Série(3) / Epizody(9)

Iveta chce být slavnou zpěvačkou. Cesta vede z dětského sboru přes pěvecké soutěže, nahrávání prvního hitu a desky až k celostátní slávě. Iveta musí přesvědčit rodiče, porotce, producenty, diváky. Tím jediným, který v ní od začátku věří, je Petr Sepéši. Její první láska. Ta, o které se říká, že musí někdy skončit... Jaká je cena splněného snu? Začátek životního příběhu Ivety Bartošové. (Voyo)

Recenze uživatele Anet21 k tomuto seriálu (7)

Iveta (2022)

⚪Ak toto mala byť veľká udalosť sezóny, tak, pravdepodobne, nebude. To, že miniséria Bartošovú ,,nebulvarizuje" je pozitívom, na druhej strane sa séria zameriava na to obdobie života, v ktorom ešte ani nie je čo bulvarizovať, keďže žila celkom normálny, príkladný život.⚪Prečo sa jej život a kariéra nerozpísala na viac ako 3 časti je otázne, je však viac ako logické, že na ploche troch dielov nie je možné charakterovo vykresliť skoro nikoho - alebo je, ale skĺzne to k stereotypizácii, ako v tomto prípade, pričom potom postavy spadnú do škatuliek - egomaniak, naivka, prísny otec a podobne. ⚪Osobne by ma zaujímal i jej vzťah so Štaidlom, ktorý tu bol okrajovo naznačený, ale ku ktorému sa už dej nedostal.⚪K hercom sa vyjadruje ťažko - nie je jasné, ktorá herečka by dokázala Bartošovú ,,uhrať" po stránke spevu i výzoru, Fialová nemá ani podobný hlas, ani tvár, ale určite nebola absolútnym krokom vedľa.⚪Seriál samotný ale zbytočne hrá na city diváka, niekedy očividne citovo vydiera, z Ivety robí očividnú obeť a často sa zasekne v nepodstatných miestach, viď rôzne výplnkové scény bez významu pre príbeh.⚪Ps.: Možno som hlúpa a nedávala som len pozor, ale vysvetlite mi, prosím, kto bol ten mladý vojak a k čomu slúžili všetky tie scény, ktoré popisovali jeho život, svadbu a podobne?⚪ ()

Tisíc obyčejných věcí (2022) (S01E01)

⚪Veľmi civilné, nebojím sa povedať, že celé to nesie určité znaky ,,starej" filmárčiny z našich končín, čo je vždy len dobre.⚪Vizuálne nie je veľmi o čom písať, kamerovo a výpravou je to nadštandard, ktorý by som rada videla v televízii častejšie, po stránke príbehu je už ale čo komentovať.⚪Je dobre, že scenárista celý dej nepoňal vyslovene ,,bulvárne," ale skôr komornejšie, ako životný príbeh jednej naivnej mladej ženy túžiacej ,,po sláve ako Goťťák," bez toho, aby si uvedomovala, čo všetko za ňou stojí a že v konečnom dôsledku jej to všetko viac vezme, ako dá. Zaujímavo je zobrazené i rodinné prostredie a zázemie Ivety, ktoré bolo vyslovene starostlivé a milujúce (o to paradoxnejšie, čo sa dialo potom), dôležitá charakterová postava otca zmýšľajúceho dopredu a chápajúceho, že dievča ako Iveta popularita zomelie je highlightom dielu. Fialová sa síce na Ivetu nepodobá, a ani hlas nemá tak čistý a prenikavý, dá sa to však prepáčiť, Sepéši už castingovo trafený lepšie.⚪Inak celá postava Sepéšiho je v realite úžasné kontroverzná - na kamere milý nevinný mladíček, v realite namachrovaný mladý ch*j, ktorý mal sebavedomie až na Olympe. Pikošky, ktoré naňho Iveta kedysi prezradila stoja za vyhľadanie na googli. Sprotivý sa vám ešte viac.⚪ ()

Knoflíky lásky (2022) (S01E02)

⚪Je to dosť sentimentálne a zámerne to hrá na city diváka, z Ivety je v každej druhej scéne vytváraná obeť, čo vlastne ťažko povedať, či je dobre alebo zle. Každopádne sa počas dielu tie podivné neonové fialovo-modré svetlá celkom opozerajú, pričom sa ich aj tak nadužíva iba preto, aby divák nezabudol, že sleduje niečo ,,z osemdesiatok." Celý dej skĺzol presne tam, kam sme čakali, čiže sa hrá na istotu, najväčší poznatok z dielu je ale pravdepodobne skutočnosť, že bola možnosť, že by Knoflíky lásky spieval Habera. :D⚪ ()

Snad nám to vyjde (2022) (S01E03)

⚪Táto epizóda sa mala skôr volať ,,Ohrdnutý Sepéši," keďže nič iné sa vlastne celý čas nedialo - Sepéši vidí, že nemá tak veľký talent, ako si myslel -> Sepéšimu niekto dokáže, že nemá taký talent, ako si myslel -> Sepéšimu Iveta povie, že ona bez neho dokáže fungovať, no on bez nej nie. A takto až do záveru.⚪To, že sa v celej sérii z Ivety robí obeť je na polemiku, keďže nie je úplne jasné, či je to ku prospechu veci alebo nie. Rovnako nekonzistentne potom pôsobia ,,bonusy" k sérii, v ktorých napr. Michal David popisuje ich vzťah (I.-P.) ako ozajstný, plný lásky, pričom seriál hovorí niečo diametrálne odlišné a pasuje sa do pozície ,,držiteľa pravdy."⚪Pateticky pôsobí aj scenáristická snaha o akési Sepéšiho vykúpenie v závere, kedy u očividného blbca prichádza k veľkému charakterovému zvratu, čo zase pôsobí ako nepríjemné citové vydieranie diváka. Záver chvályhodný len pekným motívom, že ,,mužom jej života bol hlavne otec."⚪ ()

Smím dál (2023) (S02E01)

⚪Dvojsečné, rovnako ako prvá séria. Vizuálne/formálne pútavé, nad úrovňou bežnej tv produkcie, dejovo/obsahovo všelijaké.⚪Jednak sa scenár stále nerozhodol, či chce teda Ivetu postaviť do pozície naivky, ktorá potrebovala ostré vedenie, inak by bola neustále zrútená, alebo silnej ambicióznej ženy, ktorá vedela, čo chce a šla si za tým, čo veľmi nejde dokopy, jednak nie je absolútne známe, nakoľko sa scény aj tohto dielu zakladajú na reálnych udalostiach, resp. koľko z nich už je autorská licencia.⚪Pretože, rôzne intímne rozhovory Ivety a Štaidla či scény, v ktorých on pôsobí ako odroda Krstného otca, ktorého sa ona skôr bojí a všetci sa pred ním boja nadýchnuť skôr robia škodu ako úžitok. Totižto, Iveta sa vraj podľa tvorcov nemala v seriáli démonizovať a zobrazovať skrz optiku bulváru, na druhej strane sa presne to robí so Štaidlom, ktorý tu naozaj pôsobí ako arogantný, vypočítavý človek, ktorý si Ivetu skôr vydržiaval a manipuloval, a ktorým predsa mohol byť, no prečo to zobraziť takto.⚪Syn Artur vraj seriál odobril s tým, že bude na jeho mamu ,,dobrý," potom si ale nechá viac-menej pošlapať a bulvarizovať otca....??⚪K Ivete samotnej, tá debulvarizácia sa darí tak pol na pol - ako bolo spomenuté - že ju seriál zobrazuje ako naivnú, pred všetkým vystrašenú osobu (aj keď už je v showbiznise nejaký rok zabehaná), ktorá hltá prášky na hlavu a má halucinácie - či je to dôstojné zobrazenie je otázne, či je to realistické zobrazenie tiež nevedno.⚪Inak, je veľmi divnými autorským rozhodnutím, v trojdielnej sérii (kam sa očakávane len tak-tak všetko časovo vojde) iba tak venovať priestor triviálnej prerábke akejsi hudobnej scénky, ktorá zaberie skoro cez 10 minút 40 minútovej epizódy. Rovnako, ako v prvej sérii nie je jasné, prečo piesne nemohli zaznievať ako v biografiách v pôvodnom znení, tu duet Gott - Bartošová pôsobí (napriek všetky snahy herca stvárňujúceho Gotta) ako ,,také slabšie karaoke."⚪ ()

Já se vrátím (2023) (S02E02)

⚪O niečo lepšie, ale žiadna sláva, stále sa pompéznou a načančanou formou kompenzuje obsah, čo je dosť o hubu a týmto tempom môže mať seriál naozaj XY sérii.⚪Načrtnú sa všemožné dejové linky, ale potom sa, asi z peňažného hľadiska rýchlo utnú a už sa s nimi nepracuje. Tu, napríklad, sa absolútne odbije film Svadba upírov a aj celé prípravy naň sa zhrnuli do jednej scénky obedu na filmovom pľace. Prečo sa nenakrútili niektoré pamätné scény z filmu je záhadou, rovnako ako to, prečo sa vzťah s Hrušínským najm. utol a nedovysvetľoval, len aby sa dal časový priestor pofidérnemu únosu, halucinogénnym scénam, psychadelickému nádychu atď., ktorý len a len zobrazuje labilitu Bartošovej a naozaj nijako nepomáha ,,očisteniu" jej mena, ktoré chcel sérial uskutočniť. Iveta je teda stále labilná, psychicky úplne mimo a prezentovaná ako po každej stránke závislá na Štaidlovi. Či je to dobre a či je to pravda je otázkou.⚪Diel pozdvihuje výborný výkon herca v roli únoscu, ktorý je v úlohe naozaj nechutný a ,,na facku" a postava Jackuliaka, ktorá je očividne pre scenár Ivety akýmsi Ivetiným ,,pinocchio cvrčkom," teda nie priamo svedomím, ale držadlom s realitou, človekom s charakterom, ktorý vidí jej silu a mrhnanie potenciálom.⚪Ale po obsahovej stránke... Za jeden diel séria končí a divák sa zatiaľ dozvedel zhola nič.⚪ ()

Na tom záleží (2023) (S02E03)

⚪Čo k tomu dodať - možno by namiesto toho skrývania sa za opulentné obrazy, presaturovanú žltú kameru a pátos bolo vhodné viac sa venovať skutočnému životu Ivety, znázorňovať viac jej interakcií s jej priateľmi, jej prácu, ale napr. aj samotného Štaidla, ale nie cez optiku, akú to robí tento scenár, potažmo réžia. T.j. optika skoro bulvárna, kedy sa naveľa divák v závere dočká akejsi komfortnácie dvoch hlavných postáv, ktorých dynamika mala byť zobrazovaná hlbšie už od začiatku. Nie, vtedy bolo nutné skákať od obrazu k obrazu, bulvarizovať, venovať sa nepodstatnému, takže v poslednom dieli sa snažia tvorcovia rýchlo spracovať motívy, ktoré majú potenciál zaujať diváka - konfrontácie s rodinou, so sestrou, s inými známymi.⚪Iveta však ako postava stále zostáva ani nie v pomyselnej šedej zóne, skôr ešte niekde za ňou - v jednej chvíli je totiž zobrazovaná ako labilná osoba bez schopnosti sama sa rozhodnúť, v druhej sa háda a kontruje Štaidlovi na úrovni rovný s rovným, pričom sa neskôr rozhoduje odísť. To, že na priestore troch dielov je skoro nemožné tieto charakterové rysy skĺbiť dohromady je snáď jasné aj najjednoduchšiemu, takže z Ivety sa tu stáva akási neuchopiteľná figúrka, ktorá je mentálne mimo, pije, berie lieky a sama nevie, kým je, čo úplne nekorešponduje s vyjadrením režiséra, že seriál mal byť nebulvarizujúcim, decentným pohľadom na speváčku. Tomu nepomáha ani jednorozmerné zobrazenie vedľajších postáv - Štaidla, Slobodu.⚪Rovnako, nie úplne šťastne pôsobí rozhodnutie neustále zapájať do Ivetiných celoživotných problémov a labilít Sepešiho, čo je samé o sebe otázne, nakoľko je pravdivé. Herci sa aj v tomto dieli snažia, pobaví kasting na Jiřího Korna, ale divák sa nemôže zbaviť pocitu, že seriál ide divákovi ,,na ruku," a že si vybral tému života kontroverznej osoby možno aj zámerne - dá sa totiž všimnúť akási štruktúra -,,Aha, tu je pekná kameta, viete, pekná kamera, to znamená, že seriál je dobrý, viete? A ešte máme aj napodobeniny známych osobností, aha, Gott a tamto Korn, nenecháme ho síce povedať ani slovo, lebo sme nezohnali natoľko dobrého herca, ktorý by vedel imitovať aj Kornov prejav, ale to vám musí stačiť, nie, že je na obraze? Veď aspoň sme ho napodobnili. A ešte sme napodobnili ,,Sejdeme se na výsluní" a scénu s bábikou, schválne, nájdite si ju na YouTube, presne ako originál, a koľko sme sa pre to snažili a aj herečka v hlavnej úlohe sa snažila a ... Svatba upírů, to sme tiež napodobnili...teda vlastne nie, lebo na to už nevyšiel rozpočet, takže sme to len spomenuli, ale aj to sa počíta, lebo viete, že aj to bolo v Ivetinom živote? A Iveta mala stalkera, viete? No, a my sme to dali do seriálu, aj jeho meno a zabudlo sa na to za 5 sekúnd a nemalo to žiadny význam, ale nevadí, lebo isto ste to nevedeli a teraz už viete... No, no a ešte sme ukázali, že Štaidl bol hajzel, lebo, to sme museli ukázať, že deptal Ivetu a všetko je to v takom krásnom kabáte, vytiahli sme saturáciu na maximum, že v takom žltom tóne sa nakrúcajú okrem Ivety už len mexické thrillery a všetko je pekné, viete, všetko vyzerá dobre...."⚪Tak nejak podobne asi vyzerá názor a predstava tvorcov o seriáli. Biografia o osobnosti môže byť podfarbená autorskou licenciou, ale mala byť predať skutočné emócie a udalosti z jej života tak, aby bol obraz o človeku komplexný. Tu sa to nevydarilo za dve série. V prvej Iveta pôsobí ako hlúpe decko snívajúce o kariére, v druhej ako labilná osoba s niekoľkými osobnosťami, ktorú manipulujú všetci ostatní naokolo a ona to nevidí. Tak, hlavne, že zobrazujeme citlivo, však... takýmto tempom môžu byť ďalšie dve série, v ktorých spracujú aj Pomejeho, Macuru, talianskeho grófa a to jej určite vzdá hold a ako osobnosti prispeje k dobru.⚪A ak naozaj dve série naťahovali zbytočnú nesúvisiacu dejovú linku s vojakom iba preto, aby ju v závere 3. dielu úplne idiotsky prepojili s Ivetou, tak končím.⚪ () (méně) (více)

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

Minisérie Jitřní záře startuje na Voyo

Minisérie Jitřní záře startuje na Voyo

10.06.2022

Rok 2022 je ve znamení originálních minisérií na Voyo. Poslední úspěch sklidil příběh Ivety Bartošové, od 10. června Voyo představí další dlouho očekáváný seriál. Minisérie Jitřní záře zobrazuje, jak… (více)

Nová minisérie o Ivetě Bartošové na Voyo

Nová minisérie o Ivetě Bartošové na Voyo

06.05.2022

Jaký je skutečný příběh princezny československého popu? Díky čemu v osmdesátých letech Iveta Bartošová prorazila? A jak skončila její první velká láska? Odpovědi přinese třídílná minisérie Iveta na… (více)