Novinár Peter Miller sa rozhodne pátrať po stopách kapitána SS Roschmanna. Jeho zločiny v koncentračnom tábore v lotyšskej Rige sú popísané v denníku, ktorý po sebe zanechal starší židovský muž, ktorý spáchal samovraždu. Pátranie ho privedie až do srdca tajnej organizácie ODESSA, ktorá bola vytvorená na ochranu bývalých nacistov, skrývajúcich sa po celom svete. (STV)

Morholt

Solidně odvedené řemeslo, zparcovávající stravitelný způsobem jak Forsythův román, tak skutečný příběh o odhalení organizace chránící válečné zločince. Jen tu závěrečnou pointu si mohl Neame odpustit. 70% ()

MartinezZ

10.10.2010 ~ Film založený na skutečných informacích (neříkejme raději událostech) mapujících stav fašismu v Německu a i mnoho let po válce. Ani po ní totiž vlivní němečtí důstojníci neztratili touhu po tom se nejen ukrýt a změnit si život, ale hlavně touhu vymazat ze světa Izrael. A vždycky dokáže nakrknout, když se vám v tom někdo začne zvenčí nimrat. ~ Zvláště ve chvíli, kdy tajně vyvíjíte způsob, jak na Izrael vyslat rakety nesoucí něco ošklivějšího, než propagandistické letáky. Za vším ale stojí tajná organizace, tzv. Odessa, která má za úkol bývalé Němce, kterým by mohl nějakým způsobem hrozit za své válečné působení postih, skrýt a dát jim novou identitu a nový život. ~ Novinář Peter Miller, tou dobou na volné noze a s přítelkyní, která si vydělává tančením v barech, se dostává k deníku židovského stařečka, který se udusil doma plynem. Z deníku zjišťuje, že přežil koncentrační tábor v Rize a následně od jeho známého, stejně poznamenaného, že byl viděn Eduard Roschmann, správce onoho tábora. Roschmann je ale už považován za mrtvého. Peter Miller se z deníku dozvídá dost podstatných informací a začíná pátrat po tom, kdo je dneska Roschmann a jak to, že přežil a nikdo o něm neví. Pátrání ho přivádí blíže a blíže k tajné organizaci Odessa a čím blíže jí je, tím více jde o zdraví a život nejen jemu, ale i jeho přítelkyni. Spřáhne se tedy s uskupením lidí, kteří by také rádi věděli o co tu přesně jde, a v přestrojení se jme do organizace dostat, zjistit potřebné informace, najít Roschmanna a vynést všechno na povrch. ~ Ačkoliv mám filmy z období WWII poměrně rád, tady mě Odessa nějak zvlášť nezaujala. Bohužel Jon Voight mi nepřišel po celou dobu zvlášť sympatický, nevěřil jsem mu, že se do něčeho tak zakousl a po zjištění, proč tomu tak je, mi to přišlo všechno ještě hloupější a neuvěřitelnější. Na scéně se objevuje nějak moc lidí, až jsem se v tom začal ztrácet, a závěrečné Millerovo "bondovství" mi přišlo jen o málo míň sci-fi než Star Trek. ~ Tak proto v úvodu píši, že se jedná o film na námět reálných podkladů, nikoliv událostí. Skupina vojáků skutečně i po válce měla své aktivity a nebyly zrovna dvakrát mírumilovné, zdejší příběh ovšem začátku filmu zrovna 2x neodpovídá (čekal jsem něco trochu jiného) a hlavně mi to přijde celé poněkud na hlavu postavené a nezáživné. Nevím jak bych se na to koukal před třiceti lety, být tou dobou už nějakou chvíli na světě, dnes jde jen o film pro pamětníky a bohužel o nic víc. ()

Freemind

Stará škola thrilleru v plné síle - což dokazuje hlavně scéna plížení a následné bitky v dílně. Žádná uměle dramatizující hudba, jen ticho, ruchy a akce. Zážitek mi bohužel pokazila trochu natažená stopáž a hlavně příšerně toporný Voight, jinak bych hodnotil výš. ()

YURAyura

Velmi slusne drama o novinari, ktery se rozhodne rozkryt organizaci OdeSSa, co pomaha po valce byvalym prislusnikum utect a zacit novy, klidny a bezpecny zivot nekde vysoko v ustani. A male se mu to... Na konci kdyz uz to zacalo byt opravdu ozehave a jak jsem pak videl ten nazi sraz, polevalo me docela horko... ()

