Kreslený velkofilm světoznámého studia Walta Disneye, inspirován prastarou pařížskou legendou a slavným románem Victora Huga. Dojemný příběh zvoníka Quasimoda (se znetvořeným zevnějškem, ale srdcem z ryzího zlata) začal jedné zimní noci, kdy se do Paříže pokusili tajně proniknout mladí manželé s nemluvnětem. Obávaný soudce Frolo a jeho biřici však byli ve střehu a žena s dítětem v náručí marně hledá útočiště v slavné pařížské katedrále Notre Dame. Frolo pak pozdě pochopil, že v uzlíčku na její hrudi nebyl lup, ale znetvořené nemluvně. Dříve než soudce stačil čerstvého sirotka utopit, zasáhla prozřetelnost v podobě chrámového kněze. Soudce se z obavy před božím trestem zavázal, že dítě vychová, ale vymínil si, že chlapec nikdy neopustí katedrálu. Uplynulo dvacet let. Quasimodo se stal u Matky boží zvoníkem. Na náměstí se koná každoroční festival bláznů a tři oživlé sochy (jediní Quasimodovi přátelé) ho přemluví, aby se konečně vzepřel vůli svého poručníka a šel poprvé v životě mezi lidi. Pařížané nejprve obdivují Quasimodovu znetvořenou tvář jako dokonalou masku, ale když odhalí pravdu, stane se překvapený zvoník snadným terčem jejich krutého posměchu. zastane se ho pouze krásná cikánka Esmeralda a je za svou troufalost stíhána Frolovými nohsledy. Nalezne útočiště v katedrále a s Quasimodovou pomocí se jí pod rouškou noci podaří uprchnout. Zlolajný Frolo nyní touží po pomstě stejně intenzivně, jako po Esmeraldině kráse a přikáže ji vypátrat za každou cenu. Statečný, čestný a do Esmeraldy zamilovaný kapitán pařížské gardy Phoebus se vzepře jeho rozkazům a stává se psancem. Pokud má láska a přátelství zvítězit nad bezcitným zlem, musí Quasimodo společně se svými přáteli Phoebusem a Esmeraldou zbavit Paříž ďábelského Frola... (oficiální text distributora)

lapatata

Od Disneyho zřejmě nejodvážnější nápad. Na pohádku mi příjde i tak velmi upravený příběh Quasimoda a Esmeraldy až příliš drsný. Ikdyž z něj mám dost smíšené pocity a dětem bych to určitě nedoporučil, osobně mě jakákoli verze Hugova románu vždy velmi lákala a tuhle pohádkovou jsem si vychutnal stejně jako kteroukoli jinou. Navíc jsem velkým fanouškem Disneyho celovečerních filmů, které jsou až na výjimky potvrzující pravidlo vždy zárukou kvality. Velmi příjemný a vtipný humor a k tomu dokonale nakreslená Paříž. ()

Hellbilly

Zvonár je medzi filmami štúdia Disney tak trochu výnimočný. Je totiž až nezvykle temný a dospelý, a zaoberá sa témami (vražda, hriech, zatratenie, náboženské pokrytectvo, chtivosť), ktoré by ste od Disneyho rozhodne nečakali. A sudca Frollo síce nedosahuje úlisnosť Hádesa, manipulatívnosť Scara ani čistú zlobu Maleficent, ale je to rozhodne najprepracovanejší a jeden z najlepších záporákov v histórii tohto štúdia. O to viac zamrzí, že film je jednoducho "prepesničkovaný"-osobne mi pesničky v Disneyho filmoch nikdy neprekážali, ale tu je ich priveľa a taká Court of Miracles či Guy Like You sú úplne zbytočné a len kazia dojem z epických Bells of Notre Dame alebo Hellfire. ()

Eseter

Záplava fialové mě ihned strhla stejně tak jako velmi dospěle odvyprávěný příběh. Hlavní motiv filmu mě odzbrojil, protože dokáže vypovídat o opravdových problémech, hlavně lidí, kteří jsou nějakým způsobem ponižováni, utlačováni nebo šikanováni. Je řečeno mnoho pravd reálného života, především psychické týrání a ponižování někým blízkým, kdo by vás měl mít rád, je tu popsáno dost věrohodně. Jedna z nejlepších, nejdojemnějších disneyovek s nejsympatičtějšími hrdiny. ()

D1705

2. polovica disneyho renesancie sa niesla v duchu legiend a slávnych románov 19. storočia. A Zvonár u matky božej ukazuje aká zlá voľba bola adaptovať staré romány slávnych ľudí. Hudba celkom pekná, hoci boli aj lepšie, obdobne ako u Pocahontas, nadarmo sú veľké hlasy keď nie je veľký príbeh ako sme videli v predchádzajúcich disneyovkách. Áno, morálka a ponaučení je vo filme viac než dosť a znovu opäť ako u Pocahontas rovnako otvorený koniec. ()

AdelleR

Zvoník má jednu ohromnou přednost; hudbu. Ty varhany dokonale podtrhují celý příběh, takovým nástrojem to nikdy nelze zkazit. Nebo mám pro varhanní hudbu prostě slabost... každopádně osobně Zvoníka řadím k těm slabším příběhům z produkce Disney. Jistě, jako pohádka to slouží perfektně, čert vem, že Hugovy předlohy se to nedrží; dětem dává perfektně najevo, že se nesmí hodnotit podle zvnějšku, má to v sobě poučení o rovnosti v mnoha ohledech a je tu jasně patrná ženská emancipace. Některé scény úsměvné, moc často jsem se ovšem nesmála, jak jsem u jiných Disneyovek zvyklá. A mimochodem... českého Frolla si jde stěží představit jako záporáka, když ho dabuje člověk, který mě jako dítě učil koloběhu života a „nezapomeň, kdo jsi", že jo... ale jinak jsem s dabingem samozřejmě moc spokojená, tady je opravdu vyvedený. ()

Marcecek

Pre niekoho už tuctový notoricky známy príbeh /aj keď oproti knihe dosť brutálne upravený kvôli logickým dôvodom/, pre mňa krásny príbeh s teraz už legendárnou nesmrteľnou animáciou od Disneyho, čo zahreje na srdci. Príbeh o láske /zčasti nenaplnenej/, o všetkých ľudských cnostiach, vlastnostiach, či už pozitívnych alebo negatívnych, o láske ktorá sa musí vysporiadať s čirým zlom v podaní sudcu Frola, u ktorého musím vytknúť vynikajúci český diabolský dabing. Je to rozprávka, svet sa tu hodnotí čiernobielo, ale je to aj zo života, pre veľkých aj pre malých, je to Disney produkt, takže musíte čakať pre neho typické muzikálové a humorné čísla. U konca budú mať citlivejšie povahy zimomriavky, ale nebudem klamať, mal som ich aj ja. A v takomto prípade dávam 5*. Bravoo Disney. ()

Apii

Úžasný film s nádhernými písničkami. Animák, na který se nezapomíná a který vás s jistotou vrátí do Vašich dětských let. ()

CrashHP

Je priam neuveriteľné, ako v Disney-ovke môže byť toľko nenávisti. Perfektne vykreslený príbeh podľa knižnej predlohy. Je to krásny dojímavý príbeh, ktorý sa len tak nevidí :) ()

Foof

Priznám sa že originálnu predlohu od Huga som nemal tú česť prečítať, no mám isté info o tom že dej bol upravený, resp. som si dej tejto rozprávky porovnal s tým čo som počul a prišiel som k názoru že Disney by sa veľmi nevytiahol pred svojimi detskými divákmi a hlavne ich rodičmi keby dej (a hlavne koniec diela) drasticky neupravil. Ja osobne som mal tú česť pozrieť si tento snímok na nekonečnej ceste autobusom na dovolenku a priznám sa že mi to túto cestu veľmi spríjemnilo. Mal som to šťastie zhliadnuť ju v pôvodnom znení s "otitulkovanými" piesňami a som tomu rád, aspoň som nemusel byť obeťou nepresného a dosť často nevhodného dabingu (halvne v prípade muzikálov kde sa bohužiaľ často dabujú aj piesne). Najväčší dojem vo mne nechala úvodná pesnička po ktorej mi doteraz behá mráz po chrbte, len čo si na ňu spomeniem. 75% ()

JARDAHONDA

Příběh byl inspirován stejnojmeným klasickým dílem světové literaury od Victora Huga. Animátoři studia Disney vdechli život osamělému a laskavému zvoníku od Matky Boží a vtiskli, tak Quasimodovi zcela nový rozměr. V podařené gotické pohádce nechybí napětí, humor i podařené songy. ()

Ruffus83

Myslím, že takhle má vypadat dokonale zpracovaný animovaný příběh. Poprvé jsem ho viděl v kině jako třináctiletý, právě v roce 1996 a byl jsem unešen. Podruhé asi před 3 lety a musel jsem uznat, že jsem byl tehdy unešen zcela poprávu. Nádherné animace, silný příběh, velmi působivá hudba. Ale i dobrý český dabing a vtipná místa (např. oživlé sochy a jejich hlášky). Když se řekne Quasimodo, vybaví se mi jako první právě tento nakreslený hrdina. Takže za neutuchající nostalgii, ale hlavně pak za kvalitu, krásných 5 hvězd! ()

Sirenie

Ten kdo nezná knížku si řekne: "Hmm, hezká pohádka, nepotěší ani neurazí." Problém nastává, když to knížku doopravdy někdo četl. Nepochopím, jak mohl režisér vzít tak úžasný příběh jako je Zvoník u Matky Boží a překroutit ho tak nemyslitelným způsobem, že nad tím rozum zůstává stát. Chápu, že to má být pohádka pro děti, ale jak mohli z dojímavého konce, kdy Quasimodo raději umře, než aby žil bez Esmeraldy, vznikne takováto slátanina, kdy Quasimodo oddá Esmeraldu s Phoebem?! Otřes! ()

mafianis

Je krásne vidiet postavy, ktoré som si predstavoval v knižnej podobe, ako animované v podobe filmu...a ešte k tomu s Dysneyho pera. Nádherné pesničky i hlavný song prespievaný Palim Haberom do Slovenčiny..patrí toto dielo k vrcholu Dysneyho krásnej tvorby ()

DobraVila

Toto je úplne prvý film ktorý som videla v kine ešte ako malé dievčatko a úplne ma očaril. Neskôr som sa dostala ku knižnej predlohe a dodnes je jednou z mojich najobľúbenejších kníh, tak ako je toto jedna z mojich najobľúbenejších Disneyoviek. Samozrejme, toto spracovanie je diametrálne odlišné od knihy, pretože sa muselo prispôsobiť detskému divákovi. No aj po rokoch sa k tejto rozprávke rada vraciam a navždy pre mňa ostane zážitkom. ()

AJensen

Klasická, stará animace, milion krásných písniček, úžasné postavy, dojemný příběh. V desíti jsem to miloval, v 35 jsem u toho zamáčkl slzu nostalgie. A taky jsem si uvědomil, že to je dost temná disneyovka, řešící spoustu netradičních témat. ()