Artuš a jeho rytíři kulatého stolu poctivě bojují za slávu římského císaře. Jeho oddíl hlídá Hadriánův val a bojuje s Brity, vedenými tajemným Merlinem. Jejich patnáct let dlouhá služba je téměř u konce, ale lstivý biskup Germanius má pro ně ještě jeden úkol. Pokud ho úspěšně dokončí, pak získají svobodu. Mají doprovodit do bezpečí za Hadriánův val rodinu bohatého římského šlechtice Maria Honoria, k jehož domu se blíží mocné saské vojsko vedené krutým králem Cedrikem a jeho synem. Mise to bude sebevražedná a Artuš i jeho rytíři to vědí. V Honoriově domě Artuš objeví malé vězení, z kterého osvobodí pohanku Guinevere, která se zalíbí Artušovi, ale i Lancelotovi. Cesta přes hory je náročná a musí přespávat v lese. Tam zprostředkuje Guinevere setkání Artuše a Merlina. Artuš si myslí, že jde o zradu, ale ukáže se, že mu Merlin nabízí spojenectví proti Sasům a připomíná mu, jak vlastně získal svůj slavný meč. Artuš spojenectví přijímá... (TV Nova)

Landier

na hlavu postavené se scénářem od blondýny po mozkové obrně ... absolutní brak u nějž jsem se rozhodoval mezi odpadem a jednou hvězdou ()

kubasimo

ve filmu toho skutečně moc pravdivého není, mnoho bojů (především mezi hl. hrdiny) je nepřirozených a velmi nahraných............pohled na Clivea Owena a Keiru Knightley je však úžasný, překrásná hudba a příroda navozují bezvadnou atmosféru ()

N3O

Co totálně pohřbilo tento film? Stonehenge vedle moře přestože se ty šutry ve skutečnosti nachází hluboko na pevnině. Jedna hvězda za hudební doprovod, kterej se dá poslouchat i samotnej. ()

BMJackal

Možná to bude tím, že jsem na těchhle legendách vyrůstal, ale u závěrečných titulků jsem vážně nedokázal pochopit, jak moji dětskou modlu dokázal někdo takhle zmrvit. Jasně, nejde tu o duchaplný příběh a historickou akurátnost, ale ty hlubokomyslné hlášky si hrajou na něco, na co film tohohle formátu prostě nemá. Milionkrát opakovaný záběr Artuše na koni sekajícího prvního obránce v lajně, prakticky nesmrtelní rytíři, po boji musí z každé správné mrtvoly trčet MINIMÁLNĚ jeden meč... A všechno to korunuje Merlin, který kromě třech vět celý film jenom čumí na bitvy s otevřenou držkou. Tak takhle ne, dámy a pánové. Hvězdičku za hudbu a malé bezvýznamné plus za Keiru (i když samotné vyobrazení Guinevery mi šlo snad z celého filmu proti srsti nejvíc). ()

darthvader77

Viděl jsem to několikrát na TV Prima, jakožto součást hlavního vysílacího času a docela mě to zaujalo, film má nějakou atmosféru, příběh není klišé, ale myslím že dát to do doby odchodu Říma a z Merlina udělat nějakého kmenového šamana nebyl úplně nejlepší nápad. Avšak to vynahrazuje hudba a skvělé herecké výkony. Takže 70%. ()

Havala

Nevím jak moc se filmaři mýlili oproti historii, to je celkem jedno, co se ale týče bojových umění, je to dobře zpracovaný film. Nemá na některé konkurenty, to je jasné, nicméně především oceňuji charizmatické postavy, skvělé herce a Dir. cut verzi. Zavrhovat filmy pro historickou nevěrohodnost už jsme opustil, to bych se nesměl podívat na nic. Líbil se Mads Mikkelsen :-) ()

