Při cestě autem z Chicaga do San Diega nabídne mladík Jim (C. Thomas Howell) svezení neznámému stopaři (Rutger Hauer). Jim neví, že stopař je brutální vrah a s úmyslem vraždit nastoupil i do jeho automobilu. Policie, aniž by měla tušení o existenci skutečného vraha, ale ze zabíjení podezírá právě Jima. Rutger Hauer v roli stopaře Johna Rydera předvádí ve scénách zuřivého řádění místy až nadlidský výkon. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Legas

Cením si filmů, které se nesnaží zbytečně vysvětlovat a neváhají se rozjet po úvodních titulcích. Jen by to chtělo trochu doladit scénář. Přeci jenom ta logika občas vázne. ()

Šakal

Co se týče scénáře, tak tvůrci si s ním moc hlavu nelámali. Po režijní a kameramanské stránce, ale odvedeno bez nejmenších námitek . Důvod proč shlédnout tento B - čkový psychothriller je pouze jeden, ale zase dosti pádný! Rutger Hauer jako stopař John Ryder je naprosto FANTASTICKÝ. Tvůrci si nelámali moc hlavu s osvětlením důvodů co, proč...vedlo Johna Rydera k těmto činům. Samotný Rutger Hauer toho moc nenamluví, což se nakonec ukazuje jako největší klad celého snímku, protože za Johna Rydera mluví činy a to, že je jeho postava opředena tajemstvím snímku pouze prospívá a dodává mu to na mystičnosti. The Hitcher není snímek zdaleka dokonalý, ale za DÉMONICKÉHO Rutgera Hauera, za tu atmosféru, za ty vygradované akční scény a za tu přímočarost jakou uhání k cíli si pozornost jistě zaslouží.75% ()

Sonnery

Dostalo se mi do ruky DVD se slovy: "Dokoukal jsem to na třikrát, jak jsem se strašně bál." ....a já jsem to nedokoukal, protože jsem se vůbec nebál! A navíc jsem se nemohl zbavit pocitu, že to je přesně druh filmu jaký dávají v něděli na Primě přesně hodinu po obědě. Před dvaceti lety to možná budilo hrůzu, ale dnes to vyvolává už jen úšklebek před mým kamarádem jakej to je posera ()

Anderton

So Stopárom ma nespája žiadna nostalgia, či už VHS charakteru alebo polnočného sledovania Novy na starej televízii bez ovládača. Ale musím pripustiť, že tá osemdesiatková atmosféra ma stopercentne pohltila. Čo ma nepohltilo, bolo množstvo logických kiksov, ktoré by sme dnes mohli považovať za prehliadku klišé a týka sa to najmä automobilových naháňačiek. Spôsobov, ako utiecť polícií, je tu veľké množstvo, ale nech vás ani nenapadne niektorý z nich vyskúšať, nefungovali by. No a kto je tajomný stopár? Na to si každý nájde vlastnú odpoveď. ()

Socrates

Výborný béčko s akcí hned od začátku. Hvězdička dolů za nadpřirozený schopnosti Hauera - dokonalá všudypřítomnost, fyzická odolnost a hlavně únik z policejního antonu, to už bylo trochu moc. ()

Kothy

Docela šílená věc s děsivým Rutgerem Hauerem v roli chladnokrevného zabijáka. Stopne si mladíka uprostřed ničeho a začne mu dělat ze života peklo. Narafičí na něj několik vražd včetně vražd policistů. Mladému Jimovi nezbyde nic jiného, než se vydat na útěk a hrát tu hru s ním. Po cestě potká sympatickou Nash v podání Jennifer Jason Leigh, která mu pomůže. Místy tam jsou dobré akční honičky a konec je celkem drsný. "Odkud jste? Z Dinsneylandu." :D ()

Smok

John Ryder tu hrá zvláštnu hru plnú nepredpokladaných zvratov. Mám dojem, že mladučký šofér Jim smerujúci do San Diega nebude jediný, kto bude mať na chrbte husiu kožu. ()

Okara

Návod. K tomu, jak na absolutní dno zdeptat nevinného mladíka. A když píšu absolutní, tak myslím odpravdu absolutní. Proč všichni nejďábelštější herci pocházejí z Evropy? Rutger Hauer byla snad ta nepřesnější trefa do černého, neboť představit si někoho jiného v této roli si odteď nedovedu představit. Při jeho neuvěřitelně krutém psychologickém teroru, doplněným o fyzické týrání a nahození v očích zákona na plakát nejhledanějšího zločince, jsem jen udiveně zíral a modlil se, aby mě nikdy nic podobného nepotkalo. Nevím, jestli bych to vydržel. Režisér nešetřil na autentičnosti honiček, výbuchů a přestřelek, což se promítlo na celkové velmi kvalitní filmové vizáži. Opravdu jsem velmi mile překvapen, s ohledem na rok snímku si myslím, že by se jako fajn béčko Hitcher naprosto bezproblémově uchytil i v dnešní době. Pár nelogičností jsem sice nevědomky pochytil, ale potutelné vyhýbání se šťastnému konci mi to plně vykompenzovalo, takže za scénář hluboká poklona. Jen mne velmi zklamalo, že se člověk nedočkal žádného vysvětlení. I když možná ne. Dokonce to je značně vychytralé, protože tento efekt zapříčiňuje to, že Stopaře nemohu dostat z hlavy. Harmone, ty jeden vychytralej parchante. Nejlepší soundtrack z filmu 80% ()

Arsenal83

Na rok 1986 výborný thriller s vrahom, ktorý nedokáže zomrieť. Skvelý Rutger Hauer, len ťažko si predstaviť lepšieho herca na danú rolu. Film je okorenený skromnou, ale za to veľmi presvedčivou hudbou. Dej sa výborne mení a vyvíja a dá opätovné potvrdenie o inteligencii policajtov všade na svete. ()

Willy Kufalt

V mezích béčkového akčního horroru nabízí tento Stopař po řemeslné stránce špičkovou podívanou, ve své kategorii toho nejefektivnějšího ražení. Děsivý záhadný stopař zanechávající po sobě krvavé mrtvoly je ztvárněn Rutgerem Hauerem přímo ikonickým a nezapomenutelným způsobem. Na cestách americkými dálnicemi vládne naprosto výborná atmosféra během deštivé noci i slunného dne. Z napětí plného strachu se navíc ještě film nejednou přehoupne až do kafkovské atmosféry s absurdně laděnou bezvýchodiskovostí, třeba ve chvíli Jimova probuzení v policejní cele s následným pomalým blouděním prázdnou stanicí a vhozením do série absurdních situací. Ani bych neměl problém udělit 4 nebo 5 hvězdiček, jenže – pokud jde o scénář, cítím se coby divák po skončení podveden. SPOILERY! Před tím, než stopař přenechává Jimovi v restauraci ubrousek s nábojemi, slíbí Jimovi, že jednou jako chytrý kluk přijde na to, proč on šílený stopař tohle vše dělá. Film získává tímhle ještě silnější mysteriózní ráz, než jaký do té doby měl, a ještě více graduje ve scéně opětovného setkání Jima s Nash, kdy divák spolu s oběma zjišťuje, že ti dva jsou jediní lidé z přímého střetu se stopařem, kterých dotyčný nechal zatím bez zavraždění... a opět graduje tajemství, proč. Bohužel postupně přijde závěr, který veškeré neodhalené mysteriózno totálně pohřbí, scénář gradující záhadnou motivaci stopaře nepřijde s absolutně žádnou pointou, jen nabídne klasický střet včetně klasického horrorového zvratu před koncem. KONEC SPOILERŮ  Škoda. Tohle vyústění po takové gradaci mi přijde odfláklé a po skončení tak přes veškeré kvality jen tápu, proč tvůrci tuhle hru s divákem hráli, když ji pak ukončí zcela bez uspokojujícího vysvětlení. Přijde mi to až příliš samoúčelné. Čistě jako akční horrorové béčko na jedno zhlédnutí byl Stopař díky atmosféře fajn, ale vracet se k němu takhle nemám chuť. Raději si zopakuji Nebezpečného cestujícího. [70%] ()

Vitason

,,Neber stopaře, neber stopaře, nebo z toho umřeš." Jenže, co dělat, když jede napříč celou Amerikou a balancujete na hranici vědomí a spánku, tak doufáte, že vás záhadný cizinec alespoň rozesměje. Jenže co když se vás snaží rozesmát od ucha k uchu, ale nožem? Stopař je technicky poctivý thriller, který má slušnou kameru, povedenou akci (samozřejmě nechybí největší klasika té doby: útok na policejní stanici) a hezkou výpravu, ale chybí mu pořádný scénář. Scénárista zřejmě chtěl z lidí dělat blbce a tak spíchl horkou jehlou příběh, který vám vůbec neřekne proč se tak děje a někdy ani jak. Dialogy jsou docela hloupé, jednání některých postav mi bylo také někdy záhadou a hlavně film několikrát naznačí, že se na závěr dozvíme motiv, jenže pak před vámi běží závěrečné titulky a kde nic tu nic. Navíc se Rutger Hauer, který je na roli správně charismatický, ale svým výkonem mě nějak zvlášť neohromil, zjevuje všude jako Deus Ex Machina, což v podání příběhu vyznívá trochu jako supermanská práce. Za pochvalu rozhodně stojí C. T. Howell, který se svém role zhostil opravdu dobře. Takže ve finále za 3*. ()

Chrustyn

Svým způsobem by to byl klasický thriller, avšak Rutger Hauer z toho dělá neobyčejně napínavou podívanou u které si nemůžete být nikdy jisti co se stane. A komu by nestačilo napětí, užije si u kvalitních akčních scén. ()

klerik

Naivná klasika, ktorá ťaží zo svojej nabušenosti a priamočiarosti. Príbeh odsýpa, Rutger sa baví, občasné logické lapsusy som celkom ľahko odpustil. O niekoľko rokov neskôr sa na základe tejto schémy natočili podarenejšie filmy (GH: AUTO ZABIJAK, ÚNOS, JAZDA DO PEKIEL), ale toto je klasika s nezameniteľnou chuťou 80-tych rokov.... ()

LaciLC

Triler strihnutý presne podľa štýlu 80. rokov. Rutger Hauer je vo svojej slizskej roli výborný. Som zvedavý ako si s jeho rolou poradí Sean Bean v chystanom remaku. ()

korbitch22

Mě to moc nenadchlo,už jen to jak ho vyhodí z auta a jede dál,já bych ho přežvejk a byl by šmitec.čekal sem víc,je to nuda!!!!! ()

classic

„Stopár” John Ryder má svetelné roky ďaleko, trebárs od pôvabnej »stopárky« Ellie Andrews, pretože má jednak naprosto nekalé úmysly, o čom sa v sobotu, krátko po 4. hodine ráno, čochvíľa presvedčí i taký Jim Halsey, ktorý je akurát na ceste z Chicaga do kalifornského San Diega, kde dostal za «domácu úlohu» sem doviesť toto auto. Zrovna leje, ako z krhly, a už sa spoza mrakov vynára akási zvláštna postava s typickým gestom, znamenajúcim, že sa chce dať niekam odviesť. Z cudzinca sa razom vykľuje šialený psychopat, ktorý sa Jima chystá s nožom zamordovať. Našťastie sa z takejto hrôzostrašnej situácie, dokáže i duchaprítomne vykľučkovať, pričom práve z takto nezaistených dverí, by sa mal dať pomerne ľahko, povedzme takýto votrelec, rovno vykopnúť na čerstvý vzduch, čím by sa ho v podstate raz a navždy definitívne zbavil, kedy by ho zároveň už vonkoncom nezaujímalo, či by si stopol ďalšieho nešťastníka, alebo ho predsa trochu hryzie svedomie, keď sa vracia do epicentra... ? Na chvíľu si možno vydýchne, ale už o malý moment neskôr, prechádza okolo štvorčlennej rodinky, s ktorými sedí aj, skúste teraz dva krát hádať, kto ? Totiž, naivne si myslel, že je naveky koniec, skôr naopak, odteraz začína neopakovateľný, psychický teror, hra mačky s myšou, neustále prenasledovania a samé, časté nedorozumenia s "mužmi zákona" , ktorí ho mylne považujú za vraha policajtov, či aj dočasná variácia na Bonny a Clydea, a to iba kvôli tomu, že do tejto šľamastiky zapletie aj kočku, servírku Nash, ktorá mu ešte dokonca pomôže v kritickom bode obratu, čím si spečatili takúto nálepku. Všade naokolo, vskutku ozaj brutálnym spôsobom, umiera množstvo ľudí, že až do samého konca, nie je jasné, ako sa to vlastne skončí ? / Dovolím si tvrdiť, že obsadenie holandského herca Rutgera Hauera do zápornej úlohy Johna Rydera, bolo priam kľúčovým faktorom, ktorý tvorí až 75 % celkového úspechu, tohoto hororového thrilleru ! Jeho démonický, herecký prejav naháňal hrôzu nielen C. Thomasovi Howellovi, ktorý si mimochodom zahral jednu z vedľajších postáv v legendárnom scifíčku E.T.: The Extra-Terrestrial, ale i nám (všetkým) divákom. Priznám si, že som pociťoval neuveriteľné zimomriavky. Jennifer Jason Leigh bola v mladom veku veľká fešanda. Pre režiséra je tento snímok jednoznačným »opusom magnumom« , už nikdy viac sa mu ani po členky nepriblížil ! Kamera Johna Sealeho / strih Franka J. Uriostea / výprava Dennisa Gassnera, tak týmto trom pánom nemám absolútne čo vytknúť, to je nenormálna pasia pre oči ! Pochválil by som tiež i Markovu hudbu a Ericov scenár, ktorý sa miestami správa akosi »supermanovsky« , no i napriek tomu má vysokú úroveň ! Skoro - geniálna záležitosť, ktorá vás vari utvrdí o tom, že by (ne)mali v žiadnom prípade k vám do auta nasadať stopári... ? Vezmite si napríklad, že niekto po zhliadnutí Čeľustí, už viac nevkročil do mora, čiže všetci, potenciálni vodiči, majte sa veľmi dobre na pozore, ak budete chcieť niekomu (neznámemu) zastaviť... Síce nemusí ísť hneď automaticky o "Johna Rydera" , ale človek proste nevie poriadne dopredu odhadnúť, kto mu nasadne do gazíku... ? () (méně) (více)

Kdo s kým a za kolik

Kdo s kým a za kolik