Americký thriller Collateral (2004) se odehrává v Los Angeles, kde náhoda svede během jedné deštivé noci dohromady černošského taxikáře Maxe (Jamie Foxx) a nájemného vraha Vincenta (Tom Cruise). Přemýšlivý Max už jezdí taxíkem dvanáct let a sní o vlastní firmě s limuzínami. Jeho elegantní zákazník Vincent si ho najme na celou noc, a tak se pro Maxe nastávající hodiny změní v peklo. Cynický zabiják musí během několika hodin zabít na objednávku narkomafie pět lidí. Do svého úkolu se pustí s profesionální chladnokrevností, i když má v patách policii, FBI a nakonec i své zákazníky. Bezmocný taxikář se stává nedobrovolným řidičem a průvodcem člověka, který rád filozofuje, dokáže i ve vypjatých situacích vtipkovat a lidský život pro něho znamená pramálo… (Česká televize)

TheMaker

::::::::::::::::::::: Další z mých nejoblíbenějších filmů. Výborný film se skvělými dialogy ! Jestli se chcete zamyslet nad svým životem, doporučuji tento skvost ! :::::::::::::::::::: ()

Dever

Soundtrack James Newton Howard: 1. Briefcase - Tom Rothrock [2:10] ,2. The Seed - The Roots/Cody Chesnutt [4:30] ,3. Hands of Time - Groove Armada [4:24] ,4. Guero Canelo - Calexico [3:01] ,5. Rollin' Crumblin' - Tom Rothrock [2:23] ,6. Max Steals Briefcase - James Newton Howard [1:50] ,7. Destino De Abril - Green Car Motel [5:17] ,8. Shadow on the Sun - Audioslave [5:44] ,9. Island Limos - James Newton Howard [1:35] ,10. Spanish Key - Miles Davis [2:27] ,11. Air - Cuba Percussion/Klazz Brothers [5:48] ,12. Ready Steady Go - Paul Oakenfold [4:18] ,13. Car Crash - Antonio Pinto [2:21] ,14. Vincent Hops Train - James Newton Howard [2:04] ,15. Finale - James Newton Howard [2:20] ,16. Requiem - Antonio Pinto [1:58], ()

kiddo

Klíčem k filmu je vztah Maxe a Vincenta, v němž se střetávají zcela odlišné pohledy na svět. Přes svůj okázalý nadhled a cynismus je Vincent životem zklamaný nihilista, který útěchu nalézá ve velkohubých kecech, jež ho ale každému vnímavějšímu člověku prozrazují jako smutného losera, který (a ne Max) již dávno rezignoval na snahu riskovat a něco se svým životem podniknout a jehož řeči o bezvýznamnosti lidské existence jsou nikoli nezaujatým komentářem, ale hlubokou lítostí. Vincentova profesionální kariéra je pak logickým projevem psychického stavu (I do this for a living). Maxova relativní spokojenost v životě a schopnost jednat pramení naopak z neochoty si podobné existenciální otázky připouštět – jeho pozdější činy jsou motivovány jednak touhou dokázat Vincentovi, že nemá pravdu, jednak přáním neskončit jako on, a jednak (což se moc nezmiňuje) ho za jeho nesnesitelné žvásty nasrat. Rozdíly mezi Maxem a Vincentem Mann zprostředkovává velice jemně, nestydí se nás při našem hodnocení postav svádět na scestí a hrát si s našimi prvními dojmy – např. Vincentově charakterizaci Maxe coby „muže činu, ne slov“ se nejprve vysmějeme, později ji ale musíme uznat jako pravdivou (což nejlépe ilustruje úžasná scéna s vlkem: Vincent o životě jen mluví, Max mu činem vzdá hold). Konec nemůže překvapit, protože žít si zaslouží jen ten, kdo má k životu úctu. A navíc, jak pregnantně sdělí reklamní leták, life is too short for long names. ()

tron

"Poznal si ho?" -"Nie." - "Tak prečo si ho zabil?" - "Mal by som podľa teba zabíjať len tých, ktorých poznám?" A takto vznikla urba legend o mŕtvom chlapíkovi, ktorý sa tri dni vozil v metre a nikto si to nevšimol. Collateral nie je srdcovka. Ale dobrý film za poctivé 4*? Asi áno. Hoci raz za život to stačí vidieť. Collateralu chýba niečo dôležité, ale napriek tomu nám režisér Posledného mohykána naservíroval výživný, atmosférický, mäsitý pokrm okorenený silným hereckým obsadením. Chladnokrvný, tajomne filozofujúci zabijak Tom Cruise a tvárny Jamie Foxx ako muž, ktorý si doteraz myslel, že robí taxikára dočasne. Mann sa nikam neponáhľa. Na prvom mieste stojí džezová atmosféra nebezpečného veľkomesta, potápajúceho sa do dusnej tmy. Šéfmi výroby vlčieho trileru boli Frank Darabont (Zelená míľa) a Chuck Russell (Likvidátor) - divná a divoká, ale zjavne fungujúca kombinácia. ()

B!shop

No tak od tohohle jsme cekal vic. Napad s taxikarem a vrahem je sice dobrej, ale moh bejt lip propracovanej. Sice se furt neco deje, ale moc napinavy mi to neprislo, az na par scen. Navic je film zbytecne dlouhej, takze mi to prislo pak furt dokola, Foxx rika, ze to neni pekny zabijet, Cruise zabiji. Navic zaver, kdy se z ustrasenyho taxikare stane neohrozenej zachrance, kterej riskuje zivot kuli zensky, kerou ani nezna, je dost neverohodnej a vrchol je scena v metru, ktera je sice asi nejnapinavejsi, ale zakoncena dost divne. A samozrejme tu nesmi chybet klasickej problem s mobilem. Co se tyce hercu, tak Foxx byl skvelej a Cruise vypadal nehorazne cool, jenze presto mi neprisel jako bezcitnej vrah. Pronasi drsny reci, strily kazdyho kdo ho nastve, ale az na par vyjimek, kdy udela drsnej vyraz, se tvari vesele a privetive. Nejvic se asi povedla kamera, ktera pusobi do jiste miry skoro az dokumentarne a skvele zachycuje nocni mesto. Hudba pak dej dobre doplnuje. Jsou to lepsi 3*, ale vic nedam, protoze jsem se docela nudil. ()

movie

Ach jo, ten hollywoodský konec mě fakt mrzí! Takhle by to přece určitě nedopadlo!!!! Škoda. Jinak Cruise je fakt dokonalý, rozhodně pro mě jedna z jeho nejsympatičtějších rolí, krásně napsaná. Foxx na mě působil jako celkem charismatický chlapík, ale stejně jsem držel na 100% palce Cruisovi !!!!!!! ()

Marius

UPOZORNENIE ! Nasledujúci koment obsahuje vety, ktoré by niektorí uživatelia videli ako SPOILER. Ja nie som toho názoru ale ďalej čítate na vlastné nebezpečenstvo. Vynikajúci thriller zo šedivej anonymity nočného LA. Na rozdiel od väčšiny mi digitálna kamera vôbec nevadila, ba niektoré zábery podľa môjho názoru skôr umocnila takým dokumentaristicko - chladným spôsobom. Tom Cruise tu po svojich dvoch najlepších rolách (Interview + Magnolia) opäť strihol výborného záporáka . Fandil som mu tak ako sa len dalo, ale nanešťastie nie som kamarát so scenáristom takže mu to bolo houby platné. Jamie Foxx bol tiež dobrý, i keď jeho premena bola na mňa tak trochu moc "zázračná". Filmu sa dá vyčítať jedine (mierna) rozvláčnosť a záverečných 5 minút pretože takúto chybu by profík Vincentovho kalibru proste nespravil. No a ak dobre počítam, tak slečna prokurátorka ráno ten proces prehrala lebo jej odbachli svedkov. :-)))))))))))))))) ()

Lateef

Collateral disponuje jednou ohromnou silou, která vždy rozdrtí časoprostorovou bariéru, a do filmu mě prostě vcucne. Mluvím o soundtracku. Sotvaže zazní první tóny ušního hyperbalzámu s názvem Hands of Time, rázem se ocitám na zadní sedačce žlutého taxíku, který si to poklidně sviští noční městskou magistrálou. Vedle mě sedí Annie a příjemným hlasem rozmlouvá s Maxem. S nasazeným poloúsměvem hledím nepřítomně z okénka, hlavu mi nadnáší ta bavlnková melodie a cítím se jako ve stavu beztíže. Podobně jsem na tom i při Ready Steady Go. Jakmile do toho Paul Oakenfold kopne, stojím uprostřed zaplněného tanečního parketu. A tu se kolem mě prožene šedovlasý uragán Vincent. A támhle vidím opět Maxe. Soundtrack doslova zbožňuju!... Film toho však nabízí mnohem více: herci hrají přesvědčivě a minimálně Cruise coby Vincenta si budu za zevnějšek, profil a občasná blesková představení pamatovat hodně dlouho. Moc se mi líbilo prostředí, stylizace, kontrasty, jenom ty náhody se mi příliš nepozdávaly a Mann pak navíc vytlačil pouze obyčejný závěr. Ale to, co se mnou provádí zdejší písně v kompozici s prostředím, či právě probíhající situací, to jsem snad nikdy nezažil. A scéna s vlkem je boží! 90% 65 miliónů dolarů(rozpočet)/218 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/44 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí) ()

Boss321

Michael Mann zkrátka od Posledního Mohykána neumí natočit špatný film. Tom Cruise nezahrál vůbec špatně, ale ještě lépe si vedl Jamie Foxx, ze kterého se stává velmi charakterní herec. Tento film je jasným důkazem, že lze i v dnešní době natočit kvalitní thriller i bez spousty výbuchů a efektů....... ()

Zeck

Ta scéna na diskotéce při hudbě Paula Oakenfolda je zkrátka dokonalá. Tomáš Cruise mě konečně po čase bavil. Vše bylo dokonalé až na ten klasický hollywoodský konec. ()

Jossie

Nemíním na tomhle filmu hledat nějaké nedokonalosti. Po velmi sympatickém začátku seznamování Maxe s advokátkou přijde neuvěřitelný rozjezd, skvělá akce, napětí, vynikající rozhovory a Maxova proměna je naprosto úžasná. Tom Cruise byl výborný zabiják a nakonec i trochu sympatická postava (Max potřeboval slyšet krutou pravdu o svém životě), Jamie Foxx se do role Maxe ohromně hodil.Je to jedna z nejsympatičtějších filmových postav. Nemám žádné výtky, bylo to prostě dobré. ()

Kulmon

Zpočátku to vypadá, že se jedná o další film jako je výtečný povídkový snímek Jima Jarmusche Noc na zemi. Noc ve velkém městě a taxikář. Jenže tady se jedná o kruté drama o přežití. Jak nemám rád Toma Cruise, tak tady se mi líbil a musím mu přiznat i velmi slušné herecké představení. Přesvědčivý je i Jamie Foxx. Od prvních minut jsem byl napnutý a proto velkoryse přehlédnu i pár logických kiksů. ()

Jara.Cimrman.jr

"Nemůžu vám dělat řidiče, zatímco budete zabíjet lidi." Někteří lidé uvidí zastřelenýho tlusťocha a hned začnou dělat problémy. Tomu prostě nerozumím, ale protože mám rád poučení, tak až jednou přijedu do města zabít pár lidí, tak si vyberu svýho taxikáře lépe než Vincent. Mě totiž Collateral bavil, ale fandil jsem vrahovi a to asi není úplně dobře. Jenže sympaťák Vincent zabíjel svý oběti skutečně zábavně a chudák šikanovanej potomek otroků Max přitom měl tak křečovitě sevřený půlky zadku, že bych mu nefandil, ani kdyby svým tělem bránil některýho z prvních 44 amerických prezidentů. ()

EdaS

Natočené i zahrané je to skvostně (úplně nej je čtvrtý hit na diskotéce). Pět nedám jen kvůli zrnité digitální kameře, na kterou si prostě asi nikdy nezvyknu. ()

H34D

Michael Mann holt umí, jeho decentně i precizně zrežírovaný Collateral rozhodně není běžný thriller, kecá se v něm více než dost a to je jen dobře, když to má úroveň. Ať mi nikdo netvrdí, že úvod byl příliš vlažný, neboť já si ty dialogy skvělě užíval (viz "How many cabbies get you into an argument to save you money? There were two of us. I had to kill the other one. I don't like competition."). Tom Cruise také zabodoval, roli chladného, profesionálního zabijáka zvládl na jedničku a jeho prošedivělý, ale stále šarmantní look mu dodává na stylu i originalitě (a rozhodně by nemohl být zaměněn za Van Damma)... Gradování je výtečné a celé to působí relativně komorním a uvěřitelným dojmem, jen ten závěr se trochu vymyká. 9/10 ()

xxmartinxx

Nejlepší Mann, co jsem doteď viděl. Nejlepší, protože nejjednodušší a nejméně namyšlený. Jednoduchá a v podstatě nepřekvapující konfrontace dvou postav maximálně precizně zasazená do rušného (a zároveň trochu apatického) LA. ()

igi B.

Jedna >noc na zemi< - pardon - v L.A. - mohla Maxovi hodit sedm stovek, ale na tomhle ritu se hned zpočátku cosi domotalo a Max prožije nejbizarnější šichtu své dročkařské kariéry... Dlužno přiznat, že Tom Cruis hraje svoji roli bezcitného nájemného zabijáka Vincenta opravdu impozantně, byť svým filozofováním je poněkud občas otravný. Ale to už tak asi musí být, tyhle berličky v mainstreamových amerických klišoidních akčních thrillerech... Jen tak si zacituji: "...zkřížený osudy, kosmická náhoda..." ...blablabla blablabla... Jojo, těch křížení a náhod je ke konci už nějak zbytečně moc, film ztrácí na dechu a předchozí >uvěřitelnosti< a věrohodnosti děje. Jakoby režisér za každou cenu chtěl už tuhle akci ukončit a mohl se pustit do další stamilionové rutinní práce... Škoda. Nebýt té poslední zhruba pětiny, mohlo to být snad i za pět hvězd... ()

Mr.Apache

Než se černoch proměnil v akčního hrdinu a Tom Cruise v Terminátora, byl to fajn thriller skoro jako ze staré školy. Dlouho přes polovinu možná i na čtyři hvězdičky, pak to šlo rychle do háje. Že mi Mannův styl výrazně nesedí, vím už od (nesledovatelného) Miami Vice, ale tomuhle jsem chtěl dát už dlouho šanci. Bohužel, díky nečekanému obratu ve stupidní akční radoby napínák v poslední čtvrtině, to nedopadlo. V podstatě ztráta času. ()

Skejpr

Digitální kamera nejde skoro poznat, ale když se náhodou projeví, působí to velice rušivě. Jinak však není téměř co vytknout, Jamie Foxx je výbornej, Tom Cruise hraje jako nidky... Velice realistiký a rozhodně zajímavý film, kterej ovšem na konci tak nějak vyšumí do ztracena... ()

BadoXXII

Vincent (Tom Cruise) je veľký frajer a po pozretí filmu v kine som chcel mať podobne prefarbené vlasy. Skladba Shadow On The Sun od Audioslave je pecka!!! 80% - Bardema som v kine toho času vôbec nespoznal, milé prekvapko. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (více)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (více)