Komediální drama Air od oceňovaného režiséra Bena Afflecka s Mattem Damonem v hlavní roli podnikavého manažera společnosti Nike, Sonnyho Vaccaroa odhaluje neuvěřitelnou spolupráci mezi tehdejším nováčkem Michaelem Jordanem a začínající basketbalovou divizí Nike, která díky značce Air Jordan způsobila revoluci ve světě sportu a současné kultuře. Dojemný příběh sleduje hazardní hru nekonvenčního týmu, který rozhoduje o kariéře a v němž jde o všechno a nekompromisní vizi matky, která zná hodnotu obrovského talentu svého syna, a basketbalového fenoména, jenž se stane nejlepším hráčem všech dob. (Vertical Entertainment)

*CARNIFEX*

Do červených čísiel to dotlačilo akurát tak herecké obsadenie, lebo ako drámu tento snímok príliš vnímať nemožno. Ide totiž o čistú konverzačku, ktorá pomerne neemotívne popisuje príbeh jedného modelu tenisiek. Ja osobne, ale tento námet absolútne chápem, keďže pred pár rokmi som bol ešte celkom slušne prejebaný z ich nakupovania. Až po náhodnom stretnutí so psychológom vo vlaku, som po rokoch konečne pochopil, že mať doma 18 párov "Najkov" v rôznych modeloch, je asi predsa len kokotina, pričom po danej debate som si už hádam aj rok žiadne nekúpil. Sa držím čo? :D :D ()

gogo76

"U Jordanových šéfuje mama..." Keď si prečítate obsah filmu tak si asi poviete, že to bude nuda, no meno režiséra dáva tušiť, že to tak nebude. Príbeh rozhodne nenudí a zaujalo ma ako sa dá natočiť film o M. Jordanovi bez Jordana. Jeho tvár neuvidíme za celý film, je to stále ten o kom sa hovorí a kamera sníma max jeho pozadie. Milovníci 80-tych rokov si prídu na svoje. Množstvo dobrej hudby, odkazov, interiéry či móda, všetko ok. No a kto rád M. Damona, tak ten si ho užije, pretože je takmer v každom zábere a zdá sa, že kvôli roli čosi pribral. Nie je to film, ktorý si budem z láskou opakovane púšťať, ale kvalita tam je a svojich fanúšikov si nájde. Najviac asi tých, čo si nekúpia iné bačkúrky než Nike.... 80%. ()

pepo

Jerry Maguire pre novú generáciu (a napadlo mi to ešte predtým, než sa vo filme ozvali skladby zo soundtracku Crowovej pecky).  Affleck sa vykašľal na temné a náročné témy a servíruje kráľovskú feel good zábavu. Má to elegantný retro šat, fajné tempo a skvelé herecké výkony. Veľmi to pripomína oddychové kúsky režisérskych majstrov, ktorí nepotrebujú nič prekonávať, ale iba sa bavia (napr. Good Year, Chatch me, if you can, do istej miery Vlk z Wall Street). Elegantný, zábavný a civillný film, ktorý dokáže z nezaujímavej témy vytlačiť maximum. A v jadre je omnoho silnejší a myšlienkovo hutnejší, než by sa mohlo zdať. 9/10 ()

Xmilden

Vzhledem k atraktivitě tématu jsem tedy čekal rozhodně větší zážitek. Pánové podle mě potenciál látky zrovna 2x nevyužili. Jeden skvělý Damonův proslov jaro nedělá. Nemůžu říct, že by mě to nebavilo, ale tématicky podobný Tetris byl vypilovanější s větším tahem na bránu. 70% ()

Vitex

Hezký film, kde všechno funguje...... Ale přece jen, JE TO FILM O PODPISU JEDNÉ SMLOUVY O PROPAGACI JEDNÉ ZNAČKY BOT. Po projekci mám stejný pocit jako před - Proč o tom proboha točit film? :-) ()

filmfanouch

Někde mezi reklamou na Nike a oslavou Michaela Jordana se skrývá výtečně napsaná a sympatická podívaná, která ze zdánlivě nezajímavého námětu zvládla vymačkat zhruba stejné maximum jako Fincherova Sociální síť. Affleck a Damon si po Dobrém Will Huntingovi a Posledním souboji připisují třetí společnou scenáristickou trefu, Affleck poté na režijní židli dokazuje, že po tvůrčí stránce zraje. I díky tomu se na Air: Zrození legendy bude ještě pár dní po zhlédnutí vzpomínat moc hezky a půjde brát do budoucna jako důkaz, že se dost možná nevyplatí podceňovat zdánlivě nezajímavé náměty. Výsledkem totiž mohou být přesně takováto milá překvápka.... Více zde ()

Shakers

Film o teniskách ma určite baviť nebude. Aspoň to som si myslel. No hneď v úvode ma dostali do diania skvele úvodné titulky, soundtrack a atmosféra 80 rokov. Niekde v polke som si uvedomil, že ma to vlastne celkom baví a že to vlastne o teniskách ani tak veľmi nie je. Je to predovšetkým o ľuďoch, ktorí sa chcú prostredníctvom tenisiek zviditeľniť a tým sa dostávame k legende basketu Jordanovi. Veľké, vlastne obrovské plus sú herci - Ben Affleck, Jason Bateman, Viola Davis aj Chris Tucker, každý jeden výborne sedí vo svojej úlohe, no cele to na pleciach ťahá (po skvelých rolách v Le Mans a The Last Stand) znova fantastický Matt Damon! Pohodový film, kde okrem vzniku a predaja legendarných Jordanoviek, dostaneme aj trochu Jordanovskej rodiny. 80% - 4* ()

JohnnyD

80s nostalgia, prvotriedny casting, svižný šablónovitý scenár, ktorý trieska z pomerne nezaujímavého príbehu, čo sa dá, tu a tam humor, kvantum self-made motivačných kecov (z ktorých sa to ale miestami - pomerne neúspešne - snaží uťahovať) a pachuť po tom, že vlastne ide o príbeh o tom, ako jedna firma a jeden športovec zarobili stovky miliónov bez hlbšej autorskej reflexie. Americká limonáda v tom dobrom i zlom. ()

HAL

Příjemně a svižně natočený film o ničem. Resp o jednom marketingovém nápadu a jak se ho povedlo provést, ale to je pořád celkem nezajímavé, když ten nápad se netýká ničeho důležitého, ani jeho naplnění neprovází prakticky žádné drama, a film k němu nepřidává ani žádný ono téma reflektující přesah. Celé je to jen oslava marketingového bullshitu, kde i samotné vymýšlení té boty zabere ve filmu zdaleka nejmíň prostoru a probíhá stylem: "Ahoj nerde ze sklepa, vymysli nám do pondělí botu a hlavně ať je hezká". Kdyby Affleck a hlavně Damon nebyli tak skvělí herci, které by bylo fajn sledovat ať už dělají cokoli, tak by Air neměl čím zaujmout. Snad jen tím jak intenzivně tlačí svou osmdesátkovou stylizaci, ať už skrze rekvizity, nebo soundtrackem co jak kdyby z GTA: Vice City vypadl. 6/10 ()

Goldbeater

Nechte se ovanout svěží vlnou ryzího amerického kapitalismu a vychutnejte si příběh, o jehož přesném výsledku už předem zcela jistě víte, nicméně poutavé dialogy a dynamická režie vás po dobu necelých dvou hodin budou neskutečně bavit. Je to hodně "by the numbers", ale to nemusí být nutně na škodu. ()

mzss1 odpad!

Do háje co to bylo? Nebudu zde vztyčovat žádná procenta pač to šlo celé mimo mě. Já se těšil na solidní drama se skvělými herci a ono to bylo nudné, otravné, nezáživné, no prostě o hovně! I spoustu nesmyslů tu bylo ohledně těch značek Nike atd. Damon a Affleck apod – nikdo z nich mě nezaujal. No, asi jsem měl špatnou náladu, objektivní to zřejmě není, ale zas po delší době musím dát nezvratný odpad! ()

Anderton

Air je zhruba taký, aký som si predstavoval, že bude a z toho dôvodu sa mi páčil, ale neohúril ma. Čo sa týka zrozumiteľnosti, ide určite o prístupnejšiu záležitosť než Soderberghovo nie príliš dávne experimentálne cvičenie High Flying Birds, avšak stále ide o tému, ktorá sa ma nijako zvlášť nedotýka. Koniec koncov ide viac o biznis než o samotný basketbal. Damon je ako Sonny skvelý a presne sú obsadení všetci, vďaka čomu nehrozí nikdy nuda. Pokiaľ ste si napríklad mysleli, že Born in the U.S.A. je o splnení amerického sna a nikdy ste si nepozreli text piesne, tak to za vás urobila Batemanova postava a môže vám zničiť ilúzie. 70% ()

Dzeyna

Příběh povedený, nicméně Matt se mi tam vzhledově a povahově moc nehodil, nicméně Ben to dotáhl i za něj. Trochu bizarní mi ale připadalo to, jak schovávali obličej MJ. ()

nascendi

Napriek šesťstopovej výške ma basketbal nikdy nejako osobitne nelákal. Ale po pravde je potrebné dodať, že ma nelákal ani šport ako taký. To iba na úvod, aby bolo jasné, že športová dráma ma nenadchne. A nenadchne ma ani biznisová dráma so športovým pozadím. Podobne by som sa mohol vyjadriť aj o filme o Jordanovi bez Jordana, o sklamaní z obtlstnutého a unaveného Matta Damona, takže ostáva už iba Ben Affleck, ktorého réžia je spravidla lepšia ako jeho herectvo. Potvrdil to, ale ani toč nemohlo zmeniť moje presvedčenie, že na viac ako na tri hviezdičky u mňa tento film nemá. ()

silentname

"Air" je podľa mňa ukážka toho, ako sa robia životopisné filmy správne. Neviem či to sadne úplne každému, no myslím si, že film sa dobre chytil svojej témy, nesnažil sa príliš tlačiť na pílu, vychytil si správne momentky, ktoré fugnujú a najmä má kasting, ktorý je veľmi presvedčivý. Myslím si, že keď sa stretnú ľudia ako Matt Damon, Ben Affleck a Jason Bateman, je tu postarané o solídny materiál. Teraz mi už len ukážte, ako viete správne predať ten scenár a ukázať niečo z vášho hereckého talentu. V tomto film nesklamal. Dokázal predať svoje postavy, záverečná reč, ktorú prednesie Matt Damon je podľa mňa perfektná a doslova v nej cítiť ohromnú atmosféru a najmä sa mi páči nápad, ktorý vlastne od začiatku Sonny mal. Namiesto toho, aby sme získali za náš rozpočet viacerých hráčov, ktorí sú v tabuľke nižšie, nájdime jedného, ktorý nás vytiahne hore. Viem, že sa hovorí, že risk je zisk, no na druhú stranu chápem aj ostatné postavy, ktoré sa voči jeho nápadu postavili trošku chladnejšie. Pretože na seba berú obrovské riziko, že niečo nemusí vyjsť tak, ako by chceli. Čo by malo za následok, že Nike mohli úplne skončiť so svojou basketbalovou divíziou. Určite nie je veľmi príjemná predstava. Ľudia, ktorí sú schopní premýšľať nekonvenčne však často vedia prísť s úžasnými nápadmi, ktoré sa vyplatia. Stačí len v rukách držať správne karty. Z tohto pohľadu to vnímam ako silný príbeh. Je pravda, že veľké množstvo iných životopisných filmov využíva rovnaké cestičky, no film ma ani raz nenudil a bol som zvedavý, ako to nakoniec celé dopadne. Plus vnímam veľmi pozitívne ešte aj to, že ani raz sme nevideli do tváre samotnému Michaelovi. Cítime jeho prítomnosť, no reálne sme ho nemali možnosť vidieť. Čo dodáva jeho postave určitú dávku tajomna. Vieme všetci ako vyzerá Michael Jordan, no v tomto filme pôsobil práve ako tá postava, na ktorej všetko stojí. A keď nemôžeme vidieť do jeho tváre, poznať jeho reakcie a vyčítať z nej potrebné pocity, dodáva to filmu ohromnú dávku atmosféry. Ben Affleck je talentovaný režisér a najmä vie pracovať s kvalitnými hercami, s ktorými si veľmi dobre rozumie. Takéto filmy mám rád a teším sa na jeho ďalší projekt. Hodnotenie: B+ ()

Slarque

Už prvních pár minut úvodní titulkové sekvence mě spolehlivě přeneslo do roku 1984 (a to ten můj byl značně šedivější). Čekal jsem, že se to dá postavit na dynamických basketbalových záběrech a Michaelu Jordanovi. Což byly přesně ty věci, které ve filmu nejsou. Autoři zřejmě usoudili, že by oboje odvádělo pozornost od příběhu, který se rozhodli vyprávět. Tedy typické americké story o tom, jak prodat co nejvíce tenisek. Herecky to táhnou Matt Damon a Viola Davis, dokonce se tu po delší době objevily vypoulené oči a proříznutá pusa Chrise Tuckera. Natočeno je to citlivě, bez přehnaného patosu a s lehkostí komedie. ()

Rocky62

Revoluční vrtoch, který tu ještě nebyl? Ani omylem! Ryzí filmařina s vybroušenými aspekty ? Rozhodně! Snímky, jenž vzdávají poctu kdejakým legendám, které tu zanechaly nesmrtelný odkaz bez ohledu na branži, tu máme nespočet, ovšem málokterý nabídne zážitek bez patosu, kde není nouze o šarm a nadhled. Affleck je možná větší profík před kamerou, než za ní, ale už před lety jsme byli svědky, že spolupráce Damon/ Affleck nemůže snad ani dopadnout špatně. Air si zkrátka na nic nehraje a chce být jen hodnotným příspěvkem, který vzdává hold sportovní legendě a zároveň pobaví diváky snad všech věkových kategorií. 80% ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

24.12.2023

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

11.12.2023

V pondělí 11. prosince byly vyhlášeny nominace pro nadcházející 81. ročník slavnostního předávání Zlatých glóbů, které dosud každoročně pořádala Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood… (více)

Ben Affleck začal točit svůj nový film

Ben Affleck začal točit svůj nový film

12.06.2022

Minulé pondělí započalo natáčení nového snímku Bena Afflecka (Město, Argo) o tom, jak slavná módní značka Nike v 80. letech uzavřela přelomovou smlouvu s basketbalistou Michaelem Jordanem. Obsazení… (více)