WolfIssen

Šmankote, co to ti amíci zase splácali za výmysl? Některé národy se vůbec v historii nemohly setkat! Lancelot a ostatní od kulatého stolu jakožto Sarmati sloužící římské říši? Artuš jako římský velitel? No to potěš. Aspoň že na Kelty a Sasy byl příjemný pohled. Líbilo se mi, jak KKK (Keltka Keira Knightley) střílí v zasněžených horách po Sasech v kožešinách jen v tenkých šatičkách... Herce pro Lancelota snad vytáhli z nějaké renesanční italské špagetárny nebo pizzérie, ale zapomněli mu dát do ruky kord... Stellan Skarsgard jakožto saský král výborný, stejně tak jako postavy Joela Edgertona a Madse Mikelsena. Velkolepá americká slátanina. ()

Wooke

Budem sa opakovať, ale mám rád historické filmy a aj keď tento nebol úplne historický, bol dobrý a rád ho pozerám, keď je v telke. Keiru mám veľmi rád aj keď zlomené prsty mi to na chvíľu pokazili. Celkovo, aj keď je to možno viac menej béčkový film, mne sa páčil. ()

helrohir

Nuž, tak ja sa pridám na stranu tých, ktorým sa tento film páči. Poňatie legandárnej postavy v novom šate, bez akýchkoľvek fantasy a mytologických vychytávok mi príde veľmi zaujímavé, hoci ten začiatok akože "podľa najnovších archeologických objavov" si mohli tvorcovia odpustiť. V prvom rade musím oceniť obsadenie, ale prekvapivo skôr vedľajšie postavy, ako Ray Winstone aj Stevenson, M. Mikkelsen či záporáci S. Skarsgard a T. Schweiger, keďže Keira herecky nič moc a Clive je síce OK, ale celkové uchopenie Artušovskej postavy mi nepríde dostatočné. Nanešťastie sa tu nájde aj niekoľko slabín, najmä v scenári, taktiež je tu viacero logických chýb, ktoré jednoducho nejde odignorovať a trochu mi vadili aj tie patetické preslovy a dialógy. Na druhej strane má tento film všetko, čo od kvalitného historického (či skôr "historického") filmu očakávam, teda okrem spomínaných hercov aj veľkolepú výpravu, trocha tej dobovej atmosféry, bojové scény na vysokej úrovni a úžasný soundtrack, takže pod 75% s hodnotením nepôjdem. ()

amyth odpad!

Nechápu čím si tento film vysloužil tak vysoké hodnocení. Nejen, že se Fuqua z vysoka vymočil na legendu (ještě o poznání horším způsobem než Scott na Robina Hooda), ale navíc se jedná o abnormálně nudný film, kde všechny dialogy vypadají, jako by je nadaboval tým co dělal parodie Pána prstenů a Harryho Pottera. Naprosto neuvěřitelná sterilita scénáristů, kteří místo hledání nových témat přetáčejí klasická díla na všechny způsoby. Dávám odpad - protože tento film bych si nepustil ani kdyby jediná druhá alternativa byla dvouhodinovka na montážní lince v čínské výrobně hracích karet ........ ()

bujnmi

Nádherně prokreslená atmosféra. Výprava a kostýmy, nejistota na prahu Artušova rozhodnutí, hudba, tyto prvky jsou na špičkové úrovni. Ale film hrozně sráží fyzika a logika. Mám pochyby o tom, zda režisér někdy šel po skutečném zamrzlém jezeře. Taky přečíst si něco o bojové strategii by hrozně pomohlo. ()

Brano

Začiatok filmu a celkom aj prvá polovica bola zvládnutá na výbornú a sľubovala pekný filmový zážitok, no ten sa nekonal a s filmom to išlo dole z kopca. Dej ma už príliš nepohltil a záverečnú bitku od ktorej by si človek sľuboval najviac bola veľkým sklamaním. Na film sa tiež netreba pozerať veľmi z historického hľadiska, lebo ten pochybujem, že je celkom pravdivý. Čo by som vyzdvihol bolo dobré herecké obsadenie, kostýmy a opäť výborná hudba od Hansa Zimmera. Keď film celkovo zhodnotím, tak neobsahoval ani jednu výraznejšiu scénu, ktorú by si človek z filmu na dlhšie zapamätal, ako to bolo pri iných historických veľkofilmoch Gladiátor, alebo Trója. Pre mňa priemerný film, ktorý sa raz za čas dá pozrieť. ()

johnsnow

Tak na to, že to točil američan a ešte černoch je to paráda. Ale ved neviem čo sa divím. Fugua je majster réžo. 10. 2. 2017 Po zhliadnutí directors cutu by som dal aj 10 hviezd. SUPER film. ()

Guran odpad!

Film, který je špatně pojmenovaný a hlavně natočený. Nezajímavý děj, který předělal jednu z nejznámějších postav raného středověku a suveréně byla vložena do dob Římského impíria. Děj je jedno větší klišé vedle druhého. Samotný snímek je důkazem toho, že je absolutně zbytečný a mě osobně vůbec nic nedal, spíše mě vytočil a to jsem na to koukal v noci! Clive Owen v roli samotného Artuše vede skupinku svých věrných, jako Lancelot a další známí, aby porazili jednoho padoucha... To je celé. Film jsem nezvládl dokoukat, ani nevím, jak to dopadlo, ale vím, že dopadl dobře, jako v každé jiné pohádce. Absolutní zhovadělost, kterou musí samotní Angličané trestat. Drzost amerického Hollywoodu někdy nezná meze! ()

Jehan

Pozoruhodná interpretace staré legendy zasazená pro změnu do historicky dramatické epochy konce římské dominace (a tím i vyspělé, tehdy už křesťanské civilizace) v Británii a nástupu germánských nájezdníků toho nejhrubšího zrna. Co furt máte? Vždyť je to poctivě natočený film se spoustou sympatických hereckých výkonů a děj taky celkem odsejpá. Zimmerova muzika nemá chybu. Clive Owen je prototypem uvěřitelného ušlechtilého idealistického hrdiny bez bázně a hany (jak moc tento typ hrdiny chybí v současné kinematografii!) a ta jeho parta taky není k zahození. Ovšem z filmu jako monument vyčuhuje i jeho sok, impozantní Stellan Skarsgard, pragmatický bezohledný barbar, ale žádný idiot a už vůbec žádný posera, který při pohledu na vznešeně heroického Artuše pronese: "Konečně muž, který stojí za zabití." A vynikající herci v rolích Artušovy party. Skutečně reprezentativní sestava! Takže u mě dobrý film. A vedle srágor jako Poslední legie přímo vynikající. ()

knihovna

Co říci ke Králi Artušovi a neurážet ho. Snad nejlépe film vyjádří jedna věta, či pasáž - když naši hrdinové v lese opěvují krásy Anglie, stěžují si, že je zde mlha a pořád prší a je vlhko, jeden poznamená: "A to je léto". Druhý den přijedou k vile, začne padat sníh a vše nasvědčuje tomu( včetně ledu na jezeře), že je zima. V podobném duchu je točen celý film. Škoda, příběh je to nádherný, ale ne takto diletantsky zpracovaný. Dva body zato, že mám rád historické filmy a Stellan Skarsgård je jako dobyvatel vyslovený sympaťák (pokud fandíte Sasům). ()

Pitryx

Tady není co řešit. Dvacet strhávám za dvě nebo tři hluchá místa, a to je vše. Kostýmy i výprava na té nej úrovni, herci také, o Zimmerově hudbě psát je snad zbytečné. Mohli to okořenit gore efekty, v těch bitvách tam bylo krve po čertech málo. Přesto dávám osmdesát procent s tím, že na Excalibur pana Boormana to prostě nemá.///Tech.poz. Nelze připojit, souk.poz./// ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

PF 2016

PF 2016

24.12.2015

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)