Řekne-li se Jean Paul Belmondo, vybaví se většině filmových diváků postava sympatického dareby. Jeden z nejslavnějších francouzských herců jich vytvořil desítky a ať už stály na straně zákona nebo na té druhé, vždycky byl tím, komu se u televizní obrazovky držely palce. Komisař Jordan, hlavní hrdina kriminálního snímku Dobrodruh, také patří mezi ně. Mezi svými kolegy i mezi zločinci je znám svými obratnými a značně svéráznými metodami. Tentokrát je vyslán do Marseille, aby vyřídil velký případ s narkotiky. Přestože se stane obětí pečlivě nastražené léčky a je odvolán, rozhodne se zůstat a pokračovat v pátrání na vlastní pěst. Profesionálně natočenému snímku nechybí napínavý děj ani nenucený humor. Jordan je klasickou belmondovskou postavou a stejně jako třeba jeho Borowitz z filmu Policajt nebo rošťák, oslňuje elegantní nenuceností, šarmem a neortodoxními metodami, s nimiž likviduje zločinecké gangy. (oficiální text distributora)

Xmilden

Vynikající akčňárna z Belmondovy stáje. Jak sme již zvyklí Belmondo hraje opět toho nesmlouvavého a zarputilého policajta. Tady navíc kolem sebe trousí přímo smrtící hlášky a přitom diváka nepustí ani na chvilku, aby se mu dostal pod kůži. Prostě na city se tady nehraje. Vynikající automobilová honička, která mi rychle evokovala Francouzskou spojku. Henry Silva minimum prostoru. 80% ()

lamps

Trochu slabší námět, ale Belmondo, Morricone a naprosto skvělá automobilová honička to zase všechno dotáhli do nadprůměru. Hlavně Belmondo tu má roli hodnou Chucka Norrise, a byť jeho nezranitelnost, rozhodnost a okamžité sympatie u každé lehce oděné prostitutky působí hodně úsměvně, já se opět výborně pobavil a ten lehce zmatený scénář filmu velice rád odpustím. Je to totiž pořád jenom další oddechová a velmi nadnesená Belmondovka.. 75% ()

Madsbender

Film-ego. Ak by som mal vyzdvihnúť jeden film ako konkrétny príklad nahromadeného machizmu a francúzskeho drsňáctva, bol by ním Le Marginal, jednorozmerný príbeh komisára Jordana, ktorý brázdi ulice v nepriestrelnom aute, skáče desať metrov vysoko a tridsať metrov ďaleko, miesto pištole nosí zakamuflovaný príručný guľomet, exceluje v umení prenasledovania a vypočúvania à la stará škola, je arogantný egocentrik a dvere žiadnej spálne (čím exotickejšej, tým lepšie) pred ním nezostanú zatvorené. Plochá štylizovanosť drogového podsvetia podriadená prihlúplej fabule, pozvoľne pozorovateľný úpadok Belmondovho charakterného herectva a Morriconeho repetitívne motívy. Raz to prísť muselo. 40% ()

kingik

Ve Francii ve velkém bují drogy a Jean Paul Belmondo přichází, aby svoji zemi vyčistil od tohoto neřádu. Jeho drsný divizní komisař Jordan nejde pro ránu pěstí daleko, má nekonvenční a amorální praktiky, přičemž je svým policejním sborem vnímán jako Dobrodruh. Na jeho svízelné cestě zločineckým podsvětím ho provází hudba proslulého Ennia Morriconeho, který se ale tentokrát nikterak skladatelsky nevytáhl a jeho jeden rutinérský hudební motiv je omílán urputně donekonečna, dále nechybí americkými produkcemi ošlehaný Tchéky Karyo a aby na své cestě za spravedlností bylo podpořeno i hrdinovo libido, je dán prostor i pro dámskou společnost, v tomto případě ji zajistila brazilská krasavice Carlos Sotto Mayor. Belmondo předvádí svoji osvědčenou buldočí zatvrzelost, což mu jde náramně dokonale. A je i přes decentně pokročilý věk také v dobré fyzické kondici, načež se jedná o film s výraznějším akčním nábojem. To znamená, že nebude nouze o přesně mířené údery pěstí, načasované přestřelky a zasviští i kola aut v automobilové honičce. Z dnešního pohledu už sice tyto akční kejkle působí poněkud ordinérně, ovšem divák stavěný na tyto obstarožní kriminálky si v nich svůj půvab stále najde. Do éry samotářských strážců zákona Belmonda vklínil v jistou dobu jeho herecké kariéry režisér Jacques Deray, kterému se francouzská legenda odměnila tím, že si podobný typ role zopakovala ještě jednou ve snímku Samotář, který zavítal svého času i do českých kin. Toto dynamické zúčtování se zločineckou cháskou má švih a spád, kvalitní režijní vedení a Belmonda ve formě. 8/10 ()

Anderton

Belmondo v úlohe policajta, ktorého metódy sa nepáčia jeho šéfovi. Drogy, prostitúcia, nedosiahnuteľný zločinec, na ktorého si trúfne jedine Belmondo. A jedna solídne natočená automobilová naháňačka. Chcelo by sa povedať, že viac vedieť nepotrebujete. Lenže ono je to tentokrát trochu slabšie, akoby už Jeana tieto úlohy nebavili a ani nevedel, že ku ktorému filmu sa to učil posledný večer repliky scenára naspamäť. Podobný pocit má aj divák pred televízorom, jednotlivé filmy starej francúzskej školy mu časom začnú splývať. Mierne sklamanie ale prisudzujem atmosfére 80. rokov, ktorá tomuto svojskému žánru príliš nesvedčí. Stará francúzska krimi škola, to sú hold roky sedemdesiate. 50%. ()

nascendi

Dobre ušitý oblek sa pozná na prvý pohľad. Kriminálka ušitá na telo Belmondovi takisto. Videl som ich viacero a dosť sa na seba podobajú. Že v nich Belmondo stvárňuje hrdinu, ktorý má neuveriteľnú charizmu, ktorému sa všetko darí a všetko smie je dobré potiaľ, pokiaľ sa to "smie všetko" neberie doslovne. Lebo potom sa hrdina stáva okrem policajta aj sudcom a katom, a to už nemá s klasickým rozdelením úloh nič spoločné. Presne to sa stalo vo filme Dobrodruh, kde je usmiaty a sympatický Belmondo zneužívaný na skutky opísané v trestnom zákone. Inak je všetko v poriadku tak, ako to divák očakáva, keď v titulkoch vidí Belmonda, Deraya a Morriconeho. ()

dopitak

Kvalitní Belmondovka ještě s nádechem sedmdesátých let se stylovou Morriconeho hudbou, které si navíc můžeme užívat se skvělým dabingem Miroslava Moravce (vůbec nepřemýšlejte, jestli je lepší Krampol nebo Tříska, Moravec do téhle role pasuje jedinečně), zvuk vyrobilo Studio Špilberk pro ČNTS Nova 1995. ()

Chrustyn

Belmondo jako drsný polda, který se nezalekne ničeho a zločince raději zastřelí než aby se zdržoval jejich výslechem. Viděno xkrát avšak toto zpracování patří k těm nejlepším. ()

heyda

Belmondo, prostitutky, spousta hlášek a přestřelek. Taková poctivá kriminálka, která stojí na zajímavém příběhu a charismatu Belmonda. Mě se to líbilo, kupodivu mě to nenudilo, ale pořád v tom nevidím nic, co by mě vyloženě dostalo. Celkově mírný nadprůměr. ()

Flego

Šťavnatá kriminálka ako remeň. Dobrá hudba mága Morriconneho. Tento film je známy aj pod názvom Osamelý bežec ( STV ). ()

sharky

Asi nejtypictejsi Belmondova kriminálka. Drsňák se suchejma hláškama, nejde pro ránu daleko, vyhledává konflikt, ignoruje nadřízený = 80% ()

