Což takhle dát si špenát

• angličtina How About a Plate of Spinach? (více)
TV spot
Československo, 1977, 86 min

Scénář:

Miloš Macourek

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Michal Kocourek, Ondřej Hach, František Filipovský, Ivana Maříková, Petr Přívozník, Stella Zázvorková (více)

Hrdiny bláznivé komedie plné krkolomných absurdních zápletek, záměn, zmatků a rozuzlení jsou meloucháři Jarda Zemánek a Franta Liška, kterým nic není svaté. Sotva se dostanou z vězení, kde se ocitli kvůli nepodařené krádeži lihu, už jedou v další levotě. Oba výtečníky si totiž najme majitel kosmetického salónu Netušil, spolčený s docentem Mlejnkem z výzkumného ústavu, kde právě vynalezli přístroj k regeneraci starých dojnic. Netušil chce získat přesnou kopii přístroje, která má bohatým paničkám vracet ztracené mládí. Má to ale háček. Kdo chce léčebnou kúru podstoupit, nesmí v kritické době jíst špenát, který účinky přístroje znásobuje… (Česká televize)

Biopler

Toľko významných hercov na jednom poli, no dostali do rúk len priemerný scenár, ktorý bol ozaj len miestami vtipný. Zaujímavé, že za komáčov sa vytvárali takéto scifi komédie a žali aký-taký úspech. ()

Kakho-oto

Natočili jsme dost komedií, které jsou lepší než tato - o tom žádná... Na druhé straně nechápu některé vyloženě negativní hodnocení tohoto snímku. Pokud bych přistoupil na hodnocení typu - ten špenát je něco tak blbého , že to ani není snad možné apod. - potom opravdu nevím, co říct k téměř všem komediím americkým, německým či ruským. Čtyři hvězdy (i když slabší) "špenátu" rozhodně patří. ()

Pekisan

Napriek tomu, ze vacsinou z nostalgickych dovodov filmom "meho mladi" pridavam hviezdu, tak tentokrat odtoho upustam. Pamatam sa, ze hoci som bol malicky, tak jedine co sa mi pacilo bola pesnicka od Schelingera. ()

DAPDO

Velké množství skvělých českých herců, hlášky, které nikdy neomrzí, výborný příběh. Komedie natočené v těchto letech měli svoje velké kouzlo at' je natočil, kdo chtěl. ()

Ozzy2

Někdy si tu připadám jako mezi absolventy zvláštní školy.Socialistická komedie?Co to je za výraz???Ten film je z roku 1977,normalizace v plném proudu.Tak je asi logické,že všechny filmy z té doby jsou socialistické komedie. Sice bych všechny tehdejší bolševiky postavil ke zdi,ale filmy tehdy a dnes je jako nebe a dudy. Dnes mají autoři a režiséři svobodu a točí samé neuvěřitelné sračky,po kterých už za rok neštěkne ani čokl. Zaplať pánbůh za tyhle super komedie a s Hřebejky,Vejďělky a podobnými hochštaplery,kteří do svých "filmů" obsazují pořád ty samé xichty,které mají tu drzost se považovat za herce a celebrity , jděte k šípku! ()

tranquill

Klasika. Bláznivá sci-fi komedie z kuchyně Václava Vorlíčka a ty on umí! Já špenát nerad, ale v této podobě kdykoli! :-) A Jirka Schelinger by jistě souhlasil. ()

MissSimm

Jako když pejsek a kočička dělali dort. Originalita, spousta zajímavých nápadů, špičkoví herci... Typická charakteristika českých komediálních filmů 70. let. Podobné filmu ,,Pane, vy jste vdova!". Ovšem v tomhle se tvůrci už trochu ztratili a vznikla z toho trochu volovina. ()

Torgal

Tak toto zas bolo niečo. Najradšej by som sem prekopíroval môj komentár k "Pane, vy jste vdova!", lebo film je robený podľa rovnakej šablóny. Kopa šibnutých zámien nahádzaných krížom cez seba, bez gradácie, bez smerovania a i napriek snahe točiť komédiu je výsledkom len rozpačitý guláš. Navyše hlavné postavy Menšík a Sovák chovaním maximálne odpudivé. 4/10 ()

tančísvlky

nádherná pastva pre všetky zmysly . Fantastická Iva Janžurová a spol. Neuveriteľná sranda . Hlášky sú neúnavné ani po rokoch . ()

chlebos

Neni to sice uplna pecka, hlavne to socialisticke schema - podnikatel rovna se lump, ale jinak to zabavna komedie, ktere muze dnesni cesky film jenom zavidet.... ()

Zevon

Dokonalý návod, jak z bláznivé předlohy lze udělat slušnou podívanou. Vorlíček si vždycky liboval ve ztřeštěných tématech a umí s nimi výtečně nakládat. Nikdo mi to nevymluví, holt pod tlakem diktatury vznikají ta nejlepší, paradoxně komediální díla. A že jich bylo. Výborné obsazení, co herec, to individualita, co výkon, to koncert. Iva Janžurová přímo opera. Schválně porovnejte s úrovní produkce po roce 89 - o představitelích nemluvě. Vůbec se nedivím, že současný divák pošilhává jinam. Český film dnes prostě v krizi je a když tak projíždím databázi nových tváří, ještě dlouho bude. ()

DarkoCohen

Ústřední dvojice Menšík, Sovák je výborná a i ostatní víceméně hvězdy české kinematografie jsou fajn. Problém mám ale se scénářem. Celkově je to šíleně překombinované a hlavně ta linie s batolaty je otravná. Přesto myšlenka, že špenát je delikatesa a zárověň spouštěč veškerých událostí je geniální a já nemůžu nesouhlasit.o) 70% ()

Grogan

Bláznivá crazy komedie s plejádou vynikajících herců, spoustou zvratů, několika dobrými hláškami, propagací jedné nepříliš dobré zeleniny a taky poněkud netypickým koncem. Imho docela povedená komedie, i když ke konci už trochu více překombinovaná. ("Teď už jdi spát. Malí kluci maj spát 10 hodin denně." - "Tak dobrou noc, děti." - "Co nám říkáš děti, vole?!") ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr