Epizody(2)

Prohrává válku o habsburské dědictví. Prohraná se ale zdá i bitva o osud jejího manželství s Františkem Štěpánem. Příběh jedné z nejvýznamnějších vladařek se dočkal svého pokračování... Bavoři míří na Vídeň, Prusové na Prahu a slíbená uherská pomoc nepřichází. Nejsou peníze, chybějí zbraně, z velké části vojáků jsou invalidé. V zemi vládne hladomor. Všechny dostupné prostředky selhávají, a tak Marie i František sáhnou ke krajním řešením. V druhé řadě minisérie se Marie Terezie naučí, jak zacházet s nabytou mocí, a zároveň velmi bolestivě pocítí dopady svého postavení na svůj osobní život. Podaří se jí sice zažehnat katastrofu hrozící od pruského krále Fridricha II., ale vyskytne se nová hrozba v podobě Francouzů a Bavorů, kteří obsadí Linec a dostanou se až do Prahy. Do Vídně se vrací Františkova matka, která se k Marii chová velmi přátelsky a s porozuměním, ale její skutečné úmysly jsou úplně jiné. Chce Marii ponížit a Františkovi zajistit vůdčí postavení v rodině i v říši, i kdyby to mělo znamenat porážku Habsburků. Slíbená pomoc z Uher nepřichází, a tak se zoufalá Marie, přes protesty svých nejbližších, spolehne na pomoc barona Trencka. Úspěšný obchodník František Štěpán nedokáže bezednou habsburskou pokladnu plnit legálními prostředky. Bez vědomí své ženy začne obchodovat s jejím úhlavním nepřítelem. Tyto události spustí manželskou krizi provázenou žárlivostí, nevěrami. Dokážou se manželé přenést přes selhání toho druhého? (Česká televize)

Lucy39

rozdíl oproti 1.sérii v odkrytí větší krutosti a intrik.. velmi dobré.. krásné herecké výkony v čele s Kotkem, tleskám :-) po dlouhé době dobrý počin České televize... Krásný vhled do praktik tehdejší církve a dvora, skvělá atmosféra, výprava a kostýmy, potěšilo, pobavilo. ()

vlcekmirek

Jak typické. Povedený projekt. Takže Česká televize už poslední dva díly odmítá financovat. Klasika. Proč financovat něco, co stojí za to, když můžeme vrážet prachy do hovadin a platit ulhané zpravodajství a další kraviny. ()

Thamilka

.Tato série se mi herecky líbila více než ta první. Oba hlavní představitelé to hráli perfektně. Jediné, co mi vadilo, byl ten příběh o nevěře královny. Přijde mi, že se to do filmu nehodilo, celé to bylo natáčené dle historických skutečností, ale to že by jedno z děti nebylo Františka, nikde není doloženo. Přijde mi to jako už moc drzá báchorka ()

adaben

Určitě dobře, že se Češi a Rakušané sešli na projektu ze svých společných dějin a že to bylo zrovna o Marii Terezii (i o Štěpánovi). I když řada jejich zásluh o úroveň života ve střední Evropě není ani ve čtyřech dílech zmíněno, i tak je to dobře - škoda jen, že to občas žánrově sklouzávalo opravdu k telenovelám. A představitelka Marie byla opět dobrá, ale ta dívčina z Burgtheatru v prvních dvou dílech měla aspoň pro mne filmové kouzlo o hvězdičku navíc (při svých pohledech apod.) A je vlastně zajímavé, že v tomto cyklu si docela sedli německy mluvící a čeští herci. V některých dávnějších společných projektech a koprodukcích to působilo ve výsledku i hůř. ()

AnkaF

Nedůstojný bulvární kýč se vším všudy. Proč si tvůrci vybrali historický námět, týkající se života známé panovnice, když je historická fakta očividně nezajímají? Barona Trencka nechají obskurním způsobem umřít ve filmu už v roce 1744, ačkoliv ve skutečnosti se dožil roku 1749. Z Marie Teriezie udělají cizoložnici, která skočí do postele prvnímu důstojníkovi, co jde kolem a s nechtěným těhotenstvím se panovnice navíc ještě svěří své sestře. Informaci se pak brzy dozví i podvedený manžel Marie Terezie, který tuto "maličkost" přejde velkorysým usměvem. Neuvěřitelné a trapné. Zajímalo by mne, co na tuhle slátaninu říkají rakouští diváci. Jedna hvězdička - za Kotka. ()

HanaZ

Marii Terezii po pátem porodu a při znalostí jejího vzhledu z četných portrétů nemůže hrát křehká herečka, ale 31 letá Steffi Reinsperger by se měla nad svými proporcemi zamyslet: Vzhled je jaksi součástí herecké práce a měla aspoň deset kilo sundat, aby se známé historické postavě podobala. Opravdu to oproti předchozí sérii (zejména pro ty, kteří si ji před zhlédnutím připomenou znova) působí rušivě, a herečka sama devalvuje svůj výkon , zejména záběry na obličej... Škoda celkového dojmu. ()

stefji

Zklamání. Po prvních dvou dílech z roku 2017 jsem neměl v podstatě žádná očekávání. Do té doby jsem nebyl nadšen ani zklamán. Po prvních pár minutách jsem se však nestačil divit. Proměna hlavní protagonistky za pár měsíců z útlé rozmařilé dívenky do statné ustarané vladařky mě hned na začátku šokovala a až do konce druhé části jsem se s ní nesmířil. Hudba mě podobně jako u prvních dvou dílů spíše dráždila než že by podporovala celkový zážitek. Většina dialogů mi přišla nesmyslných a nepravděpodobných. Vystavět děj historického velkofilmu na nevěře "Matky Rakouského císařství", ke kterému nejsou v historických pramenech žádné důkazy a něco takového by bylo v té době téměř nemožné mi připadá jako mrhání práce odborníků. Jistá expresivní interpretace faktů je pro přitáhnutí co nejvíce diváků téměř nutná, ale v tomto případě se mi zdá, že již byly překročeny hranice. Jediné co mě nenudilo byly kostýmy a atmosféra prostředí. ()

horskejvlk

Vyhozené peníze, Marie Terezii nebyla žádná německá knedla, byla kost, až po X porodech přibrala což je pochopitelné, ale scénář je slabý, réžie hrozná, casting otresný Snědej Kotek jako fešák Lotrinský to je snad vtip a ta rakouská buchta jinak se to nedá nazvat je úplně mimo, zbytek hlavně scénáŕ je trágédie na úrovni laciné telenovely. ()

gapa466

Za mě výborné. První díly mi seděly trochu více, ale i tak plný počet. Je pravda, že jsem cílová skupina. Tím pádem jsem trochu nekritický. Vojtěch Kotek byl velké překvapení, zvláště pokud ho člověk vidí na fesťácích :). ()

vhorky

Mně se to líbilo. Myslím, že by se dalo takových trilogií natočit vícero. Máme těch slavných panovníků hodně. Třeba i ten Josef II. by bylo docela zajímavé téma. ()

Jirkacek

Celá naše rodina velice ráda cestuje a když tu a tam navštívíme nějaký zámek, často narazíme na jméno Marie Terezie nebo někoho z její rodiny. Není divu, když byla význačnou rakouskou šlechtičnou, reformátorkou, bravurní diplomatkou a nejvýznamnější panovnicí českých zemí. Jenže jsme od průvodců na zámcích zachytili jen útržky z jejího života, které se týkaly toho daného místa, té konkrétní situace. Celý její život jsme však vůbec neznali a upřímně, ani nás to kdovíjak nezajímalo. Vždyť těch šlechticů bývalo tolik....českých, rakouských, uherských, pruských, bavorských, saských, kdo si to měl všechno pamatovat. Vše se změnilo až při naší nedávné návštěvě zámku ve Frýdku - Místku, kde se pan průvodce zmínil o pětidílném seriálu Marie Terezie, natočeném v letech 2017, 2019 a 2021. A k dobru dal historku o pikantním lesbickém vztahu dcery rakouské vládkyně Marie Kristýny s Isabellou Parmskou, švagrové urozené dcerušky. A to byl ten důvod, proč jsme se na pětidílný seriál podívali. V druhé řadě panovnice (Steffi Reinsperger) prohrávala válku o habsburské dědictví i bitvu o osud jejího manželství s Františkem Štěpánem (Vojta Kotek). Bavoři mířili na Vídeň, Prusové na Prahu a slíbená uherská pomoc nepřicházela. Nebyly peníze, chyběly zbraně, z velké části vojáků byli invalidé. V zemi vládl hladomor. Všechny dostupné prostředky selhávaly a tak Marie i František sáhli ke krajním řešením. V druhé řadě se Marie Terezie naučila, jak zacházet s nabytou mocí, a zároveň velmi bolestivě pocítila dopady svého postavení na svůj osobní život. Podařilo se jí sice zažehnat katastrofu hrozící od pruského krále Fridricha II., ale vyskytla se nová hrozba v podobě Francouzů a Bavorů, kteří obsadili Linec a dostali se až do Prahy. Do Vídně se vrátila Františkova matka (Zuzana Mauréry), která se k Marii chovala velmi přátelsky a s porozuměním, ale její skutečné úmysly byly úplně jiné. Chtěla Marii ponížit a Františkovi zajistit vůdčí postavení v rodině i v říši, i kdyby to mělo znamenat porážku Habsburků. Slíbená pomoc z Uher nepřicházela, a tak se zoufalá Marie, přes protesty svých nejbližších, spolehla na pomoc barona Trencka (Philipp Hochmair). Úspěšný obchodník František Štěpán nedokázal bezednou habsburskou pokladnu plnit legálními prostředky a bez vědomí své ženy začal obchodovat s jejím úhlavním nepřítelem. Tyto události spustily manželskou krizi provázenou žárlivostí, nevěrami. Bylo zajímavé sledovat, jak najednou víra v boha vzala za své a tváří v tvář životní realitě si musel člověk poradit sám...V druhé řadě nám Marie Terezie značně ztloustla a podle mého názoru herečka Steffi Reinsperger nedosáhla kvalit své předchůdkyně, ale pořád to byl slušný výkon. Druhá řada mne bavila o stupínek méně než první, ale byla to vskutku zajímavá podívaná do rakouského vládnutí. Suma sumárum, druhá řada seriálu Marie Terezie ode mne získala čtyři rakouské hvězdy ****. ()

JenTR

Lepsi herecka nez ta prvni mlada, lepsi vedlejsi postavy, celkove pekne, hlavne po vizualni strance. Akorat mam pocit, ze si tu nekteri na cisarovnu dovoluji az moc, jakym pravem rozporuje jeji narizeni drzy osvicensky lekar, nebo mistni knez. Asi take nebylo realne aby na ni manzel kricel pred lidmi, nebo si ona sama domlouvala rande s dustojnikem pred zrakem devecky. Ale clovek ty chyby odpusti. Myslim, ze ten panbickar ji asi poslouchat nemusel, ten spadal pod cirkev. ()