Kreslený velkofilm světoznámého studia Walta Disneye, inspirován prastarou pařížskou legendou a slavným románem Victora Huga. Dojemný příběh zvoníka Quasimoda (se znetvořeným zevnějškem, ale srdcem z ryzího zlata) začal jedné zimní noci, kdy se do Paříže pokusili tajně proniknout mladí manželé s nemluvnětem. Obávaný soudce Frolo a jeho biřici však byli ve střehu a žena s dítětem v náručí marně hledá útočiště v slavné pařížské katedrále Notre Dame. Frolo pak pozdě pochopil, že v uzlíčku na její hrudi nebyl lup, ale znetvořené nemluvně. Dříve než soudce stačil čerstvého sirotka utopit, zasáhla prozřetelnost v podobě chrámového kněze. Soudce se z obavy před božím trestem zavázal, že dítě vychová, ale vymínil si, že chlapec nikdy neopustí katedrálu. Uplynulo dvacet let. Quasimodo se stal u Matky boží zvoníkem. Na náměstí se koná každoroční festival bláznů a tři oživlé sochy (jediní Quasimodovi přátelé) ho přemluví, aby se konečně vzepřel vůli svého poručníka a šel poprvé v životě mezi lidi. Pařížané nejprve obdivují Quasimodovu znetvořenou tvář jako dokonalou masku, ale když odhalí pravdu, stane se překvapený zvoník snadným terčem jejich krutého posměchu. zastane se ho pouze krásná cikánka Esmeralda a je za svou troufalost stíhána Frolovými nohsledy. Nalezne útočiště v katedrále a s Quasimodovou pomocí se jí pod rouškou noci podaří uprchnout. Zlolajný Frolo nyní touží po pomstě stejně intenzivně, jako po Esmeraldině kráse a přikáže ji vypátrat za každou cenu. Statečný, čestný a do Esmeraldy zamilovaný kapitán pařížské gardy Phoebus se vzepře jeho rozkazům a stává se psancem. Pokud má láska a přátelství zvítězit nad bezcitným zlem, musí Quasimodo společně se svými přáteli Phoebusem a Esmeraldou zbavit Paříž ďábelského Frola... (oficiální text distributora)

Wally

Kdo by nefandil ošklivému Quasimodovi s dobrým srdcem....já jo a musím říct, že jde o docela podařenou animovanou pohádku. ()

Seti

Vzhledem k faktu, že Chrám Matky Boží v Paříži rozhodně není příběh pro Disneyho, tak jsem nějaké ty "menší" změny očekával, ovšem pravdou je, že tahle pohádka nemá s původním Hugovým románem nic moc společného. V podstatě si jen vypůjčuje jména postav, jejichž charaktery ani neodpovídají předloze, jedním z hrdinů je hrbáč a odehrává se to v Paříži. Disneyovka je to průměrná, ovšem jako čtenář předlohy lituji Victora Huga a musím jít o hvězdu níž (chápu, že je to pohádka, ale já to beru jako nešťastné oblbování dětí, které pak budou z knihy asi hodně nepříjemně vyjevené). Jediné pozitivum vidím ve značném vylepšení Esmeraldina charakteru, jež byla v knize pouhá naivní kráva a její blbost mě ke konci nehorázně vytáčela. ()

dopita

Docela pěkná Disneyovka. Nudily mě písničky, bylo jich moc a žádný trháky to nebyly. Ale příběh byl fajn, postavy taky (i když Quasimodo mě připadal ňákej unylej) a závěrečná akční scéna se povedla. Jsem infantilní, takže se mi to líbilo. ()

Paity

Zvoník u Matky Boží by si zasloužil lepší zpracování. Ne co do grafiky, ale co do scénáře a dialogů. Přišlo mi to takové osekané až někdy tupé. Ale možná dětičky ocení více, než já. ()

Janega

Disney dokáže aj z Mlčania jahniat urobiť peknú rozprávku pre deti. Animovaný film som videl ešte ako malé dieťa, no keď som o pár rokov neskôr čítal predlohu až mi zabehlo, aká krutá je románová predloha nehovoriac o konci. Aj napriek tej disneyho infantilnosti sa mi aj tak toto spracovanie páči. Klasicky pekná animácia a piesne sa tiež dobre počúvajú. Pre mňa jedna z tých znesiteľnejších disneyoviek. ()

Hanes88

Animovaný příběh o Quasimodovi a krásné Esmeraldě, už není takový trhák...Každopádně ale na jedno podívání je to pěkný film. ()

Rozjimatel

3,5 Veľmi dobre spravený príbeh (je jedno, že iný ako v predlohe) aj postavy, veľmi pekná animácia, navodzujúca atmosféru stredovekého Paríža. Koniec koncov, sú to tí istí tvorcovia čo vytvorili skvelú Krásku a zviera. Čo zamrzí je, že hudobná zložka výrazne zaostáva (a pritom opäť ten istý autor a nie hocijaký - Alan Menken). A keďže sa jedná o muzikál, je to veľké mínus. Jednoducho tu nie je jediná výraznejšia pieseň, ktorej melódia by človeku utkvela v pamäti. Na druhej strane tu nie sú ani príšerne otravné  pesničky, ako to dosť často v takýchto muzikáloch býva. ()

Alf

jo, já vím, je to film pro děti, tak by to chtělo víc se držet předlohy i se všemi tragickými konci, aspoň by se (ty děti) dobře připravily na běžný život, ale jinak... ()

Senfi

Velmi hezká pohádka(sice trochu v rozporu s knížkou, kterou momentálně čtu takže to trochu citlivějš vnímám :-), ale je fakt, že kdyby tam bylo to co je v knížce už by to asi moc hezká pohádka nebyla... ()

zdeny99

Celovečerní filmy ze studia Disney zažily v 90. letech spoustu změn oproti těm starším, klasickým pohádkám typu Sněhurka, Popelka, 101 dalmatinů atd. Tou podle mě hlavní změnou je pro 90. léta typická rovná linka, kterou vidíme především na postavách. Dříve byli obličeje postav krásně kulaté, teď jsou takové rovné či šikmé až ostré. To jsme mohli poprvé vysledovat u ALADINA z roku 1992. Dále tento styl následoval u POCAHONTAS, HERCULESA a právě u ZVONÍKA U MATKY BOŽÍ. Mě osobně se tahle animace nelíbí, ta starší byla hezčí, taková malebnější. Ačkoliv u Zvoníka mi to vadí nejméně. Jelikož zde si dali animátoři hodně záležet na zpracování chrámu Notre Dame a celkové středověké Paříže, což se jim skutečně povedlo. Notre Dame od společnosti Disney je prostě úchvatný. Tou druhou hlavní změnou, že už chybí desítky zpívajících, roztančených zvířátek, které byli neodmyslitelné nejen u celovečerních filmů Disneyho. Tady je už jen pár oživlých chrličů na římsách katedrály a sem tam nějaký ten ptáček. Co ale rozhodně se musí zmínit, tak upravený děj od literární předlohy Victora Huga a také jakékoliv jiné filmové verze. Jistě je upravený kvůli tomu, aby ve filmu pro děti nebyla vražda. Frolo proto po ní netouží jako muž po ženě, a tak tento důležitý zásah musí být nějak nahrazen. Proto je Esmeralda nesnášena Frolem z důvodu, že je pouhopouhá cigánka a on využije chvíle, když kýchne a z ohně vyletí růžový mrak, aby ji obvinil z čarodějnictví. Další změnou je zachránění Esmeraldy Quasimodem z popraviště na lanu, a to až v samotném závěru filmu, po kterém se strhne obrovská vřava před katedrálou. Vylití sudu s vařícím olovem překvapivě nechybí. A ačkoliv byla na začátku vynechána vražda, Frodo končí podobně jako čarodějnice v klasické verzi Sněhurky... Film jsem viděl necelý týden po požáru Notre Dame 15. dubna 2019. [4484. hodnocení, 100. komentář, 73%] ()

GMVajgl odpad!

Rané filmy Walta Disneyho přinášely kromě zábavy i uměleckou a filozofickou hodnotu. Dodnes v nich lze hledat doslova životní moudrost. Co se mezitím stalo, že dnes pod stejnou značkou vycházejí filmy jako je Frozen, což je feministická propaganda? Dostali jsme se od převypravování lidových příběhů (pohádek) k vlastní tvorbě - která ale vždy tlačí nějakou svou agendu. Na tomhle filmu už je znát cesta do pekel. Původní vážně myšlený námět slouží jen jako inspirace, jinak je vše do detailů přepsáno do nechutně infantilní podoby. Příběh je zjednodušen do takové míry, že dospělého člověka urazí a ani dítěti bych takový brak nepřál. Postavy jsou extrémně černobílé, takže záporák od své první chvíle na scéně zneužívá svou moc a navíc se neustále mračí, zatímco kladní hrdinové se usmívají a pomáhají slabším. Hlavně aby divák věděl, komu má fandit. SPOILER Konec si s původním námětem vytírá prdel. Nejenže se záporák zaslepený čistou nenávistí svrhne s katedrály sám (protagonista na to nemá koule), ale ještě se koná sluníčkový happy-end jak někde v teletubbies. Je mi líto té vší píle animátorů, střihačů, herců, zpěváků, hudebníků a uklízeček, které spolupracovali na tomhle filmu. Odvedli dobrou práci, ale film stojí a padá se svým příběhem, a ten je prostě zprzněný. ()

salamandrr

Disneye trochu upravil hrbáčův příběh, ale pořád je to vcelku koukatelné a animace je parádní, obzvláště den bláznů považuji za vrchol celého filmu ()

