Americký thriller Collateral (2004) se odehrává v Los Angeles, kde náhoda svede během jedné deštivé noci dohromady černošského taxikáře Maxe (Jamie Foxx) a nájemného vraha Vincenta (Tom Cruise). Přemýšlivý Max už jezdí taxíkem dvanáct let a sní o vlastní firmě s limuzínami. Jeho elegantní zákazník Vincent si ho najme na celou noc, a tak se pro Maxe nastávající hodiny změní v peklo. Cynický zabiják musí během několika hodin zabít na objednávku narkomafie pět lidí. Do svého úkolu se pustí s profesionální chladnokrevností, i když má v patách policii, FBI a nakonec i své zákazníky. Bezmocný taxikář se stává nedobrovolným řidičem a průvodcem člověka, který rád filozofuje, dokáže i ve vypjatých situacích vtipkovat a lidský život pro něho znamená pramálo… (Česká televize)

Niktorius

Netradiční a nutno říct velmi povedený thriller, který silně vybočuje z vyjetých kolejí žánru. Dá se říct převážně konverzační krimi-thriller s prvky nezávislé kinematografie. Digitální kamera občas narušuje esteticky dojem z filmu, neb vypadá paradoxně příliš uměle a nepřirozeně, zároveň však její použití nemohu zahrnout do kolonky 'zápory', jelikož bez jejího přispění by se možná Mannovi tak skvěle nedařilo vykouzlit vynikající melancholickou náladu spícího velkoměsta. S obrazovou složkou pracuje režisér se stejnou jistotou jako s proměnlivou hudbou a především s herci. Jamie Foxx je fajn, přesto na sebe více pozornosti strhává prošedivělý Tom Cruise, jemuž role cynického zabijáka překvapivě sedla jako ulitá. Ale přerušme chválu, jako mnoho jiných snímků má i Collateral své mouchy. Abych mu mohl s klidným svědomím dohodit pátou hvězdičku potřeboval bych od něj větší přítlak na pilu (těch 119 minut je přeci jen trošku moc), důmyslnější vykreslení vzahu Maxe a Vincenta a především ne tak typicky Hollywoodský závěr. 75% ()

Spooner

Tak tenhle taxík si s chutí stopnu ještě jednou.Ne že bych chtěl pokecat s Maxem,který pořád všechno odkládá a už vůbec bych se nechtěl setkat s Vincentem(zvlášt když má v šichtu :-)).Stopnu si ho hlavně díky Mannovi,který tento taxík uřídil dokonale.Jeho taxík má sice trochu pomalý rozjezd,ale pak už ho jen tak nezastavíte a napětí se ve vás bude vařit opravdu hodně dlouho,nebot Mann vás nenechá vydechnout(teda až na ten konec).Stejně výborní jsou i pasažéři,Cruise,Foxx a dokoce i Ruffalo.Cruise si zahrál svého zabijáka s velikou chutí a na výsledku je to znát.O Foxxovi ještě určitě hodně uslyšíme Raffalo mile překvapí.No a ke všem těmto kladům týhle nadupaný káry připočtěte ještě opravdu dost dobrou hudbu,která je ve všem tom stresu dost uklidnující.Tak Manne jaká bude tvá další šichta ()

2Pac

Velmi sikovne natoceny film, ktorym sa ako niť tiahne myslienka prazdnoty a samoty cloveka na tom najnepravdepodobnejsom mieste, 17 milionovom L.A. Reziserovi sa vo mne podarilo navodit dojem, ze Los Angeles je v noci prazdnejsie ako nejake 5 tisicove mestecko, co nepokladam za negativum. Vsetky zaujimave prvky filmu pocnuc kamerou, dobrym hudobnym doprovodom, strihom a najma napadom dat Cruisea do zaporackej ulohy, na mna posobili prijemnym harmonickym dojmom, avsak s bliziacim sa koncom ziskavali trpku prichut vdaka uplne zbytocnym a miestami az hlupym logickym chybam. Nebyt toho hodnotil by som film o dost vyssie, takto to je u mna iba 3 1/2*. Skoda... ()

Davies182

Ke své vlastní ostudě jsem Manna do tohoto filmu vůbec neznal. A o to víc mě překvapil. Příběh drsného vraha (Tom Cruise!?!) a jeho osobního "taxikáře" je skutečně nezapomenutelný. Takový bezchybný herecký koncert s akčními vložkami... ()

Xmilden

"Chlápek vleze v L.A. do metra a zemře. Myslíš, že si toho někdo všimne?" Neboj Tome, já si všimnul. Výborný thriller, kterému k dokonalosti chybí opravdové minimum. Přestřelka na diskotéce je chuťovka. Javier Bardem i na malém prostoru dokázal jakým vynikajícím a přesvědčivým "monstrem" umí být. Michael Mann si opět vyhrál s digitální kamerou a dokázal že mě ještě nikdy žádným filmem nezklamal. 85% ()

Real Tom Hardy

Po zhliadnutí u mňa vždy nastávajú obavy. Vincent je chladný, bezcitný vraždiaci stroj s istými konkrétnymi názormi na život a svet okolo neho. Nebude zrejme prekvapením, že väčšina s tými nesúhlasí a nestotožňuje sa, a to aj napriek tomu, že po zamyslení vyznievajú veľmi racionálne. Čo ale, ak s väčšinou (ak nie všetkými) súhlasíš? Robí to z teba podobný charakter? Alebo z Vincenta veľmi dobre napísanú postavu? Oboje? Ani jedno? --- Vincent ale extrémne dobre napísanou postavou skutočne je. Fenomenálne zahranou, o tom žiadna. Rola je všeobecne považovaná za jednu z Tomíkovych najlepších, pre mňa zase jedným z najlepších "zloduchov" držiacich sa pri zemi (čiže nie Joker/Heath Ledger a pod.). --- M. Mann dominuje a exceluje aj v drobnostiach a najmenších detailoch. Dokáže perfektne utilizovať každého z hercov, nielen primárnych/sekundárnych, ale aj tých s jednou či dvoma vetami v scenári. Jeho filmy sú dôkladne obsadzované a aj tie minimálne role bývajú starostlivo vyberané – príklad: Emilio Rivera tu mal niekoľkosekundovú nehovoriacu rolu. Z iných menších za zmienku stojí Bodhi Elfman, Barry Shabaka Henley či Javier Bardem. Mann taktiež dokáže dokonalo používať exteriéry nielen ako vizuálny prvok filmu, rovno ako jeho základný pilier, mesto a jeho zachytávanie je tu rovnako dôležité ako samotný príbeh či postavy. Čo ale na rejžovi milujem úplne najviac, je jeho spôsob snímania exteriérov z interiérov. V tomto je boh... S takým štýlom/dôrazom a tak, ako to robí on, to hádam nerobí nikto. Collateral je výstavná presklená skrinka Mannovych režisérskych/producentských schopností, óda krimi-triler žánru a jeho ukážkový exemplár. Vracať sa k nemu opakovane so zamilovanosťou budem vždy, keď ma popadne nezadržateľná chuť po kvalitnej réžii, nočnom Los Angeles a kojotej scéne s v pozadí hrajúcou "Shadow on the Sun..." (2007) (2010) (11.9.2017) (2018) (25.9.2021) (2x1.10.2021) (27.9.2023, sk dab) (x) ♪♫ --- "I read about this guy, gets on the MTA here, dies. Six hours he's riding the subway before anybody notices his corpse doing laps around L.A., people on and off sitting next to him. Nobody notices." ()

sepp

Spis 4,5*. Na Hollywood netradicne pojaty a v konecnem vysledku vskutku vydareny akcni thriller, od ktereho snad krome uvodnich 10 min. nelze odejit - akce je perfektne vygradovana, Cruise podava naprosto fenomenalni vykon, i kdyz jeho mimika a gesta uz nemaji cim prekvapit. Foxx je po cely film vice ci mene presvedcivy, ale odvadi take solidni predstaveni, ale hlavni devizy filmu spocivaji v naprosto perfektni, skoro az profesorske stylizaci, ktere nelze nic vytknout. Pribeh je sice misty neduverihodny a ke konci mozna az moc vykonstruovany, presto dokaze prekvapit a i ta digitalni kamera tomu svemu svedci. Ale jak uz jsem napsal, vytecna stylizace, spolecne s bezchybne vybranym hudebnim doprovodem, delaji z tohoto snimku jeden z nejlepsich filmovych pocinu roku a doufam ze se dostane do Oscarovych nominaci. ()

Phobia

Zápletka ujde, Tom Cruise skvělý, Jamie Foxx se snažil, stopáž přehnaná, závěr filmu na ublinknutí - ani bych ho neoznačila za happy end, protože moji osobu šťastnou rozhodně neučinil. Na akční film málo akce, na drama málo psychologické, na thriller málo mrazivé, na krimi málo zamotané... jako celek "Collateral" sice vcelku funguje a zabaví, ale není to až tak skvělé a výjimečné, jak jsem čekala. 70% ()

lesumir

Hodně dobrý film, nemam Cruise moc rad, ale tady zazářil stejně tak, jako Foxx. Skvěle nadabované i zahraté. Výhrady mám trochu k tomu, že ty barvy mi trochu zničily oči, takové moc digitálně zaostřené. Trochu scénář zaostával. Ale jinak, Michaele, ty jedes!! 8/10 ()

kinej

Cruise točí něco, co by se v hudbě dalo nazvat inteligentní pop. Nejsou to žádné mezníky kinematografie, ale jsou to filmy, na které se dá koukat a prostě neurazí. Collateral je další z pop filmů Je v něm to co má masový divák rád a přesto se na to dobže kouká. Navíc role zabijáka Cruisovi fakt sedla a Jamie Foxx taky zharál dobře. ()

LiVentura

Musím uznat, že tento film se "Hollywoodským trhákům" dosti vymyká snad pro svou neutěšenou drsnou atmosféru, avšak nuance amer. překombinovaného stylu zde přecejenom najdeme.. ()

cheyene

Zajímavý námět, atmosferické prostředí, vynikající hudba a skvělí ústřední herci. To jsou největší pozitiva tohoto snímku. Tom Cruise s prošedivělým hárem působí charismaticky, hraje tu opravdového zabijáckého gentlemana. Jamie Foxx je ve své roli taxikáře také skvělý. Potěší i malá role pro Javiera Bardema, ovšem velikým zklamáním je jen pár sekundové cameo pro Jasona Stathama - doufal jsem ve větší úlohu. Jak jsem zmínil již na začátku komentáře, díky výborné hudbě a atmosféře nočního velkoměsta, v němž se odehrává opravdové vražedné drama, je Collateral příjemným krimi thrillerem, jehož dojem může malinko pokazit samotný "hrdinský" konec. ()

balone

Příjemný snímek, který i když před koncem se z něho stane tuctový americký film, jeho děj má v sobě kouzlo, které mě přimělo zařadit si tento kousek mezi mé oblíbené. Atmosféra je občas trochu melancholická a příběh svižně plyne po své vlně napínavosti a zamyšlení se nad sebou svou minulostí budoucností i přítomností. Když se na tento film podívám, vždy mě napadne věta "Jaké si to uděláš takové to máš." ()

Fiftis

Perfektne vymyslený príbeh i zápletka, skvelé herecké výkony a hlavne atmosféra. V prvej tretine sa úplne prirodzene a bez nudy zoznámite s hlavnými postavami, potom už len pozorujete, ako sa vyvíja vzťah Maxa a Vincenta, ako sa mení po každej ďalšej vražde. Snímka sa ani na minútu nezastaví a obaja herci v hlavnej úlohe podávajú, hoci v iných charakteroch, než na aké sme u nich zvyknutí, presvedčivé výkony a sú si dôstojnými protihráčmi. Konečných 20 minút je síce trošku klišé, ale aj tak neskutočne napínavé. Perfektné. A koniec v metre, to musíte vidieť. ()

Shakers

Michael Mann je zaručená kvalita a toto je ďalší s jeho skvelých filmov. Jediné mínus tohto filmu je, že tu nie je akcia. Ja viem je to predovšetkým krimi thriller, ale nejaká dobrá akcia by tomu skutočne prospela. Nie že by tu nebola, scéna na diskotéke je jedna s najlepších scén, ale že by sa jednalo o niečo veľké, tak to ani náhodou. Každopádne je to film, ktorý dokáže zaujať už len Tomom Curisom v zápornej úlohe, čo je netypické a zároveň perfektné. Rovnako perfektné sú aj dialógy, ktoré majú niečo do seba, nenudia a hlavne majú šťavu. Collateral je jeden s tých filmov, ktorý majú perfektný záver. 80% - 4* ()

Jhershaw

Noc. Noc už není taková, jako byla dříve. Je plná světel, taxíků a člověk v ní již nenajde klid a příležitost k odpočinku. A právě takovéto noci se v L. A. setkávají Max a Vincent – Max jezdí s taxíkem a Vincent, na první pohled postarší prošedivělý byznysman, si jeho služby koupil na celou noc. Prý potřebuje objet pár přátel a ráno zase odletět. Situace se ale změní, když z okna bytu, kde se právě nachází Vincent, spadne mrtvola na Maxův taxík _____ Collateral mi trochu připomněl seriál 24 hodin – ovšem vyprávěný z druhé strany. Tentokrát nesledujeme agenta snažícího se za jeden den zabránit nebezpečí, ale zabijáka, který musí za jednu noc (vměstnanou do dvou hodin filmu) zabít 5 lidí. Sice Collateral nemá punc toho, že se odehrává v „reálném času“, ale přišlo mi, že nejen že se obejdu bez každou chvíli připomínaných hodin, ale že je to takhle lepší, uvolněnější ____ Stejně jako u Petem vzpomínané Telefonní budky, i zde je jeden z největších kladů nápad, neotřepaný neokoukaný nápad. Další děj se odvíjí sice trošičku předvídatelně, ale stále je to jen „trošičku“, takže napětí zůstává. Tom Cruise a Jamie Foxx předvádějí nad očekávání dobré výkony, s nimi stoupá a padá celý film. Mannova režie je precizní, formálně brilantní, jak ve vytváření atmosféry, tak v práci s napětím či zvládnutí akce. Ovšem na atmosféře má podíl ještě jeden faktor – skvěle vybraná hudba. Jediný zápor IMHO je (bez dalších podrobností) konec. ____ Celkově tedy řečí hvězdiček a čísel: lepší 4* (85-90%). ()

Big Bear

Celkem svižný thriller, ničím však vyjímečný. Herci hrají jak mají a vše solidně šlape. Mně film zaujal hlavně nápadnou nepodobností si sama sebe u dvou hlavních herců Cruise a Bardena. Přeci jen je člověk má zafixované krapet s jinou vizáží :-). Bavil jsem se ale dobře a Foxxovi přál aby se mu nakonec podařilo noc přežít. * * * * ()

JohnnyD

Vizuálne totálne nabrúsený thriller. Tie zábery na nočné L.A., palmy vejúce vo vetre a za nimi smogom zafarbená obloha, uhladené štýlové zábery na párties, či neónové reklamy a svetlá áut - to všetko je úplne super. Len ten scenár je strašný priemer a keď na konci nastane odhalenie poslednej obete, už je to len jeden veľký účelový kŕč. ()

Boogeyman

Zábavný, lehce naivní rozjezd (nesmělý Foxx v taxíku plácá a svých snech, och jak trapná postava) vystřídá už pouze naivní prostředek, kde Jamie pomalu vystrkuje růžky na šedohřívatého Cruise a všechno to vypadá tak nějak hloupě. No a pak na nás můj oblíbený režisér Mann (neobsazuj už toho Foxxe, co film s nim, to hrozné zklamání) vytasí absolutně stupidní konec, který pohřbí vše alespoň trochu uvěřitelného z dosavadního děje. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (více)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (více)