V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

darkrobyk

V roce 1990 mě tenhle film v kině naprosto fascinoval ( jak by řekl pan Spock). Mám slabost pro podmořské filmy, dokumenty od Jacquesa-Yvesa Cousteaua jsem hltal odmalička. Tajemný svět hlubin, neprobádaný, čarokrásný. A Cameron dokázal svůj napínavý příběh zasadit právě sem. Akční honička podmořských člunů byla na filmovém plátně velkolepá. A což teprve, když režisér použil poprvé ( ještě před Terminátorem 2) počítačové 3D efekty! Vodní had jakoby přišel opravdu z jiného světa.... Občas se film dostává až do jakési polodokumentární polohy, například když sledujeme, jak lze dýchat ve vodě pomocí speciální tekutiny. Musím říci, že já se rozhodně nenudil ( asi za to může trénink na klubových filmech náročného diváka, a nebo okouzlení podmořským světem, nevím) a nakonec mi ani moralizující a výchovný závěr až tak nevadil. Rozhodně nemohl přebýt to, co se vše před ním odehrálo. Ostatně podobné konce mají i Spielbergovy sci-fi počiny. Kdysi byla doba tzv. happy endů, pak se jako protiklad začaly prosazovat tragické konce filmů. Jeden ze spisovatelů prohlásil: proč by měly mít knihy šťastné konce? Vždyť život končí taky blbě - smrtí....a filmy se začaly opičit. Kdysi mi to bylo sympatické, neboť slaďáků bylo přespříliš...A dnes? Je to nějak vyvážené, což se mi líbí. Někdy pořádně nevíte, jak příběh skončí, a to je přece fajn, ne? Propast holt nejsou ani Vetřelci, ani Terminátor, ale mám je rád všechny stejně. ()

Ampi

Hezký lidský příběh podbarvený specialními efekty a posilen emocionalním nábojem. A ve své době měl i originální námět. ()

Hrabka

Sice jsem čekal mnohem větší odvaz, ale i toto umírněné sci-fi nakonec stálo za to, především díky povedené závěrečné misi. Asi největší problém jsem měl s délkou filmu, je až moc přetažená a chvílemi jsem se i nudil. Za druhé mi trochu vadil nebo spíš neseděl motiv zlých pánů, kteří tam dělali rozbroje. Ale jinak je to velice povedené sci-fi, co se tajemnosti týče, jedno z nejlepších možných. Cameron je mistr efektů a i tyto "podmořské" zvládl na jedničku. Divák se tak dokáže skvěle vžít do děje. Sice to nedosahuje kvalit Terminátora nebo Vetřelců, ale lepší než novodobá srajda Avatar to je určitě. 75% ()

cheyene

Přestože se jedná již o takřka kultovní záležitost, Propast mě nedostala ani svoji hloubkou, ani zpracováním, ani příběhem. Čekal jsem poněkud víc, takže na víc jak 3* to bohužel nevidím. ()

juta

Čekal jsem větší vodvaz. Po Vetřelcích by se dalo čekat to, že tady vznikne další vyvražďovací stroj, který zaujme pozici v síni slávy vesmírných monster a místo toho je celý snímek takřka o ničem a pořádná bestie nikde. Žádný zázrak, který by udělal díru do světa. ()

paascha

Osobně mám raději strašidelné sci-fi, horrorové sci-fi nebo třeba válečné sci-fi, ale toto romantické taky ujde:-) ()

Shakers

Vynikajúce! Predovšetkým zaujímave a napínavé prostredie, príbeh filmu, skvelá atmosféra, herci (perfektný Ed Harris) hudba od Silvestriho, výborné spracovanie vrtnej veže Deepcore od Rona Cobba (Alien, Aliens), či ostatných vecičiek, skvelá podvodná kamera, akcie a super nápady. To všetko je v ďalšom mega filme od Jima Camerona. Môj obľúbenec Michael Biehn sa mi na zápornú rolu moc nehodil a viac som si obľúbil Eda Harrisa. A čo sa týka predĺženej verzie, tak je to ucelenejšie a v samotnom závere až prekvapujúce. Jedna s najlepších predĺžených verzii! Takže ak vám môžem poradiť a máte na výber, tak rozhodne Special Edition. Pridané scény v SE ... keď sa dlho pozeráš do priepasti, priepasť sa tiež pozerá do teba. Obľúbený soundtrack: End credits. Kino verzia 95% - 5* / Predlžená verzia 100% - 5* ()

lamps

Zatím asi neslabší Cameron (Piraně nepočítám), ale pořád je na co koukat. Propast má především skvělou atmosféru, která se s přibývajícími minutami pořád stupňuje a utváří příběh do velmi podmanivé a temné podoby. Cameron odvádí opět skvělou práci, Silvestriho hudba je také hodně cítit a zbytek utáhne na svých bedrech ještě charismatický Harris plus nádherná vizuální stránka. Mělo to sice slabší místa a trochu zdlouhavou první půlku, ale přesná režie a nezapomenutelný závěr nenechávají na pochybách, že zde pracoval skutečný mistr ve svém oboru. Dobrá práce.. ()

filmfanouch

Terminátor, Vetřelci, Terminátor 2, Pravdivé lži, Titanic, Avatar. Při zmínce jména James Cameron většině na paměti vyvstane právě zmíněná šestice filmů, které vyšli z dílny Jamese Camerona, právě díky těmto filmům se částečně zapomíná na Propast. Ta se při shrnutí Cameronovy tvorby nemůže svým sourozencům rovnat, zapadlá je ovšem prakticky neprávem. Právě Propasti z roku 1989 totiž James Cameron opět dokázal, že se vždy pokouší posunout možnosti vizuálních efektů a zároveň se vždy pokouší, aby jeho bijáky měli nějakou tu hloubku. I proto, že se v Propasti do jedné hloubky nahlíží. Propast, kterou Cameron realizoval mezi Vetřelci a druhým Terminátorem, si prošla velmi obtížným natáčením, kdy šlo několika hercům o život. I proto, že se Cameron rozhodl film natáčet ve skutečné uměle vytvořené nádrži, kdy se herci museli naučit fungovat 12 metrů pod vodou. Natáčení to nebylo příjemné, perfekcionista James Cameron přispěl těm, kteří zpochybňovali jeho psychické zdraví a například Ed Harris, který se málem při natáčení utopil, o Propasti dodnes odmítá mluvit. Až thrillerovou atmosféru na natáčení se ovšem výtečně podařilo přenést i do výsledného filmu. Cameron vždy uměl psát postavy a jím určené dialogy, z tohoto filmu vyčnívá především Michael Biehn, který v poručíkovi Coffeym objevil svůj pravděpodobně nejlepší výkon ve své kariéře, zároveň také rozvedený pár Lindsey a Virgil Brigmanovi v podání Mary Elizabeth Mastrantonio a zmíněného Eda Harrise. Víceméně ideální vztah rozvedených manželů je v jádru srdcem celého filmu, kdy se tak trochu nepříjemné peklo, které museli Harris i Mastrantonio kvůli perfekcionistickému a psychickému nátlaku Camerona zažít, neodrazilo na výsledných kvalitách hereckých výkonů.  Zásadním milníkem speciálních efektů se stala sekvence s vodním chapadlem, bez ní by nemohl vzniknout T-1000 v Terminátorovi 2 a Steven Spielberg by si neřekl, že je již ideální čas realizovat Jurský park. V záplavě filmů o návštěvnících z vesmírů dodala Propast sympatickou svěžest, kdy jen bravurně budovanou atmosféru krapet kazí vyvrcholení filmu, které jede až příliš na jistotu. Propast tak trochu právem v rámci Cameronovy kariéry zapadla právě především proto, že není tak vyvážená jako jeho jiné projekty, Cameron se ovšem opět projevil jako tvůrce s jasnou vizí, kterou dotáhl do funkčního celku. Herce a štáb sice jeho přístup může sebevíc deptat, divák z jeho přístupu ovšem jen těží. I Propast je filmem, který se později dočkal prodloužené verze (ze 139 minut upgrade na 171 minut), která pokládá odpověď na některé nevyřčené otázky, nedoslovnost a záhadnost kratší verze má ovšem nadále svoje kouzlo a to především proto, že je nové finále v prodloužené verzi krapet přitažené za vlasy. Kratší verze dostatečně funguje sama o sobě (i Vetřelci, Terminátor 2 či první Avatar prodlouženou verzi k lepšímu zážitku nepotřebují) a především v ní ideálně fungují emoce. Jen nejde o dvakrát ideální film pro klaustrofobiky, kdy sice Cameron střídá jeden poutavý záběr za sebou, zároveň ovšem dokáže přenést i nepříjemnou stísněnost prostoru.  Cameron nepletoucí si kvantitu s kvalitou v životě sice natočil pamětihodnější milníky, na Propast by se přesto zapomínat nemělo. I u ní se totiž Cameron projevil jako jasná hračička, která svou vášeň pro vodu dokáže jasně projevit. To ostatně za pár měsíců velmi pravděpodobně ukáže i druhého Avatara.... () (méně) (více)

Pepinec

Já a Propast jsme skoro stejně staří, no a mně nezbývá než doufat, že po těch letech vypadám minimálně stejně dobře, jako tahle atmosferická podmořská odysea. Cameron je přeborníkem v tom, že od něj je poutavá a snesitelná i cukrkandlová poleva, kterou bych od jiného fantasty nepožil. Jen by mě zajímalo, proč se do Mariánského příkopu sám nespustil jen ve skafandru bos, s kalkulačkou na rukávu a světlicí v ruce? Že by to nakonec nebylo tak easy, Honzíku? =) ()

Boogeyman

Fascinující podvodní sci-fi, která hřeší na to, že jde o sci-fi. Ufouni se zde zprvu vyskytují jen sporadicky aniž by nějak výrazně ovlivňovali děj a nakonec způsobí příšerné do prázdna vyznívající finále. No nic, nebudu Cameronovi radit jak má psát scénáře a režírovat, stejně by mi nerozumněl, ale faktem zůstává, že až na ono zmíněné otřesné vyvrcholení jde o technicky dokonale natočený, uhrančivý a napínavý film s nezaměnitelnou atmosférou života v hlubinách ocánu. ()

Madsbender

Vyvážený sci-fi thriller, ktorý mieša stiesnenú atmosféru votreleckej série z úžasnou vizuálnou stránkou, predpovedajúcou Avatara. Po všetkých stránkach stopercentný Cameron. ()

sheen

Kdysi dávno jsem na VHS viděl klasickou verzi a když jsem měl možnost shlédnutí prodloužené verze sice s anglickýma titulkama, což mě vůbec nevadilo, ba naopak, tak jsem ani na vteřinu nezaváhal. Je to povinnost každého sci-fi fandy. Cameron je prostě režisér, kterého my fandové sci-fi žánru zbožňujeme, ten člověk má nekonečnou představivost. Je to výborná sci-fárna každým coulem, i dnes mě přisly triky pořád nadčasové, krása pohledět na Harrise v této klaustrofobické sci-fi. ()

salahadin

Film má tři složky: 1. Podmořská manželská terapie - nutné zlo pro diváky/čky. 2. Survival movie - vcelku napínavé, byť nejde o můj šálek kávy. 3. Vztyčenej varovnej přílivovej ukazováček (příště už prostředníček) malých svítících bělásků - přísada do nějakého myšlenkového přesahu filmu, aby to nebyla jen běžně napínavá podívaná z akvárka. To závěrečné poselství je samozřejmě velice dobré - jasně, člověk dělá strašlivé zlo, ale umí se i obětovat (čas od času). Pro jednoho dva dobré na tomto světě stojí za to zachránit celý svět (to není sluníčkářská hypotéza a přiznám se že označení sluníčkář z duše nenávidím, neb nevím, co si tím chtějí "tmáři" vyvodit). To je mimochodem převzaté z Bible. Takže proč ne. Mám jen jednu výhradu - ten film k onomu konci (zhlédnuta SE verze) vůbec, ale vůbec nesměřuje. Po celou dobu to je jen survival movie říznutý manželskou krizí, nic víc. Cameron vybalí karty náhle a bohužel nemá moc času, aby na plátně závěr filmu zarezonoval. ()

S.Quentin QUALE

Tenhle film od dětství miluju! Můžu to říct jednoznačně, protože mi vůbec nedělá problém se na něj mrknout při jakékoliv příležitosti, nikdy se mi neomrzí. Oceán, hurikán, rozbouřenej oceán, jaderná ponorka, podmořská stanice, jaderná hlavice, podmořská psychóza, thrillerová narkóza, mimozemská záhada, Cameronova efektní paráda. A Ed Harris k tomu. Mysteriózní thrillerové scifíčko prvního levelu. Kdo neviděl, dohnat! Za mě srdcovka. ()

Ruut

25 minut navíci tentokrát znamená výrazný kvalitativní posun a hlavně úplně jiné (ekologicky varovnější) vyznění filmu. Je až neuvěřitelné když film, který trvá skoro 3 hodiny, dovede udržet strhující tempo až do konce. Skvělá rozcvička před druhým Terminátorem a Titanicem. ()

HAL

Okouzlení podmořskými hlubinami a dobrodružné objevování neznáma - na tom staví Cameronův první ponor pod mořskou hladinu. A byl to ponor nadmíru zajímavý... a to obzvlášť v režisérské verzi, která překvapivě kompletně mění vyznění celého filmu a ten v ní díky jinému závěru dostává nečekaně široký myšlenkový záběr. Z pouhého podmořského dramatu je tu rázem hlubokomyslné sci-fi. 9/10 ()

Satan

Blízká setkání Cameronova druhu. Pod vodou. Opět úchylka na různé stroje (naháněčka pod vodou vynikající), opět výrazné ženské hrdinky, opět sympatické charaktery. Bohužel se nám sem nějak omylem vpletly mimozemšťánci, kteří se nemůžou dívat na to, jak se tady mezi sebou mydlíme. V podstatě bez nich by to bylo solidní dobrodružné drama apelující na ponorkovou nemoc a lidskou psychiku. Takto hlavně v závěru těžké WTF (zdravím Zemeckisův Kontakt) snažící se o povrchní moralizování, které ihned vyšumí do ztracena a celý film jen ztrapňuje a degraduje. Harris je tady ovšem geniální a celý prostředek filmu příjemně napínavý. [Přesná stopáž: 163 min - SE] ()

mzss1

(73%) Viděna klasická verze. Ale jo, PROPAST není vyloženě film, který by mě extra nadchl, Cameron natočil lepší, ale i tak mě to v podstatě bavilo. Ještě tak úvod se trochu vlekl, bylo tu spoustu postav, ale pak už jsem se bavil a vžil se do příběhu a hlavně klaustrofobického prostřední, někde v hlubinách vrtné věže. Děj je naprosto přímočarý, ale má to jiné klady. Hlavně, herecké obsazení je na tom velmi dobře, kterému jasně dominuje skvělý Ed Harris, jemuž zde role padla jak ulitá. Vedle něj sympatická a charismatická M. E. Mastrantonio. M. Biehn zde působil trochu podivně, ale svou roli zvládl. Nějaké ty sci fi prvky o mimozemském životě – to vše tu bylo. Na jednu stranu jsem rád, že to nebylo přehnané, akční, že se tu ti mimozemští tvorové neobjevily často, ale zas by mohlo být lepší a výraznější finále. No, uvidíme jak mi sedne prodloužená verze, na kterou se brzy chystám (prý je lepší). Co se týče hudby, asi tak jak to napsal uživatel Lacike, vykrádá to soundtrack z Predátora, takže jsem z toho byl trochu nesvůj, ale v druhé polovině filmu už ty známé motivy vymizely …. Ale jo, hit to pro mě není, ale i tak mě to bavilo. Dějem a scénářem to není nabité, chvílemi to má slabší pasáže, ale jak říkám, dám si brzy tu režisérskou verzi. ()