Torgal

Na disneyho pomery veľmi seriózny animák. Samozrejme je to zásluhou predlohy od Victora Huga (pochopiteľne silno modifikovanej, aby z toho deti nemali traumu). Svoj diel na tom má aj (výborná) gotická hudba podfarbujúca celý film osudovou atmosférou. Spievané pasáže (a že ich nie je málo) sú tiež vydarené a patria k najlepším okamihom filmu. Nanešťastie sa tvorcovia rozhodli priblížiť film deťom použitím vtipných kamenných chrličov, no v tomto prípade to má skôr kontraproduktívny efekt, lebo to narúša konzistentnosť snímku. A to je hlavný dôvod prečo zaokrúhľujem hodnotenie smerom nadol - nie je to ani ryba, ani rak. 7/10 ()

Kiisaki

Při čtení komentářů zdejších "expertů" se musím smát, kolik z nich nedokáže překousnout, že se tento animovaný rodinný film odchyluje od své slavné předlohy a že se v Disney filmu zpívá. No kdo by to byl tušil, že? Osobně mám pro Zvoníka neskutečnou slabost. Málokterý animák má tak velkolepou a úchvatnou hudbu. (Když Clopin dojde k poslední notě The Bells of Notre Dame, tuhne mi krev v žilách. Když Frolo zpívá o své rozpolcenosti mezi vírou a sexuální touhou, mrazí z toho.) Příběh je dosti zjednodušený, přesto se v něm vyskytují vážná a temná témata - no který film 'pro děti' začne zabitím matky a pokusem o vraždu novorozence? Ve kterém animáku se řeší rasová čistka, mučení, upalování, sexuální obtěžování, týrání? Všechna tato krutost je ale vyvážená lehkostí, humorem a laskavostí, které v sobě ztělesňuje především překrásná Esmeralda. Děj ubíhá správným tempem a nejsou v něm žádné hluché momenty. Ano, končí to jedním velkým happy endem, ale kdo sakra nemiluje šťastné konce? ()

AloeB

Nejsem fanoušek adaptací, které záměrně a naprosto zbytečně mění původní dílo. Jistě, žádná zfilmovaná kniha se neobejde beze změn a úkolem tvůrčího filmu je rozhodnout se, jak převést psané slovo do filmové podoby, aby to zachovalo atmosféru díla a dávalo to smysl v rámci odlišného média. V případě, že změna ve filmu původní dílo dokonce vylepší, si myslím, že je vše v pořádku. Toto ale není případ Zvoníka u Matky Boží. Mám rád pohádky, ale jak mám přistupovat k pohádce, která vychází z vážně míněného tragického románu, ve kterém autor obšírně popisuje nešvary francouzské středověké společnosti pomocí nečernobílých amorálních charakterů? Chápu, že v dnešní době je toto jedno, protože panuje velký nepoměr mezi lidmi, kteří pouze viděli pohádku a kteří mimo jiné i Hugovu předlohu, ale jak by asi někteří z lidí, kterým se tato verze Zvoníka líbí a zároveň si váží třeba Písně ledu a ohně, cítili, kdyby někdo z jejich oblíbeného díla udělal pohádečku o hodném Jonu Snížkovi, který se s hodným trpaslíkem Tyrionem porazí tyranského Králokata a zlého prince Stannise, aby ochránil nebohý prostý lid a následně by pak vyhrál bitvu nad mrazíky zpoza zdi. Za občasných veselých písniček od krkavců a mluvících čarostromů. Na podobné vlně se veze i Disneyho adaptace Notre-dame de Paris, kde zbožného arcijáhna Frolla, který se smiluje nad ošklivým dítětem, nahradí zlý soudce Frollo, který by ono dítě nejraději zabil, z falešného a pyšného kapitána Phoeba, který bere Esmeraldu jen jako žertovný flirt, se stává doslova princ z pohádky (pro jistotu nosí i zlatou zbroj, aby jsme to pochopili) a z cigánů rovnou udělají chudáčky s nimiž prostí lidé souzní, jako by se sami prostí lidé těchto cigánů nebáli.. Což je hloupé, protože kromě toho, že to děti lépe pochopí, je smazání v podstatě všech zajímavých charakterů a vztahů mezi nimi jen krok, který dílu škodí. Připadá mi mnohem zajímavější úpadek dobrého a poctivého arcijáhna, v němž se probudily přirozené lidské city k dívce, než soudce, který je prostě zlý a který prostě nenávidí cigány. Proto také považuji Disneyho Zvoníka za pouhý omyl a je mi líto všech těch lidí, kteří to hodnotí kladně, protože to má hezké písničky (reálně je povedený jen Hellfire, to ale nízké kvality snímku nepozvedává) a kvůli hezké animaci (ta snad kvalitu díla nezachrání, když zbytek nestojí za nic, nebo je jen výsměchem předloze). ()

Sosak

Disneyho klopýtnutí vedle - zvoník je jako podle šablony, akorát že hlavní hrdina je hrozná držka. Jinak je tam samozřejmě rajda Esmeralda, pár připitomnělých, ale vtipných vedlejších postav a smrtelně vážný záporák. Prince Jasoně tam místo Quasimoda zastupuje ten kapitán Už-nevim-jak-se-jmenuje. Ne, že by to byl špatný film (to animované celovečeráky nejsou téměř nikdy), ale prostě mu něco chybí...asi ozvláštnění. Takhle je to tak na jedno zkouknutí. ()