Kontakt

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

3n3my

Dobrý filmík s výborným výkonom Jodie Foster. No škoda že po objave už ide z veľkej časti len o politickú hru a sčasti teológiu, pretože námet kontaktu s mimozemskou civilizáciou mal na to, aby sa ním viac zaoberalo a venovala sa mu dlhšia stopáž. Ale scenár je fajn, nie je tam veľa zbytočných kecov, a práve naopak - film čo to dá aj divákovi z pohľadu výskumu vesmíru pomocou teleskopov a rádiových vĺn. ()

SeanLSD

Geniálny prípad čistej sci-fi, kde "vedecko" nie je iba smiešny prívlastok. V zdĺhavosti a neakčnosti sú dokonale prítomné roky čakania na výsledok jediného experimentu, omyly v práci bádateľov, ktorí skúmajú za hranicami zmyslovo poznateľného, ako aj ich súkromné životy, nevyhnutne do práce zasahujúce. Nijaké bombastické efekty v závere zase evokujú neznámo, do ktorého sa vedec či prieskumník môže dostať, takmer sa dotknúť niečoho neznámeho a pritom byť vlastne v novom svete úplne stratený, bez možnosti zistiť, čo to vlastne objavil. ()

tomeek

Nejlepší bezefektová sci-fi, jakou jsem viděl. Sice trochu přepálená délka, ale kdykoli se rád podívám znovu. ()

reky

Vcelku netypická, inteligentní sci-fi, která navzdory své poněkud delší stopáži drží diváka v napětí od začátku do konce. Jodie Foster je opět výborná a Silvestri zase kouzlí. Cením i velice dobře zvládnutou trikovou stránku, která mi ani v kontextu současné doby nepřišla nijak zastaralá. ()

vesper001

Astronomka Ellie, která je příliš racionální na víru v Boha, fanaticky věří na mimozemšťany, a snaží se vší mocí své pevné vůle a luzného zjevu přesvědčit natvrdlé americké politiky, aby jí dovolili zajet si k nim na návštěvu. Nad čím ale v tomto rádoby sci-fi snímku, který je vlastně jen obyčejnou nezáživnou konverzačkou, zůstává rozum stát, je fakt, že jedním z mála lidí, které má vědkyně na své straně (a pochopitelně zaparkovaného v posteli), je doktor teologie, který vypadá jako modelka. ()

Mol

Jodie Foster je úžasná, hudba je úžasná a koncepce filmu tak též. Navázat kontakt s mimozemšťany, postavit loď a letět za nimi. Většina filmu je v tomhle úžasná, jenže čím víc se to blíží ke konci, tím víc jsem s filmem měl problémy. Vyobrazení z prostředí Vegy a konečné poslaní filmu, které je vlastně o vnucování nějaké víry v boha? No freaking way dude!! Fuck you and fuck your god!!! ()

kocik1

Taková sci-fi pro každého. Dokonce i pro nás, kdož jsme se touto tematikou přestali zabývat na hodinách přírodovědy po bezchybném odříkání sestavy Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluto.... ()

Triple H

Mimoriadne civilné sci-fi, ktoré je značne nedocenené. V dobe keď vyšlo asi všetci od Zemeckisa očakávali po Forrestovi Gumpovi niečo iné (ale vďaka Gumpovi si toto mohol natočiť po svojom a za pekné peniaze- takže pohoda :-)). Jedná sa ale o naozaj výborný film, ktorý jeho režisér drží pevne v rukách. Pomalé (nie nudné) tempo rozprávania, starostlivá expozícia, gradovanie napätia - všetko funguje. Film nastolil aj niekoľko príjemnych otázok a námetov na úvahy. Herci sú všetci výborne vybratí a hrajú rovnako- dokonca aj Matthew McConaughey tu podal kvalitný výkon a prekvapilo ma ako dobre sa hodil aj do postavy obyčajného človeka (kto by čakal po mnohých jeho macho rolách?). Od Kontaktu som nič nečakal, pretože som si pamätal jeho vlažnejšie prijatie v dobe uvedenia do kín - o to viac som bol prekvapený. Výborný film. Piatu hviezdičku uberám len kvôli úplnému záveru, v ktorom aj prostredníctvom Jamesa Woodsa zistíme ako to s výpravou do vesmíru bolo. V tomto prípade by bolo omnoho lepšie nechať celú vec otvorenú, voľnú interpretácii, pretože súboj veda vs. viera bol vo filme mimoriadne dôležitý. A záver mohol byť práve takto krásne viero-vedovo dvojznačný. ()

Kubrickon

Plno otázok ale žiadna zmysluplná odpoveď, každopádne jeden z najlepšich filmov z tematikou mimozemských civilizácií! ()

Doudis19

Populární a navíc i kvalitní sci-fi, které se překrásně zamýšlí nad pošetilostí a nicotností našich problémů v porovnání s nekonečností vesmíru. Nejvýrazněji je tento "nadhled" cítit poté, co se Jodie vrátí z mezigalaktické cesty a americká vláda s ní vede rozsáhlý soudní spor. Člověka, tenhle film a jeho myšlenka donutí k zamyšlení. ()

Khumbac

Radistka má ráda radary. Také radí ráda ostatním radaristům. Nerada ale randí, má zase jen ty radary. Ráda rotuje a cestuje. Film o němž jsem neměl zdání a velice mile překvapil a potěšil. Foster je kočka. ()

tatanapope

Pěkný sci-fi snímek , který v první řadě za všech okolností říká ,že to co nevidíme , ale v co věříme tu skutečně může být i když to ostatní nechápou , nevěří a smějí se . Film poukazoval nejen na možnost toho , že ve vesmíru nejsme sami , jak ostatně vypočítali i různí znamý fyzikové , ale zároveň zde jako kontrast vložili kněze , který nedodržuje celibát a který s Ellie probírá možnost , že je tu bůh , ona v boha nevěří a nedokáže pochopit , proč on ano , když pro to nemá důkaz . Když pak letí do vesmíru a vidí něco , co jiní ne a nemůže to dokázat , že viděla , že cítila a že tam zkrátka byla dává děj ten správný výsledek . Věřit v něco , neznamená mít důkaz , to není to podstatné a jde o mnoho víc . To co je či není nebylo ve filmu v podstatě důležité , byla zde jasná snaha poukázat na myšlenku , že věřit se vyplatí a že každý má právo věřit či nevěřit v co uzná za vhodné . Film pěkný , myšlenka jasná a nepřehlédnutelná , efekty povedené a zahráno to bylo taky dobře . ()

chelseaman22

Parádní sci-fi s parádní JODIE FOSTER. Chce to mít koule na to věnovat celý život polehávání na louce se sluchadly na uších v naději, že nějaký ten ET pošle hlasovou zprávu směr planeta Země. Obavy z toho, že konec celý snímek zabije se nevyplnili, za což je každý divák dozajista vděčný. 86% ()

LordSnape

Opravdu dobře napsaný příběh. Taky za ním stojí sám Carl Sagan. Film lze těžko popisovat, prostě se musí shlédnout. A to nejlépe vícekrát. Kdo má rád inteligentní scifi jistě nebude zklamán. ()

plechulka

Kdysi jsem někde četla, že Jodie Foster je jediná hollywoodská herečka,která může hrát věrohodně vědkyni a tady to dokazuje. Celý film je jedinečný i příběhem i zpracováním - při všech těch recyklací v sci-fi filmech běžných říkám HURÁ a PARÁDA! ()

DivX

Musím říct, že od filmu Kontakt jsem toho ani moc nečekal. Ale jak šel film vyklubalo se z toho docela solidní sci-fi. 60% ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (více)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (více)