Rob Roy

Chtěl žít obyčejný, klidný život. Když však zpochybnili jeho čest, začal se bránit... Na skotské Vysočině nebyl ještě nikdy život tak těžký jako teď, v roce 1713. V Angličany porobené zemi vládne hlad a nemoci, odvěká soudržnost rodinných klanů přichází vniveč. Lidé utíkají „za lepším" do Ameriky, z mnoha těch, kteří zůstávají, dělá bída zloděje. Robert Roy MacGregor, pán kousku půdy, dvou set duší a stáda dobytka, to všechno vidí a je odhodlán zachránit alespoň své malé společenství. A ví, jak to udělá. Ne, nechce se stát zbojníkem. I když sní o svobodě své země, ctí panující právo a řád a nehodlá se proti nim bouřit. Jeho plán je prostý a uskutečnitelný. Tedy byl by uskutečnitelný, kdyby se mu do cesty nepostavily hyeny v lidské podobě. Hyeny, které mu berou nejen majetek, ale i čest. A muži, který netoužil po ničem jiném, než žít klidný, obyčejný život se svou rodinou a svým klanem, nezbývá nic jiného, než se bránit... Film, inspirovaný historickým románem sira Waltera Scotta, vypráví o proslulé postavě skotských legend, odbojném šlechtici Robertu Royovi Mac Gregorovi (1671–1734), který se ve své zemi stal vzorem cti a smyslu pro spravedlnost. Režisér Michael Caton-Jones i scenárista Alan Sharp, původem Skoti, nechtěli kopírovat typické hollywoodské historické podívané – jejich snímek vyniká péčí o věrohodnost barvitých detailů, o jemné odstíny atmosféry a o dobře napsané, vícerozměrné charaktery. Důležitou roli v něm hraje i krásná skotská krajina (kamera Karl Walter Lindenlaub). (Česká televize)

Segrestor

Filmu chybí drajf Statečného srdce, přesto má něco navíc. O co je ochuzen o okázalost, o to tlačí na komorní stránku věci, kterou zde pevně v rukách třímají dva hlavní protagonisté Liam Neeson a Tim Roth. Myslím, že nebudu příliš lhát, když řeknu, že nejzapamatovatelnějším elementem celého filmu je pravě "aristokratická" mimika Tima Rotha. Rob Roy je v kategorii: Když dostanete v neděli odpoledne chuť na nějaký tak trochu jiný historický film. ()

Gilmour93

Při epizodách skotské historie na americký způsob bývají karty rozdány jasně. Na jedné straně hrdinní heterosexuální horalé, na druhé angličtí aristokratičtí gayové jakožto proradní padouši, co loupí a znásilňují zásadně zezadu a vy pak prostě musíte fandit tomu, kdo jedná ve jménu cti a naopak přát krutou smrt těm, co nosí paruky a na tváři mají víc líčidla než Kloboučník z Alenky v říši divů.. Krystalicky čistá zápletka dobra a zla, kouzelný Burwellův ústřední motiv, gaelské lidové písně, scenérie vysočin, luxusní šermířský showdown, decentně přehrávající Roth, který si přímo říká o šaršoun mezi půlky a chlapácký highlander Neeson v roli čestného psance. Tímto se pro mě Robert Roy MacGregor dostává na třetí místo žebříčku nejvýznamnějších Skotů hned za Williama Wallace a školníka Willyho.. ()

Hal_Moore

Liam Neeson, hrající Rob Roye mě přesvědčil, že hrát opravdu umí. Dává do své role vše. Jessica Langeová je excelentní. Mimojiné mi připadala sympatická. To její láska dělá z Rob Roye legendu. Tim Roth v roli hlavního záporáka je perfektní, nesnáším ho nejvíce ze všech záporáků. Skotská příroda je nádherná. Jestliže máte rádi historii, romantiku a lásku, bude se vám Rob Roy líbit. Najde se zde pár násilných scén a trocha krve, ale jen v náznacích. Zde je kladen důraz na příběh. Zcela zasloužených pět hvězdiček. (V době psaní komentáře jsem neviděl Statečné Srdce, takže mé hodnocení neovlivnilo srovnání s Gibsonovým velkofilmem). ()

TeeAge

Filmy tochto typu ma už dosť nudia, a tak aj tento mi na jedno shliadnutie úplne stačil. Už to fakt nepotrebujeme! ()

genetique

Niektoré filmy by jednoducho nemali vznikať v tom istom roku. 'Braveheart' si vlastne lepšiu pozíciu udržieva len vďaka väčšej monumentálnosti a lepším záverom. Inak 'Rob Roy' je viac zameraný na ľudskejšiu stránku danej situácie, ktorú zvládali herci a scenár na perfektnú. Ja som prakticky nenašiel nudné mieto. Romantika, krásna hudba, česť a Tim Roth. Ukážkový záporák. 85%. ()

NinadeL

Velmi dobré. Nádherná kamera, příroda, hudba... Dokonalá chemie mezi Jessicou Lange a Liamem Neesonem. Společně i každý sólo sehrávají naprosté herecké koncerty. ()

Kaka

S Braveheart se dá tento snímek skutečně porovnávat jen okrajově. Stejné je prostředí ve kterém se odehrává a podobně zvolená domorodá hudba. Zbytek se liší a to poměrně markantně. Zatímco snímek Mela Gibsone je v první polovině romantická balada a ve druhé válečné peklo, Rob Roy je poměrně vyvážený a i v nebojových scénách si zachovává poměrně syrovou a opravdovou tvář. Herci jsou výteční a několik scén je skutečně velmi silných. Nedočkáme se sice tolika akčních kousků a tolika krve, jako v Braveheart, ale i tak bude každý fanda historického filmu spokojen. Děj občas postrádá trochu dynamiky a možná se najdou i méně zajímavé pasáže, avšak to je jen drobná vada na kráse. ()

sud

O třídu výše, než "Statečné srdce", i když s ním má společné jen to Skotsko. Atmosféra je dokonalá, stejně tak hudba z pera Cartera Burwella a herecké obsazení - charismatický Liam Neeson, stále pohledná Jessica Lange, neodolatelně arogantní John Hurt, bezcharakterní špekoun Brian Cox a Tim Roth? Do svého zákeřného a podrazáckého skrčka Cunninghama dal naprosto všechno a předvedl svůj životní výkon. Ze scén bych vyzdvihl zejména závěrečný realistický souboj, který minimálně v Hollywoodských končinách nemá obdoby. Michael Caton-Jones opět dokázal, že je schopný režisér. Poctivý a příjemně nehollywoodsky působící film (i ten závěrečný happyend je zbrocený potem a krví), kterých v dnešní době není mnoho. Možná poslední z elity žánru historicko-dobrodružného filmu. 100%. ()

castor

Pamatuji si, jak jsem pokaždé desítky minut obcházel ve videopůjčovně s dvacetikorunou v kapse, a rozhodoval se, který lísteček zavěšený pod videokazetou vzít. Někdy to byla jasná volba, jindy se ne a ne rozhodnout. Dramatická legenda Rob Roy patří do první skupiny. Dobro a zlo jsou tady jasně rozděleny, zlověstný psychopat Tim Roth si veškeré uznání zaslouží, urostlý Liam Neeson vyměnil Oscara Schindlera za další silnou postavu, nezklamává ani Jessica Lange. Sice to zdaleka není žádná vřava jako ve Statečném srdci, souboje ovšem mají své kouzlo, sice to je celé poněkud schematičtější, je to poctivý projekt se solidní atmosférou, který si zhlédnutí po čase zaslouží. Jen to mnohdy mohlo a mělo být dynamičtější i trochu syrovější. ()

MM_Ramone

Áno, Škótsko je nádherná krajina a filmy, ktoré sa opierajú o jej históriu sa mi páčia. O Robovi Royovi, jednom zo škótskych ľudových hrdinov, som sa dozvedel vďaka tomuto historickému snímku. Liam Neeson síce predviedol na svoje pomery celkom solidný herecký výkon, ale do titulnej úlohy sa mi akosi nehodil. Mel Gibson, možno Kurt Russell alebo taký Bruce Willis, to by boli Robovia Royovia ako vyšití. No dvojmetrový nemasný neslaný kolohnát Liam Neeson mi tam fakt nepasoval. ** ()

2Pac

...skoda, ze na mna Rob Roy nezaposobil viac, ako len prijemne-priemerne tvariaci sa historicky film...ked som tak pozeral na tu zaverecnu scenu, kde Liam Neeson bojuje s mecom proti tomu zloduchovi, doslo mi, preco si do Star wars I. vybrali za Jedi prave jeho ()

Wacoslav1

Kdo čeká podobnou epic záležitost jako Statečné srdce, tak bude patrně zklamán. Tenhle filmek je spíš taková komorní historicko dobrodružná záležitost, ale mě nijak nepohoršil. Neeson svým charizma leccos utáhne a Roth je učebnicový bezcharakterák. Pravda při absenci nějakých větších akčních scén je očekávání diváka smrsknuto na závěrečnou konfrontaci na meče mezi Rob Royem a Cunninghamem, ale že bych se nějak výrazně nudil se říct nedá. No a hudba a výprava je každopádně na jedničku, takže vcelku spokojenost.60% ()

Xmilden

Zajímavé. V době kdy jsem film viděl poprvé tak se tak stalo po vyjímečném Statečném srdci a já byl přece jen zklamán, že se zde nekonají žádné nájezdy Angličanů na něž vystrkují Skoti zadky. Po letech přiznávám, že jsem filmu křivdil. Rob Roy je velmi čestný muž a jeho závěrečný souboj s přímo odporným záporákem Timem Rothem (dabuje Honza Čenský!) mě naprosto fascinoval a nadzvedával (Láska je smetiště, Betty. A já jsem kohout, který po něm leze, aby zakokrhal.). 75% ()

Phobia

Nádherná hudba, hezká příroda, zajímavě podaný příběh o lásce a cti, souboje poměrně decentní - leč uvěřitelné, hlavně však výborné herecké obsazení s naprosto přesvědčivými, vynikajícími výkony všech hlavních zúčastněných herců (byť všechny poněkud zastínil zde tolikrát zmiňovaný Tim Roth jako hajzl par excellence:-)). "Rob Roy" postrádá velkolepost "Statečného srdce", je ve všech ohledech jiný, jaksi decentnější, neklade zdaleka takový důraz na bojové scény, přesto mi tahle nenápadnost imponuje. Možná bych dala o bodík míň, ale "Rob Roy" nemá co paběrkovat v modrošedém poli průměru. Z mého hlediska skoro dokonalý film - 90%. ()

LiVentura

Skvělý a celistvý film z prostředí dávné Staré Anglie, kdy ještě právo na sebeurčení a názor jedince nebyly tak jisté společenské hodnoty a pro každého. Výborný Neeson ve své nejlepší roli a Roth coby prohnaný vrahoun jistě též. ()

paascha

Americký film z historie Skotska, obsazený hvězdami Hollywoodu, který je kupodivu přijatelně reálný, věrohodný a uvěřitelný. Psychopat mel by se tu měl učit, jak se dělá historický film:-) ()

Fiftis

Ako tak pozerám komentáre, porovnávanie sa Statočným srdcom nieje veľmi múdry nápad, lebo aj keď tu ide o dvoch škótskych hrdinov, nie je tu žiadna iná podobnosť. Rob Roy nesiaha kvalitám Statočného srdca, to ale neznamená že je to zlý film, naopak. Výborný scenár, bojové scény a naozaj luxusné herecké obsadenie. Hlavne Liam Neeson absolútne špičkový herecký výkon. Je tu dosť násilia, znásilnení a prebodnutých tiel. Skvelý výkon ešte podal Tim Roth a zapísal sa touto postavou medzi najviac nenávidených záporákov. ()

Shakers

Čo si budeme klamať, v Škótskom prostredí vyhráva Statočne srdce, ale ani Rob Roy sa nemusí hanbiť. Liam Neeson je neskutočný sympaťák, to je predovšetkým najväčší klad filmu, ale nestratí sa tu ani nádherná výprava, kostýmy, kamera a slušná hudba. Oblúbený soundtrack: Home from the hills. 85% - 4* ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)