Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

The_God

Výborný film. Až je mi líto, že jsem knížku nečetl. Pokud to nedonutí člověka zamyslet se, kam až může dojít fanatismus (ve filmu ne nepodobný nacismu), tak si přinejmenším při tomhle snímku řekne aspoň "Tyvoe, to je drsný." Tenhle film na mě zapůsobil a to takovým způsobem, který se jen tak nějakýmu filmu nepovede. Až si přečtu knižní předlohu, abych pochopil širší souvislosti, tak je možný, že zvednu na 5*. ()

DonM

Je pro mě velmi obtížné objektivně hodnotit tento snímek, protože jsem ho zhlédl bezprostředně po přečtení literární předlohy. Orwell mě svým literárním umem okamžitě vtáhl do alternativního světa perverzního autoritářství, kde "kolektívní vědomí" je povýšeno nad individuum a individualita jako taková je chápána jako ten největší (ideo)zločin. Ne tak Michael Radford, jehož adaptaci bych bez znalosti knihy možná stěží porozumněl. Režisérova Oceanie je sice přiměřeně depresivní, principy, na kterých buduje své základy, však zůstávají na pozadí a mnohdy nevyřčeny. Přesto z celého (filmového) díla čpí neskonalá úcta k předloze a herecké výkony jsou vydařenou kompenzací. V hodnocení jsem nakonec poměrně rozpolcený a protože jsem si ještě zcela neosvojil techniku "doublethink", uděluji čtyři hvězdy, neb stále věřím, že dvě a dvě jsou...;-) ()

aranek

"Here comes a candle to light you to bed, here comes a chopper to chop off your head." Strhující. Dokonalé. Děsivé. Jen mám takový pocit, že se Orwell spletl jen o 50 let. ()

bezdiakritiky

kniha je vždycky lepší než film. 1984 je zářným případem, kdy filmová adaptace dokáže splnit stějně úchvatný zážitek jako Orwellův román. jiný zážitek, samozřejmě, ale neméně cenný. Hurtovo minimalistické herectví se mění v bouři. uf. a ty krysy, ty krysy.... kniha nám mnohým ukázala nevýdané rozměry života, film snad některé donutí si jí přečíst. smutek a depresivní atmosféra snad nepřebije tlukot srdce a odhodlanost. citelně citlivě, reálně a bez patosu. zázrak. ()

Pethers

Dle mého názoru je tento film pouhým nezúčastněným obrazem skvělé knihy G. Orwella, která mě k sobě upoutala a nemohl jsem přestat číst, dokud jsem nedošel ke konci. Film je naproti tomu dost strádající....absence jakéhokoli základního principu, ze kterých kniha vychází. Prostředí a atmosféra na mne vůbec nepůsobí a vlastně mi připadá celkem tragikomická...Samozřejmě příběh a vlastně celé vyznění filmu je skvělé, ale to má na svědomí již zmiňovaný George...Snaha byla, a autorům to ani nevyčítám, poněvadž zpracovat 1984 není snadné, dokonce bych řekl nemožné...Abych to na závěr shrnul, pokud bereme film v kontextu Orwellovi knihy, každý si určitě to své v něm najde, na druhou strane pokud vezmeme film jakožto jednotný prvek, zbyde poté jen holá kostra. ()

WhiteFloyd

Snad jediný snímek natočený podle knihy naprosto přesně. Samozřejmě se do filmu nevešlo ani zdaleka všechno a pro pochopení si prostě knihu musíte přečíst. Film navozoval stejnou atmosféru jako při četbě, ale kniha je kniha a film je film. ()

Skretule

Knížka je hold knížka ale i tak to je stále velmi silná podívaná se skvělými hereckými výkony a atmosférou co by se dala krájet :) ()

jecmen2

Vynikajici film, skutecne. Jen na knihu proste nema a jelikoz jsem film videla az po knize, musim dat nizsi hodnoceni. Film me nedostal tolik, jak jsem ocekavala. Nektere prodlevy ve filmu byly prilis dlouhe (ano, bylo tam napeti, ale i z dlouheho napeti se stane dlouha nuda). John Hurt - fantasticky! ()

Sidon

Stejně jako knížka temná depresivní podívaná. Pokud umíte ocenit i "blue mood", pak tohle je ten správný nástroj jak jí navodit. ()

robfi

Krutorpřísná realita, žádné scifi. Tak to totiž chodí, drahé ovečky, když jste líné starat se o sebe a demokraticky svěříte to právo někomu jinému. Fantastický námět, fantastické zpracování. Nadčasový snímek, dneska by to už nenatočili, protože teď se leda tak udělají vystajlované mejdlové opery pro puberťáky ala Hunger games. ()

lepo

Príliš krátke na to, aby sa to ako-tak dalo porovnávať s knihou, i keď realizácia exteriérov aj interiérov vyšla výborne Tak isto výkon Johna Hurta bol viac ako autentický. Takže tri hviezdy. ()