honajz

Nic proti drsným poldům, ale nic se nemá přehánět. Když tady naběhne kamkoliv Belmondo a vytáhne pistolku, všichni jsou strachy bez sebe, vyndávají pašované drogy a vůbec se předhánějí, aby komisaři vyšli vstříc. Když nevyjdou, dostanou pro jistotu přes držku, nebo někdy i preventivně. Ale je tu pár šéfíků, kteří tu hru na pistolky a pěsti moc nemusí, a tak se snaží Belmonda, vlastně komisaře, sesadit nebo jinak zlikvidovat. Až na asi dva vtípky Belmondo nijak nehláškuje, celé je to bez vtipu a nadhledu, a o to víc vyniká neuvěřitelně přehnané machovství tohoto filmu. Hrát tam někdo jiný, třeba Van Damme, ok, tam bych nic jiného nečekal, ale u takového režiséra a takového herce je to čiré zlo a těžký podprůměr, navíc zcela nezábavný (vždyť to ani nemá pořádnou zápletku, kromě toho, že chce Belmondo dostat drogového bosse). Jinak mám pocit, že to celé vzniklo jen proto, aby Belmondo ukázal, jaký je dobrý kaskadér, a tak se scénář přizpůsobil té spoustě vymyšlených honiček, asi jako se scénář 3D filmu přizpůsobuje nutnosti 3D efektů, a ne logice příběhu. (Jinak nefunguje ani vnitřní logika filmu - nejprve Belmondo policajtovi ukazuje, že vést výslech fackami je nesmyslné, a pak sám vede výslech fackami.) Hudba Morriconeho je na takový film až moc dobrá, až vlastně nesouzní s viděným o několik délek. ()

anderson

Tento film pravdepodobne nedisponoval scenárom. Myslím kvalitným scenárom. Produkcia proste vzniesla požiadavku, že to má byť akčné, zábavné a mal by tam hrať Belmondo. Nemožné ? Tento film dokazuje opak. A vyzdvihujem absolútne perfektný dabing televízie NOVA z doby, keď dabingy skôr treli biedu. NOVA si však zaexperimentovala a do Brna pozvala MIROSLAVA MORAVCE. A právom sa toto české znenie, nabité skvelými hláškami, dostalo aj na DVD. (31.12.2009) ()

borsalino

Jasná kriminálka s fenomenálním J.P. Belmondem, který nešetří tvrdými ranami, šarmem, rozhodností, vtipem a netradičními policejními metodami. Prostě tak, jak ho máme všichni rádi, k tomu není vůbec co dodávat. Skvělá hudba E. Morriconeho výsledek jednoznačně podtrhuje (opět doporučuji originál skladby) a nezbývá, než vybrat pět hvězdiček. ()

špaček421

Dobrodruh mi přišel v podstatě jako kopie několika starších kriminálek - drsnej polda Belmondo jako takový francouzský Drsný Harry, příběh s drogama jako z Francouzské spojky a honička jako z Bullitta. Belmondo má řadu lepších filmů. Tohle ze začátku celkem nudí, člověk se neorientuje moc v ději, když pořád usíná, a místo aby Belmondo šel za svým cílem, tak vyřizuje ještě jiný věci, třeba dostane holku z domu feťáků. Nějak Jacques Deray těch 95 minut asi zaplnit musel. ()

JASON_X

Pro mě je Le Marginal jedna z těch slabších belmondovek, snad za to může průměrný, nenápaditý, roztříštěný scénář. A ani Morriconeho hudba mě tentokrát nijak zvlášť nezaujala. No ale pořád je to belmondovka, to by musel být fakt hodně velký průser, abych jí nedal aspoň tři hvězdy... Belmondův charm, pár dobrých hlášek, hezké baby (mihne se i božská Dany Kogan z Profesionála), nějaký ten kaskadérský kousek, roztomile stylizované rvačky, nechutně "multikulturní" Paříž osmdesátých let a v ní jeden chlápek, který jde proti všem grázlům i zkorumpovaným poldům, a přece mu to pořád prochází a vychází... Nostalgické vzpomínky na dobu, kdy podobné kousky občas zazářily jako supernovy mezi hnusnými hnědými trpaslíky na dvou programech ČST... ()

aniiicka

Určitě už jsem někde psala, že tyhle kriminálky s Jean Paulem, který dá tentokrát postupně na budku celé marseillské mafii, prostě hodně můžu. :) Belmondo tyhle role výborně uměl, užíval si je a své obdivovatele (jako jsem já :)) prostě nezklame. K filmu dodal další ze svých skvělých melodií mistr Morricone. Vždycky když ten úderný motiv poslouchám ve sluchátkách, tak si připadám hodně drsně :) :) pozn. Henry Silva snad nikdy kladnou postavu nehrál ne? :) https://www.youtube.com/watch?v=f9U0yorcTNA ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva