Pearl

• Kanada Pearl

V minulém snímku X se parta mladých lidí vydala natočit film pro dospělé na venkově v Texasu, jenomže to nedopadlo podle jejich představ, a to kvůli staršímu páru Howardovi (Stephen Ure) a Pearl (Mia Goth). Nyní se tento prequel odehrává na stejném místě, a to o několik let dříve během první světové války v roce 1918. Chata, kde se odehrál „masakr X“, byla kdysi během války využívána jako penzion a jedná se o zpětný příběh o tom, jak se Pearl stala osobou, kterou poté byla. (HanzoBureshi)

darkrobyk

Pearl s tymolínovým úsměvem a rošťáckým kukučem je taková malá (ne, velká!) psychopatka. Psychologické drama je studií šílenství, kterému podléhá mladá žena uvězněná na faře. Její představy o životě se naprosto liší od toho, co prožívá. A válka tu svým způsobem nehraje žádnou roli, protože i bez ní by na tom byla stejně. Myslela si, že sňatkem s Howardem se z nenáviděné farmy dostane, jemu se na ní ale zalíbilo. A kdyby nemusel do války, nutil by Pearl, aby tam žila s ním. A pokud se někdo jmenuje Goth, pak je jisté, že v příběhu moc světla nebude. Formálně dokonalé. Čtvrcení za jasného hřejivého slunce vypadá jako každá jiná práce. A protože Pearl zúčtuje s každým, kdo se jí staví do cesty, dojde na láskyplnou řezničinu s vidlemi i sekerou. A taky se ukáže, jak je dobré mít ochočeného krokodýla. A ať si Pearl myslí, co chce, tak Mia je jednoznačně hvězda. ()

DJ_bart

Hixploatation anti-horor X osobně považuju za jedno z největších překvápek, co jsem letos viděl. O to větší překvapení je, že režisér Ti West na tento relativně nenápadný projekt nejenže navázal, ale rovnou okolo něj vystavěl celou trilogii [a to vše rámci jednoho roku, za což si fakt zaslouží respekt]. Přičemž Pearl je nejenom druhým dílem, ale zároveň i figuruje jako prequel k X. Protentokrát však Ti West otočil kormidlem o 180° a prozkoumal tak vody psychologického dramatu, díky čemuž má divák jedinečnou příležitost nahlédnout do zvrácené hlavy ještě zvrácenější Pearl, která je ochotná kvůli splnění svých snů jít [doslova] přes mrtvoly. A světě div se, ono to kupodivu funguje na výbornou, jelikož pomyslným středobodem je zde fenomenální Mia Goth, na níž celý film prakticky stojí a padá – ne-li rovnou celá trilogie, protože právě ona je nejenom hereckým, ale i tématickým pojítkem všech tří filmů. A strčím klidně ruku do tlamy toho aligátora když řeknu, že ta holka je hereckej objev roku. A já už se teď upřímně nemůžu dočkat, co za prasárny Ti West vymyslí ve třetím díle. Já jen doufám, že spousta lidí X po rande s Pearl ještě víc docení...... #thisismyAmericanPsycho ()

filmfanouch

Ti West počátkem roku světu představil svůj horor X, který byl zasazen do konce 70. let a pojednával o natáčení jednoho amatérského pornofilmu, které se krapet zvrtne. Westův slasher nezakryl inspiraci původním Texaským masakrem motorovou a právě po vzoru kultovního slasheru Tobea Hoopera má X již nyní šanci se stát v hororových kruzích kultovní záležitostí. Zajímavý slasher ovšem i přes očividné vzdávání poctě kinematografii nezakryl fakt, že se po hodině budování krapet rozpadne. West přesto již při realizaci X realizoval prequel Pearl, kde tentokrát Mia Goth nemusí při ztvárňování titulní postavy nosit vrstvy make-upu a střihnout si tuto postavu během jejího mládí. A výsledek by mohl hodně sednout i právě těm, které X v součtu dvakrát neoslovilo. Když už nějaký film způsobí takovému Martinovi Scorsesemu problémy se spánkem, je samo o sobě výrazné znamení. Působí to totiž dojmem, že West při realizaci Pearl shrábnul ty nejvíce fungující prvky v X a dal vzniknout o poznání více fungující a pocitově nepříjemné podívané, která působí dojmem, že opět vzdává poctu klasikám, tentokrát ovšem o poznání hodnotnějším než v případě původního řádění Leatherface s motorovou pilou. Tady je totiž pod vizuálně rozverným pozlátkem především v centru dění psychologická studie jedné komplikované osobnosti. Mia Goth se v titulní roli představuje v komplexní, děsivé, fascinující, kouzelné i cílevědomé formě, kdy je Pearl jedním z těch případů, kdy prozkoumávání minulosti nějaké postavy dává smysl a je k prospěchu věci. Ti West totiž chvílemi působí, že vlastně točí zcela jiný film, který má s X společného pouze to, že se odehrává v jednom a tom samém světě. A zde West realizoval bravurní portrét komplexní ženské šílené postavy, který funguje především i díky faktu, že Goth skrze svůj výkon správně dokáže balancovat mezi dvěma stránkami Pearl, té lidštější i té zrůdnější. Ti West chytře využívá delší dobu nepoužívané filmařské postupy, kterými nejen vzdává holt ranným létům Hollywoodu, ale též z toho zvládne vytěžit prvek retro atmosféry navíc. V rámci budování atmosféry je poté West jednoduše machr, kdy jí buduje pomalu a přesto nepřestává být hutná a pohlcující. West má navíc pořád v malíku vizuál a Pearl se tak krásně kouká a to i přes fakt, že je velmi snadné pochopit, proč by po vzoru Scorseseho měl tento film někoho psychicky poznamenat. I když totiž zrovna nedochází k nepříjemnostem v jednotlivých filmových políčkách, nepříjemné pocity zvládnou vyvolat i dialogy. Problém s Pearl tak zůstává v tom, že se děj přeci jen krapet vydává očekávaným směrem a po vzoru X vlastně Westovi po polovině spadne řetěz, jen krapet odlišným směrem než minule. Lehčí pokles ovšem není tak výrazný jako právě v případě X a Pearl si díky tomu přeci jen dokáže až do závěru udržet pozornost. I díky hezčímu vizuálu, o poznání zajímavějšímu scénáři a faktu, že ani po půlce Pearl na rozdíl od svého předchůdce vyloženě neskočí do provařených slasherových vod. Výsledný dojem je tak o poznání příjemnější, v tomto případě ovšem platí, že Pearl není pro každého a především diváky očekávající X 2.0 by mohl pěkně zklamat. Ti West se přesto zvládl opět zapsat jako solidní hororový tvůrce, který po X zvládl vyvolat zvědavost, po Pearl si ovšem zaslouží pozornost. Dá se očekávat, že závěr trilogie s názvem MaXXXine bude opět něco krapet jiného a Hollywoodu se tu bude vzdávat pocta zase trochu jinak. Po tomto X-traordinary Origin Story je ovšem snadné se na závěr trilogie těšit o poznání víc.... () (méně) (více)

JohnnyD

Nefunkčné ako dráma, horor i exploatácia. Navyše na Ti Westa je to mimoriadne neautentické - začiatok 20teho storočia tomu vôbec neveriť. Najzaujímavejšie sú tak záverečné titulky, ktoré majú asi najbližšie k tomu, o čo sa West a Goth snažili. ()

Cappuccino

Prvá tretina bola slabšia, chvíľu trvalo, kým sa to rozbehlo, ale herecké divadlo Mie Goth potom stálo za to. Po jej dlhom monológu pri stole som mal za ušami viac ako jej švagriná. V každom prípade ide o úplne odlišný film ako X, a tak k nemu treba aj pristupovať. ()

Ruut

Úplně jiná disciplína než X. Závěrečná půlhodina je mazec i pro fandy nejvíce otrlých fandů Texasského masakru. Těším se na MaXXXine. ()

pornogrind

Ti Westa jako režiséra moc nemusím a proto jeho filmy vyloženě nevyhledávám. Nikdy jsem jeho filmu nedal víc jak 3 hvězdy. Jeho poslední film X mě vůbec neoslovil. Na druhou stranu to ale pro mě nebylo zas takový zklamání, protože jak už jsem psal Westa a jeho filmy moc nemusím tudíž si od nich moc neslibuju. Do Pearl (prequelu X) jsem tak šel bez větších očekávání. Ale tentokrát konečně Ti West udeřil hřebíček na hlavičku. Je mi sice jasný, že plno hororových fanoušků tenhle snímek odsoudí, protože tohle nemá s hororem až na pár minut skoro nic společnýho. Je to čistě psychologický drama. Takže kdo by čekal krvavý orgie ten ukrutně zapláče. I já mám rád krev, gore a nechutnosti ale tady to nebylo vůbec zapotřebí. Všechno prostě klapalo jak správně namazanej stroj. Od kamery, hereckýho obsazení až po celkovej vizuál(hra barev). Vyzdvihnout samozřejmě musím Miu Goth která předvedla neskutečnej výkon. Její předfinální proslov byl dechberoucí a ten její křečovitej úsměv při konečných titulcích je nezapomenutelnej. Kdyby mi před časem někdo řekl, že v budoucnu dám filmu od Ti Westa plnou palbu asi bych silně pochyboval o jeho duševním zdraví. A světe div se je to tady. Možná je to i tím, že jsem od filmu nic neočekával a proto mě tak překvapil. Tak či tak. Sledovat trampoty psychicky nestabilní Pearl mě prostě bavilo. Nenudil jsem se ani minutu. Film mě chytil hned na začátku a pustil až na konci. Se svým X se může jít Ti West vysrat za keř ale za Pearl mu tleskám a smekám klobouk(kdybych nějakej měl). Tentokrát je to za 5 perel. ()

Vančura

Hlavně v porovnání s dokonalým X jsem se neubránil určitému zklamání, tohle už prostě taková pecka není (a nemůžu se ubránit dojmu, že bych z toho nebyl nějak extra nadšený, ani kdyby to existovalo samostatně, a ne jako prostřední část trilogie). Mia Goth je pořád fajn, ale cca prvních 50 minut mě dost nebavilo, a teprve od první vraždy to začne být zajímavé a konečně se tam něco děje. Ti West má rozhodně invence na rozdávání, ale zde už mě to prostě tak nebralo, bohužel. ()

Goldbeater

Ti West po vcelku povedeném retro slasheru X přináší technicolorovou noční můru, která ve svém (úmyslném) kýči naprosto funguje. Pearl na rozdíl od předchozího snímku není předvídatelná a vyhýbá se žánrovým tendencím. A Mia Goth opět potvrzuje, že je neskutečně energickým živlem současného žánrového filmu. ()

kingik

Brilantní studie bezcitné psychopatky, pro kterou je Mia Goth zrozena. Jsme v roce 1918, na pozadí války a pandemie chřipky se odvíjí příběh venkovanky Pearl, která je na farmě v zajetí příkazů své matky, kde se stará o paralyzovaného otce. Mladá žena, která má svého manžela na frontě, má ale jeden velký sen. Chce být slavnou filmovou hvězdou. Jedná se o prequel k filmu X. A režisér Ti West vůbec poprvé ve své kariéře jde do hloubky a nespěchá a kombinuje prvky sociálního dramatu s hororovou podestýlkou, navrch mu silně záleží na hereckých výkonech. Pearl to doma nemá záviděníhodné, v kině se seznámí se sympatickým promítačem (David Corenswet) a svoje sexuální choutky dokáže uhasit se strašákem z pole. A jejím největším blízkým kamarádem je místní aligátor. Film jde na vše pomalu, absolutně nemá touhu nasadit nějaké tempo. To se ukázalo jako dobrý tah, pár pasáží ale přesto působilo zdlouhavě. Mia Goth dokáže být v každé herecké poloze naprosto autentická a věrohodná. Není to žádná krasavice, takže si nevypomáhá sexy vzhledem, jede na dřeň svým vybroušeným herectvím. West má talent, ale v jeho dosavadní filmografii mně chyběl film, kde je možné obdivovat režijní faktor X. Prostě film, co bude čnít nad ostatní a budu si jej pamatovat pro mnohé aspekty. Tomuto kousku se to podařilo. Brilantní herecký výkon hlavní herečky, skvělé provázání vedlejších postav, zlověstná atmosféra farmy, neúspěšný herecký konkurz a následná frustrace, která vyústí v originální monolog hlavní hrdinky anebo zajímavé hrátky s dobovým venkovem. A do toho je to proloženo nějakým tím zabitím s drastickými tendencemi. Tahle postupná trilogie je natočena rozhodně zajímavě. 8/10 ()

Kudly4

Jak už je tu několikrát psáno, jedná se tady spíše o lehčí, ukecanější Horůrek, ale dojde samozřejmě na pár slušných scén (závěrečná večeře, porcovačka bloncky) a má to podařenou všudypřítomnou zlou atmosféru, díky Mie Goth, která zahrála psychicky narušenou dívku naprosto skvěle a film stojí opravdu jen na ní. Jsem zvedavý, jak Ti West tuhle trilogii v MaXXXine zakončí. Doufám ale, že mluvit se bude méně a krev bude stříkat z obrazovky. ()

Socrates

Ti West je naprosto brilantní filmař, výhradně horrorovej tvůrce a můj oblíbenec. A to je asi právě to, proč jsem měl malinko problém s jeho Pearl. Těšil jsem se na režisérem tradičně velice pečlivě připravovanou hrůznou atmosféru. Místo toho jsem se dočkal nevyprofilovanýho výtvoru, kterej sice měl obstojnou dobovou a částečně country náladu a určitě ho herecky slušně táhla Mia "babyface" Goth, ale bohužel, postava Pearl mi přišla nedotažená a vlastně bych v její roli rád viděl někoho jinýho, než dvojnici Maxine z X (přestože vím, že v X má jít hlavně o podobnost těch dvou). Když k tomu přičtu zmíněnou absenci horrorový gradace příběhu, tak mě West tentokrát zklamal. ()

Frajer42

Pokud hledáte horor, tak jste na špatném místě. Naštěstí na vás pomrkne dosti zvrácené drama s luxusně napsanou pošahanou hlavní hrdinkou, kde Mia Goth předvádí výkon, kde ji do oscara scházelo snad jen to, že nebyla černá a transka. Opravdu mimořádný herecký výkon, který jsem v rámci hororu, kam se snímek údajně řadí, minimálně velmi dlouho neviděl. Svým hereckým projevem připomínala tu micku z Čaroděje ze země Oz, jen v poněkud drsnějším ražení. Tento prequel mě tedy bavil nesrovnatelně více, než snímek X. Bylo potěšující sledovat tuhle zvrácenou one woman show směřující k neodvratnému konci. [79 %] ()

MikeCool

Jde to trošku jiným směrem, než X, ale i tak to byla slušná podívaná, byť za ryzí horor bych to rozhodně nepovažoval. Spíše takové psycho drámo. ()

Trajektt

Po pravdě řečeno jsem od tohoto snímku moc neočekával a myslel jsem si, že se bude jednat o klasickou béčkovou podívanou s velkým množstvím prolité krve, jak jsem byl zvyklý u podobných snímků tohoto ražení. Hned od začátku jsem byl z tohoto zavedeného klišé mile vyveden z mého omylu a přiznám se, že jsem měl ze začátku spíš pocit, že se dívám na nějakou tu pohádku od Walta Disneyho, kde odstrkovaná farmářská poletucha chce jenom trošku toho štěstí v tom jejím stereotypním a nudném životě, ve kterém jí jenom každej něco přikazuje a zakazuje. Má ráda filmy, stejně jako většina zdepřítomných fanoušků na této databázi, čímž u mně stoupla na žebříčku o jeden level výš a nejenom, že je má ráda, ona se chce dokonce stát slavnou herečkou, tedy spíše filmovou tanečnicí, protože děj se odehrává na konci první světové války, která se v té době nazývala Velká válka. Z počátečního seznamování se s hlavní hrdinkou, kde jsme museli přetrpět mnoho tanečků a zpívánek, které provozovala před svým zvířecím publikem na její farmě se pomalu stáváme svědky přeměny z pohádkové Popelky v tzv. ženu zabijáka a z líbezné pohádkové podívané se tento příběh stává příběhem hororovým. A ono se není čemu divit, vždyť většina pohádek má hororový základ a kdyby nebylo pohádkových happyendů, tak by některé ty pohádky mohly být celkem slušnými masakry. Vzpomeňte si na Jeníčka a Mařenku nebo na Červenou Karkulku. V tomto snímku pozorujeme psychologické proměny hlavní hrdinky, které asi na té farmě tak trochu jeblo a z nedostatku zábavy a sociálního zapojení se do věcí veřejných si vytvořila svůj vlastní svět, ve kterém nedokáže rozeznat dobro od zla a ve kterém by se dalo říct, že jsme svědky počátečního sociopatického chování, které bych tak trochu přirovnal k řádění Joaquina Phoenixe, kterého jsme mohli vidět v roli Jokera ve stejnojmenném americkém filmu. V druhé polovině filmu atmosféra houstla a já jsem byl napnutej jak Bulhar při závěrečné zkoušce z jazyka českého. Dál nebudu spoilerovat, ale musím poukázat na to, že to ve zdejším přízvisku termín horor zas až tak moc nesedí, jelikož zde bylo minimálně chvilek, při kterých bych se bál a ani moc té jahodové marmelády neteklo, ale zase musím podotknout, že celkový dojem byl pozitivní a že se návštěva kina určitě vyplatí už jenom proto, že jsme nebyly svědky různých teplotních změn a ani pokud jsem si dobře všiml, tak se zde nevyskytovaly ani žádné černé mraky, takže Hollywoodské bukvicové normy nebyly splněny, což mi vůbec nevadí, právě naopak!!! I když tady někteří hororoví experti žbleptají nějaké nesmysly o tom, že to je málo hororové a že je zde špatně vystižena ta doba, ve které se to odehrává, tak možná mají i pravdu, ale v celkovém pojetí to vůbec nevadí a pokud člověk není hnidopich a nehledá chyby ve filmu, tak musí s nadhledem připustit, že je to takovej ten film pro celou rodinu na sobotní odpoledne v těchto churavých časech. Ještě bych nakonec podotknul, že skvělý výkon hlavní představitelky, kterou ztvárnila skvělá Mia Goth, byl velice přesvědčivý a dokázal bych si i představit, že by za něj mohla být klidně i nominována na nějakýho toho Oscara a i proto tomuto filmu dávám zasloužených 70%. () (méně) (více)

PetrPan

Jeden příběh, stejný režisér a dva odlišné filmy.   X vaří z vody všech těch Xploitation  snímků, ale žádná velká sláva to není, krvavé a praskavé je dostatečně, ale to je tak vše.  Tady se West vyžívá hlavně v herectví Gothové a je na co koukat.  Praštěná Pearl, která ještě ani nedospěla a už je vdaná za vojáka, dospívá v narušené rodině s otcem kvadruplegikem a narušenou matkou, která svou dceru viní ze všech svých proher,  v době pandemie španělské chřipky a končící První světové kdesi na americkém Zapadákově. Tohle nemohlo a taky nedopadlo dobře.  Mia Goth se stejně jako kdysi Juliette Lewis (však si vzpomeňte na Takové normální zabijáky) pro role psychotiček zřejmě narodila.   Z jejího pomalého, ale nezvratného pádu do naprostého rozkladu osobnosti i přes paradoxně pastelkovou formu vyprávění mrazilo čím dál víc.  Nejlepší  pak byla taneční soutěž a její výsledek a titulkový škleb "přešťastné" Pearl.  Vyškrtnul bych jen krokodýla.  Spokojenost. ()

silentname

Uvažujem ako sa mám vo výsledku k "Pearl" postaviť. Na jednej strane by som povedal, že predošlý film Ti Westa "X" ma bavil oveľa viac. Mal v sebe viac napätia, išlo o solídny hororový počin, ktorý ma na niektorých miestach úprimne prekvapil. No čo sa príbehu týkalo, išlo viac-menej o klasický slasher, ktorý poznáme. Dokonca aj s postavami podobného typu. Takže v tom ma nemal moc čím prekvapiť. Naopak si myslím, že Pearl to robí opačne. Príbeh je oveľa zaujímavejší, viac sa tlačí na drámu, na obdobie, v ktorom žila a čo všetko sa roku 1918 dialo a rovnako aj ako sa vyformovala jej povaha. A jednotlivé scénky majú v sebe asi väčšieho ducha. Najlepšie je to vidieť asi práve vo vzťahu medzi ňou a jej matkou. A potom aj v tom úžasnom záverečnom monológu, ktorý vedie so svojou švagrinou. No keď film hodnotím ako horor, tak v tomto smere mi zase veľmi veľa neponúkal. Je tu nejaké násilie a akcia? Áno. Ale určite to nemá v sebe tú silnú dávku napätia, akú mi ponúkal "X". Veľmi často plynie dej veľmi pomaly a boli tu aj miesta, kde som sa trošku nudil. Alebo mal aspoň pocit, že sledujeme scénky, ktoré síce na papieri museli vyzerať zaujímavo, no keď to vidím na obrazovke, niečo tomu chýba. Niečo, čo by tomu dodalo väčšieho ducha. Neviem to vysvetliť. A najmä keď nemôžem dať pre spoilery konkrétny príklad, chodím len okolo horúcej kaše. Takže vo výsledku dám síce tomuto filmu asi rovnaký rating ako naposledy. Ale uznávam, napísané je to lepšie. Hodnotenie: B ()

Chrustyn

Bohužel méně zábavné než jsem čekal. Režisérovo X mi přišlo výrazně odvážnější i nápaditější. Zde sice máme "sympatickou" a pěkně vystavěnou hrdinku i pěkně zpracované násilí, ale jinak velká prázdnota. ()

DC našlo svého Supermana

DC našlo svého Supermana

28.06.2023

V závěru minulého týdne v Los Angeles probíhaly závěrečné fáze konkurzu na nového Supermana do rebootovaného DC univerza. Šéf Warnerů David Zaslav, producent Peter Safran i režisér James Gunn… (více)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení