím se čajem, filmy náhodně podobné, leč nesrovnatelné. ()

vofo

Vorlíčků další vtipný a nápaditý kousek. Nedosahuje geniality Saxány či Doktora Mráčka, ale i tak je to pořád o dva levely lepší než jiné podobně tituly. ()

Aidina

Nádherný film, plných neskutečných zápletek a fantastických hlášek. Geniální Macourek, toto opravdu uměl. Tak takto má vypadat crazy komedie. Dvojice Sovák - Menšík je naprosto bezkonkurenční. A Iva Janžurová v roli matky a přerostlého batolete, lítající jen v kombiné v hotelu - prostě paráda. To její "Papu, papu":-)). ()

Ruadek

Vorlíček a Macourek byli neopakovatelní. Tohle je bohužel jejich slabší dílko, které mě po letech už bavit nezačalo. Zápletka jednoduchá, záměny omlazených šílené a humor klasický. A všechny postavy hrají klasičtí herci v klasických rolích. Filipovský dědečka, mladé a krásné herečky té doby v rolích svůdnic bez špetky inteligence, Kostka prohnaný svůdník, Menšík a Sovák si moc nezahráli, Řanda jako klasický podvodník a Jiří Lír jako číšník, kterého hraje skoro všude. Zajímavé jsou klasicky nelogické principy v chování postav dua Vorlíček.Macourek - postavy omládnou ale zůstanou jim dospělé hlasy (aby divák neztratil přehled) a všechny postavy je poznají ihned, stačí že promluví (a od té doby to berou jako holou realitu). Za vzor luxusního hotelu jednoznačně Imperial (s horkokrevným kuchařem Nárožným), pokud se objeví exotická postava, poslouží exotický hudební motiv a jsme doma. Což takhle dát si špenát je klasická komedie jednoho známého režiséra, který si v současné době už jen ničí pověst (což je velká škoda). Film nadprůměrný proti mašinerii socialistické produkce, přesto průměrný dojem. Z nostalgie mu dávat více než silné dvě nebudu, podívaná je to každopádně zajímavá co se týká detailů té doby. ** ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr