Stalo se za bílého dne

• Západní Německo Es geschah am hellichten Tag (více)

Ve švýcarském kantonu bylo nalezeno tělo zavražděné malé holčičky. Pátrání se ujme (Heinz Rühmann) v roli policejního komisaře, který zvolí k vypátrání bestiálního vraha riskantní experiment. (tahit)

Arsenal83

Určite vynikajúca práca, pri ktorej sa dajú len z dnešného pohľadu vytknúť nedostatky, ktoré vtedy nevadili. Strašne hlučná hudba fakt prebudí aj Schwarzenberga v parlamente. Temnejší záver, ktorý dopísal neskôr Dürrenmatt mohol byť ešte silnejší, než koniec tu, ale zase netreba všetko len temné. No a farba, hej, tá chýbala, ale vtedy to bol normál a možno vzhľadom na pedofilnú tému aj vhodný formát. Ako kriminálka, napriek chýbajúcemu napätiu z nervy drásajúcich scén (ktoré absentujú) a napriek skorému poznaniu vraha, je to však viac než obstojné dielo. ()

Crocuta

Mrazivý thriller o pátrání po sadistickém vrahovi dětí, jemuž čas neubral nic na působivosti. "Pan Schrot z Graubindenu" a jeho manželka jsou přímo archetypální ukázky patologického jedince a podhoubí, z kterého vyrůstají jeho obsese. ()

Jirka_Šč

Mrazivý švýcarský film. Pamatuju si, když ho ještě za socializmu vysílala televize a hlasatel o něm mluvil jako o jednom z nejlepších krimi. Musím souhlasit. ■ Výborný komentář: sud ()

Exkvizitor

U přednášky k této krimi klasice mě překvapila informace, že Dürrenmatt nejprve napsal scénář snímku (a to ještě na podnět režiséra maďarského původu Vajdy), tepve po jeho úspěšném zfilmování vytvořil na stejný námět román Slib, který se v několika zásadních věcech liší. - Pokud jde o film samotný, mírně mě zklamala jeho celkem nenápaditá, velmi klasická režie. Scénář se dá chápat spíše jako mírná parodie na detektiní romány, využívající všech jejich klišé - v čele s geniálním nadporučíkem Matthäiem, jemuž každá sebeabsurdnější scéna přinese drobný klíč k vypátrání vraha (ten přesně odpovídá popisu Matthäiova stejně neomylného přítele psychiatra, který psychologický profil pachatele sestaví na základě jedné dětské kresby). Výborné jsou herecké výkony. Vedle představitele policisty Heinze Rühmanna zaujme i padouch: budoucí Goldfinger Gert Fröbe. ()

Ištván87

Možná bych tomu dal jenom čtyři, jenže Přísaze s Jackem Nicholsonem jsem dal tři, takže tohle dostane ještě hvězdu navíc. Za výrazně lepší konec. ()

Padme_Anakin

Výborná kriminálka o vyšetřování vraždy malé holčičky, Heinz Rühmann jako neústupný policejní komisař skvělý, jedná i na vlastní pěst, jen aby pachatele dopadl, rozbor obrázku s obrem a malými ježky zajímavý, pochvalu jistě zaslouží i Gert Fröbe, v záporné roli je až hrozivý svou přesvědčivostí.. ()

Astaroth12

Mňa filmy podobné Langovmu M vždy priťahovali a to hlavne kvoli netradičnému vyšetrovaniu zločinu a tento išiel v podobných šľapajach ako Langov klenot. Nie je dotiahnuté až do takej dokonalosti, ale je pútavý a nevšedný. Nevšedným ho robí hlavne scenár, ktorý sa nevybral linkou zabehnutou, ale išiel tou neobyčajnou a nevšednou. Je pravda, že celé to vyšetrovanie a nájdenie vraha hraničilo trocha s naivitou, ale vonkoncom to nevadilo, lebo to bolo podane mimoriadne a zľahka. Sú tu vynikajúco prepracované psychológie postav, hlavne čo sa týka vyšetrovateľa a vraha a do toho všetkého sa prelína svet vyobrazený detskými očami. Scéna, kde vyšetrovateľ bol na konzultáciu kresby u doktora bola bravúrne zvládnutá. Netradičný krimi thriller, ktorý má od začiatku silno vtiahol do príbehu a bavil ma až do samého konca. Silné 4*. ()

nervoznideda

doporučuji tento 60 let starý film znám ho nazpaměť a vždycky mě dojme podívejte se taky na Přísaha (2001) Stalo se za bílého dne (TV film) (1997) Studené denní světlo (1996) sám hledám film z roku 1997 kdo ho má pomozte mi deda :-) ale tento film je nejlepší deda:-) ()

NinonL

Heinz Rühmann měl velké charisma a jako policejnímu komisaři i jako prodejci benzínu jsem mu věřila. Mrazivá krimi s vraždou dítěte má i dnes něco do sebe. Vrah i jeho žena mi naháněli hrůzu, přestože šlo o "spořádané lidi". Kdo má rád detektivky, mohu jen doporučit. ()

Historik

Dnes už je to poněkud překonané dílo. Některé scény a dialogy byl hodně divadelní, toporné, takové neživotné. Ale dovedu si představit, že v době vzniku, kdy diváci nebyli takovými filmy přesyceni jako my dnes, to mohlo být velmi působivé představení. ()

Siegmund

Mimořádně kvalitní a zdařilá filmová klasika!!! Perfektní herecké výkony. Za zmínku stojí skutečnost, kterou objeví pouze ten, kdo má možnost porovnávat originální verzi s českou verzí, která vznikla s největší pravděpodobností ještě za socializmu. V české verzi je totiž vystřižena scéna s pohřbem zavražděné holčičky. Čert ví proč byla vystřižena, ale nabízí se zdůvodnění, že to je proto, že se jednalo o klasický pohřeb do země, na němž hovoří farář o Bohu. Ovšem důvod mohl být i časový. Třeba musela mít česká verze filmu jen zcela určitou minutáž. Film je vystřižen ještě na jednom místě, ale to mohlo být i z důvodu poškození filmu. Jedná se jen o několik sekund, které děj filmu nijak neovlivnily. (Pondělí 01.03.2010) ()

kaylin

Kriminální thriller ze Švýcarska, k tomu rok 1958? To zní... no minimálně zvláštně, ale ve skutečnosti je to parádní ukázka kriminálních filmů, kdy při finálním odhalení vraha, respektive při scéně, kdy se o sám odhalí, jsem jen zíral na to, jak je to dobré. Je to trochu delší, než by muselo, ale lze to omluvit budováním atmosféry a napětí. ()

Rakosnicek77

Staré, černobílé a velice kvalitní. Kvalitní tak, že i dnes, by film s přehledem zadupal soudobou žánrovku do země. Téma drsné, přece jen vraždy dětí, nejsou zase tak běžné o to víc vás ale děj pohltí a zaujme. Dokonalé a napínavé, doporučím s jistotou! ()

veronikav

Výborná atmosféra -kvalitní kriminálka . Možná , že díky tomuhle filmu všichni rodiče straší děti -aby si nebrali bombóny od cizích :-) ()

FilmFan24

"Stalo se za bílého dne" jsem poprvé viděl jako dítě v televizi za hluboké noci...Napětím jsem ani nedýchal. Několikrát jsem si potom od rodičů vyslechl kázání, abych se nenechal nikým cizím nalákat na nějaké bonbony. Žádnou reprízu jsem si nenechal ujít a po letech jsem také viděl film v originálním znění v kině, ve Filmovém klubu. Zdařilá kriminálka, která vyniká psychologickým vykreslením povah hlavních aktérů - sympatického komisaře Matthäie (Heinz Rühmann) a vraha malých holčiček Schrotta (Gert Fröbe) - a která obstojí i dnes. A Golfinger je pro mě navždy Schrott! ()

Fanucci

Zdaleka to nepůsobí naivně, jak jsem se obával. Výborný krimi thriller. Originál, který předcházel Nicholsonově Přísaze. ()

Martin741

Suverenne najlepsi film rezisera Ladislao Vajdu. Stara kriminalka ma svoje vysokokvalitne pozitiva i po vyse 60 rokoch, fakt tempo perfektne, dialogy namakane. Skoda, ze dnes sa uz taketo filmy netocia. Ako spravne pise sud, zapadla vidiecka putika moze byt viac creepy nez zapluvane nastupistia po velkych europskych mestach a + kadejake tie spinave mestske uzke ulicky a zakutia. Michel Simon je uz moj oblubeny herec, po prvykrat som si ho vsimol vol Vlaku 1964, a az Nabrezim Mlh som sa definitivne utvrdil v tom, ze mal herecky talent. Okrem Simona tu hral aj Gert Frobe /Goldfinger, 100 000 dolaru na slunci/. 100 % ()

C0r0ner

V dnešní době už to samozřejmě nemá takové grády, když se to srovná s peckami jako třeba Se7m, nicméně v roce 58 to určitě musela být solidně nervy drásající detektivka o maniakálním vrahovi malých holčiček a riskujícím detektivovi. 75% ()

gabin(a)

Kam se na tenhle film hrabou všechny krváky!Viděla jsem bohužel jen jednou a ještě po možná i více než dvaceti letech mám z toho husí kůži!!!A nenávidím kašpárky....Heinz Ruehmann bohužel u nás není moc známy, ale je to jeden z nejlepších evropských herců. ()

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009