Martin741

Reziser Ronald Neame /Nejlepsi leta slecny Jean Brodieove, Dobrodruzstvi Poseidonu/ natocil vyborny film o pohone na nacistov po skonceni poslednej svetovej vojny. Uvod divaka hned zaujme, a navnadia ho aj vyborne dialogy. Striedaju sa tu jemne sceny - kaviarenske posedenie - s drsnymi vyjavmi - vystup vaznov z dobytcich vagonov v koncentracnych taboroch. O co ale hlavne ide, je patranie po jednom kapitanovi Schutzstafeln. A na tom stoji a pada cely film. Kulisy su vyborne, ako som spominal, dialogy tiez a divak chtivy hereckych vykonov si tiez uzije svoje. najma, ked sa do toho opru herci ako Jon Voight /Nelitostny Souboj, Nepritel Statu, Anakonda/, dalej Maximillian Schell /Judgment at Nurenberg/ a vyborna Maria Schell Kral Drozdi Brada, Superman/. Za zaverecnu scenu, v ktorej reprezentant dobra Jon Voight zvitazi nad zlom /nacisticky kapitan/ musim dat vysokych 89 % - boj dobra so zlom, to kaze aj taky obstarozny mentalny invalid a spina tlsta dementna ako som ja. ()

majo25

Film ťahá hlavne atraktívna zápletka honu na nacistov, ktorí pôsobia inkognito v nemeckej spoločnosti. Nie je to síce tak vybičované ako napríklad v Medveďom ostrove, ale určite stojí za pozornosť. Tempo filmu mohlo byť aj záživnejšie a s väčším dôrazom na napätie a emócie. Možno som čakal aj od dvojice Schell-Voight viac ako len priemer - obaja síce nehrali zle, ale ich postavy ma nechávali chladným. Na to, že ide o prvú polovicu 70. rokov a európsku produkciu, je to však celkovo slušne natočené a naviac filmársky poctivé. ()

flyboyeda

V ramci zanru urcite povedene, dobra zapletka i provedeni, post-nazi organizace zlobi, novinar na zaklade deniku muze - zida muceneho v koncentraku, co pozdeji spachal sebevrazdu, vysetruje spiknuti a lovi valecne(ho) zlocince... Johna Voighta nemusim, tady je presvedcivy, dobre zahrane, film byl natocen podle predlohy F. Forsytha, tajna organizace a jeji prunik do vsech sfer spolecnosti - velmi dobre podano, celkove pusobive... ()

hans500

Opět vynikající thriller podle předlohy Fredericka Forsytha, pomalé tempo s dobře budovaným napětím, precizní scénář a navrch výborné herecké výkony (především Jon Voight). ()

Johnny.ARN

Príbeh o pátraní, infiltrácií, zabijákoch a mužoch z SS. Všetko na pozadí riešenia starého zločinu, krivdy a tieňa koncentrákov. Skvele zahrané, s myšlienkou, s prevedením adekvátnym na tú dobu. Záverečná pointa dychberúca. Možno trochu viac flashbackov, inak nie je čo vytknúť. Pre rádoby diváka nuda jak hovado, pre znalcov kvalitný snímok. 4 z 5 ()

JohnSmith

Slušný thriller o investigativním novináři, který se zaplete s pokračovateli SS. Jak znám knihy Frederica Forsytha, tak bych řekl, že kniha bude mnohem lepší. ()

Autogram

Dlhý čas po vojne táto zanechala svoju špinu po svete a jeden novinár to chce silou-mocou napraviť. Ani som sa veľmi nezamýšľal, prečo to vlastne robí, ale vnímal som film ako krimi thriller a v tomto smere sa vydaril. Nemá všetko dokonalú logiku, ale vysvetlenie nakoniec príde, je také trochu obyčajné a dokonca vznešené ideály myslenia hlavného hrdinu dosť zatieni. Aj preto som za štyri hviezdy, a aj preto, že táto téma sa len tak nevidí. –––– Zlé nie sú národy, zlí sú len jednotlivci. –––– Vojak dostáva rozkazy a plní ich. Nepýta sa, či sú správne, alebo nie. ()

Han22

Kombinace poválečného dramatu a thrileru, která funguje paradoxně lépe jako to drama. Cynický novinář který dokáže přemýšlet kolik by mu vydělala fotka Kennedyho vraha si začne číst deník mrtvého Žida z koncentráku a po přečtení se mění na zaťatého pronásledovatele, který se amatérsky pokouší najít velitele koncentráku v Rize, který měl na svědomí desetitisíce lidí. V druhé půlce se to mění na poněkud obstarožně a pomalu natočený thriler s pár dost nevěrohodnými situacemi. Nicméně to téma samotné je tak silné, že člověk přivře oči, paranoia (náckové všude kolem) funguje a finální pointa mě pořádně překvapila (ač je zpětně celkem jasně naznačená). Na malém prostoru výborný Schell a Voight (i namaskovaný) slušný. 4* si to rozhodně zaslouží. ()

F.W.Colqhoun

Především je nutno vzít v úvahu limity Forsythovy předlohy a limity Fredericka Forsytha jako spisovatele vůbec. Jeho důsledně bipolární vidění světa, nikoliv pouze v geopolitickém a etickém smyslu, odsuzuje jeho díla do neúctyhodné přihrádky pohádek pro dospělé. Každému, komu se naskytla příležitost srovnat jeho špionážní thrillery s těmi řekněme od Johna le Carré, musí připadat bezmála legrační, když ne rovnou závadná. (Filmové výjimky typu The Day of the Jackal jsou možné jen díky usilovné práci scénáristů a režisérů a potvrzením tohoto pravidla.) A takový je The Odessa File: Toporný film bez stopy nadsázky (což jej nikoliv v jeho prospěch vyděluje z kategorie bondovských pastišů) s jednorozměrným hlavním hrdinou, s jehož anglickými replikami, pronášenými s vtipným německým přízvukem, by si neporadil ani mnohem lepší herec, než je Jon Voith. Film průhlednou zápletkou připomíná horší devadesátkovou adventuru a je subjektivně podstatně delší, než těžko snesitelných 130 minut. Plochost a žánrové nedostatky nenapravuje ani proti srsti hladící soundtrack Andrew Lloyda Webbera, trochu narovnává lahodná šedesátková výprava, kamera, vtipně typicky německé sexy půvaby Mary Tamm a ironická účast norimberského obhájce Maximiliana Schella v roli arci-nácka. (Chtěl jsem vložit nějakou vtipnou repliku přímo z filmu, ale žádná není k dispozici.) ()

Mikino00

Strhující, dechberoucí špionážní drama, skvělá atmosféra, dějový spád, napětí, herci, nic tomu nechybí. Naprosto nechápu proč je to tak neznámý film, na rozdíl třeba od filmu Hoši z Brazílie. Plus velké překvapení na konci, říkal jsem si, že některé dějové odbočky jsou tam zbytečně, ale nejsou! ()

bobstock

Film sám o sobě je klasickou dramatizací a tedy z části pravdivého a z části vymyšleného děje honem za bývalými SS. Zajímavější ale nežli film je jeho pravdivý dopad na skutečného E. Roschmanna. Asi nebudu úplně přesný, protože jsem měl toto psát dříve a knihu Vypravěč od F. Forsytha jsem měl jen zapůjčenou, ale někdy v roce 1976 se promítal film The Odessa File v zapadlém brazilském městečku. Divák si po zaznění jména hledaného nacisty vzpomněl, že jeden s úplně stejným jménem bydlí v jeho ulici. Naprášil ho a služby ho zatkli. Bohužel se mu podařil útěk či vykoupení už nevím přesně. Přes řeku Paraguay se snažil na převozní lodi dostat do Paraguaye, kde tehdy členové vlády sympatizovali s nacismem. Bohužel dostal infarkt a tak zůstal ležet bezvládně na palubě. Nechtěli ho ani v Brazílii ani v Paraguayi. Po úmorném zápachu a několika hodinovém vození sem a tam ho nakonec vyložili v menší zemi. Podle pozdější identifikace zubů a amputovaného článku prstu při útěku v Evropě před spojenci se zjistilo, že tělo skutečně patří monstru z litevského tábora smrti. Zakopali ho nakonec tam, kde ho vyložili poprvé a naposled v přístavišti. 70% ()

sadlokan

Přemítám které další město má v názvu SS.Frajer slušně zakonšpiruje.Teda vlastně nevim,esli se zmínil Mossadu,že ho vyvedli s foťákem z esesáckýho candrbálu.Páč maskovanej byl asi jako agent Bláha.Škoda že nechtěli ukázat šlic na břiše vod vyndání raka.Kdyby se Voight vymluvil na filipinský šamany tak moh dostat Oscara. ()

Martensson35

Špionský thriller ze staré školy okořeněný "novou vlnou" 70tých let a pro mne osobně příjemné překvapení. Podstata thrilleru je zde splněna doslova a do písmene, neboť film drží diváka napnutého začátku až do konce. Skvělá atmosféra - poválečná chobotnice nacistické organizace, agenti Mossadu, Simon Wiesenthal, fajn herecké výkony Voighta jako obyčejného člověka jenž se rozhodne pomstít a Schella jako skalně přesvědčeného nacistu, scénář jednoduchý a přitom celkem propracovaný a i ta (skutečně) trocha romantiky je tam na místě. Zkrátka doporučuji. ()