Kreslený velkofilm světoznámého studia Walta Disneye, inspirován prastarou pařížskou legendou a slavným románem Victora Huga. Dojemný příběh zvoníka Quasimoda (se znetvořeným zevnějškem, ale srdcem z ryzího zlata) začal jedné zimní noci, kdy se do Paříže pokusili tajně proniknout mladí manželé s nemluvnětem. Obávaný soudce Frolo a jeho biřici však byli ve střehu a žena s dítětem v náručí marně hledá útočiště v slavné pařížské katedrále Notre Dame. Frolo pak pozdě pochopil, že v uzlíčku na její hrudi nebyl lup, ale znetvořené nemluvně. Dříve než soudce stačil čerstvého sirotka utopit, zasáhla prozřetelnost v podobě chrámového kněze. Soudce se z obavy před božím trestem zavázal, že dítě vychová, ale vymínil si, že chlapec nikdy neopustí katedrálu. Uplynulo dvacet let. Quasimodo se stal u Matky boží zvoníkem. Na náměstí se koná každoroční festival bláznů a tři oživlé sochy (jediní Quasimodovi přátelé) ho přemluví, aby se konečně vzepřel vůli svého poručníka a šel poprvé v životě mezi lidi. Pařížané nejprve obdivují Quasimodovu znetvořenou tvář jako dokonalou masku, ale když odhalí pravdu, stane se překvapený zvoník snadným terčem jejich krutého posměchu. zastane se ho pouze krásná cikánka Esmeralda a je za svou troufalost stíhána Frolovými nohsledy. Nalezne útočiště v katedrále a s Quasimodovou pomocí se jí pod rouškou noci podaří uprchnout. Zlolajný Frolo nyní touží po pomstě stejně intenzivně, jako po Esmeraldině kráse a přikáže ji vypátrat za každou cenu. Statečný, čestný a do Esmeraldy zamilovaný kapitán pařížské gardy Phoebus se vzepře jeho rozkazům a stává se psancem. Pokud má láska a přátelství zvítězit nad bezcitným zlem, musí Quasimodo společně se svými přáteli Phoebusem a Esmeraldou zbavit Paříž ďábelského Frola... (oficiální text distributora)

giaruj

Veľmi vzdialené pôvodnej predlohe. Deťom sa tak podáva skresľuúca a romantická podoba smutného osudu hrbáča Quasimoda. ()

liberita

Spraviť z knihy, ktorá nepatrí k detskej literatúre ani svojím rozsahom, ani svojim dejom, ani svojimi postavami či záverom; úspešný animovaný film pre deti, si vyžaduje radikálne zásahy do pôvodnej predlohy. V tomto prípade to znamená zmenu názvu z Chrámu Matky Božej na Zvonára u Matky Božej, pridanie novým postavičiek-hovoriacich gargoylov a tancujúcej kozy, obohatenie o množstvo pesničiek a hlavne záver veľmi odlišného znenia. To všetko spolu vytvára vlastne nový príbeh, veľmi voľnú adaptáciu, ktorý ako klasická disneyovka funguje veľmi dobre, avšak čaro pôvodného Chrámu nahradiť nedokáže. Hudba Alana Menkena, ktorá vznikla v spolupráci s Stephenom Schwartzom pôsobí lepším a vyváženejším dojmom než animácia. ()

davidone

|| Réžia: 8/10 | Scenár: 7/10 | Hudba: 9/10 | Animácia: 8/10 || Veľmi pekná rozprávka, nie len pre deti. Hudba od Menken-a je krásna ako vždy, hned jak zaznie 1. pesnička, už počuť, že on to skladal :) Aj viac krát sa to dá pozrieť. || 80% | Blu-Ray, JVC, HU DTS || ()

papadoce

Najhorší animák aký som vôbec videl. Aj napriek tomu, že od jeho vzniku ubehlo 19 rokov, nerozumiem jeho komerčnému úspechu. ()

Duke90

Jako dítě jsem to hltal pravidelně tak dvakrát až třikrát do roka a možná je chyba, že je tento roztomilý animák úplně první filmové zpracování, které jsem o Quasimodovi viděl. Když jsem totiž posléze shlédl hraný film s Anthony Quinnem či Anthony Hopkinsem, teprve poté na mě dolehla ona krutost a téměř až hororová atmosféra hrbáčova (nezaměňovat s postavou hrbáče, kterého ztvárnil Jean Marais) smutného příběhu... ()

Godhaj

„Ochutnáš nejrůznější druhy sýrů.“ „Dáš si šneka!“ Od mala mám tuto disneyovku nejradši ze všech a před nedávnem jsem ji viděl znovu jako již dospělý a musím uznat, že je to opravdu výjimečné dílo. Příběh o Zvoníkovi je sám o sobě trochu depresivní, ale tady je podán mile, ale přitom velmi dramaticky a napínavě. Z postav mi byla nejsympatičtější trojička chrličů, z nichž každý měl svou výjimečnou osobnost a styl. Písniček bylo na můj vkus docela dost, ale všechny jsou zapamatovatelné, krásné a perfektně podpořené obrazovou složkou. Animace je úžasná, pohyby postaviček jsou přirozené a akční, ale pořád to působí jako poctivý animovaný film. Musím také pochválit český dabing, který je myslím ještě o chlup lepší než originální znění, které je trochu mdlejší. ()

Grondal

Výborný film, a preto ma mrzí, že musím dať takéto malé hodnotenie. Má to len jeden dôvod, zbytočný prvkov, ktorými tu je trojica chrličov, ktorých zjavne posadol zlý duch s úmyslom uškodiť tomuto filmu(minimálne v mojich očiach). Sú vtipný, poctivo vyšinutý, ale proste sa sem nehodia. Ich príchod bol pre mňa vždy ako facka, ktorá ma ma zas a znova vytrhla z úžasnej atmosféry, ktorou na mňa toto dielko pôsobilo od prvej scény. Mimochodom, úvodná scéna + pieseň bol pre mňa vrchol filmu. Niekto iný, by sa na to mohol pozerať inak, ale podľa mňa prvoplánový humor tejto trojice sem absolútne nezapadal a bez neho by bol film skôr plnší ako prázdnejší. ()

Bonniesgun

Čekal snad někdo, že chlapci od Disneyho doslovně převypráví román VIktora Huga? Já ne. A byla jsem spokojená. Dostala jsem od Huga jen to, co mě neuvrhne do deprese na příštích několik dní a k tomu opět perfektní animace a nakonec i nějaké ty slzy. Je to možná jedna z těch slabších klasik od Disneyho, ale pořád je to klasika!!! A mimochodem - Leona Machálková, která mluví a zpívá Esmeraldu v českém dabingu je NESROVNATELNĚ lepší než originál!!!! ()

Wooke

Piesne trošku slabšie, no kozička bola zlatá. Taktiež kamenné sochy poňali rolu vtipných veľmi dobre. Quasimodo sa mi zas nepáčil, neviem prečo a ani Esmeralda. Tie ich keci boli trošku trápne. Inak však štandardne dobrá rozprávka od Disneyho. ()

helrohir

Ďalšia z nostalgických disney pripomienok, ktorú však s odstupom času môžem považovať za relatívne "dospelý" film, kde príbeh čerpá z Hugovej drsnejšej predlohy. V podstate jediná vec, ktorá tento film tlačí do infantilnejšej polohy sú postavy chrličov, ináč je to naozaj temnejší a depresívnejší kúsok, a taktiež je jeden z mála disney filmov, kde mi nevadia muzikálové vystúpenia, pretože do dramatickosti príbehu veľmi dobre zapadajú. Animácie sú nádherné a bohaté a pripomínajú stredovekú tapisériu. 80%. ()

benny159

Krásna animácia, kvalitne prespievané piesne do slovenčiny, príjemné postavy, a pokiaľ si dobre pamätám, tak aj prvý film, ktorý som videl v kine :P ()

fimler

Když jsem byl malý a díval jsem se na tento film tak mě z něho bylo dost špatně.A to myslím jako vážně špatně později jsem z něho zvracel.Řekl bych že nic pro děti pod 10 let.Ještě se na tentzo film znovu podívám a potom už to ohodnotím. ()

eMeMko

Pro mě osobně další povedená disneyovka s relativně známým příběhem (i když se spoustou změn), kvalitní animací (i občasná 3D se sem celkem hodila) a nádhernými písněmi. Děj má rozhodně spád a ani chvíli nenudí, postavy jsou pěkně napsané, dialogy mají hlavu a patu, a napínavé momenty střídá relativně vkusný humor. Prostě, co více se od takovéhoto snímku přát? Snad jen, aby i následující disneyovky na tom byly, co se týče kvality, přinejhorším podobně. ()

Joe16210

Jedna z mých oblíbených Disneyovek, především kvůli prostředí Francie a katedrály Notre Dame, nádherných písníčkách Alana Menkena a prostě krásné klasické animaci od Walta Disneyho, na které jsem v 90. letech vyrostl. Navíc je Zvoník i vtipný a v českém dabingu hvězdně obsazený, například Miroslav Moravec, Leona Machálková nebo Eva Klepáčová. ()

anarya

Pěkné, Esmeralda podle mých představ, konec je taky mnohem veselejší než ten originální. Podle mě příjemnou formou inspiruje k boji proti xenofobii, rasismu a stereotypům všeobecně. Doufejme, že úspěšně. ()

OzzyCobain

I přes pár inkonsistencí (jakto, že Esmeralda zná Quasimodovo jméno?) se jedná o zatraceně dobrý film a obzvláště výborný muzikál. Nebál bych se říct, že Disneyho nejlepší muzikál (Hellfire se ocitl na mém playlistu). Tento film je důvod, proč si myslím, že filmy Disneyho renesance by měly být brány vážněji, než jako pouhé pohádky pro děti. Tohle je téměř drama. O to, se samozřejmě zasluhuje neskutečně úžasně nadabovaná postava soudce Frolla. Nejen, že Frollo přidává celému filmu vážnost a dospělost, hlavně mu dává skutečně fungujícího a pro hrdiny nebezpečného záporáka. Příběh si dále pohrává s věci jako jsou práva menšin, či zneužívání moci k sexuálnímu obtěžování, což je něco, co bychom u dnešní Disneyho filmů hledali opravdu těžko. Film mohu doporučit z každé jeho stránky. Hudba, výprava, i dialog je skutečně výborný (kromě chrličů... ti kazí tón snímku, naštěstí, ale nejsou zas tak často přítomní) a originální znění (neslyšel jsem překlad do naší mateřštiny) je skutečný zážitek. Ten kdo se podívá nebude litovat! ()

nanamarak1

Kdyby se vystříhaly ty místy vtipný, ale většinou jen těžce infantilní scény s chrliči, jednalo by se o jeden z nejlepších Disneyho filmů. Frollo je tu totiž beze srandy opravdu děsivý a je ještě větší svině než v hraných verzích. Výsledkem je tedy zvláštní animák. Na jednu stranu dětinský, na druhou stranu řeší vážná témata jako rasismus. Ale za zkouknutí rozhodně stojí. 70% ()