Tomas_PO

Len ďalší dôkaz, že filmová adaptácia dokonalej knihy sa len málokedy môže podariť. Pre tých, ktorí knihu nečítali, to však možno zmysel pozrieť má. K horšiemu hodnoteniu rovnako prispieva vek filmu. 2/5. ()

Kozlowski8

Adaptaci slavného Orwellova románu o vládě absolutní totality - kdy člověk nemůže vyjádřit nejen svůj názor, ale ani radost či lásku, nemůže se radovat z drobností, jakými jsou třeba skleněné těžítko, cvičit musí, kdy je mu to z obrazovky přikázáno a nemůže dokonce věřit ani tomu, že dvě plus dvě jsou čtyři, protože výsledek je vždy takový, jaký řekne vůdce - jsem chtěl zhlédnout spíše jen tak ze zájmu a z jakéhosi pocitu restu k slavnému románu, který jsem nikdy nečetl. Nečekal jsem příběh, jež mne osloví, spíš jsem byl zvědav. Podobná díla skutečně nejsou šálky mé kávy, avšak tento film mne vnitřně zasáhl. Ještě dlouho po shlédnutí jsem nad jeho obsahem přemýšlel a mnohé mi až zpětně docházelo. Dlouho jsem cítil tu všudepřítomnou depresivní atmosféru a současně pociťoval uspokojení nad tím, že žiju v svobodné (relativně) zemi. Silný zážitek. 80%. ()

MadyDollar

Musím říct, že je to snad nejlepší adaptace knižní předlohy, co jsem kdy viděl. Nejen že se podařilo zachovat doslovné dialogy a přesně popsané scény, perfektně jsou vystiženy - což je extra obdivuhodné - vnitřní charakteristiky postav: z herců, z atmosféry, výpravy, hereckých výkonů, scénáře jasně vyzařuje i jejich pocitová stránka, na kterou je v knize kladen samozřejmě hlavní důraz. Opravdu mimořádná adaptace. ()

Vieriq78

Totálny výmaz ľudského mozgu nevymaže podstatu duše? Nechajte sa prekvapiť. A nečítajte ďakej. Je to depresívny obraz čoho je spoločnosť schopná pre jeden posratý princíp ideilógie. Polovičke čo tam povedali som absolútne nechápala ale ídea je jasná. Bolesť a tyrania Ťa prinútia vidieť ich očami ale srdce nikdy nič nezadusí aj keď umlčí, stále bije slobodne svoju tichú pieseň. Dielo výborné, len nie môj obľúbený šálok kávy. Je príliš horká a stačil mi ten jeden pohár aby som chcela zabudnúť chuť toho čo všetko človek naozaj realne dokáže páchať na človeku. ()

vandamator

Ani zdaleka tak dobré jako kniha, ale to snad nikdo nemohl ani očekávat. Výborný film, natočený dle předlohy, jedné z nejlepších knih všech dob. ()

Birter

Už když jsem osmdesát čtyřku četl, bylo mi jasné, že to opravdu není materiál k filmovému zpracování. Oprávněný věhlas knihy (která se mi mimochodem strašně líbila), ale stejně vedl k tomu, že se o něj kde kdo pokusil. A bohužel i zde...zbytečně. Osmdesát čtyřka je knížka postavená převážně na myšlenkách a politických úvahách. Radford se sice pokusil o to vecpat spoustu z těchto věcí do detailů ve filmu, ale stejně jako všechno v tomto filmu, i to je jenom náhled do úžasné knihy George Orwella, která je ve své románové podobně o polovinu více intenzivnější a zajímavější, i proto že na stránky patří. Bylo bohužel spíše úsměvné než zábavné sledovat, některé mlčící scény, ve kterých naše postavy evidentně na něco myslí. Já jsem věděl o čem, protože jsem si to pamatoval, ale je tohle snad vhodný přístup k divákovi? Film není sám o sobě tolik špatný (Ačkoliv bych se v něm mnohem radši podíval na to, jak to v Oceánii vypadá, což by se více hodilo do filmu, ale ani toho jsme se nedočkali.), ale jak říkám jeho existence je spíše...zbytečná. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)